Bij PASCAL ALLE KLEEDEREN MEESTER - KLEERMAKER 2 3, Boterstraat YPER versierd worden met een soort fresco schilderijen op de muren. De Heer Coomans heeft echter bestatigd dat de achtermuur van de Delbekezaal. die alleen is over gebleven en daar gedurende 22 jaar aan alle weer en wind ivas blootgesteld, zeer wak is en in slechten toe stand verkeert om er op te schilderen. De Heer Coo mans stelt voor deze zaal te versieren met schilderijen op doek en deze een tijd lang te plaatsen op zekeren afstand van den muur. Wanneer later de muur goed droog is. dan kunnen de schilderijen tegen den muur aangebracht worden. Dit wordt in veel steden alzoo ge daan. De Heer Coomans heeft daarover reeds in on derhandeling getreden met de Heeren aigemeene be stuurders Verhaeghe en Toutenel, van het Ministerie van Financiën, die zeggen dat zij met dit voorstel t akkoord zijn. Indien de gemeenteraad daarmede nu ook t akkoord is, dan zal dit voorstel aan den Heer Minister onderworpen worden en wij mogen zeker zijn de goedkeuring ervan te bekomen. Het advies van den Heer Coomans is dat hij geen verantwoordelijkheid kan nemen voor schilderijen op muren die nog wakte .ertoonen. Indien de raad het voorstel van den Heer Coomans goedkeurt, dan is alles effen. Zoo hij erop ech ter een ongunstig advies uitbrengt, dan is alles op nieuw te onderzoeken en staan wij even ver als te voren. Ik stel dan voor een gunstig advies te willen uitbrengen. Op welke manier die versiering zal uitge voerd worden, weet ik nog niet. maar toch hebben wii recht op de versiering der Delbekezaal en Brussel vindt ook dat het beter ware de schilderijen te doen op doek in plaats van op den muur, waar ze gevaar foo- pen na twee jaar gansch bespot te zijn. Ik stel voor een gunstige stemming uit te brengen. M. Lemahieu. Ik stem hiermede in op voorwaarde dat zulks niet meer moet kosten als anderszins. Deze versiering moet gedaan worden op rekening der oor logsschade en wij moeten zien dat de stad niet zou verplicht worden daarin geldelijk tusschen te komen M. Van der Mersch. Hier is alleen maar kwestie te weten wat er dient gedaan te worden. M. Delahaye. De stad zal niet moeten tusschenko- men. gezien het werk uitgevoerd wordt op rekening der oorlogsschade. M. Michiel. Ik vind dat wij hier niet te haastig een beslissing moeten nemen. De kwestie is daarvoor te be langrijk en volgens mij ware het beter de zaak eerst nog grondig te onderzoeken. M. Van der Mersch. Wij hebben hier voor het oogenbiik alleen maar te beslissen zoo de muren kun nen beschilderd worden. Wij zullen slechts later weten welke schilderijen daar zullen aangebracht worden. M. Seys. Het is toch wel verstaan dat alle belang hebbenden in de mogelijkheid blijven in te schrijven voor het uitvoeren der schilderijen De Heer Coomans is een bevoegd man, en ik zal mij dan ook bij zijn voor stel neerleggen. M. Verbeke. Ik begrijp de houding niet van den Heer Michiel die aangaande de uitbreiding der was- scherij in het hospitaal zonder het minste voorbehoud ja stemde en nu voor de muurschilderijen van de Del bekezaal die kwestie door een deskundige zou willen zien onderzoeken. De uitbreiding der wasscherij is nochtans belangrijker dan een aantal doeken te be kladden. M. Van Alleynnes. Volgens den brief van den Heer Aigemeene Bestuurder Verhaeghe, zie ik dat de Heer Minister besloten heeft de zaal niet te versieren met schilderijen op doek, maar wel met fresco. Ik zou wil len vragen waarom het beter is de muren te schilderen met fresco in plaats van zooals het schepencollege het nu voorstelt, schilderijen op doek in de Delbekezaal aan te brengen. Voor wat mij betreft, zou ik ook liever op doek zien schilderen, doch ik zie de beslissing van den Heer minister die zegt dat het fresco moet zijn. Waar om dan niet eerder nadere inlichtingen inwinnen voor aleer een beslissing te nemen Er is hier thans geen haast mede, gezien het werk toch alleen maar binnen enkele jaren zal kunnen uitgevoerd worden. M. Vanderghote. Die zaak is ingewikkeld en de verantwoordelijkheid van den raad is groot. M. Van der Mersch. De laatste brief van den Heer Verhaeghe belooft ons die kwestie nogmaals aan den Heer minister voor te leggen. M. Van Alleynnes. Ja, maar de Heer minister heeft reeds een beslissing genomen. M. Vanderghote. Indien de Heer minister nu van gedacht is de muren in fresco te laten schilderen, dan is het misschien omdat de vernielde schilderijen ook in fresco waren. M. Delahaye. De Heer Coomans is toch een des kundige en daar de Heeren Verhaeghe en Toutenel nu ook van zijn gedacht zijn. mogen wij zeker zijn dit te zullen bekomen. M. Van Alleynnes. Maar in den brief is er geen enkele beweegreden waarom het beter ware op doek te schilderen. M. Delahaye. Jawel, omdat de muur te vochtig is. M. Van Alleynnes. Men moet dan maar eerst den muur laten drogen. Ik zou willen weten waarom som migen fresco willen. Er bestaat hier toch geen hoogdrin gendheid en het schepencollege kan gemakkelijk schrij ven om te weten waarom de Heer minister fresco ver kiest. Wij kennen thans alleen maar het oordeel van den Heer Coomans. doch voor ons is het, vooraleer een beslissing te nemen, van belang ook eens de andere klok te hooren. M. V an der Mersch. Wij zouden inlichtingen kun nen vragen. M. Vanderghote. Wij zullen dan in dien zin schrij ven. De groote kwestie is te weten indien de muur te wak is om in fresco geschilderd te worden. Het is im mers een oude muur. Wij zullen dit punt tot een vol gende zitting verdagen. Zijn wij daarover t'akkoord Al de raadsleden stemmen met het voorstel van ver daging in. XVIII. Staats Middelbare school Rekeningen 1929 en 1930 Goedkeuring. M. Vanderghote. De rekening der Staatsmiddelbare school voor het dienstjaar 1929 sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 406.045 fr. 92 en deze voor het jaar 1930 met 424.263 fr. ook in ontvangsten en uitgaven. M. Van Alleynnes. Ik zou willen vragen dat deze rekeningen ons in 't vervolg wat vroeger zouden opge stuurd worden. Thans moeten wij rekeningen goedkeu ren van over 7 en 8 jaar. Op voorstel van den Heer voorzitter worden beide rekeningen met aigemeene stemmen goedgekeurd. XIX. Cerele Sportif Yprois Vraag om toelage. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen vanwege de Cercle Sportif Yprois» die ons laat we ten dat zij een kadettenfonds heeft opgericht om te kunnen voorzien in de uitrusting, namelijk schoenen en kleedij, der knapen die het voetbalspel wiilen be oefenen en wier getal steeds aangroeit. De Cercle zal aanstaande seizoen ook met een nieuw kadettenelftal optreden en om eenigszins in de groote kosten daarvan te kunnen voorzien, vraagt die vereeniging ons haar een jaarlijksche toelage van 1000 fr. te willen verleenen. M. Verbeke. Ik ben volledig t'akkoord om de vraag dier opleidende vereeniging bij te springen, doch ik wil hier reeds mondelings de vraag aanhalen van den Vlaamschen voetbalbond om op denzelfden voet ge steld te worden ten einde odk dezelfde toelage te ont vangen. Deze vraag zal men u schriftelijk laten gewor den. M. Van Alleynnes. Gij moogt er u aan verwachten dat nog andere maatschappijen, die eveneens aan licha melijke ontwikkeling doen, u dezelfde vraag zullen toesturen. Ik zeg dit niet om een blaam te geven aan de «Cercle Sportif Yprois», maar ik houd eraan uwe aandacht daarop te vestigen. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft deze vraag reeds meermaals onderzocht en het is Van ge dacht dat het moeilijk is jaarlijks een toelage te ge ven. Wij staan zeer sympathiek tegenover de Cercle Sportif Yprois» en dezes voorzitter, maar wij zijn toch van oordeel dat het een gevaarlijk voorgaande ware een jaarlijksche toelage toe te staan. M. Van Alleynnes. Dit kan niet zijn een jaarlijk sche toelage te verleenen. De raad kan zich slechts voor een jaar verbinden, gezien de begrooting telken jare moet vernieuwd worden. M. Vanderghote. Wij zijn van gedacht dat, alhoe wel wij al het nuttige dier maatschappij erkennen voor de lichamelijke opvoeding der jongelingen, het toch een antecedent ware waarvan andere maatschappijen gebruik of misbruik zouden kunnen maken. Wij zijn van meening de zaak eerst nog grondig te onderzoeken. Wij zouden geneigd zijn op de vraag in te gaan, indien ze niet als voorgaande kon ingeroepen worden door andere maatschappijen die in dezelfde moeilijkheden niet verkeeren en niet sedert een zeker getal jaren bestaan. Er bestaat immers gevaar 5 of 6 voetbalmaat schappijen te zien ontstaan om ook van die toelage te kunnen genieten M. Seys. Ik vrees niet dat dit zou kunnen gebeuren. M. Vanderghote. Ik stel voor die vraag eerst gron dig te onderzoeken en daarna de genomen beslissing aan den gemeenteraad voor te leggen. Wij staan nu 'met onze begrooting die afgesloten is en het ware dan best deze vraag voor aanstaande jaar in aanmerking te nemen. M. Van Alleynnes. Het is mijn bedoeling niet gevraagde toelage te bekampen, ik wil alleen maar wij zen op het feit dat zij aanleiding zal kunnen geven tot soortgelijke vragen vanwege andere maatschappijen. Daar dit punt nu op de dagorde gebracht werd. vraag ik dat men er toch zou over stemmen. M. Verbeke. Ik deel volledig de zienswijze van den Heer Van Alleynnes. M. Van der Mersch. Het ware beter die vraag te onderzoeken samen met de aanstaande begrooting. M. Vanderghote. Wij kunnen nu ook reeds erover stemmen met alle voorbehoud voor mogelijke vragen van andere maatschappijen die in dezelfde voorwaarden niet verkeeren. M. Van Alleynnes. Zooals bijvoorbeeld van maat schappijen die sedert hetzelfde getal jaren niet bestaan of die geen zekere bewijzen van leefbaarheid geven. Van de andere maatschappijen echter, zou men toch ook de vragen moeten onderzoeken. M. Vanderghote. Ik stel voor nu een toelage te stemmen en die in te schrijven in de begrooting voor 1938. M. Van Alleynnes. Binst dat gij bezig zijt de be grooting voor 1937 te wijzigen, kunt gij ook van nu reeds een krediet van 5000 fr. inschrijven. Gij moet het daarom niet geheel gebruiken, maar dit zou u toch toelaten zoo noodig ook de andere vragen, die mogelijks nog kunnen toekomen, in te willigen. Ik stel dan voor in de begrooting van dit jaar een nieuw artikel in te schrijven. M. Vanderghote. Laten wij nu het princiep der toelage stemmen en deze dan in de aanstaande begroo ting inschrijven. M. Van Alleynnes. Het voetbalseizoen begint toch nog dit jaar. namelijk in September. M. Seys. Het seizoen loopt toch over de jaren 1937 en 1938, zoodat het dus hetzelfde is de toelage nu reeds ofwel enkel toekomende jaar in te schrijven. M. Vanderghote. Ik stel dan voor een toelage van 1000 fr. te stemmen, doch enkel voor een jaar, onder voorbehoud dat zulks niet kan gelden als een antece dent voor andere maatschappijen. Deze toelage zal in de aanstaande begrooting opgenomen worden. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Ver gracht. Van Alleynnes, Verbeke en Vanderghote. Ont houden zich de Heeren Lemahieu, Michiel en Coutelle. XX. Mededeelingen. M. Vanderghote. Ik heb het genoegen aan den raad mede te deelen dat. als gevolg op de voetstappen door de bewoners van de Kalfvaart aangewend, het Post- beheer besloten heeft een brievenbus aan te brengen aan den muur van het O. L. Vrouw gasthuis in de Lange Thouroutstraat. Het schepencollege heeft ook een brief geschreven aan den Heer Merlot, Minister van Openbare Werken, om hem de verschillende punten te herinneren die hier tijdens zijn bezoek besproken werden. M. tan Alleynnes. Kan die brief aan den gemeen teraad niet medegedeeld worden M. Vanderghote. Het is best dat de raadsleden zelf hem komen lezen. Jvr. Cornillie. Enkele bewoners der Boterstraat klagen erover dat autos soms zoo lang vóór hun win kels blijven staan, hetgeen hen schade berokkent M. Vanderghote. Het stationnement der autos in de Boterstraat geschiedt afwisselend, nu eens langs den eenen kant dan weer langs den anderen kant volgens de pare of onpare dagen. De autos mogen er station- neeren, 't is te zeggen gedurende den noodigen tijd stilhouden om het in- of uitstappen van personen toe te laten of om de eene of andere goederen te laden of te lossen, doch de voertuigen mogen daar niet gepar keerd worden. Indien zij er langeren tijd blijven stil staan dan noodig, is dit een misbruik waartegen de politie moet optreden. Jvr. Cornillie. Soms blijven er daar autos langen tijd verlaten staan, terwijl de eigenaars een wandeling in stad doen. M. Vanderghote. Dit mag niet. De autovoerders moeten daar steeds in de nabijheid van hun rijtuig blijven. Zoo de bewoners der Boterstraat aldaar ver laten autos bemerken, zullen zij wel doen de politie ervan te verwittigen. M. Verbeke. Sedert de nieuwe werken langs den Dickebuschsteenweg uitgevoerd zijn. is de Kafferwijk nu totaal afgesloten. Vóór den ingang ervan immers werd er een voorland met borduur aangelegd, zoodat. geen voertuigen meer naar de Kafferwijk kunnen gaan zonder deze verhoogde borduur op te rijden. Wordt deze weg dan niet als een buurtweg aangerekend M. Vanderghote. Het is een private weg. M. Verbeke. Men had mij nochtans gezegd dat deze weg aansluiting geeft aan de vaart. M. Vanderghote. Wij zullen de aandacht van het Bestuur van Bruggen en Wegen daarop eens vestigen. M. Delahaye. Tijdens de laatste zitting heeft Hp Heer Verbeke gewezen op den slechten toestand van den afsluitingsmuur van het krankzinnigengesticht langs den Vlamertinghesteenweg. M. Verbeke. Ik heb alleen maar gesproken van de helling van dien muur. M. Delahaye. Welnu, wij zijn dit ter plaats gaan bestatigen en na onderzoek mogen wij het achtbaar lid volledig geruststellen. Die muur is nog gaaf en gezond, en er zal daar niets gebeuren. Thans zou ik ook nog een woord willen zeggen over de uitbreiding van het electriciteitsnet. een kwestie waarover er reeds veel gesproken werd en die ik onlangs nog onderzocht heb. De uitbreiding der electriciteit is thans reeds gedaan in de Yperleestraat, Kanonweg. Arsenaalstraat, Schut- telaarstraat, Tegelstraat. Rijselsteenweg, Kemmelsteen- weg, Pannenhuisstraat, Dickebuschsteenweg, Post hoornstraat, Adj. Masscheleinlaan, Noordlaan, Veur- nesteenweg. Paddevijverstraat, Kaai, Groenestraat, Meenensteenweg ,enz. Er zijn echter inwoners die ver der nog de uitbreiding van het electriciteitsnet vragen. Zooals de raad weet, was de electriciteitsmaatschappij t'akkoord om de leiding voort te leggen en tot gansch het grondgebied van Yper uit te breiden op voorwaar de dat 70 van de huizen zich bij het net zouden aan sluiten. Er zijn, zooals het blijkt uit het gedane on derzoek, straten waar de huizen in groot getal aan het net verbonden zijn. Zoo zijn onder meer de Yperlee straat, de Schuttelaarstraat en andere nog goed aan gesloten. Daarentegen heeft men er andere waar het getal aansluitingen veel te wenschen laat. Langs den Rijselsteenweg zijn er van de 74 huizen slechts 24 aangesloten. Dit is ongelukkiglijk ook het geval langs den Zonnebekesteenweg waar de verbinding met de electriciteitsleiding het meest gevraagd werd. Van de 96 personen die aldaar de aansluiting gevraagd hadden, zijn er maar 28 die ze daarna aanvaardden. In het ge heel, van de 506 personen die de electriciteit hebben aangevraagd, zijn er maar 280 die de aansluiting heb ben doen uitvoeren. Wanneer de menschen de verbin ding met het electriciteitsnet aanvragen, dan zouden zij nadien die aansluiting toch moeten doen, want zoo men de 70 niet bereikt dan zal de maatschappij de verdere uitbreiding van het net niet toestaan. Dit is de reden waarom er nog steeds gewacht wordt het net over gansch het grondgebied der stad uit te breiden. M. Lemahieu. Het is jammer, en ik moet er mijn spijt over uitdrukken, dat personen die de electriciteit aanvragen ze dan niet meer willen gebruiken eens dat de leiding tot vóór hun woning loopt, want die personen doen alzoo groot nadeel aan anderen die wel be reid zijn de electriciteit te gebruiken. Om maar een voorbeeld aan te halen, hebben wij daar langs den Zonnebekesteenweg, over de Bellewaerdebeek, ver- schillige hofsteden waarvan de bewoners de electrici teit zouden willen. Allen zijn zelfs bereid van nu reeds een contract te sluiten. Ongetwijfeld zou er daar een groot electriciteitsverbruik zijn, gezien het meest drijf kracht zou zijn die daar op die hofsteden zou gebezigd worden. Doch. omdat er daar over de Katoties veel personen de electriciteit gevraagd en daarna niet aan genomen hebben, kunnen anderen nu de electriciteit daardoor niet bekomen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 50 opge heven. Tijdens de geheime zitting werd de Heer Goemaere Maurice, secretaris van politie, tot tweeden adjunct politiecommissaris benoemd. Het huis leert gratis aan alle kleermakers of aspiranten de aigemeene begrippen van snijkunst en patronenteekening aan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4