1302 F. N. - Gillet Saroléa. Het Ypersche - T" Bijvoegsel - La Region d'Ypres Vande Lanoitte's Kof f ies zijn de beste EMILE MATTHU VAN WEEK TOT WEEK De Guidertsporenfeesten te leper Naamdagen. Zon. Maan. Herdenkingen. Om na te denken. Derde Provinciale Handelsfoor in Park Rumbeke MOTOS GILLET 9, Veurnesteenweg, Yper 10 a 16 Juli 1937 Zaterdag 10 JuliAmelberga, Rufina. Zondag 11 JuliPius, Hildoiphus, Norbert. Maandag 12 JuliJoannes-Gualbertus. Dinsdag 13 JuliAnacletus, Joêl. Woensdag 14 JuliIsabella, Angelina. Donderdag 15 JuliHenricus, Zosima. Vrijdag 16 JuliO. L. Vr. van Carmeliën. Zaterdag 17 JuliAlexis, Arnoldus. Zondag 18 JuliFredericus, Camiel. Opgang Ondergang Zaterdag 10 Juli 4 U. 59 20 u. 52 Zondag 11 Juli: 5 u. 00 20 u. 51 Maandag 12 Juli 5 u. 01 20 u. 50 Dinsdag 13 Juli 5 u. 02 20 u. 50 Woensdag 14 Juli 5 u. 03 20 u. 49 Donderdag 15 Juli 5 u. 04 20 u. 48 Vrijdag 16 Juli 5 u. 05 20 u. 47 Nieuwe Maan 8 Juli te 5 u. 12 m. Eerste Kwartier 15 Juli te 10 u. 30 m. Volle Maan 23 Juli te 13 u. 45 m. Laatste Kwartier30 Juli te 19 u. 47 m. Nieuwe Maan 6 Augustus te 13 u. 37 m. 10 Juli 1851Overlijden van Louis-Jacques Daguerre, geboren in 1787 te Cormeilles. Fransch natuurkundige die voor het eerst bruikbare uitkomsten bekwam op het gebied der fotografie. 11 Juli 1302Guldensporenslag. Het Vlaamsche heir verslaat op den Groeningherkouter, bij Kortrijk, het fransche leger van Filip den Schoone, dat 20.000 dooden op het slagveld achterlaat, waaronder 700 edelen, her kenbaar aan hun guldensporen Deze strijd was niet zoozeer een rassenstrijd van Vlamingen tegen Fran- schen, ook niet in eerste plaats een taalstrijd, maar wel een strijd van de Vlaamsche rijkwordende burgerij en ambachtslieden tegen de verdrukkende Fransche edele kaste. Aldus beschouwd kunnen zoowel de Fran- schen als de Vlamingen dien dag als een heuglijk feit herdenken. 12 Juli 1899Dien dag werd door koninklijk besluit gansch het grondgebied van Sint Pieters-op-den-Dijk, bij Brugge ingelijfd, alsmede een deel van Coolskerke, Dudzeele, Uitkerke en Lisseweghe, dit ten einde aan Brugge een uitweg naar de zee te verschaffen. Dit besluit werd reeds op 25 Juli van hetzelfde jaar van kracht. Door deze aanhechting werd Brugge's grond gebied verdubbeld. 1901Overlijden van de Vlaamsche dichteres Hilda Ram. Geboren te Antwerpen 31 October 1858. 13 Juli 1621 Dood van Aartshertog Albrecht van- Oostenrijk. Hij werd in Sinte Gudulakerk te Brussel begraven. 14 Juli 1817 Overlijden van Madame de Staël, Fran sche barones die een grooten invloed uitoefende op de letterkundige denkbeelden van haar tijd, o. a. op het ontstaan van 't romantisme. Zij schreef verscheidene studies en romans, o. m. L'AllemagneZij werd in 1766 te Parijs geboren, reisde in Duitschland en Italië. Haar volledige naam is Anne-Louise-Germaine Necker, barones de Staël-Holstein. 15 Juli 1099 Inneming van Jerusalem door de Kruis vaarders. 1935Italië mobiliseert twee divisies en zet tien nieuwe onderzeeërs op stapel. 16 JuK 1896De volksgeliefde redenaar Jan Van Rijs- wijck wordt tot burgemeester van Antwerpen benoemd. Elke tijd heeft zijn eigen Ideaal, zijn eigen doel, zijn eigen sociale opvatting. Lawaai beteekent niets, soms kakelt één hen zóó hard, alsof zij een kleine planeet had gelegd. (Mac Twain). Niet wie weinig heeft, maar wie veel noodig heeft is arm. (Seneca). Eenmaal geuit, vliegt onherroepelijk het woord verder. (Horatius). Het grootste is altijd slechts een mensch te wezen. (Björnson). Menigeen verontschuldigt zijn niets doen met de woordenIk kan niet aan alles meedoen. (Nadruk Verboden). P. B. 't Is op Zondag 11 Juli, het feest der Gulden Sporen, dat de 3'' Provinciale Handelsfoor voor West - Vlaanderen in Park Rumbeke geopend wordt. Zij overtreft in omvang en in belangrijkheid alle vorige fooren aldaar gegeven. 's Namiddags om 3 ure wordt de foor bezocht door de Cinema-artisten Stan Laurel en Oliver Hardy (sosies) die na de verschillige standen te hebben bezichtigd tot omstreeks 6 1/2 ure in 't Park zullen verwijlen. De aloude Sicambers van Roeselaere zullen deze artisten bij hunne aankomst in Park Rum beke binnenleiden, en om 4 1/2 ure een concert geven op de kiosk van 't Park. De foor is open tot Woensdag, 21 Juli, nationale feestdag, alle dage van 10 ure 's morgens tot 8 ure 's avonds. Algemeene ingangsprijs 2.50 fr. recht gevende op bestendige toegang tot de foor, geheel de in richting, zwemdok inbegrepen, en tot alle de ver makelijkheden. OM NOOIT IN GEVAAR TE VERKEEREN, MOET ZWEMMEN LEEREN MAAKT U DAAROM LID VAN Y. S. C. Ten gerieve van onze lezers, drukken we hier onder het volledig programma af van de 11" Juli-feesten, die dit jaar in onze stad met mede werking van het stadsbestuur, zullen plaats heb ben. Zondag 11 Juli, te 10 uur Zeer plechtige Hoogmis, in de St Maartenskerk, opgedragen ter nagedachtenis van de helden van 1302, met gelegenheidsaanspraak door E. P. Lau- wtrs, dominikaan. Te 20,30 uur Op de Groote MarktConcert door de Vlaam sche Harmonie, onder de leiding van den Heer A. Van 'Puyvelde. 1Groeninge, marsch Jef Van Hoof 2) Esp^ria, openingsstuk R. De Soutter 'li Var;aties uit de opera Martha Flotow 4 Fantasia op Het Meisje van Aries Bizet a) Voorspel b) Intermezzo c) Adagio d) Dans. 5) Am Friihlingsmorgen, groote wals F. Vanden Bossche 6) Jacob van Artevelde, marsch R. Duflou Te 21.30 uur Beiaardconcert door den Heer J. Ryckelynck, stadsbeiaardier. Dit concert wordt afgewisseld door fanfare en trompetgeschal met thebaansche trompetten, verzorgd door de leden van de Vlaam sche Harmonie, onder de leiding van den Heer A. Van Puyvelde. Voor beiaard 1Rubensmarsch p. Benoit 2) Thema en variaties Staf Nees 3) Klokke Roeland De Stoop Voer thebaansche trompetten en fanfare 4) a) Trompetgeschal- Jef Van Hoof b) Kunst is de kracht Jef Van Hoof 5) Intermezzo Jef Van Hoof 6> Het lied der Vlamingen. Voor beiaard 7) De Zwarte Leeuw De Laet 8) Postludium in B. es Jef Denijn Voor fanfare 9) a) Beiaardlied P. Benoit b) Thebaansche trompetten slotmarsch. Te 22.30 uur Optreden van de Ganda, (30 pers.), met mede werking van Mevr. Platei, pianiste, en Mr. A. De Munnynck, tenor. 1) Vlaggezwaaien, door een gemengde groep met zang en begeleiding op het klavier a) Beiaardlied. b) Er is maar één land. c) Waarom ik Vlaming ben. 2) Symbolische uitbeelding van Vlaamsche liederen, door een gemengde afdeeling met zang en bege leiding a) Arteveldelied. b) De Blauwvoet. c) Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief. d) Groeninghe. e) Vlaanderen bovenal. f) Beiaardlied. g) O Kruise den Vlaming. h) Vlaanderen. 3) Volksdansen, door een gemengde afdeeling a) Zeg kwezelke wilde gij dansen. b) Des winters als het regent. c) Reuzegom. d) Polderdans. e) Op mijn klompen. f) Schreefdans. SlotDe Vlaamsche Leeuw. De eerste stroof van de Vlaamsche Leeuw wordt door het volk gezongen, terwijl de Ganda de plastische uitbeelding er van geeft. De tweede stroof wordt op den Beiaard uitgevoerd, en zal voorafgegaan zijn van Trompetgeschal, dat te vens het sein zal zjin, waarop de Belforttoren, voor enkele minuten, in roode en groene schijn zal lichten, in de donkere nacht. Het Comiteit roept alle Ieperlingen op, om de 11 Juli te vieren, in een geest van broederlijke samenhoorigheid, en verwacht dat allen het als een eer zullen aanzien, op dien dag het lle Juli- bloempje te dragen, dat door bereidwillige juffers te koop zal worden aangeboden, tegen 1 fr. het bloempje. Gezien den langen duur van het avondfeest, heeft het Comiteit gezorgd voor een groot aantal zitplaatsen. De stoelen zullen geplaatst zijn tus- schen het verhoog waar de Ganda zal optreden, en de kiosk waar de Vlaamsche Harmonie zal plaats nemen, zoodat men de beide goed zal kun nen zien en hooren, zonder van plaats te moeten veranderen. Deze stoelen zullen ter beschikking van het publiek worden gesteld, tegen 1 fr. per stoel. Ieperlingen Gedenkt den Guldensporenslag Het 11" Juli-Comiteit. Certaines dates, comme certains noms, brillent dans notre histoire avec tout l'éclat d'astres de première grandeur. La seule évocation de la date glorieuse de 1302 faite par notre regretté roi Albert lors de l'invasion allemande, électrisa nos troupes paree que 1302 signifie la libération de la Flandre et, par la suite, l'indépertdance de la Belgique. Les épisodes de la bataille de Groeninghe ont été décrits par des contemporains et par des chroniques ayant produit leurs relations peu après les événements. Par sa précision. Van Velthem, dans son Spieghel picturiaal, s'impose spécialement a l'attention. Le texte des annales Gandenses se recommande également par son souci de l'exactitude. On peut adopter l'opinion de Funck-Brentano que le frère minorite était un homme d'une intelligence supérieure. Beau- coup de renseignements fournis par Giovanni, Villani et surtout par li Muisis revêtent un carac- tère d'authenticité marquée. Les causes de la guerre de Flandre en 1302 sont généralement moins connues que les événements mêmes. C'est pourquoi nous désirons les conden ser ici en quelques lignes. L'impopularité du gouverneur frangais Jacques de Chatillon, qui résidait en Flandre depuis 1300, a contribué en grande partie a amener la période aigue de la lutte entre le parti Klauwaerts et les gallophiles ou Leliaerts. Jacques de Chatillon était frère utérin de Robert II d'Artois; il succéda a Charles de Valois qui lui-même avait remplacé Raoul de Wesles, gouverneur de Juillet 1298 a Janvier 1300. Les deux comtes, Jacques et Robert, oncles de la reine de France Jeanne de Navarre, étaient animés d'une haine violente contre les Flamands: lors de la victoire remportée sur ceux-ci a Buls- camp le 20 aoüt 1297, le commandant des troupes frangaises, Robert II d'Artois, avait vu périr son fïls. Après la bataille, les vaincus furent opprimés les ferments d'animosité s'accrurent en Flandre par la détention de Philippine, puis du comte et de sa suite. Une insurrection terrible éclata a Gand le 12 mars 1302au début de mai, le peuple de Bruges prit d'assaut le chateau de Maele au cours de ces deux soulèvements beaucoup de partisans du Lys furent massacrés. Jacques de Chatillon rentra a Bruges quelques jours après le sac de Maele, son attitude arro gante devait déchainer une nouvelle émeute peu avant l'aube du 18 mai les brugeois se saisi- rent des officiers et des soldats frangais rentrés en ville a la suite de Jacques de Chatillon ils les firent périr ainsi qu'un grand nombre d'em- ployés et de partisans du roi. Jacques de Chatillon et Pierre Flotte échap- pèrent a grand'peine a la fureur populaire cette explosion de colère nationale a regu dans l'his- toire le nom de Brugsche metten(Matines brugeoises). Quant parvint au roi la nouvelle de la san- glante tragédie, il fit aussitöt lever une armée d'hommes dont il confia le commandement a son meilleur homme de guerre, Robert d'Artois. La mission du généralissime frangais était de ven- ger l'affront fait aux armes de Philippe le Bel. Rappelons en terminant que ce fut grace a l'in- tervention de Pierre de Conine que le comman dement militaire fut eonfié a Gui de Namur et a Guillaume de Juliers. Ces descendants du comte de Flandre ne se montrèrent pas ingrats vis-a-vis du chef du parti national et ils l'armèrent cheva lier ainsi que ses fils sur le champ de bataille de Courtrai. SERPY. In het Agentschap der bij Opvolger van FRANS VAN BRUSSEL ^■■■■1 zult gij occasies vinden in Gewaarborgde herstellingen van alle merken - Depannage VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9