OORLOGSMUSEUM Vande Lanoitte's Kof f ies zijn de beste De Dentiste Vandendriessche Het Bevrijdingsoffensief en de Wapenstilstand DE WERELDOORLOG rvieuw adres... 7, de Stuersstraat, YPER Raadplegingen Alle dage. GOEDENDAG, MIJNHEER! VAN T IEPERSCH SAILLANT! Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillant ingang Boomgaardstraat. ONZE SCHEEPVAART 3 -io>- Het verslag van Maarschalk Foch, van 24 Juli 1918. besluit tot de nederlaag van de Duitschers Daar de Duitschers verplicht geweest zijn tal van afdeelingen in den strijd te sturen, is onze reserve aanzienlijker dan de hunne en tevens is de onze ook samengesteld uit frisscher eenheden. Anderdeels is er een materieele voorsprong van onze zijde in vliegtuigen en aanvalwagens. De legers der bondgenooten zijn dus op een gunstig keerpunt. In vollen slag hebben wij het initiatief genomen van den aanvai. Maar de generalen deden het zonder geest drift, daar hun legers tamelijk uitgeput waren. Het jaar 1919 zal beslissend zijn In de Lente van dit jaar zal Amerika een groote inspanning aan den dag leggen. Indien men met den oorlog wil kort spel maken, moet men hem tot de grootst mogelijke krachtinspan ning voeren. Den 28 Juli 1918 was het doel der geallieerden als volgt samengevat 1" Amiens vrijmaken en den vijand achteruit- drijven tusschen de Somme en de Avre. Nochtans ontmoetten de Fransch-Britsche le gers, na drie volle dagen aanval, opeens ernstigen weerstand. Den 20" stond het geallieerd offensief tegenover het hoofdpunt van den vijand. Den 21" Augustus werd deze over het spoor Arras-Albert gestooten. Den 26" schreef Maarschalk Foch aan Maar schalk Haig Uw zaken staan goed. Onnoodig u te zeggen dat de legers van generaal Petain zul len optrekken in denzelfden stijl Dien dag nam het eerste Britsche leger de hoogte Monchy-le-Preux en den doortocht van Sensée. Den 30" Augustus nam het 4'- Britsche leger den berg St Quentin in en den sleutel van de verde diging van Péronne. Den 2° September wierp het 1' Britsche leger den vijand achteruit op gansch de lijn van de Somme en de Senséedeze moest zich thans ontplooien "bij de Hindenburglijn. Tusschen 8" Oogst en 4" September moesten de Duitschers den Kemmelberg en het kolenbekken van Béthune verlaten. Zij verloren aldus twee groote troeven. Kortom in zes weken tijd heeft Duitschland zijn winst van 't voorjaar ingeboet. Het heeft veel soldaten en materiaal verloren. Het heeft vooral het stuur van den oorlog en de zedelijke meerder heid verloren. Wij moeten de Duitschers nog slechts met het Amerikaansche leger de lijn Parijs-Avricourt ontnemen, opdat de nederlaag volledig weze. In het Noorden zal het aan het Belgisch leger en 't tweede Britsche leger moge lijk worden de hoogten van Klerken, het Hout hulst-Bosch, de Passchendaele-kam, de hoogten van Geluvelt, Zantvoorde en Komen in te nemen. Aldus zal de vooruitgang op gansch de lijn ver zekerd zijn nadat het le Amerikaansch leger de hoogte van St Michel zal ingenomen hebben. Den 12" September, na een voorbereiding die 4 uren duurde, werd onder een regen van meer dan 3000 obussen den berg St Michel bestormd. Enkele uren volstonden om gansch den voor sprong, waar de vijand 4 jaar genesteld had, af te zuiveren13.250 gevangenen en 460 kanonnen bleven in de handen van het eerste Amerikaansch leger. Om dit succes te voltrekken moest generaal Pershing gedurende den 13, 14 en 15 September slechts zijn legers voor de nieuwe stellingen van den vijand opstellen. Terwijl het Amerikaansch leger zich volledig inrichtte om den vijand gevoelige klappen toe te dienen, ging het Fransch-Britsch leger vooruit tusschen de Aisne en de Scarpe. De vijand was reeds genoodzaakt geweest op de Hindenburgstelling aan te leunen. Op gansch de lijn waren de bondgenooten van twintig tot vijftig km. vooruitgegaan in min dan een maand. C—P——B—g—O—II l HEBT U REEDS DE MUSEA IN STAD BEZOCHT Begin met het U zult zoo aangenaam verrast zijn dat gij er andere zult bezoeken ALTIJD IETS NIEUWS! Zij moesten nu de lijn aanvallen, die gedurende den winter 1916-17 op het front Kamerijk-St Quentin-La Fère-St Gobain was versterkt ge worden. Koning Albert was het hierin volkomen met generaal Foch eens en, na zijn jawoord te hebben ontvangen, keerde deze terug naar Cassel. De koning stemde er eveneens in toe een deel van 't Fransche en een deel van 't Engelsche leger in den nieuwen aanval aan te voeren. Generaal Foch voorzag nu 't volgende 1° Den 26" September Fransch-Amerikaansche aanval tusschen Suippe en Maas. 2° Den 27", aanval door het 1" en 3" Britsche leger naar Kamerijk toe. 3° Den 28", aanval door de groep legers in Vlaanderen, tusschen de zee en de Leie, onder het beheer van den koning der Belgen. 4° Den 29", aanval door het 4C Britsche leger gesteund door het T Fransche van Busigny. Den 27" September vervolgden het T en het 3' Engelsche leger hun optocht naar Kamerijk. Den 29" viel de Hindenburg versterking in him macht. Den 5" October overschrijdt het 4" Brit sche leger de Schelde tusschen Crèvecceur en Catelet. Het eerste Fransche leger stootte op een hevigen weerstand ten Oosten en ten Noord- Oosten van St Quentin. Generaal Haig gebood vooruitgang. Den 8" October werd de Hinden burgstelling ingenomen door de Engelschen. Den 12" October kwamen deze tot de derde stelling der Duitschers Bouchain, Capelle, Le Cateau Mézières. Offensief van de legers in Vlaanderen. De koning der Belgen, bijgestaan door generaal Degoutte, had dus het beheer over de legers in Vlaanderen op zich genomen. Het noodige materiaal tot den strijd werd ge deeltelijk bezorgd door 't Fransche leger de Engelsche marine verzekerde anderdeels de hulp bij nacht en dag aan een groep vliegeniers. De aanvallen ten Noord-Oosten van het ka naal van Komen waren gericht ter verovering van Zantvoorde en Kruyseecke. Een ander groep vulde den 28° September, te 5.30 u., een leemte tusschen Diksmuide en de Leie. Zij boekte on middellijk een groot succes met de eerste Duit- sche lijn in te nemen en de 2' aan te tasten. 's Anderendaags verzocht generaal Foch ze voort te stuwen tot Roeselaere en Torhout. Den 29° werd Diksmuide ingenomenheel de kam van Passchendaele en de hoogte Meesen-Wijt- schaete viel in de macht der bondgenooten 10.000 gevangenen en 200 kanonnen werden buit gemaakt. De vooruitgang hield aan den 30", maar vertraagde. Het 2e Britsche leger benaderde Mee- nen tot vóór den linkeroever van de Leie, van Waasten tot Wervik. Nochtans werd de bevoorrading in eetwaar en munities in zekere gordels onmogelijk. Wij moes ten hiervoor vliegmachines gebruiken. De uitslagen van onzen vooruitgang in Vlaan deren Den 2" October werden La Bassée en Lens her ingenomen. Den 4" bereikten de voorposten van generaal Birdwood de lijn Armentières-Lens en het kanaal van de Hooge-Deule. Nu hadden de Duitschers geen versterkte lijn meer in België en 't was dus van groot belang dat de groep troepen in Vlaanderen haar aanvallen zou her nieuwen. Nochtans, ondanks den goeden wil van allen, kon de groep niet gereed zijn om nog vóór den 14° October aan te vallen. Maar zij kon met troe pen, die in niet verwoeste gewesten aanlandden, door verbindingslijnen, gedurende 4 jaren strijd verzekerd, haar aanval herhalen, in welk seizoen o.ok, tot de totale vernietiging van den vijande lijken weerstand inviel. Het probleem van soldatengelederen, van het oorlogsfabrikaat en der verbindingswegen in den herfst van 1918. Gelederen Van 1° Juli tot 15 September had het Fransche leger 7.000 officieren en bijna 272.000 man verloren. Begin October boekte elke afdee- ling een tekort van duizend tot 2500 man. Al de beschikbare versterkingsbronnen waren uitge put. Het vernieuwen der ontbrekende paarden ging gepaard met verschrikkelijke moeilijkheden. Men moest gemiddeld tot 10.000 paardeq per maand uit Amerika invoeren. Het Britsche leger had, van 1 Juli tot 15 Sep tember, 7.700 officieren en 166.000 man verloren en kon ook zijn leemten niet herstellen. De Britsche regeering, die misschien een over dreven belang aan de vliegtuigen en de tanks toedroeg, had de infanterie afdeelingen afge schaft. Wat verkeerd was Het tweede Italiaansehe korps had een tekort van 13.000 man en wilde dit aanvullen door de werklieden, aan Frankrijk bij akkoord van 13 Januari 1918 afgestaan'. Foch kon Diaz ervan overtuigen dat hij alzoo de grootste schade aan 't Fransche leger zou veroorzaken. Het Amerikaansche leger had een tekort in zijn 30 afdeelingen van 90.000 man. Dit tekort was maar voorloopig, daar het vervoer van Amerika naar Frankrijk stevig werd voortgezet. Munitie en bewapening. 't Fransche leger verbruikte dagelijks 280.000 houwitsers van 75, en het fabrikaat ervan bedroeg slechts 220.000. Het verschil werd dus genomen op de stocks In de maand Augustus werd de toestand cri- tisch, door onderbreking van toevoer in Frank-' rijk van houwitsers van 75. Foch moest generaal Pershing aanzetten Amerika te overhalen. De crisis werd slechts in October geweerd, toen Amerika gefabriceerde houwitsers kon sturen. Verbindingswegen De Duitschers hadden vóór het verlaten van hun plaatsen, de verbindingswe gen opgeblazen en vernield. Het aanwerven van personeel, om de bescha digde wegen opnieuw in te richten, liep zeer moeilijk van stapel. Het noodige materiaal werd aan Frankrijk ge vraagd. Het Fransche leger leverde aan den dienst der spoorwegen in België 100.000 man. Men deed beroep op alle beschikbare elementen. Bel gië leverde personeel voor Noord-Frankrijk. De Vereenigde Staten van Amerika leverden 70.000 ton rails per maand aan België, wat toeliet 200 km. spoorlijnen aan te leggen. Het algemeen offensief van de legers der bond genooten van 15 October tot 11 November. Den 10° October verzocht Maarschalk Foch aan de geallieerde generaals de volgende aanvallen voor te bereiden a) Offensief om Rijsel te bevrijden door de Engelschen. b) Offensief in de Aisne door het Fransche leger. Den 15° October waren de Fransch-Amerikaan sche legers op de sterke stelling van het Duitsehe leger op de lijn La Fère, Grandpré. Ten Noorden der Oise trokken de Britsche le gers op Mons-Avesnes af en bereikten den 15° Le Cateau-Douai. Den 14° hadden de legers in Vlaanderen het offensief -ingesteld tusschen Zarren en Wervik. Fransche troepen werden als steun gezonden. Al- zoo verstevigd schoven zij hun stellingen op in de richting van Kortrijk, Torhout en Meenen, namen Hooglede, Roeselaere, en Moorseele in en overschreden den 15° Kortemark, Meenen en Wer vik den 16° Torhout, Lichtervelde en Isegem. Den 17° werd Oostende door de Belgische solda ten ingenomen, den 19° Blankenberghe en Zee- brugge, den 20° bereikten de Belgen de Holland- sche grens, terwijl de koning zijn intrede deed te Brugge. Ondertusschen spoedden de Engelsche legers vooruit in 't Zuiden van Henegouw en be reikten het kanaal van den Samber naar de Oise. ('t Vervolgt). J. T. Binnengevaren Vrijdag 13 Oogst 1937. de Harmonie(schipper Joncker) met 96 ton turf voor M. Talpe, Rousselare de Jacoba (schipper Mil) met 102 ton meel voor M. Vanhoudt. Boezinge. Zaterdag 14. de Mehaigne(schipper Peleman) met 159 ton kolen voor M. Vanoverberghe. leper Dinsdag 17. de «Stad Diksmuide», (schipper Steur) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Woensdag 18, de Stilla Juvans (schipper Florijn), van de beurt Met Zorg met 25 ton beurtgoed voor verscheidenen de Mathilde (schipper Jacobs) met 101 ton graan voor M. Six, Vlamertinge. Weggevaren Vrijdag 13 Oogst 1937. de Vaillant(schipper De Weerdt) met 101 ton oud ijzer, verzonden door M. Degels. leper. Donderdag 19. de «Stad Diksmuide», (schipper Steur» met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogtebenedenpand2.90 m„ toegelaten te varen 1.62 m.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3