Chez PASCAL 'T GROEN HUIS Het Ypersche - 2"' Bijvoegsel - La Région d'Ypres SCHOENEN "^T^r^WAARDIGHEDEN- VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Zon. Maan. Herdenkingen. Om na te denken. PLAATS VAN ONDERWIJZER en van Onderwijzer - Bewaker Rijksmiddelbare jongensschool TOUS COSTUM ES MARCHAND - TAILLEUR 23, rue au Beurre YPRES 30, Dixmudestraat, YPER. Vragen vóór het Huwelijk. VI - M - M° VI van 21 tot 27 Augustus 1937 Zaterdag 21 AugustusAnastasius, Privatus. Zondag 22 Augustus Philibertus, Thimotheus. Maandag 23 AugustusLupus, Sidonus. Dinsdag 24 Augustus Bartholomeus. Woensdag 25 AugustusLudovicus, Louisa. Donderdag 26 Augustus Zephirinus, Adrianus. Vrijdag 27 Augustus Euthalia, Cesarius. Zaterdag 28 Augustus Augustinus, Bibianus. Zondag 29 Augustus S. Jans-onthoofding. Opgang Ondergang Zaterdag 21 Augustus5 u. 52 19 u. 54 Zondag 22 Augustus5 u. 54 19 u. 53 Maandag 23 Augustus5 u. 55 19 u. 51 Dinsdag 24 Augustus5 u. 56 19 u. 49 Woensdag 25 Augustus5 u. 58 19 u. 47 Donderdag 26 Augustus: 5 u. 59 19 u. 45 Vrijdag 27 Augustus 6 u. 01 19 u. 43 Nieuwe Maan 6 Augustus te 13 u. 37 m. Eerste Kwartier 14 Augustus te 3 u. 28 m. Volle Maan 22 Augustus te 1 u. 47 m. Laatste Kwartier 28 Augustus te 24 u. .54 m. Nieuwe Maan 4 September te 23 u. 53 m. 21 Augustus 1936België verneemt dat er in Kongo, in de streek van Jadotville, geweldige onlusten teweeg gebracht worden door zekere religieus-communistische drijvers, die op zonderlinge manier de woorden uit 't evangelie uitleggen De laatsten zullen de eersten zijn.Ruim 70 inboorlingen werden gearresteerd en veroordeeld. 22 Augustus 1936De Amsterdamsch-Parijsche schil der C. J. Maks, in het bijzonder gekend door zijne variété-, dancing- en cirkustafereelen, vierde zijn zes tigsten verjaardag. Hij werd den 22 Augustus 1876 ge boren. 23 Augustus 1936Hevige aardbeving te Kroetaradja (Atjeh). Twintig dooden, vele gewonden en groote ma- terieele schade. 24 Augustus 1936De Duitsche Rijkskanselier Hitier vaardigde te zamen met von Blomberg een verordening uit, waardoor den actieven militairen dienst op twee jaren werd gebracht. Deze verordening bracht groote beroering teweeg in de Europeesche landen. 25 Augustus 1936De békende Fransche schrijfster Juliette Adam is op 99 jarigen leeftijd op een kasteel te Callian overleden. 27 Augustus 1936Te Stockholm, op zijn terugreis van een bezoek aan Rusland, overlijdt de Fransche romanschrijver Eugène Dabit aan roodvonk. Hij ver wierf den prix populiste Waakzaamheid in het waarnemen der gelegen heid tact en moed in het aangrijpen er vankracht en volharding in het opvoeren der gelegenheid tot het toppunt van hetgeen zij vermag dit zijn de krijgs deugden, die het succes beheerschen. (Austin Phelps). Is het u ernst Laat 't oogenblik niet gaan Wat gij kunt doen, al droomt gij 't ook, grijpt 't aan. Niets verkrijgt men in de wereld, als men er geen moeite voor doet. (Garfield.) In de zwartste gronden bloeien de schoonste bloe men, en de hoogste en krachtigste boomen schieten wortel tusschen de rotsen en verheffen zich hemel waarts. (J. G. Holland). Er is geen twijfel aan, dat de hedendaagsche pio niers der nijverheid, als wij dat woord in zijn ruimste beteekenis nemen, mannen zijn, die het leven als arme jongens zijn ingetreden. (Seth Low.) P. B. te begeven aan de Knechten Weezenschool te leper Wettelijke wedde. De kandidaten moeten zich persoonlijk komen aanbieden bij den Secretaris der Commissie van Openbaren Onderstand en schriftelijk hun kan didatuur indienen bij den Heer Voorzitter, Rijsel- straat, 38, vóór Dinsdag middag, 7 September. Voorwaarden Houder zijn van het diploma van het lager onderwijs. Belgische nationaliteit bezitten. Voldaan hebben aan werkelijk militairen dienst. STAD YPEB 17, MONOSTRAAT, 17 Grieksch-Latijnscne Afdecling Me.sjesaideeling. Het Bestuurscollege der Middelbare School is als volgt samengesteld VoorzitterM. J. Vanderghote, burgemeester. LedenMM. R. Bouquet, Voorz.tter der Commissie van den Openbaren Onderstand A. Butaye, advoxaat G. Deiahaye, schepen C. Lemahieu, schepen E. Missiaen, volksvertegenwoordiger L. Van Alleynnes, gemeenteraadslid J. Van der Mersch, schepen. SecretarisM. Gillioen. De Rijksmiddelbare Schooi voer Jongens bevat al Een voorbereidende Afcteeling met zes studiejaren. De kinders vanaf hun zesde jaar (zes jaar vóór 1 Ja nuari 1938) worden in de afdeeling toegelaten. In de Voorbereidende Afdeeling worden de voegende vakken onderwezen Godsdienst (gegeven door een priester aangesteld door den Heer Minister van Openbaar On derwijs cp voorstel van Z. E. den bisschop van Brugge), Zedelijke Opvoeding, Nederlandsch, Fransch, Aardrijxs- kunde. Geschiedenis, Rekenen, Natuurwetenschappen, Gezondheidsleer, Handelswetenschap, Teekenen, Han denarbeid, Schrift, Muziek en Opvoedende Gymnastiek. De ouders hebben alle voordeel hun kinderen zoo vroeg mogelijk in die afdeeling te laten inschrijven. b) Een Middelbare Afdeeling met drie Klassen, waar in dezelfde vakken onderwezen worden, alsoox £n- gelsch. Duitsch, Stelkunde, Meetkunde en Tikschrift. De leerlingen, die de zes klassen der lagere schooi geëindigd hebben, worden in die afdeeling aanvaard. Het programma der Middelbare Afdeeling is het lo gisch vervolg van dit der lagere schooi. De leerlingen van andere scholen kunnen dus na het zesde studiejaar eener lagere school geëindigd te hebben, de lessen der Middelbare Afdeeling met vrucht volgen. c)*Een Hoogere Afdeeling dit studiejaar staat geiijk met het 3' wetenschappelijke van de nieuwe humaniora van het Atheneum. Deze afdeeling bereidt de leerlingen voor tot de examens voor de Ministeries en Hoogere Besturen, der Verkeerswegen, Posterijen, Telegrafen en Telefonen, Financiën, Bruggen en Wegen, Rechtswezen, Spaarkas, Banken, Middelbare Normaalschool, enz. d) Een Grieksch-Latijnsche Afdeeling welke op heden een 6 Latijnsche klasse, een 5" Grieksch-Latinjsche en een 5' Latijnsch-Wiskundige klasse bevat. De Meisjesafdeeling bevat drie studiejaren. In die afdeeling worden, behoudens de gewone vak ken, zooals hierboven is aangeduid, ook nuttige hand werken en huishoudkunde onderwezen. De meisjes die het zesde studiejaar eener lagere school geëindigd hebben kunnen met vrucht de lessen der Middelbare Afdeeling volgen. De lessen worden door vrouwelijke leerkrachten (regentessen) in afzonderlijke lokalen gegeven. De cursussen en de speeltijden begin nen en eindigen op verschillende uren als die der jon- gensafdeeling. Er bestaat geen de minste betrekking meer tusschen de leerlingen van de twee afdeelingen. Schoolgeld Voorbereidende Afdeeling 100 fr. per jaarMiddelbare en Grieksch-Latijnsche Afdeelingen 200 fr. per jaar Hoogere Afdeeling 300 fr. per jaar. Kostelooze toelatingen worden verleend in de voor waarden bepaald door de wet Familie met één kind maximum van het netto-inkomen 15.000 fr. Dit maxi mum wordt vermeerderd met 3000 fr. per bijkomend kind. Bijvoorbeeld De kinders van een huisgezin met drie kinderen worden kosteloos toegelaten indien het netto inkomen van dit huisgezin de 21.000 fr. niet overtreft. Bijkomend schoolgeld voor de leerlingen die buiten de stad leper wonen40 fr. per jaar voor de Voorberei dende. de Grieksch-Latijnsche en Middelbare Afdeelin gen, 50 fr. voor de Hoogere Afdeeling. - Dit schoolgeld zal na 1 Januari 1938 niet meer geïnd worden. Cantine. De leerlingen van buiten de stad blijven des middags in de school onder de bewaking van een leeraar. Zij kunnen op aanvraag soep, koffie en melk bekomen aan zeer voordeelige prijzen. Voor de leer lingen die per spoor of autobus reizen is de school open te 7.15 u. Zij moeten dus niet in statie of straat wachten om in de school toegelaten te worden. Schoolboeken. De Oudleerlingenbond der Middel- I bare School heeft een kostelooze bibliotheek voor I schoolboeken ingericht voor de leerlingen der Middel bare, Grieksch-Latijnsche en Hoogere Afdeelingen. Avondstudie. Van 16 u. tot 17.30 u. vóór de leer lingen der Middelbare, Grieksch-Latijnsche en Hoogere Afdeelingen en voor de leerlingen der Voorbereidende Afdeelingen die de stad niet bewonen. Inschrijving. 13, 14, 15, en 16 September 1937, van 9 tot 12 u., Mondstraat, 17, leper. De lessen herbeginnen, den Donderdag, 16 September 1937. te 9 uur. Ouders, zendt uw kinderen naar de Middelbare school' waar zij een verzorgde opvoeding en een degelijk on derwijs ontvangen. De Bond van Oudleerlingen en Vrienden der Middelbare School te leper. De Voorzitter, L. Van Alleynnes. La maison enseigne gratuitenient a tous les tailleurs et apprentis-tailleurs les principes généraux de la coupe et du dessin des patrons. Alle sliieli van Laatste nieuwe modellen (O) Geniet van onze voordeelige prijzen Een medewerker van de N. R. C. schreef zijn blad o. m., het volgende, dat ook voor al onze lezers zeer interessant is Een der leidende organen van de Protestantsche Epis copale Kerk in de Vereenigde Staten, The Living Church, heeft onlangs den tekst'bevat van een reeks vragen, welke Rev. Frederic C. Lawrence, rector van de Sint Pieterskerk te Cambridge in Massachusetts, trouwlustige paren in zijn parochie pleegt voor te leg gen, alvorens hij zich verantwoord acht tot een echt verbintenis ever te gaan. Deze predikant, tweede zoon van den beroemden bisschop William Lawrence, heeft zooveel droeve ervaringen beleefd met jonge, door hem getrouwde echtparen, dat hij is gaan zoeken naar de oorzaak van al dit huwelijksleed. En telkens weer stuit te hij op denzelfden alles overheerschenden factor onvoldoende voorlichting en voorbereiding tot den ge- wichtigen stap. De jeugdige bruidsparen hadden veelal van te voren geen notie gehad omtrent hetgeen ze gin gen doen en van wat hen te wachten stond. Dit noopte hem tot het opstellen van zijn fQrmulier, dat 28 vragen bevat, welke de jongelui krijgen te over denken en waarop zij het- antwoord moeten kunnen geven, aleer er van een kerkelijke huwelijkssluiting sprake zal kunnen zijn. Reeds verklaarde deze predi kant, veel voldoening van zijn vragenlijst te hebben gecogsthet aantal mislukte huwelijken in zijn paro chie is sterk in aantal afgenomen, doordat de oorza ken van de noodlottige conflicten thans van te voren in het bewustzijn zijn gebracht en men van te voren tegen onberaden stappen beveiligd is. De vragenlijst van Rev. Lawrence is verdeeld in zes rubrieken, waarvan de eerste het nuchtere, maar uiterst belangrijke finantieele probleem betreft. Weten beide verloofden, hoe groot hun totaal inkomen zal zijn Hebben zij waarborgen, dat het op dezelfde hoogte zal blijven, of moeten zij op vermindering of verhooging rekenen Hoeveel van dit inkomen kunnen zij besteden aan de huwelijksonkosten, de huishouding, het afbetalen van schulden Hebben zij een budget opgemaakt, waar uit zij kunnen nagaan wat zij noodig hebben voor huur, voedsel, brandstof, kleeding, arts, uitspanning, liefda digheid en spaarpenningen Welk bedrag kunnen zij terzijde leggen voor ziekte, bedrijfsonkosten, kinderen en opvoeding Heeft een hunner verwanten, welke in de termen vallen om eenmaal, hetzij tijdelijk, hetzij voor goed, door hem of haar te moeten worden onderhou den en weet de andere partij daarvan Niet minder belangrijk is de reeds ietwat minder nuchter klinkende, maar even zakelijke tweede ru briek, waarin de predikant den trouwlustigen vragen stelt inzake hun persoonlijke interessen. Welke onder werpen van belangstelling deelen zij gemeenschappe lijk ten opzichte van welke loopt hun belangstelling uiteen Bestaan er liefhebberijen of plichten, welke tijd en geld aan het gemeenschappelijk bestaan zullen ontnemen ten bate van een der aanstaande echtge- nooten afzonderlijk Heeft dan de betrokkene er over nagedacht,' hoe hij of zij deze liefhebberijen of plich ten na zijn huwelijk zal nakomen zonder de andere partij hierbij te kort te doen De derde groep vragen leidt de gedachten van het aanstaande echtpaar op een niet minder gewichtig puntde betrekking tot de ouders en tot de schoon familie. Toont een der aanstaande echtgenooten een bijzondere aanhankelijkheid jegens de ouders of een noodlottige onverschilligheid Bestaan er conflicten met ouders of schoonouders, welke vóór de huwelijkssluiting door een vrij en open gesprek uit den weg kunnen worden geruimd Voelt een der verloofden zich ten opzichte van zijn gevoelens en verplichtingen jegens de familie belemmerd door de andere partij Bestaan er bijzondere omstandigheden als ziekte of eenzaam heid, welke een der echtgenooten zullen noodzaken een deel van zijn tijd bij zijn ouders of verwanten door te brengen Is er kans, dat een van beiden te eeniger tijd zijn ouders of verwanten bij zich in huis zal moeten nemen en weet de andere partij dit Thans komt het kernprobleem van den godsdienst aan de beurt. Hebben de verloofden samen over hun geloof gesproken? Willen zij den trouwdag beginnen met samen te bidden en dit geheel hun huwelijk voort zetten Behooren zij tof hetzelfde kerkgenootschap Bevredigt de kerk hun bijzondere behoeften Welk aandeel zal het Heilig Avondmaal en het kerkgaan in hun leven innemen Indien zij niet tot een gemeen schappelijke kerk behooren hebben zij dan elkanders geloof bestudeerd en onderzocht of het alsnog mogelijk is ook kerkelijk samen te leven Indien de uitkomst van dit onderzoek negatief is, hebben zij dan de moge lijkheid van een gescheiden geloofsleven goed onder het oog gezien De vijfde rubriek behelst vragen omtrent de per soonlijke betrekking tusschen de verloofden. Hebben zij iets uit hun leven voor den ander verborgen Hebben zij vertrouwen in zichzelf Vreezen zij het definitieve karakter van het huwelijk Hebben zi] angst voor el kaar Of angst om kinderen te krijgen Of angst voor de physieke zijde van het huwelijk Hebben zij zich met. het oog op het bestaan van ongeweten kwalen door een arts laten onderzoeken Tenslotte betreft deze biecht nog de plannen op den huwelijksdag zelf. Hebben de verloofden het formulier van den trouwdienst samen gelezen, zoodat zij weten wat zij straks plechtig zullen beloven Is het besluit om te trouwen in een dergelijken geest genomen, dat de echtgenooten de herinnering aan hun trouwdag levenslang dankbaar en opgewekt kunnen bewaren Hebben zij hun ouders en verwanten geraadpleegd, al vorens te beslissen, wie van het plechtige oogenblik ge tuige zullen zijn

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9