Maurice WENES Het Bevrijdingsoffensief en de Wapenstilstand 2 DE INHULDIGING VAN HET ALBERTKANAAL DE WERELDOORLOG O brengt zijn geachte klienteel ter kennis dat hij zijne woonst overgebracht heeft van de Pafte elstraat, 5, naar de DIXMUDESTRAAT, 89 O In een onzer vorige nummers hebben wij reeds gemeld dat er te Luik een vereeniging zonder winstgevend doel, genaamd het Groot Luik, tot stand is gekomen ten einde het programma op te maken der feestelijkheden die in 1939, ter ge legenheid der inhuldiging van het Albertkanaal en der voltooiing van de werken der haven van Luik, zullen plaats grijpen. Thans hebben wij de propaganda-brochure voor oogen die door het Groot Luik uitgegeven werd en die op haar eigen reeds een klein meester stuk der drukkunst is. De weelderige vorm waar in deze brochure voorgesteld wordt zoowel als de buitengewone zorg die men er aan besteed heeft, getuigen reeds dat men voor geen kosten zal achteruit deinzen om de inhuldiging van het Albertkanaal op grootsche en waardige wijze te vieren en leveren ons een eerste bewijs van het overgroot belang dat de Luikenaars hechten aan dit machtig waterwerk, dat weldra van de ha- van van Luik een der eerste havens van Europa zal maken. De schets der ontworpen feestelijk heden, die zich van Mei tot October te Luik zul len ontrollen, de steun die de gestichte vereeni ging allerwegen ontmoet om ze te verwezenlij ken, zijn eveneens een tastend bewijs van het overgroot nut dat men terecht van het Albert kanaal verwacht. Naar wij in die brochure zien heeft het Groot Luik, gesticht door een honderdtal Luikenaars van alle meening, zich 'als taak gesteld aan de stad den rang terug te geven op denwelken zij door haar huidig belang recht heeft en haar den glans te bewaren dien zij van een eeuwenoud verleden erfde. Het Groot Luik wil, door de in richting van betoogingen waarvan zij waardig i^ aan de stad het gevoelen van haar eigen groot heid terugschenken en hiervoor heeft het de vol tooiing van het Albertkanaal als het geschikste oogenblik voör deze krachtige poging tot ver nieuwing gekozen. Reeds werden twee propaganda vergaderingen belegd, waarvan eene gehouden werd onder het eere-voorzitterschap van den Heer Merlot, minis ter van Openbare Werken en van Werkverschaf fing. De Regeering, de Provincie en de stad Luik ver leenden haar bescherming. Een algemeen regee- ringscommissariaat, een Beschermingscomiteit en een Algemeene Raad van eereleden, bestaande uit de meest vooraanstaande personen van ons land en van den vreemde, zijn in vorming. Ten einde het werk te vergemakkelijken wer den er een twintigtal commissies en onder-com missies benoemd die, onder de leiding van voor uitstrevende mannen en vakkundigen, elk een deel van het ontworpen programma zullen bestu- deeren en uitwerken. Het voornaamste zal een internationale ten toonstelling der watertechniek zijn, die in een eenig kader, aan het begin zelf van het Albert kanaal. alles zal vereenigen wat het water betreft en wat men aan het water te danken heeft. Hier voor zal men, stroomafwaarts de Maas, op een twintigtal hectaren langs den linker oever, een prachtig park oprichten met allerhande paleizen en paviljoenen, waarvan het hoofdgebouw, na het seizoen, aan de stad Luik zal aangeboden worden om later als blijvend paleis der tentoonstellin gen en fooren te kunnen dienen. Benevens deze tentoonstelling der watertech niek, die meer dan twintig afdeelingen zal omvat ten, voorziet het feestprogramma ook nog de aan komst te Luik van een eskader van onderzeeërs een grootsch en schitterend nachtfeest ter ver heerlijking van de Maas, tijdens hetwelk enkele tafereelen uit de geschiedenis van Luik zullen weergegeven wordeneen rallye van plezier- yachts indrukwekkende gymnastiekparades concerten optochten wedstrijden sportgala's allerhande vermakelijkheden; ook nog een weder- landsche tentoonstelling van schilder- en beeld houwkunst talrijke wetenschappelijke congres sen ,enz., enz. Op toeristisch gebied zal ook niets verwaar loosd worden om in 1939 het grootst mogelijk ge tal bezoekers uit alle werelddeelen den weg naar Luik en naar de Maasvallei te leeren kennen. De wegen zullen verbeterd worden, inlichtingsbu- reelen zullen ingericht worden, een speciale com missie zal zich bezig houden met de kwestie van het logeeren der bezoekers in hotels en bij parti culieren, een bosch van 20 hectaren zal ingericht worden om 10 tot 12.000 kampeerders te kunnen ontvangen, en alle mogelijke propagandamidde len zullen aangewend worden om het beoogde doel te bereiken. De verwezenlijking van dergelijk grootsch op gevat feestprogramma zal natuurlijk ongehoorde kosten meebrengen. Ten einde die kosten te hel pen dekken, betalen de werkende leden van het Groot Luik een jaarlijksche bijdrage van min stens 50 frank, de steunende leden storten jaar lijks minstens 1000 fr. en de bijdrage der eere leden is bepaald op minstens 10.000 fr. 's jaars. Met hetzelfde doel zal er binnen kort ook nog een samenwerkende maatschappij Het Interna tionaal seizoen van het water. Luik 1939 gesticht worden met onbeperkt kapitaal, wier aandeelen ten bedrage van 500 fr. zullen zijn. Deze enkele inlichtingen, welke wij uit de luxe brochure van het Groot Luik putten, toonen aan hoe men ginder het nut der waterwegen begrijpt, welk overwegend belang men er aan hecht en welke hoop men er op stelt. Dank aan de eensgezinde medewerking der bevolking, die jaarlijksche bijdragen betaalt be- loopende tot 1000 en 10.000 fr., zullen daar te Luik langs het Albertkanaal de prachtigste feesten zich vijf maanden lang ononderbroken opvolgen. Het Groot Luik is waarlijk dien naam waardig. En zeggen dat men hier te Yper met moeite bij dragen van 100 fr. zou kunnen inzamelen, dat sommigen nog het nochtans Waarblijkend nut onzer vaart Yper-Komen durven betwisten of niet willen erkennen en handelen alsof zij Yper steeds het kleine Yper van nu zouden willen zien blij ven. Mocht dit schoon voorbeeld van Luik een spoor slag zijn voor alle Yperlingen om eendrachtig voor de heropleving en de verbetering der econo mische uitrusting hunner stad samen te werken en te ijveren. (O) (Vervolg) Den 10° November laat maarschalk Foch de volgende nota afleveren aan de Duitschers De tijdsbeperking voor het Duitsche antwoord eindigt morgen te 11 uur, men heeft de eer te vragen of de gevolmachtigde Duitschers ant woord hebben gekregen van hun Rijkskanselier. Bij bevelGeneraal Weygand. Te 21.30 uur antwoorden de Duitschersdat zij nog geen orders ontvangen hebben. get.Erzberger. Ondertusschen ontvangen zij een draadlooze Duitsche Regeering aanvaardt de voorwaarden van den Wapenstilstand. Zijn Excellentie v. Erzberger mag den Wapen stilstand onderteekenen. De Kanselier legt er nochtans nadruk op dat zekere punten ervan Duitschland in ellende zullen storten. De afge vaardigden zullen dus vragen enkele punten te wijzigen. De Rijkskanselier. Te 21 u. kwam een lange cijfertelegram aan vanwege maarschalk Hindenburg. Den 11° November, te 2.05 u., laten de Duitsche afgevaardigden weten dat ze bereid zijn in zit ting te treden. Deze begint te 2.15 u. De tekst van den Wapenstilstand wordt gele zen, gediscuteerd en aanvaard punt voor punt. Voorwaarden van den Wapenstilstand verleend aan Duitschland 1) De wapenfeiten eindigen te land, te water en in de lucht, zes uur na de teekening van den Wapenstilstand 2) Onmiddellijke ontruiming van de bezette landenBelgië, Frankrijk, Luxemburg, Elzas- Lotharingen. Binnen de 15 dagen moet de ont ruiming voltrokken zijn 3) Al de bewoners van betrokken landen moe ten teruggebracht worden in hun vaderland 4) Afstand van oorlogsmateriaal door de Duit schers 5.000 kanonnen, 25.000 machine-geweren, 3.000 mijnwerpers, 1.700 vliegtuigen 5) Ontruiming van de Rijnprovincies van den linkeroever. Een onzijdige zone zal op den rechteroever gevrijwaard worden, tot op 10 km. afstand. 6) In al de ontruimde landen zal de bevolking niet mogen meêgenomen worden 7) De verkeerswegen van allen aard zullen niet mogen beschadigd worden 8) Het beheer van het Duitsche leger zal al de stapelplaatsen van springstof aanduiden 9) Het recht van rekwieeren zal door de bond- genooten en V. S. uitgevoerd worden in gansch het bezette gebied. 12) Al de Duitsche troepen die zich bevinden in den vreemde, door den oorlog tegen Roemenië en Turkije, zullen zich binnen de grenzen van 1914 moeten bevinden 15) Afgezien moet worden van de verdragen van Boekarest, Brest-Litowsk en bijhoorige 17) Ontruiming van al de Duitsche soldaten uit Oost-Afrika 19) Verplichte vergoeding van alle beschadi gingen. Terugbetaling van het bedrag der Bel gische Nationale Bank. Terugbetaling van alle Russisch of Roemeensch goud 20) Onmiddellijke staking van elke betwisting te water 21) Wedergave, zonder reciprociteit, van alle oorlogsgevangenen aan de bondgenooten (id. voor de zeeoorlogs gevangenen) 22) Uitlevering van alle duikbooten aan de gealliëerden 23) De oorlogsschepen, vermeld door de bond genooten, moeten onmiddellijk ontwapend wor den 24) Oorlof moet aan de bondgenooten verleend worden de mijnen op te visschen en elke vaarbe- perking te water te vernielen 25) Behoud van den blocus door de geallieer den van al de Duitsche handelsbodems 26) Afstand ter plaats van alle Duitsche haven materiaal. g) Duur van den Wapenstilstand 34) De duur van den Wapenstilstand is 36 da gen en kan verlengd worden. Geteekend dezen wapenstilstand den 11 Novem ber 1918, te 5 u. (Fransche tijd). Maarschalk Foch verklaart de zitting geheven en de Duitsche afgevaardigden verlaten de plaats. Volgende radio telegram wordt op gansch het front verspreid 1) De wapenfeiten zullen op gansch het front te 11 u. eindigen 2) De geallieerde troepen zullen tot verder or der het bereikte punt niet overschrijden De Duitsche trein verlaat Rethondes te 11.30 u. Den volgenden dag stuurde maarschalk Foch volgende dagorde aan al de geallieerde legers Officieren, ondér-officieren, soldaten van de geallieerde legers Na den vijand te hebben tot staan gebracht hebt gij hem met een onverwoestbaar geloof en bewonderenswaardig, weerstandsvermogen zon der oponthoud aangevallen. Gij hebt den grootsten oorlog van heel de ge schiedenis gewonnen, gij hebt de grootste wel daad bevochten de vrijheid van de wereld. Weest fier, Gij hebt uw vaandels met onsterfelijken roem beladen. Het nakomelingsschap zal u zijn erkentelijk heid bewaren. De Maarschalk van Frankrijk, F. Foch. De optocht naar den Rijn. Van af de tweede helft der maand Juli hadden de geallieerde legers in een reeks veldslagen de Duitschers achteruitgedreven en hun 7.990 offi cieren, 355.000 manschappen, 6225 kanonnen en 38.622 machinegeweren doen verliezen, cijfers die de geschiedenis der veldslagen nooit boekte. Den 17 November overschreden onze legers de lijn die ze den 11° bereikt hadden. Den 30° waren al de bezette landen door hun eigen troepen be zet. Maarschalk Foch deed zijn intrede te Metz den 25°, te Straatsburg den 26°. Den 1° December traden de geallieerde legers Duitschland binnen. Den 9° raakten ze aan den Rijn. Den 13° overschreden ze hem en den 17° waren al de bruggenhoofden bezet. Van dan af maakten de geallieerde legers de wacht aan den Rijn. Zij stonden borg voor de naleving der pun ten van den wapenstilstand. Deze stilstand eindigde den 17 December, date waarop de gevolmachtigden slechts te Parijs toe kwamen. Men moest dus den wapenstilstand ver lengen. De onderhandelingen hierom gebeurden te Trier in hef wagen-bureau van den Maarschalk en tusschen dezelfde afgevaardigden als te Re thondes den 12° en 13° December. De duur werd verlengd tot 17 Januari 1919. Den 17 Januari werd de wapenstilstand nog met een maand verlengd te Trier en werden er de volgende punten in opgenomen 1° Duitschland zal landbouwmachines en land- bouwinstrumenten leveren. 2° Instelling te Berlijn van een geallieerde com missie voor de controle van Russische gevange nen in Duitschland. 3° Nazicht van zekere punten van 11 Novem ber naar aanleiding van uitlevering van handels bodems. 4° Om Duitschland te voeden mag het zijn han delsschepen gebruiken. 5" Duitschland moet afzien van offensieve aan vallen in Polen. Den 28 Juni 1919 werd in het paleis te Ver sailles in de gaanderij der Spiegels den vrede geteekend. J. T. SCHILDER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2