De Blijde Intrede te Yper van Z. E. den Hr Baels Cinema Flora, Yper 18 JAAR, N 25—18 SEPTEMBER 1937 18 ANNÉE, N 25 18 SEPTEMBRE 1937 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres Het herstel der vaart Yper-Komen Gouverneur van Wesï-Viaanderen HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN ORGANE DE L'ASSOCIATION DES S1NISTRÉS Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, \'BER. Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Redaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement 18 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés O De eerste vergadering der Onderzoekscommissie. Dinsdag laatstleden, 14" dezer, om 14 u. 30 na middag, had in het Ministerie van Openbare Werken, onder het voorzitterschap van den Heer Van Wetter, directeur-generaal der Waterwegen, de eerste vergadering plaats van de commissie die door den Heer Minister Merlot aangesteld werd om het vraagstuk der waterwegen in het Ypersche te onderzoeken. De Heer Merlin, inge nieur van Bruggen en Wegen te Yper, nam het ambt waar van secretaris, en verders waren al de leden der commissie, waarvan wij hier vroe ger reeds de samenstelling mededeelden, aan wezig. De eerste vraag, die de Heer Vanderghote, bur gemeester van Yper, bij de opening der verga dering stelde, was om te weten zoo er voor het herstel der vaart Yper-Komen een som voorzien was in de begrooting voor 1938. De Heer voorzit ter Van Wetter antwoordde hierop dat, gezien het thans gedane onderzoek en de onzekerheid waarin men verkeert aangaande het al of niet herstellen dier vaart, nog geen krediet hiervoor ingeschreven werd, maar dat er in de begrooting van het Ministerie van Openbare Werken voor het dienstjaar 1938 verscheidene sommen voor komen zonder bepaalde bestemming en die des noods, indien het herstel der vaart Yper-Komen door den Heer Minister moest besloten worden, voor dat doel zouden gebruikt worden. De Heeren Vanderghote en Vermeulen, afge vaardigden van Yper, mieken zich vervolgens de tolk der bevolking van Yper die betreurt dat noch de Heer Gouverneur van West-Vlaander en noch een onzer senatoren in de onderzoekscom missie benoemd zijn geworden en drukten den wensch uit dat het den Heer Minister Merlot wel zal gelieven deze leemte aan te vullen. Zondag laatst reeds, tijdens de blijde intrede van den Heer Gouverneur te Yper, heeft de Heer H. Vermeulen er den Heer Baels, die als gewezen minister van openbare werken in die commissie goed op zijn plaats zou zijn, over gesproken en de Heer Gouverneur heeft zich dadelijk bereid ver klaard van die commissie deel te maken zoo men er hem de gelegenheid toe biedt. Gezien de in stemming van den Heer Gouverneur, ware het dus ten zeerste wenschelijk dat de Heer Minister Merlot op het verlangen door de afgevaardigden van Yper uitgedrukt zou ingaan. Tijdens de bespreking, die uitsluitend liep over het economisch nut der vaart Yper-Komen, wer den de verschillige standpunten uiteengezet. Bij zonder merkwaardig was het verslag van den Heer De Meyere, gewezen regeeringscommissaris voor het grensarbeidersgebied, die den bijzon deren toestand der werkloosheid in het Ypersche heeft uiteengezet. Uit dit goed gedocumenteerd verslag blijkt het dat het Ypersche de eenige streek is van België waar de werkloosheid ver meerdert. De Heer De Meyere vroeg dan ook dat, om de vloed der werklieden naar de grensstreek toe wat te verminderen, de vaart Yper-Komen zou hersteld worden en men hierdoor alzoo te Yper een nijverheidscentrum zou doen ontstaan, dat de te groote werkloosheid hier in de streek dan zou opslorpen. De belangrijke discussie, die ruim twee uren duurde, bewees verder ook nog de noodzakelijk heid een vertegenwoordiger der belangen van Nieuwpoort in den schoot der commissie te tel len, en het ware te hopen dat de Heer Minister dit zal inzien en hieraan ook voldoening geven. De aanstaande vergadering der commissie werd vastgesteld op Woensdag 29 September a. s. Na al de onheilspellende regenbuien van de vorige dagen, bestatigden de Yperlingen Zondag morgen, met een ware voldoening, dat het weder, alhoewel nog ver van zeker, toch lichtelijk ver beterd was. Zelfs naarmate het gestelde uur der aankomst van den Heer Gouverneur naderde, kwam er een kleine opklaring in den bewolkten hemel en gedurende gansch de plechtigheid zijn wij van de zoo zeer gevreesde regenvlaag ge spaard gebleven. Voor eenmaal dus sloeg alles nog ten beste meê. Reeds van daags te voren, ter gelegenheid der hofbouwtentoonstelling, waren de masten aan den ingang der Meenenstraat en Korte Thou- routstraat en langs den Westergevel der Halle met vlaggen en bloemen versierd, waren alle openbare gebouwen en vele particuliere huizen bevlagd, doch den Zondag morgen was de be- vlagging algemeen in alle straten. Vooral echter boden de Statie-, Tempel- en Boterstraten alsook de Groote Markt een mooien aanblik. De verwelkoming van den heer Gouverneur vóór het Stadhuis. AAN DE STATIE Korts na 10 u. heerschte er weldra op de R. Colaertplaats, waar de Heer Gouverneur ver wacht was en de stoet gevormd werd. een onge wone drukte. Een na een kwamen de verschillige afvaardigingen met vlaggen der plaatselijke maatschappijen daar toe en namen de haar aan gewezen plaats in. Ook vele nieuwsgierigen ver drongen zich aldaar. De ordedienst was op de volmaaktste wijze verzekerd door de stedelijke politie onder het bevel van den Heer Politiecom missaris Maertens en zijne adjuncten, de Heeren Vansevenant en Goemaere, alsook door de rijks wacht onder het bevel van den nieuwen brigade commandant, M. Vandendriessche. Ook de overheden bevonden zich reeds vóór de statie, namelijk de Heeren Clinckemaille, arron dissementscommissaris Vanderghote, burge meester Lemahieu en Delahaye, schepenen Jvr. Cornillie, de Heeren Michiel, Pattyn en Ver gracht, gemeenteraadsleden, en Versailles, ge meentesecretaris. Wat verder bevonden zich het stedelijk brandweerkorps onder het bevel van luitenant Seys, en de Harmonie Ypriana geleid door haar chef, M. Deridder. Weldra echter vernam men dat de Heer Gou verneur,die hier om 10 u. 15 verwacht was, met een kleine vertraging zou toekomen en het was juist 10 u. 45 toen een klaroengeschal der pom piers ons zijne komst aanmeldde en een prach tige limousine voor de statie stil hield. De Heer Gouverneur, vergezeld van M. Lom- mez, provinciale griffier, werd bij het uitstappen van zijn auto verwelkomd door de Heeren arron dissementscommissaris en burgemeester en de andere aanwezige overheden, de brandweerman nen boden de wapens, de klaroenen bliezen Te Velde waarna de Harmonie Ypriana de Bra- bangonneaanhief, die door al de omstanders eerbiedig aanhoord werd. DE STOET Na deze eerste begroeting, nam de Heer Gou- vernemv.samen met de Heeren Clinckemaille, arrondissementscommissaris, Vanderghote, bur gemeester, en Lommez, provinciale griffier, dade lijk plaats in een open koets en zette de stoet zich in beweging. Voorop stapten de St Michielstur- ners, gevolgd van de Ypersche scouts en meest alle plaatselijke maatschappijen en vereenigingen, waaronder de Vrije Bolders, de Bolders van de Bascule, de Post- vereeniging, de Feestcommissie van St Pieters- wijk, het Syndi caat van Spoor weg. Post, Tele foon en Telegraaf, de Feestcommis sie van S: N.- klaaswijk, de Ypersche Accordeonisten, de Dui- venmaatschappij De Zon, de Beenhouwersbond, de Majoorvisschers, de Ypersche Wielrijdersclub, de Bakkersbond, de Feestcommissie der Dixmu- destraat, de Ypersche Zwemclub, de Handboog maatschappijen Willem Teil en Yper-Hoekje, de Handelskamer, enz. Daarna volgde de Harmonie Ypriana, die op gansch den doortocht haar schoonste stapmarschen uitvoerdede Konink lijke Handbooggilde St Sebastiaan met haar kost bare juweelen en prachtig vaandelde Konink lijke Hof bouwmaatschappij, en op een rij de vlaggen van al de oudstrijdersbonden, namelijk het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, de Nationale Oudstrijdersbond, de Oorlogsvrijwilli gers, de Verbroedering van het 3® en 23f Linie regiment, de Vuurkruisen, de Poilus de France en het British Legion, met daarachter zeer tal rijke afvaardigingen dezer oudstrijdersvereeni- gingen. De open koets, waarin de Heer Gouver- (Zie programma op tweede bladzijde).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 1