4 De Internationale HOFBGUWTENTOONSTELLING te Ype/ DE OFFICIEELE OPENING Zaterdag morgen, te 10 u. 30, werd in de vol tooide benedenzaal onzer Lakenhalle, overgegaan tot de offieieele opening der wederlandsche hof- bouwtentoonstelling die hier door de Koninklijke Hofbouwmaatsehappij van Yper, ter gelegenheid De Heer Vanderghote, burgemeester, antwoord de hierop als volgt Mijnheer de Eerevoorzitter, Heer Voorzitter, Waarde Heeren, Het is voor mij, Burgemeester van Yper, een waar genot en eene oprechte vreugde vandaag samen met U het jubileum van het vijftigjarig bestaan van uwe maat schappij te mogen vieren. Ik wil U van meet af. ter gelegenheid van deze plechtigheid, mijne persoonlijke gelukwenschen aan bieden en de gelukwenschen overmaken van het Stads bestuur. Graag zijn wij uwe vreugde bijgetreden en hebben U in het verwezenlijken van deze internatio nale tentoonstelling gesteund. Dit niet alleen omdat De overheden die de openingsplechtigheid bijwoonden. van haar vijftigjarig bestaan, en door het Werk van den Akker, van Yper, ingericht werd. Niettegenstaande het koud en regenachtig we der hadden zeer veel overheden de uitnoodiging van het inrichtend comiteit beantwoord en er aan gehouden de openingsplechtigheid met hunne te genwoordigheid op te luisteren. Benevens de Heeren R. Bouquet, eerevoorzitterH. Casier, voorzitterF. Dethoor, secretarisL. Vande- voorde, schatbewaarder, en al de andere bestuurs leden der Koninklijke Hofbouwmaatsehappij, be merkten wij nog de Heeren Clinckemaille, arron dissementscommissaris; Leuridan, volksvertegen woordiger Ollivier, bestendig afgevaardigde en voorzitter van het Provinciaal Verbond van het Werk van den Akker B. Vermeulen, bestendig afgevaardigdeVanderghote, burgemeester, Le- mahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen, alsmede Jvr. Cornillie en de Heer Pattyn, ge meenteraadsleden van Yperverders nog de Heeren Graaf de Laubespin, burgemeester van Elverdinghe Lefebvre, rechter bij de Rechtbank van l* Aanleg te YperVan Brussel, substituut van den Procureur des Koningsadvokaat A. ButayeH. Vermeulen, voorzitter, en Ed. Tous- saert, secretaris der Handelskamer van Yper Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana R. Ommeslagh, voorzitter der Koninklijke Sint SebastiaansgildeTordeur, inspecteur van het onderwijs R. Leclercq, telegraaf ontvanger Ver sailles, stadssecretaris J. Antony, stadsbibliothe caris Major Gill, van de Imperial War Graves CommissionV. Vanbeselaere, voorzitter der Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbersvan Yper, en meer andere personen waaronder name lijk de juryleden en een aantal tentoonstellers. De Heer Casier, voorzitter der inrichtende en feestvierende maatschappij, hield de volgende aanspraak Mijnheer de Burgemeester, Mijne Heeren, Hartelijk welkom. Heden viert de Koninklijke Hofbouwmaatsehappij van Yper haar vijftigjarig jubileum. In 1887 werd deze maatschappij opgericht onder het voorzitterschap van wijlen Heer Nicolas Van Winsen en verscheidene bloemisten, boomkweekers en hove niers van het arrondissement Yper. Haar doel was nauwer kennismaking onder de vak mannen. zich in verbinding te stellen met de verschei dene klassen der samenleving en den tuinbouw, dit mooi en nuttig vak. te bevorderen. In 1912 vierde de Hofbouwmaatsehappij haar vijf en twintig jaar bestaan en werd te dier gelegenheid koninklijk benoemd. Te dezer gelegenheid werd een grootsche en onver getelijke tentoonstelling gehouden, die den algemeenen welstand dezer bloeiende jaren waardig was. In 1919. na den wereldoorlog, bij de pijnlijke terug komst in onze platgeschoten stad, ontmoetten zich veel vroegere leden en vrienden. De Koninklijke Hofbouwmaatsehappij werd weder om in werking gesteld door onzen ieverigen Voorzitter, Heer Nicolas Van Winsen. den Heer Robert Pauwels, secretaris in 1914 en alsdan Staatsagronoom. en ook door verscheidene andere leden, ieveraars van land en tuinbouw, waarvan er hier nog menige aanwezig zijn. Wijlen Edele Heer Baron de Vinck. onze steeds ge trouwe Eere-Voorzitter en tevens medestichter onzer Maatschappij, was ons niet vergeten. Daar veel hulp en bijstand noodig was, werd het Werk van den Akkerin den schoot van den Hof bouw geboren en sedert zijn beide steeds verbonden gebleven Eendracht maakt macht. In 1927 vierden wij ons 40 jarig bestaan en een wel gelukte tentoonstelling sloot deze verjaring. Na het pijnlijk verlies dat wij kwamen te ondergaan bij het afsterven van onzen diepbetreurden Voorzitter, Heer Nicolas Vari Winsen, werd hij opgevolgd door den Heer Theophiel Herreman, die niettegenstaande zijne hooge jaren den weg van zijn voorzaat heeft voortge zet. Goed werk verrichten was onze leus. Bij het verlies van onze beide Eere-Voorzitters, de Heeren Baron de Vinck. medestichter der Maatschappij, en René Colaert, burgemeester der stad, zijn die beide goede en genegene vrienden vervangen geweest door de Heeren Remi Bouquet en Baron Pierre de Vinck. Bij het heengaan van den Heer Theophiel Herreman werd mij de taak van voorzitter toevertrouwd. Het is in deze hoedanigheid dat ik de eer heb den Heer Burgemeester der stad Yper vriendelijk te vra gen deze tentoonstelling te willen openen. het voor ons een plicht is, die het uitoefenen van ons ambt en het vervullen van onze zending ons oplegt, maar ook en vooral omdat het ons in de gelegenheid stelt de bestuursleden van de Koninklijke Hofbouw maatsehappij van Yper geluk te wenschen voor al het goede en het nuttige dat, met dezelfde onverdroten toewijding en offervaardigheid, zij, zooals hunne zeer verdienstelijke voorzaten, ten bate van de leden van de Maatschappij en van de bevolking van Yper heb ben weten te verwezenlijken. In dezen tijd van zware en bestendige overspanning, in deze tijden waar op steeds meer en meer onverbid delijke wijze de struggle for lifehoogtij viert, is het goed en is het nuttig dat verdienstelijke en onbaat zuchtige burgers zich vereenigen om de bloem-, moes- en fruitteelt aan te moedigen en uit te breiden en, zoo doende, aan hunne medeburgers de middels verschaf fen van eene eenvoudige maar tevens nuttige, ver kwikkende openlucht ontspanning te genieten, en hen het genot aan te leeren in tuin en hof, dank aan het kweeken en bezorgen van bloemen en vruchten, schoon heid te scheppen en het heerlijk en steeds vernieuwd werk van de natuur in hare wondervolle ontplooiing te beschouwen en te vervolgen. Dank aan de inrichting van lessen en voordrachten, aan de stichting van de technische bibliotheek, aan de uitdeelingen van zaden voor groenten en bloemen, de kostelooze tombola's van planten, heeft uwe maat schappij gedurende 50 jaar deze voorname werking met vlijt en welgelukken doorgevoerd, de sympathie van onze bevolking verworven en het verheven doel einde van hare stichters tot volledige bewerkstelling gebracht. Ik breng dan graag hulde aan het ideaal dat de stich-( ter van de Koninklijke Hofbouwmaatsehappij bezielde, aan het welgelukken van het werk dat door hem en door U in een tijdspanne van 50 jaar werd verricht. Ik druk den wensch uit dat de Koninklijke Maat schappij nog lange jaren moge ijveren voor het ver wezenlijken van haar verheven doel, en hare pogingen met den grootsten bijval bekroond zien, ten bate van de gemeenschap van Yper. Het is in deze gevoelens van erkentelijkheid en wel gemeende hulde, dat ik. Heer Voorzitter, de interna tionale tentoonstelling, door de Koninklijke Hofbouw maatsehappij van Yper ingericht, open verklaar. Vervolgens begon, onder het geleide van den Heer H. Casier, voorzitter, het bezoek der merk waardige en uiterst goed geslaagde tentoonstel ling. Wat het eerst de blikken trof was het portret van wijlen Heer Nicolas Van Winsen, stichter der Koninklijke Hofbouwmaatsehappij, terwijl wat verder ook het portret prijkte van Z. M. Koning Leopold, die zijne hooge bescherming aan de ten toonstelling wel had willen verleenen. Doch wel dra waren de oogen onweerstaanbaar aangetrok ken door dien overvloed van mooie planten en die weelde van prachtige en veelkleurige bloe men, dit alles zoo wonderwel door bekwame, ja laat ons maar zeggen door kunstenaarshanden geschikt, zoodat de geheele aanblik dadelijk de bezoekers verrukte en allen er hunne bewonde ring over uitdrukten. Herhaaldelijk hoorden wij de bezoekers, als begeesterd door al het mooie dat daar hunne oogen streelde, uitroepen 't is schoon, 't is schoon. En waarlijk, het ware moei lijk een ander en beter woord te vinden om aan zijn gevoelens van'bewondering lucht te geven bij het zien van die heerlijke verzameling kamer- en hofplanten en vooral van al die mooie en lieve bloemen eener ongeëvenaarde pracht. Onder de Ypersche tentoonstellers werden vooral opgemerkt de stands van de Heeren Lau- wers Marcel, die bewezen heeft niet alleen een ervaren tuinbouwkundige te zijn maar tevens een waren kunstzin te bezitten om iets voor te stel len en op te schikken Casier Hector, die binnen in de zaal een prachtige keus bloemen en plan ten tentoonstelde en buiten op den koer der Hal le. bij middel van eenige oude steenen aan de puinen der Halle ontleend, heel vernuftig een prachtig en schoon beplant rotswerk met kleine waterkom had samengesteld Casier Jules, die een rijke keus sierstruiken van alle slag en fruit- boomen alsmede een prachtig met rozen ver sierde en begroeide aubette tentoonstelde. De planten, bloemen, afgesneden rozen en fruitboo- men van de Heeren Boudein, Vervaele en Le- percq werden ook terecht bewonderd, alsmede de prachtige stand van de Imperial War Graves Commision. Doch benevens de stands van deze vakmannen, verdient de medewerking, alhoewel veel nederiger, van twee Vpersche liefhebbers, een gansch bijzondere vermelding. M"" Vynckier had met haar vele prachtige bloemen en planten een juweeltje van een stand ingericht, terwijl M. Scheire Albéric een mooi versierde vaas en een bloem tentoonstelde die in geen anderen stand te vinden was. Wat echter de aantrekkelijkheid dezer hof- bouwtentoonstelling nog grootelijks verhoogde, was de deelname der vele vreemde hofbouwlief hebbers. Een prachtig perk van afgesneden be gonia's van verschillende kleuren ver rukte het oog, doch vooral de overgroote ver scheidenheid dahlia's, tentoongesteld door de le den van de Nationale Dahlia Maatschappij, was bovenmate aanlokkelijk. Er waren daar dahlia's van alle grootten en tinten. Het is ongehoord welke groote uitbreiding deze kweek genomen heeft en welke verscheidenheid men ertoe geko men is te vormen. Die honderden en honderden dahliabloemen alleen, die daar verzameld wa ren, vormden reeds een heele tentoonstelling die het zien overwaard was. De taak der jury zal waarlijk niet gemakke lijk geweest zijn om de deelnemers in de ver- schillige prijskampen naar verdiensten te rang schikken, want allen hebben geijvefd om ter best en ter schoonst, en allen, zonder uitzondering, zijn er in geslaagd iets puiks te verwezenlijken. Vooraleer deze zaal te verlaten, waar de be zoekers ruim een uur doorbrachten en waar de Heer burgemeester al de tentoonstellers van har te gelukwenschte, bewonderden allen nog de mooie schilderijen van Jvr. Antoinette Storme. De veropenbaring van het talent dezer jeugdige kunstenares, die alle Yperlingen kennen om haar dagelijks in gezelschap van haar zuster hier in stad brood te zien ronddragen, en die spijts haar drukke bezigheden nog den tijd en.den moed vindt om zich op de schilderkunst toe te leggen, was voor velen een verrassing. Wij wenschen Jvr. Storme van harte proficiat om haar prach tige tafereeltjes en hopen voortaan nog dikwijls van haar werken te mogen bewonderen. Daarna begaven de overheden zich naar het vleeschhuis waar een andere afdeeling der hof- bouwtentoonstelling, namelijk de voortbrengse len van den fruit- en moestuin, was onderge bracht. De tentoongestelde groenten van ver scheidene afdeelingen van het Werk van den Akker, onder meer deze van Dixmude en Ploeg- steert, alsmede de uitstallingen van het British Legion van Yper, der maatschappijen De Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbersen De Ver eenigde Hofbouwliefhebbers van Yper, der ho veniers van het Weezengesticht van Locre en van het Nazareth van Yper, en ook nog van en kele bijzonderen, leden van Ypersche hofbouw maatsehappij en werden terecht bewonderd. Het prachtig fruit, appels, peren, druiven, perziken, enz. tot zelfs nog aardbeziën en roode aalbessen, deed velen watertanden. Ook de mooie groen ten deden vermoeden wat al zorgen die kweekers aan hunnen hof besteden en wat al genoegens zij bij het oogsten van zulke schoone vruchten sma ken. Hier ook werd bij iederen stand langdurig stil gehouden en nam het bezoek geruimen tijd in beslag. Het was ten zeerste voldaan over al het mooie dat zij gezien en het aangename dat zij in de tentoonstelling genoten hadden, dat de uit- genoodigde overheden van tentoonstellers en in richters afscheid namen en aan allen hunne wel- gemeendste gelukwenschen vernieuwden. De Koninklijke Hofbouwmaatsehappij van Yper mag fier zijn over haar werk en zij haalt van haar ingerichte tentoonstelling alle eer. De ijverige en verdienstvolle bestuursleden met den Heer voorzitter Casier aan het hoofd, die zich sinds zoo lang reeds ingespannen hebben om de tentoonstelling te maken wat zij is een echt succes, een parel te meer aan de kroon dier schoone Ypersche maatschappij, hebben voor waar in dien terecht verdienden bijval de schoon ste belooning gevonden voor al hun moeite en opofferingen. DE UITSLAG DER PRIJSKAMPEN De Jury, bestaande voor het beoordeelen der bloemen en planten uit de Heeren Boddewyn, secretaris van het Nationaal Verbond der Tuin- bouwmaatschappij van België, te BrusselJonck- heer, uitgever van Cultuur en Handel te BrusselLagast Arthur, tuinbouwer te Kortrijk, en Lietaert Conrad, dahliakweeker te Meulebe- ke en voor de afdeeling groenten en fruit uit de Heeren Vander Borght, Staatsvoordrachtgever, te Kortrijk Delattre, tuinbouwkundige te Houp- lines Legein, van Brugge, en Cryspeel, van Ant werpen, ving Zaterdag morgen, vóór de offieieele opening, haar moeilijke en kiesche taak aan en kende de verschillige prijzen toe als volgt I» AFDEELING De best opgeschikte stand voor tuinbouw in het algemeen (planten, bloemen, fruit enz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4