DE KEIZER fi VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER Coiffeursalon voor Heeren Dinsdag 5 October 1937 r OPENING 8 TOERISTISCHE KRONIEK ALLERHANDE NIEUWS MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING LAST POST Croix Rouge de Belgique Rood Kruis van België O aston Baratto EXPOSITION de VINCK Q'AZE SCHEEPVAART Het rijwieltoerisme heeft zich in de laatste jaren op een buitengewoon verheugende wijze vernieuwd. Deze vernieuwing werd niet alleen vastgesteld in België, maar ook in Frankrijk, in Engeland, in Duitschland en vooral in de Ver- ecnigde Staten, waar het verkeer per rijwiel in de laatste tien jaar bijna niet bestond. Inderdaad de jaarlijksche productie overtrof er even 200.000 fietsen, terwijl ze thans gestegen is tot meer dan 1.000.000 eenheden. Waar de reden te zoeken van deze vernieu wing? Eerst en vooral omdat het fietsen een der beste lichaamsoefeningen is, omdat iedereen, jong en oud, er aan kan mee doen vooraanstaan de geneesheeren hebben verklaard dat het fietsen een belangrijke factor is in de lichamelijke op voeding. Waar het fietsen op zich zelf reeds een groote vreugde is, mag ook gezegd worden dat het rijwieltoerisme het aangenaamste, het ge zondste en het goedkoopste toerisme uitmaakt. Een der voornaamste factoren van het groote succes dat de fiets beleeft is stellig ook de tech nische volmaaktheid welke dat vervoermiddel thans bereikt heeftzij is licht, want haar ge wicht is thans 40 kleiner dan voor den oorlog zij is zeker en confortabelvooral de soepele banden hebben dit confort merkelijk vermeer derd haar rendement is in hooge mate toege nomen door de versnellingen welke haar toelaten volledig de rol te vervullen waartoe zij is aange wezen. En ten laatstehet wegennet heeft zich in de laatste jaren zoo uitgebreid en is zoo ver beterd dat het niet anders kon of de fiets moest deze nuttige verbeteringen op den voet volgen. De kleine koningin zooals men de fiets wel eens op een lieftallige wijze heeft genoemd, is be zig met haar eenigszins verwelkten lauwerkrans weer te bemachtigen, tot groot genoegen van de talrijke toeristen wien het anders niet meer mo gelijk was nog een stukje van onze zoo mooie wereld te gaan bekijken. Enkele maanden geleden kondigden wij hier aan dat de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen bij het begin van het seizoen een rondrit zou inrichten naar de voormalige slag velden. Deze rondrit werd inderdaad ingericht en Maandag 13 September werd hij voor de laat ste maal dit seizoen geloopen. Wij kunnen al da delijk zeggen dat deze rondrit voor de Nationale Maatschappij een groot succes geweest isWij waren tijdens het verlof in de gelegenheid dezen rit gansch mee te maken en zijn vol geestdrift thuis gekomendien dag was er trouwens niet één, maar drie bussen vol belangstellenden die den tocht meemaakten. Goede wagens, flinke gidsen en een mooien tochtWat zou men nog meer verlangen De prijs van den tocht50 fr. per persoon, zou misschien op het eerste zicht wat hoog kunnen schijnen, maar als men gaat verge lijken met andere ritten naar de battlefields dan kan deze tocht gemakkelijk de vergelijking doorstaan met deze private tochten. Laten wij hier nog mededeelen dat het hoofdmoment van den tocht natuurlijk leper is waar twee uur op onthoud is, wat natuurlijk den localen handel ten goede komt. Een gelukkig idee van wege de in richters waarvoor wij ze in naam der belangheb bende handelaars danken. Wij spraken hier vroeger reeds over Versailles en het drukke bezoek aldaar. Een paar cijfers zul len onze voorgaande mededeelingen hierover be vestigen. Inderdaad werden er tijdens de Augus tusmaand voor het Kasteel van Versailles en de Trianons meer dan een half-millioen entrees af geleverd In het Kasteel van Versailles alleen waren er in de maand Augustus van dit jaar 287.814 bezoekers tegen 231.039 in gansch het jaar 1936 Voor de achtereenvolgende jaren 1935, 1936 en 1937 waren de cijfers voor de maand Augustus 39.831, 66.495 en 287.814. De Rijkstentoonstelling Scheppend Volk te Dusseldorp, zal op 17 October worden gesloten. Zij is tot nu toe reeds bezocht door ruim vijf en een half miljoen belangstellenden. Het kleine stadje Pillau, haven van Konings berg, vierde in de maand Juli zijn eerste eeuw feest als badplaats. Eerst sedert 1837 mag men - hier baden. Voordien was het streng verboden. Een tijdlang werd het zelfs met den dood gestraft, i Waarom deze strenge maatregelen Eenvoudig, omdat Oost-Pruisen het land van den barnsteen is barnsteen is de zgn. meerschuim waarvan de kostbare pijpen worden gemaakt). Men vrees- i de klaarblijkelijk, dat zij, die hier zouden baden, stukken van de kostbare stof uit de Oostzee zou den meenemen. Het winnen van het barnsteen was namelijk streng gemonopoliseerd. In verband met onze beschouwingen over het goede seizoen 1937 waarmede niet al onze le zers schijnen akkoord te gaan lezen wij nog in het laatste nummer (23 Sept.) van «La Se- maine Touristique de volgende regels als aan vang van het hoofdartikelDe Zomer 1937 is ten einde. Hij is voor het toerisme een gelukkig seizoen geweest. Dit is een vaststelling die zoo wat overal in Europa werd gedaan, en wel in het bijzonder in de drie landen België, Luxemburg en Frankrijk Commentaar overbodig. Reysiger. YPER. Stopsel van radiator verdwenen. Zondag avond, rond 10 u. 30, had M. Joye Paul, 34 jaar oud, van Waasten, zijn auto alhier op de Groote Markt gepar keerd en toen hij ongeveer 15 minuten later terug wil de vertrekken, bestatigde hij dat het stopsel van den radiator van zijn auto verdwenen was. Hij vermoedt dat dit stopsel tijdens zijne afwezigheid weggenomen werd en heeft dan ook klacht ingediend. GHELUWE. Omvergereden. De veldwachter Lampaert kwam Zondag namiddag per velo door de Yperstraat gereden, toen hij plots door een auto aange reden en ten gronde geworpen werd. In zijn val liep hij gelukkiglijk slechts lichte verwondingen op. WAASTEN. Erg arbeidsongeval. De Italiaan Ottogalli Lodewijk, die hier als ploegbaas in een steen bakkerij werkzaam is, werd Dinsdag morgen, rond 10 uur, door een drijfriem gegrepen en erg gekwetst over gansch het lichaam. Zijn verschriKte werkmaxxers <cwamen spoedig toegeloopen om het slachtotter ie ver bossen en een dokter werd haastig bijgeroepen. Na oen gekwetste de eerste zorgen te hebben toegediend, aee^ nij hem naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper over- orengen, alwaar zijn toestand als zeer bedenkelijk wordt aanzien. MOORSLEDE. Doodelijk verkeersongeval. Zon dag nacht, rond middernacht, kwam de genaamde De- .tonckheere Jules, wonende te Rousselare, in de Pieter Deconinckstraat, per auto samen met twee andere per sonen langs de baan Yper-Rousselare naar huis gere den. toen hij, gekomen op omtrent 500 meters van de grens der gemeente Moorslede, opeens een licht snel op hem zag afkomen. Hij deed dadelijk de remmen werken, doch vooraleer hij zijn auto tot stilstand had gebracht, had hij een schok gewaar geweest en een doffe slag gehoord. Een ongeluk vermoedende, stapten de drie inzittenden uit de auto en vonden een man levenloos en erg bloedend op den steenweg liggen, met nevens hem een gansch verbrijzeld rijwiel. Daar zij, tengevolge der duisternis, niet meer wisten dat zij zich nog op het grondgebied der gemeente Moor slede bevonden, verwittigden de autorijders dadelijk de Dolitie van Rousselare, die vergezeld van een genees heer spoedig ter plaats verscheen. Alle hulp was echter overbodig en de dokter kon nog enkel den dood van het slachtoffer vaststellen. Deze laatste was de borstkas ingedrukt en vreeselijk gewond aan de kin en aan de linkerhand. Hij werd herkend als zijnde den 27 jarigen Louagie Gerard, van Moorslede. Volgens de eerste vaststellingen vermoedt men dat de ongelukkige wielrijder van den kant der baan moet afgeweken zijn, waarschijnlijk om plaats te maken vcor andere velo's, want naar beweerd wordt was de auto nog door andere lichten gevolgd. Deze wielrijders zijn echter doorgereden zonder zich rekenschap te geven van het ongeluk. De schok moet vrij hevig geweest zijn, want niet alleen het rechter kruislicht maar ook nog de •voorruit van de auto was gebroken. De ouders van het slachtoffer werden met de meeste omzichtigheid verwittigd. De rijkswacht van Moorslede kwam eveneens ter plaats en verwittigde het parket van Yper, dat Maan dag namiddag aldaar afstapte en den autovoerder en zijne twee reisgezellen langdurig or.derhoorde. Tijdens dit onderzoek verdrong zich een groote menigte nieuws gierigen op de plaats van het ongeluk. Een deskundige, die het parket vergezelde, onderzoekt nauwkeurig de auto. Het stoffelijk overschot van het jeugdig slachtoffer werd naar het doodenhuisje overgebracht. LANGEMARCK. Valsch bankbriefje. In de her berg 't Jagershof gehouden door Ryckebosch Jules, op het gehucht St Juliaan, betaalde een onbekende zijne consumpties bij middel van een bankbriefje van 50 fr., dat achteraf valsch bevonden werd. Een onderzoek werd ingesteld om dien vreemden verbruiker terug te vinden. Vanaf Zondag 3 October aanstaande zal de da- gelijksche plechtigheid van den Last Post onder het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort eiken avond plaats hebben, zooals tijdens de voorgaande winters, om 8 uur. La cérémonie quotidienne du Last Post sous le Mémorial Britannique de la Porte de Menin aura lieu, comme au cours des hivers précédents, tous les soirs a 8 h. a partir du dimanche 3 Octo- bre prochain. Le Comité d'Ypres a l'honneur d'informer le public Yprois et celui des régions avoisinantes, que des cours pour ambulanciers et ambulan- cières auxiliaires de la santé publique seront don nés incessamment pour toute personne ayant at- teint l'age de 18 ans. Ces cours sont gratuits. Pour l'inscription se rendre chez la secrétaire, M'"' Bossaert, 28, rue de la Bouche, les mercre- dis et vendredis d'octobre, de 17 a 19 heures. Het plaatselijk comiteit van Yper heeft de eer aan de bevolking van Yper en omstreken ken baar te maken, dat leergangen voor ziekendie- ners en helpers bij de openbare gezondheid te Yper, on vergeld, zullen gegeven worden voor per sonen minstens achttien jaren oud. Voor de inschrijving zich wenden bij de schrijf ster, Juffer Bossaert, 28, Mondstraat, den Woens dag en Vrijdag van October, van 17 tot 19 uur. van het 6, Hiekenmarkt, 6 - YPER Davidsfonds Afdeeling Yper Door de zorgen der Ypersche Afdeeling van het Davidsfonds wordt, van Zondag 3 tot Zondag 10 Octo ber 1937, in de bovenzaal van den Katholieken Kring, Rijselstraat, te Yper een BOEK- EN KUNSTTENTOONSTELLING ingericht, waar, naast de uitgaven van het Davidsfonds, ook de kunstschilders Eugeen Van Steenkiste, van Yper, en Hilaire Gellynck, van Wervick, hun werken zullen ten toon stellen. Op Zondag 3 October 1937, te 14 u. 30, wordt de ten toonstelling geopend. De openingsrede wordt gehouden door Eerw. Heer Cyriel Verhaeghe, Principaal van het St Vincentiuscollege en Voorzitter van het Davidsfonds, Yper. Op deze plechtigheid zullen de Heeren Van Steen- kiste en Gellynck spreken over hun werk. De tentoonstelling is toegankelijk op Zondag 3 Octo ber van 14 tot 18 uur, op de weekdagen van 14 tot 18 u., en op Zondag 10 October, van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. La familie de Vinck compte de nombreux artistes, e; neus avens déja eu l'occasion, lors des foires commer— ciales d'Ypres, d'apprécier le talent délicat du Baron Yves de Vinck, président du groupement artistique local, ainsi que les oeuvres d art décoratif de son frère, Ie Baron Noël de Vinck. De fort jolies oeuvres de Mes dames de Decker, Malou et de Béthune ont également attiré l'attention des amateurs. Déja l'hiver dernier une exposition de Vinck fut or- ganisée a Bruxelles, rue de Namur, a l'initiative de M. Portenaer, et connut un énorme succès. Aujourd'hui, grace a l'intervention du journal Le Sud les Yprois auront a leur tour l'occasion d'admirer eet ensemble d'ceuvres, particulièrement typique du fait qu'il révèle dans une même familie de si nombreux talents d'amateurs. Cette exposition de Vinck se tiendra dans les salles de i'Hötel-Musée Merghelynck et sera ouverte au pu blic a partir de demain, dimanche 3 Octobre. au di manche 10 Octcbre, chaque jour de 10 a 13 h. et de 14 a 17 heures. Nous espérons que de trés nombreux Yprois appré- eierent les oeuvres exposées par Madame de Decker, née Bctty de Vinck, le Baron Charles-Albert de Vinck, Madame Malou. née Daisy de Vinck, la Baronne de Vinck, ia Baronne de Béthune, née Louise de Vinck, ■e Bèrcn Marcel de Vinck, le Baron Noël de Vinck, le Baren Pierre de Vinck et le Baron Yves de Vinck. Binnengevaren Vrijdag 24 September 1937. de Jeanin(schipper Verheye) met 101 ton graan voor MM. Blootacker-Ver- meersch, leper. Dinsdag 28, de Stad Diksmuide (schipper Steur) met 30 ten beurtgoed voor verscheidenen de Gusma (schipper Vermeulen» met 125 ton grint voor M. Petil- lion. Boezinge de Subito (schipper Tollonier met 100 ton graan voor M. Hollebeke, leper. Woensdag 29, de «Victor», (schipper Goblet) met 131 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Weggevaren Dinsdag 28 September 1937, de Leona (schipper Deloz) met 140 ton oud ijzer, verzonden door Weduwe Vandamme, leper. Donderdag 30. de Stad Diksmuide (schipper Steur) met 75 ton beurtgoed voor verscheidenen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 14