VELOSPORT 6 YPERSCHE VOETBALKRONIEK Verbeter uw Levensstand door een ruime bijverdienste WETENSWAARDIGHEDEN De zon en haar atmosfeer. Opmetingswerk per vliegtuig in Zuid- Afrika. Hoeveel weegt een walvisch Gewestelijk Bureel voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid Matchen van Zondag 10 October 1937 C. S. Yper R. S. Waereghem Stade Moescroen S. K. Sweveghem S. K. Roeselare F. C. Wakken F. C. Heyst S. V. Rumbeke Waereghem Sp. F. C. Iseghem F. C. Roeselare W. S. Lauwe Stade Kortrijk S. V. Blankenberghe Uitslagen der matchen van Zondag 3 October 1937 Stade Kortrijk C. S. Yper 9—0 S. V. Blankenberghe Waereghem Sp. 21 R. S. Waereghem Stade Moescroen 12 F. C. Iseghem S. K. Sweveghem 30 W. S. Lauwe F. C. Wakken 2—4 F. C. Roeselare F. C. Heyst 50 S. V. Rumbeke S. K. Roeselare 02 Tweede Afdeeling Stade Kortrijk 9 C. S. Yper 0 Tegen alle verwachtingen in zijn onze jongens zwaar geslagen van hunne reis naar de Leiestad teruggekeerd. Niet dat de Ypersche ploeg bij Stade Kortrijk punten- oogst verwachtte, neen, ver zij van daar, doch er werd gemeend dat een nederlaag met drie, vier doelen ver schil, een bevredigend resultaat voor onze mannen zou geweest zijn. De nederlaag werd echter van grooter afmeting en dat werd een ware ontgoocheling, te meer dat er van de nieuwe opstelling veel goeds gezegd werd. 't Is tegengevallen, maar daarom moet er niet gewan hoopt worden, want men behoeft ook in te zien dat ons elftal voor een tegenstrever kwam te staan, die alle hoop op den kampioenstitel niet opgegeven heeft. De samenstelling der Stadisten, immers, sloot als een bus en had daarbij meêslag in alles wat ondernomen werd, terwijl bij onze ploeg, die nog altijd het goede samen spel zoekt, sommige oogenblikken van den wedstrijd de samenhang ontbrak, waarvan de thuisspelers gebruik maakten om ons doel heftig te bestoken. De achterhoede moest dan ook voor overmacht bezwijken, niettegen staande zij gedurende gansch de ontmoeting moedigen weerstand geboden heeft. Doch steken wij de zwarte gedachten van Zonddg laatst maar uit het hoofd en trachten wij die harde pil gauw te verteren. Onze jon gens hebben iets goed te maken en zullen, ons inziens, ditmaal alles in de weegschaal werpen om hunne tal rijke bewonderaars niet te leur te stellen. De komst van S. V. Rumbeke weze dan ook te baat genomen om eens flink uit de schelp te komen. De Uitslagen van de oefe ningsmatchen tegen onze gasten van morgen, mogen niet als basis van sterkte of zwakte genomen worden, daar sindsdien de bezoekers hun ploeg versterkt en reeds enkele schoone uitslagen geboekt hebben. Zelfvertrou wen mag dus van de partij niet zijn en indien onze man nen tot het einde doorgeven, zie ik ze hunne eerste zege boeken. TWEEDE AFDEELING F. C. Roeselaere 5 4 0 1 12 2 O Stade Moescroen 5 4 0 1 17 4 9 Stade Kortrijk 5 4 1 0 25 3 8 R. S. Waereghem 5 3 1 1 14 6 7 F. C. Iseghem 5 3 1 1 11 5 7 S. V. Rumbeke 5 3 2 0 18 8 6 S. V. Blankenberghe 5 3 2 0 17 14 6 S. K. Roeselaere 5 3 2 0 9 8 6 M. E. Wakken 5 2 3 0 13 7 4 W. S. Lauwe 5 1 3 I 8 16 3 S. K. Sweveghem 5 1 4 0 4 15 2 Waereghem Sp. 5 1 4 0 4 20 2 C. S. Yper 5 0 4 1 5 20 1 F. C. Heyst 5 0 5 0 2 31 0 Derde Speciaal C. S. Yper 7 Cuerne Sp. 0 Voor de vierde maal treden de Specialers zegevierend uit het strijdperk en zoo de score reeds genoegzaam afgeteekend is. toch kon zij nog hooger oploopen, had den onze mannen wat beter hunne aanvallen verzorgd. In alle geval is de reserveploeg voor haar resultaat te feliciteeren en wij verhopen dat zij op den ingeslagen weg zal verder gaan. Wat de match zelf betreft, werden de doelen als volgt aangeteekend Cnockaert (3). Dau- chy (1), Rotru <3). .Yper bekwam 6 hoekschoppen in de eerste speelhelft en twee na de rust. Cuerne geen en kele. Morgen gaat de reis naar de Rodenbachstad waar tegen F. C. Roeselaere dient opgetreden. Alhoewel dit elftal zoo sterk niet staat als dat van Sportkring, toch dienen onze specialers een oog in 't zeil te houden, ten einde op geen '«bec de gazj» te loopen. Speciaal, wij verwachten een nipte doch verdiende zege. DERDE SPECIAAL S. K. Roeselaere 5 5 0 0 34 1 10 S. V. Rumbeke 5 4 0 1 28 9 9 C. S. Yper 5 4 1 0 27 6 8 F. C. Poperinghe 5 3 1 1 15 8 7 F. C. Roeselaere 5 3 2 0 22 10 6 Ardooie Sp. 5 2 2 I 12 15 5 F. C. Thielt 5 2 2 1 16 18 5 F. C. Komen 5 2 2 1 10 19 5 Wervick Sp. 5 1 4 0 14 24 2 F. C. Iseghem 5 1 4 0 14 20 2 Cuerne Sp. 5 0 4 1 3 18 I S. V. Ingelmunster 5 0 5 0 5 52 0 Juniors C. S. Yper 4 F. C. Thielt 0 Een hartelijk proficiat aan de juniors die hun eerste overwinning van het seizoen komen te behalen. Het ging wel tegen een der zwakke broers van de reeks, rr ar niettemin is er winst, en dat is het bijzonderste >m verder aan te dringen, de moraal hoog te houden en indere zegepralen voor te bereiden. In de eerste speel helft werd door Dumalin, Boudry en Therry gedoeld, terwijl centervoor Dumalin een vierde punt aanteeken- de korts na de herneming. Tengevolge van het niet op treden van Bizet zijn de juniors morgen met rust. JUNIORS Stade Moescroen 5 5 0 0 28 10 10 Stade Kortrijk 4 4 0 0 20 5 8 Kortrijk Sp. 4 3 1 0 21 6 6 A A Moescroen 4 3 1 0 19 12 6 S. K. Roeselaere 5 3 2 0 20 11 6 F. C. Iseghem 3 1 2 0 6 12 2 S. C. Meenen 3 1 2 0 10 18 2 Waereghem Sp. 4 1 3 0 13 18 2 W. S Lauwe 4 1 2 0 10 17 2 Wevelghem Sp. 3 1 2 0 11 13 2 C. S. Yper 4 1 3 0 5 26 2 F. C. Thielt 5 0 5 0 6 23 0 NEMO. De overgangsperiode van zomer- naar winterseizoen brengt voor de kroniekers wat verpoozing in den draai kolk van koersen en uitslagen. Het hoofd zou er ten slotte duizelig van worden wanneer men de koersen nagaat die in elke kategorie verreden worden, met er- tusschen het opschuiven van renners van lagere naar hoogere categories, waar zij dan seffens de ouderen de les spellen, en met als einde seizoen een groot aantal criteria en kermiskoersen waarin een afdeeling zwoe gers aan het werk zitten, die er hun specialiteit van maken en veel geld verdienen. Intusschen zien we de recordjagers, zoowel alleen als achter moto's, trachten wat naam te maken, zonder te spreken van het wereldrecord dat, zonder veel bombast, door Frans Slaats werd gebracht van de 45 km. 398 m. van Richard naar 45 km. 558 meter. Voegen wij er seffens bij dat de renner die dit neer haalt voorwaar geen duts zal zijn, en misschien komen we de uiterste grens van het menschelijk ver mogen nabij op een flets. Waar is de tijd waar men ver wonderd en bewonderend opzag naar de mannen die tot 35 km. per uur reden op de pist Wanneer men daa rentegen hoorde van de 70 tot 80 km. op piste achter moto's met den rol op 40 cm., (waar is de tijd van Linart-Sérès), dan dacht men dat het uitzonderlijke figuren waren, en nu vliegt Paillard achter de moto en op de baan a. u. b., van Chartres naar Parijs, aan een gemiddelde van 79 km. 600 per uur. Haast niet te be grijpen, en toch zoo. De banen, de verlichting van het materiaal en andere factoren hebben er oneindig veel aan geholpen. Maar een andere vraag, waar brengt de sport ons Tot de ontdekking van het einde van het menschelijk kunnen Misschien, zoo de uitvinding een stilstand kende, wat tot heden het geval niet was. Intusschen geven de pisterenners reeds vlam en ook de baanrenners die in overgangsperiode het nog alle twee een beetje machtig zijn. Zoo zagen we Danneels, Ronsse, De Caluwé, Raes, Van Eenaeme en Bruneau van de specialiteit hun eigen de pisterenners bevechten te Gent, waar De Kuysscher met een Danneels in forme al de anderen klopte en in 2 u. i 114 km. 650 met. aflegde vóór de Hollanders Van Schyndel-Van den Broeck. Uitslag1. Danneels-De Kuysscher, 6 p., in 2 u. 30 m. 114 km. 650 m.2. Van Schyndel-Van den Broeck, 0 p. op 1 ronde 3. De Bruycker-Verhaegen, 6 p.4. Meer- schaert-Verreycken, 1 p.op 3 ronden5. Verlinden- Van Cauter, 3 p.6. Ronsse-De Caluwé, 0 p.op 4 ron den 7. Buysse-Billiet, 5 p.op 5 ronden8. Bruneau- Thys. 10 p.9. Raes-Van Eenaeme, 0 p.op 7 ronden 10. Capriaux-De Blauwer, 3 p. In Keulen herbegonnen de Belgen hun zang van alle jaren en hier waren Deneef-Lóncke de bazen vóór Pijn- Wals. Zims-Kusters en anderen, waaruit de sprinters wegvielen door een valpartij, waarin ze gelijk de ploeg- koersers, niet genoeg acrobatie aan den dag legden om zich dcor de mazen van het net te wringen. Uitslag: 60 km. ploegkoersen1. Loncke-Deneef, 11 p., in 1 u. 28 m. 30 sec.2. Pijnenburg-Wals, 9 p.3. Zims- Kusters, 7 p.De anderen ver. Wegens een valpartij moesten Van Vliet, Merkens en Engel opgeven. In Milaan waren Slaats-Pellenaars de heerschers van het sportterrein en lieten de Italianen zoomaar op twee en meer ronden achter. Twee goede, die Hollanders, en een wereldkoppel dat overal mag gezien worden. UitslagPloegkoers 80 km. in 1 u. 42 m.1. Pelle- naars-Slaatsop 2 ronden2. Introzzi-Romannati3. Girard-Grundhall Hansen4. Piemontesi-Di Pacoop 3 ronden5. Bini-Rossi6. Bartali-Guerra. En eindelijk op de baan werd het clubkampioenschap geloopen van de Zeemeeuw, waarin Denys van Wou- men, de zege behaalde vóór Van Loo, Berton en Alb. Woets, die. niet puik marcheerde. Uitslag: 1. G. Denys (beroepsr.), in 2 u. 1 min.2. K. Van Loo (jun.), op 1 min3. Berton (jun.), op 1 lengte 4. A. Woets (onafh.), op 2 m. 40 5. Theo Hoste (liefh.) 6. Van Raepenbusch (onafh.) 7. O. Borny 8. Maeckel- berghe9. G. Min; 10. A. Bockhodt11. A. Stael12. Tack 13. Everaert14. Vereecke 15. Rotsaert. Sprinter. Op 15 Juli 1. 1. werd de Angora-Club van België ge sticht, met het doel het kweeken van het Angora-ko nijn in ons land te verspreiden en gezamenlijk de voortbrengst van dezen kweek te verkoopen zonder vreemde tusschenkomst. Het Angora-konijn is een konijn van middelbare ge stalte, het weegt van 3 tot 5 kgr. Het heeft lange witte haren die om de drie maanden geplukt of afgesneden worden. Dit haarplukken is gewoon kinderwerk. Geen bijzondere kennissen zijn er voor noodig. Eenige jaren geleden aanzag men als een goede haar- voortbrenger een konijn dat jaarlijks 400 gr. haar le verde. Door verstandige selektie is men er toe geko men deze voortbrengst tot 600 gr. op te drijven en wordt 500 gr. als een gemiddelde aanzien. Op dit oogenblik wordt dit haar door belgische en vreemde spinnerijen gekocht aan ongeveer 180 fr. de kilo. Nemen wij nu als basis een lageren prijs, 150 fr. b. v. en een voortbrengst van 400 gr. haar per jaar. dan ko men wij tot het besluit dat een gewoon Angora-konijn, buiten zijn jongen, 60 fr. per jaar opbrengt. Verstan dige kweekers kunnen onder onze leiding 100 fr. per konijn bekomen. Is dit niet prachtig, vooral als men bedenkt dat zulk diertje niet meer zorgen en geen ander voeder dan een gewoon konijn vraagt, waarvan men hoogstens 25 a 30 fr. bekomt als het geslacht wordt. Daarom moet iedereen die een plaatsje heeft om eenige konijnen te houden Angora konijnen kweeken. Maar hoe zal hij daaraan beginnen Daarvoor zorgt de Angora-Club van België. Zij heeft een aantal prima kweekdieren bij eenige betrouwbare kweekers geplaatst en de jongen worden op den ouder dom van 2 maanden aan de 'leden geleverd aan den spotprijs van 15 fr. Zoodoende kan iedereen zich met weinig kosten inspannen. De voortgebrachte haren worden door de Club ver kocht en de kweeker ontvangt den vollen prijs min 6 voor de kosten. Nu weet gij wat het Angora-konijn en de Angora Club van België is. Deze laatste is een samenwerkende maatschappij waarvan de aandeelen 10 fr. bedragen. Bij zijn intrede neemt elk lid een aandeel van 10 fr. Voorts is er een bijdrage van 10 fr. per jaar te betalen, die recht geeft op een abonnement op het maandblad Loonende Ontspanningop alle schriftelijke inlich tingen en tal van andere voordeelen. Op dit oogenblik zijn ruim 400 aandeelen aanbetaald en werden meer dan 1.200 jonge konijnen besteld. Door dien onvoorzienen bijval is het niet meer mogelijk verdere bestellingen voor 1937 aan te nemen en heeft de Club vanaf 1 October 1. 1. de inschrijvingen voor 1938 geopend. Wie nu zijn intreding voor 1938 zendt, kan zijn jon ge konijnen bekomen in de maanden Februari en Maart. Hij ontvangt van nu af regelmatig het.blad «Loonende Ontspanningen wordt van alles wat de kweek be treft op de hoogte gehouden. Nieuwe leden betalen 10 fr. voor hun aandeel in de maatschappij en 10 fr. voor hun bijdrage voor het jaar 1938, dus te zamen 20 Ir. welke zij na kennis genomen te hebben der statuten en het reglement der maatschappij storten op de post- checkrekening van de Angora Club van België. Als u dit aanbelangt, moogt u geen dag langer wach ten om u aan te sluiten. Het getal beschikbare konij nen is beperkt. Laat u dus niet door anderen de loef afsteken. Vraagt heden nog statuten en reglement aan de Angora Club van België, Edgard Tinelstraat, 43, Anderlecht. De Times verneemt uit New York Uit een vliegtuig dat in Peru op een hoogte van 25 tot 30 duizend voet vloog ten tijde van de totale zonne- clips op 8 Juni j. 1., zijn films en fotografieën van het verschijnsel genomen, en op grond van die foto's zullen de astronomen waarschijnlijk hun voorstelling van de corona van de zon en van de samenstelling van de zon moeten verlaten. De foto's schijnen namelijk zonder twijfel aan te toonen, dat de zon is omgeven door een bolvormig hulsel van meer dan een millioen mijlen dik. Die ontdekking is zoowel door de Harvard University als door de American Museum of Natural History be kend gemaakt. De foto's waren, van zoo groote hoogte genomen, bij zonder scherp, omdat de lucht stofvrij was, en men be hoeft met slechts weinig atmosferische mist rekening te houden. Zij verschillen dan ook alle veel van de foto's die van den grond af genomen zijn, want de uit- loopers van de corona, die op deze foto's als vlammen tongen verschenen, werden op de foto's, die in de stra tosfeer genomen zijn, geheel overheerscht door een reusachtige halo. De foto's zijn gemaakt door majoor A. W. Stevens, den bekenden stratosfeer-ballonvaarder. Een vliegmachine voorzien van dubbele motoren en speciaal uitgerust voor luchtopnemingen in de Unie, zal te Johannesburg gebruikt worden voor een opme tingswerk over een oppervlakte van 30.000 vierkante mijl ten behoeve van de samenstelling van een land kaart. Het vliegtuig is toegerust met een automatische stuur inrichting om roer en stuur te beheeren, opdat het zoo veel mogelijk op een evenredige hoogte kan gehouden worden en zoo weinig mogelijk zal schommelen. Verder bezit het een zeer gevoeligen hoogtemeter, welke ver anderingen tot 10 voet kan aangeven. Het kan vier en half uur in de lucht blijven, zoodat het in staat zal zijn doorloopend te vliegen en foto's te nemen over stroken van 900 mijl. De opnemingen zullen genomen worden op een hoogte van 16.000 voet over stroken van SO.mijL Er is plaats voor vier personen in de vliegmachine, die toegerust is met een electrisch fotografietoestel, dat automatisch verticale foto's van het landschap kan ne men. Een flinke volwassen walvisch kan zulke reusachtige afmetingen aannemen, dat wij ons daar geen voorstel ling van kunnen maken. Enkele jaren geleden werd er een gevangen, die ruim 27 meter lang was en niet min der van 122.000 Kg. woog, dus evenveel als een menigte van 2000 menschen. De onderdeelen van het monster hadden het volgende gewicht Vleesch 56.444 Kg. Spek 25.651 Botten 22.638 Tong (met wortel) 3.158 Darmen 1.563 Lever 935 Hart 631 Longen 613 Nieren .547 Maagzak 416 Grootste ruggegraat 240 Dergelijke walvisch geeft gemiddeld 20.000 Kg. traan, welke voor de vervaardiging van zeep en allerlei soor ten olie en vet wordt gebruikt, terwijl de beenderen in gemalen en gedroogden toestand een uitstekend Kip penvoer opleveren. Werkoanbiedingen waaraan nog niet voldaan werd. 4 goede bekleeders voor warmtewerende geleidingen (Chartcroi) 3 verzilveraarsters (Dampremv) 1 goede sténo-dactylo (vrouw) Antwerpen 1 traceer- der-teekenaar (metaalnijverheid) (Hasselt) 2 regen- jasplaksters (Antwerpen) 5 bekwame assistenten voor laboratoriumwerk (Deurne) 2 ijzermouleeróers voor den mekaniekenbouw (Vilvoorde) 4 behang papierdrukkers (Nijvel) 15 stellers voor gereed schapmachines (Herstal) 10 paswerkers voor nijp tangen (Herstal) 4 kalibreerders. (Herstal) 2 piqueur-reproducteurs voor metalen gebinten (Zinnik) Ministerie van landsverdedigingAanwerving van tijdelijke werklieden en werksters 2 goede wevers voor het weven van kunstzijde (Breda) Holland 1 lint weefster (De Pinte) Ministerie van Landbouw Exa men voor het begeven van een betrekking van klerk opsteller. Alle noodige inlichtingen op het G. B. Lange Thou- rcutstraat, 4, leper. Diensten totaal koste'oos.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 6