POLITIEKE UITZICHTEN 2 Herdenking van den Wapenstilstand Le BAL Annuel de l'Union des Anciens Elèves de l'Ecole Moyenne Het jaarlijksch BAL van den Oudleerlingenbond der Middelbare School TROEBELE KRISISTOESTANDEN - HET NIEUWE PARLEMENTAIRE jAAR WOELIGE INTERNATIONALE ATMOSFEER PAPIER GOMMÉ EN ROULEAUX Donderaag. 11 dezer, was het 19 jaar geleden dat. na een vier jaar langen strijd, de vrede ge- teekend werd. Deze blijde verjaring werd hier, zooals vroeger, nogmaals op waardige wijze ge vierd. 's Morgens, te 10 u. 30, werd er in St Maartens- kathedraal een rouwdienst opgedragen ter nage dachtenis der gesneuvelden van den grooten oorlog. Benevens al de maatschappijen deel makende van het Verstandhoudingscomiteit der Ypersche Oudstrijders, woonden tal van overheden, waar onder de Heeren Clinckemaille, arrondissements commissaris, en Vanderghote, burgemeester, en ook nog zeer veel geloovigen den kerkelijken dienst bij. Na afloop van deze plechtigheid, sloten al de engelsche maatschappijen van Yper zich bij voornoemde vereenigingen aan en samen begaven zij zich in stoet naar het gedenkteeken der Yper sche helden, waar de klaroenen de Retraite blie zen, en bloemen voor het monument gelegd wer den, terwijl al de vlaggen buigden en de talrijke omstaanders zich eerbiedig het hoofd ontblootten. Vandaar begaf de stoet zich naar het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort. Hier werd er door E. H. Milner, bedienaar der Anglikaansche vcrk, en Z. E. H. Vermaut, pastoor-deken van Yper, voor de zielerust der Engelsche gesneuvel den gebeden, waarna het gedenkteeken bebloemd en de Last Post geblazen werd. Vervolgens begaf zich een afvaardiging naar het fransch krijgskerkhof van de Potijze, waar ook aan de fransche helden hulde gebracht werd. 's Avonds om 6 u. vertrok van op de R. Colaert- plaats de fakkeltocht die de Harmonie Ypriana sedert enkele jaren reeds ter herdenking van den Wapenstilstand inricht. Voorop had men een af vaardiging der rijkswacht, gevolgd door de Har monie Ypriana, de vlaggen en afvaardigingen van het Verstandhoudingscomiteit der Ypersche Oudstrijders en verschillige andere plaatselijke maatschappijen. In stoet begaf men zich eerst naar het Ypersch gedenkteeken, voor hetwelk er gansch den dag twee fakkels gebrand hadden en dat dezen avond helder verlicht was. Nogmaals werden er bloe men aan den voet van het monument neergelegd, de klaroenen bliezen de Taptoe, waarna de Bra- bangonne door de Harmonie Ypriana op gedemp- ten toon werd uitgevoerd. Het tweede bezoek was voor de Meenenpoort waar er eveneens door het inrichtingscomiteit van den fakkeltocht bloemen werden neergelegd, waarna de Last Post geblazen en het God save the King uitgevoerd werd. Al door de Meenenstraat keerde de stoet dan terug naar de Groote Markt, waar tot slot, recht over het stadhuis, de Harmonie Ypriana beurte lings de Engelsche, Fransche en Belgische natio nale liederen speelde. En 's avonds sloten de oudstrijders dezen schoo- nen dag met een bal, in Lapiere's zaal, dat den meesten bijval oogstte. Nous rappelons que le BAL ANNUEL de l'Union des Anciens Elèves de l'Ecole Moyenne aura lieu a la salie Lapiere, le Samedi 11 Dé- cembre prochain. L'excellent orchestre The Rythm Kings qui contribua si largement au succès des bals pré- cédents, prètera de nouveau son concours a la fête. Tous ceux qui se rappellent l'entrain et la franche cordialité qui régnèrent aux bals précé- dents de l'Union des Anciens Elèves de l'Ecole Moyenne, voudront sans aucun doute, assister de nouveau a cette brillante soirée. Wij herinneren eraan dat het JAARLIJKSCH BAL van den Oudleerlingenbond der Middelbare School zal plaats hebben in de zaal Lapiere, op Zaterdag 11 December e. k., met de medewerking van het befaamd orkest The Rythm Kings dat de voorgaande jaren zooveel bijval oogstte. Alwie zich het succes van de vorige bals van den Oudleerlingenbond herinnert, zal ongetwij feld deze nieuwe gelegenheid om een prettigen avond door te brengen, waarnemen en van nu reeds dien dag vrij houden. De menschen zeggenkwaliteit vooral. En laat nu maar woeden hun proza. Van over al lang staat meesterlijk pal De beste van al, Chicorei PACHA Vrijdagmorgen, 12 November 1937. Heden, 18 dagen na het uitbreken der Regee- ringskrisis in ons land, staan wij voor een moei lijker oplossing dan den eersten dag. Inderdaad, toen was de atmosfeer waarin een oplossing kon gevonden worden veel minder troebel dan dit nu het geval is. Toen de Liberalen Rik Deman als kandidaat eerste minister kelderden is het reeds begonnen onmiddellijk hebben de Socialisten, die aan hun plan vasthouden, zich kregelig ge toond. Door deze kregeligheid werd de formuul Pierlot gekelderd. Daardoor werden ook de Ka tholieken eenigszins misnoegd, en waren oorzaak dat de derde Kabinetsvormer, Spaak, misluk te. Hierdoor zullen de Socialisten geenszins meer toegevend worden, en zal de vierde Kabinetsvor mer, P. E. Janson, veel kans loopen om eveneens te mislukken. Want de nieuwe Regeeringsvormer zal niet al leen met de troebele, de hachelijke atmosfeer hebben af te rekenen, die thans hoe langer hoe sterker opgroeit tot een geweldig konflikt tus- schen de partijen, hij zal tevens verscheidene programma-moeilijkheden moeten kunnen om zeilen de Liberalen willen, op gebied der mono polies, niet aannemen dat eenvoudige raadple gende kommissies voor de prijzen worden inge steld, dan wanneer Katholieken en Socialisten samen akkoord gaan voor een strengere kontrole. De Liberalen zijn tegen de toepassing van de ka derwet, dan wanneer de Katholieken en de So cialisten de aangegane verplichtingen en de toe passing van de wet willen. Van hun kant zouden ook de Katholieken zich scherp verzetten de etati- satie van de verzekering tegen werkloosheid, inva- liditeit en ziekte, door de invoering van een wet telijk statuut der mutualiteiten, dat de vrije ver eenigingen tot een volkomen ondergeschikte rol zou terugbrengen. In het programma van heer P. Janson zullen ook verschillende Vlaamsche pun ten moeten besproken worden eisch inzake Vlaamsche akademies, splitsing van de Hooge- school Kultuurraad, Vlaamsche opleiding der offi cieren, enz... enz... Het programma zal rekening moeten houden met de struktuurhervorming, met den strijd te gen het dure leven, pet. een betere regeling van de verstandhouding Walen-Vlamingen. Aldus zul len alle vage formulen geweigerd worden men zal klaarheid wenschen, en een schema dat de volgorde der te behandelen onderwerpen bepaalt. Deze overwegingen rechtvaardigen onze vrees dat heer P. Janson eveneens zal mislukken. Doch vooraleer we zoover zijn, wordt het minstens Vrij dag 19 November. Inderdaad, dit werd immers door P. Janson zeer duidelijk gezegd aan de jour nalisten, toen hij hen verklaarde: «DeKoning be vindt zich op den vooravond van zijn reis naar Londen. Het is hem buitengewoon moeilijk zich bezig te houden met de voorbereiding van die reis en tegelijkertijd met de oplossing van de minis- terieele krisis. Dat is begrijpelijk. Het zou kun nen gebeuren, dat men zich in den zeer moeilij ken toestand komt te bevinden van een vertrek van den Koning naar Londen, terwijl de Regee ring nog maar half zou gevormd zijn. Dit heeft er den Vorst toe aangezet, zijn raadplegingen te schorsen tot bij zijn terugkeer, dus tot Vrijdag 19 November. Hij gaat den heer van Zeeland en zijn kollega's verzoeken zich verder bezig te hou den met de afhandeling van de loopende zaken. Intusschen heeft hij mij verzocht mij te belasten met een opdracht van voorlichting, teneinde hem bij zijn terugkeer de aanwijzingen te kunnen verschaffen, met het oog op een oplossing van de ministerieele krisis. Het is onmogelijk de reis naar Londen te verdagen tot een lateren datum, wegens den internationalen toestand en de be langrijke besprekingen die de Vorst te Londen moet hebben. Indien op 19 November heer P. Janson nu ech ter mislukt, welke mogelijkheden bieden zich dan aan Wij meenen de volgende drie1.) Het vormen van een tweeledig kabinet, waarin alleen de Ka tholieken en de Socialisten zouden zetelen 2.) De samenstelling van een zaken-ministerie, ex- tra-parlementair, dat hoogstens een tiental per sonaliteiten zou omvatten 3.) De ontbinding der Kamers en nieuwe verkiezingen. In elk geval wij zien niet in dat het princiep der Nationale Unie nog kan behouden blijven. Wij meenen veeleer dat er een nieuwe politieke periode zal aangevangen wordendeze van een tweeledige demokratische Regeering, met de uitsluiting van de Liberalen, de Nationalisten en de Rexisten. Dit zou begrijpelijk nieuwe politieke moeilijk heden meebrengen, namelijk een hevige opposi tie om de werking van de Regeering te kelderen. Het is duidelijk dat in de eerste dagen hierin meer klaarheid zal gebracht worden. Het Parlement, dat verleden Dinsdag zijn ge wone zittijden heropende, is intusschen weer uit eengegaan tot nadere bijeenroeping. Waarom heeft het Parlement nu zijn zittijd reeds ge opend Omdat de Grondwet voorschrijft dat de Kamer en Senaat den tweeden Dinsdag van No vember hun gewonen zittijd moeten inzetten. Wat werd er in dezen eersten zittijd behandeld? Slechts één puntde samenstelling van hun on- derscheidelijke bureelen. De Kamer is als volgt samengesteld Voorzitter heer Camiel Huysmans (gekozen met 102 op 138 stemmen) de heer Marck eerste ondervoorzit ter de heer Mundeleer, tweede ondervoorzitter; de heeren de Kerchove d'Exaerde en Van Belle als derde en vierde ondervoorzitters. De Senaat is als volgt samengesteld Voorzit ter, heer Moyersoen Ondervoorzitters, de heeren Vinck, Boël, SoudanSecretarissen de heeren Van Roosbroeck, Leyniers, Matagne, Mullie, De- mets en DoutrepontKwestoren de heeren Vol- ckaert Jos., De Clercq, Baudouin, Van Belle en de la Barre d'Erquelinnes. v De Internationale toestand blijft nog steeds ge spannen en woelig. Nu is het één jaar geleden dat de Rebelletroepen in Spanje te vergeefs Ma drid belegeren en beschieten de Regeeringstroe- pen blijven nog steeds alle aanvallen afslagen. Met de inmengingscommissie wil het ook nog niet vlotten. De Mogendheden-Konferentie dreigt op een sisser uit te loopen Japan stoort er zich geenszins om, en Italië tracht stokken in de wie len te steken. Op de eerste vergadering zegde de Italiaansche gedelegeerde Dat Japan en China zelf hun zaken regelen, en laat ons naar huis gaan.Deze taal is duidelijk, en bewijst ten zeerste dat Italië alles behalve bemiddelingsge zind is. De terreuratmosfeer in Palestina houdt aan, spijts de krachtige maatregelen van Engeland. De Arabische leiders werden verbannen naar een eilandengroep in den Indischen Oceaan. De Groot-Moefi van Jeruzalem wist te ontvluchten en bevindt zich nu in Syrië, waar hij zijn propa ganda voor een Islambeweging tegen Engeland voortzet. Naar de laatste berichten zou Palestina het beginpunt moeten worden van een Arabischen opstand tegen Engeland. De koning van Hedsjas, Ibn Saoed, die reeds zeer veel moeilijkheden aan Engeland heeft berokkend, schijnt met den steun van Italië het recht te willen opeischen om tot koning van alle Arabieren te worden uitgeroe pen. Ibn Saoed zou Akaba opeischen, als deel uitmakende van zijn rijk. Maar Engeland ziet daarin zijn eigen belangen met gevaar bedreigd. Want Engeland wil van Akaba, de groote haven aan de Roode zee, een militaire basis maken, voor het geval de sluiting van het Suez-kanaal door een oorlog noodzakelijk zou worden. In Abessinië is, volgens een Times-bericht, de toestand weinig rooskleurig voor de aldaar ver blijvende Italianen. Graziani heeft onlangs tot scherpe bezuinigingsmaatregelen aangemaand. Daarbij is men bezig allerlei ondernemers, die over onvoldoende kapitaal beschikken, aan kant te zetten. Ook de onveiligheid blijft toenemen nachtelijke overvallen zijn zeer gewoon tusschen Diredaoea en Addis-Abeba. In sommige buitenlandsche bladen wordt ge meld dat Bruno Mussolini, de zoon van den Ita- liaanschen Duce, met zijn vliegtuig zou neerge haald zijn tijdens een tocht boven de Regeerings- troepen in Spanje. De Spaansche Ambassade te Londen verklaarde dat er niets bekend was om trent het lot van Bruno Mussolini. In Brazilië hebben de fascisten een Staatsgreep gedaan. Gistermorgen liét de Regeering Kamer en Senaat sluiten, en 's avonds werd een nieuwe grondwet afgekondigd. De dienst der Staatsleeningen werd geschorst. Uit Nanking wordt bericht dat er te Moekden nieuwe Russisch-Japansche incidenten zouden gebeuren, en dat te Moekden de staat van oorlog is afgekondigd. Het Duitsch, Japansch en Italiaansch Fascis me werd thans door een zoogezegd Anti-Kom- munistisch pakt tot één blok vereenigd. In Poli tieke kringen meent men echter hier te staan voor een militaire overeenkomst. Aldus is de Internationale atmosfeer werkelijk woelig, en ziet er allesbehalve geruststellend uit. Spectator. EN VENTE AU BUREAU DE CE JOURNAL.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2