Koloniale Loterij M Vandendriessche TOONEELNIEUWS «DE VLAAMSCHE STER» STAD YPER Telling der Paarden, Paardenvoet-tuigen en Autovoertuigen GEMEENTE DICKEBUSCH OPENBARE AANBESTEDING Het Vlaamsche Kruis -- Afdeeling leper Eenige nuttige wenken ten bate onzer geachte klienten melkverbruikers Het Frisch houden van Melk ZATERDAG 20 NOVEMBER Trekking der 11de Snede 1937 Koopt vandaag nog uw Biljet. GEZINSVERGOEDINGEN DENTISTE de Stuersstraat, 7 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. HOLLEBEKE Ter nagedachtenis van M. Gustaaf Devos Keuringen en Prijskampen voor Hengsten van het Belgisch Trekras Dekdienst 1937 - 1938 O Op 8" November 11. gaf de Koninklijke Tooneelmaat- schappij De Vlaamsche Ster haar eerste vertooning van dit seizoen en trad op met De Kleine uit de Variété van Moller. Deze opvoering heeft een welverdiend succes geoogst. Als stuk bezatDe Kleine uit de Variétézeker veel meer waarden dan vorig gespeelde stuk Toon heeft het Millioen Daarvoor eischte het van de spe lers ook een grootere vaardigheid en inspanning. In dit opzicht mogen de spelers verzekerd wezen, dat ze in de ruimst mogelijke mate voldoening gaven en dat ze het tempo van 't blijspel zeer natuurlijk en raak hebben volgehouden. Als geheel deed de vertolking buitengewoon goed aan. Ze was zoowel naar inhoud als naar vorm goed verzorgd. De juffrouw Stragier heeft met een behoorlijk persoonlijk accent de zenuw achtige Ella zeer goed weergegeven. Het spel van juffrouw Le Roy in de rol van de meid was ongedwongen en vast. De juffrouw Vanhove in de rol van Hartel maakte aardig figuur. Tenslotte heeft juf frouw Vandenberge als debuut in de rol van Madame Sprengler hoegenaamd niet geschaad aan het geheel. Wat de heeren betreftmijnheer Vandendriessche was zeer goed getypeerd en speelde opperbest. De heer Decadt was rolvast en deed buitengewoon goed in de rol van den dokter. De heer Desmedt benevens zijn leiding, die dankbare waardeering afdwingt, leefde zijn rol heel goed uit, en gaf den zeer pittigen toon aan het geheel. De heer Demeyere als Semmelmann was fijn gety peerd en speelde vlot en met een echte coiffeur-dis tinctie. In een woord deze opvoering was een stap vooruit. Het stuk heeft zeer goed ingeslagen bij het publiek, dat vrij talrijk was opgekomen. Het succes, waarmee de Vlaamsche Sterdien avond begroet is geweest, is de beste waarborg voor haar verder optreden. Tenslotte het muziek vergastte ons met aangename stukjes. De kapping van het huis Deraedt-Hoornaert, de verlichting van het huis Lacante en de regie waren uiterst goed verzorgd. Koninkrijk België Provincie West-Vlaanderen o DIENSTJAAR 1938 De Burgemeester heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen dat de jaarlijksche telling der in de gemeente voorhanden zijnde paarden, paarden- en auto voertuigen zal geschieden van 1 tot 20 December a. s. Al de eigenaars, zonder uitzondering, kooplieden, garagehouders en vertegenwoordigers van fabrieken inbegrepen, moeten binnen voormelde datums al de hieronder bepaalde paarden en paardenvoertuigen en al de autovoertuigen bij 't Gemeentebestuur aangeven. Paarden of voertuigen die op 't gebied eener andere gemeente gestald of opgeborgen zijn, moeten bij 't Ge meentebestuur aldaar aangegeven worden. De eigenaars moeten buiten hun naam, voornamen en woonplaats de volgende inlichtingen verschaffen A. Voor de paarden 1° Soort (rij- of trekdieren) 2° oorsprong (inland- sche, Ierlandsche, enz.) 3° ouderdom (geboortejaar); 4° kaarkleed5° naam. AANMERKING. Moeten aangegeven wordenRij paarden 3 jaar oud geworden op 1 Juni 1.1. en oudere paarden trekpaarden 2 jaar oud geworden op 1 Juni 1.1. en oudere paarden. B. Voor de paardenvoertuigen De soort (eenspan op 2 of 4 wielen), draagvermogen: 500 tot 600 kgr. tweespannen op 4 wielen, draagver mogen 750 tot 1000 kgr. twee- of vierspannen op 4 wielen, draagvermogen1250 tot 1500 kgr.twee- of vierspannen op 4 wielen, draagvermogenten minste 2000 kgr. bijzondere voertuigen stortkarren, paarden- wagens, verhuiswagens, sproeiwagens en pletrollen. AANMERKING. Paardenvoertuigen van een an dere type hoeven niet aangegeven. C. Voor de auto voertuigen 1° Soort (limousine, autowagentje, vrachtautos, trek- autos, omnibussen, cars, enz.) 2° fabriekmerk, type en vermogen in P. K. 3° nummer van motor, nummer van raam, bouwjaar 4° aantal plaatsen, laadvermogen; 5" soort koetswerk 6° voor motorfietsenmerk, bouw jaar, vermogen in P. K., nummer van motor en kader, met of zonder zijwagen. Al de eigenaars krijgen bij de aangifte hiervan een bewijs model 16. Dit bewijs dient door den eigenaar vertoond op elk verzoek van 't personeel der gendar merie dat, van 20 tot 31 December, de gedane aangifte ten huize zal nazien. Eigenaars die valsche of onvolledige aangiften moch ten gedaan hebben vallen onder de toepassing der straf fen voorzien bij de wet van 12 Mei 1927. Alle wijzigingen welke zich in den loop van 't jaar mochten voordoen moeten binnen de veertien dagen bij het gemeentebestuur aangegeven worden. Yper, den 8 November 1937. De Burgemeester. J. Vanderghote. Op Dinsdag 30 November 1937, om 3 uur 's na middags, zal ten Gemeentehuize overgegaan wor den tot de opening der inschrijvingsbrieven voor de aanbesteding van de werken tot BESTEENI- GING der SPEELPLAATS van de aangenomen Jongensschool te Dickebusch. Lastenboek, plans en beschrijvende meetstaat zijn ter inzage in het gemeentesecretariaat of kunnen aangeschaft worden bij tijdige bestelling voor de som van 20 frank. Bij Bevel De Burgemeester, De Secretaris, O. Gesquière. M. Leeuwerck. De kursussen Eerste hulp bij ongevallenherbe ginnen begin December a. s. in 't Vlaamsch Huis. ALLE belangstellenden, leden en niet leden, die be- geeren de kursussen te volgen, gelieven zich te laten inschrijven tegen uiterlijk 20" November a. s. bij Jufvr. H. VANDERGHOTE, 23, G. de Stuersstraat, leper. LesgeverDr. G. Deconinck, Wytschaete. Melk is voor onze voeding en vooral waar het kin dervoeding betreft van zoo groot belang dat het sinds lang reeds de aandacht heeft getrokken der openbare instellingendaarom wordt ze regelmatig en nauw keurig gekeurd en staat haar verkoop onder strenge kontrool. Dit is echter nog niet voldoende, want de melk die ons behoorlijk thuis gebracht wordt, dient ook nog door de huismoeders degelijk bezorgd te worden, want vanaf het oogenblik dat de melkverkooper U de melk aflevert tot wanneer ze gedronken wordt, is er heel nog wat kans dat haar hoedanigheden verminderd wor den en dat ze zelf een gevaar kan worden, vooral als ze als kindervoeding moet dienen. De voorzorgen die dus dienen genomen te worden, vooral voor wat het koken en bewaren geldt, kunnen in een tiental geboden voorgeschreven worden 1°) Gebruik voor het aannemen en het koken een degelijk en steeds allernetsten melkpot 2°) Begin het koken met een lage vlam teneinde aan branden te vermijden 3°) Roer (om dezelfde reden) in de melk tot ze goed warm is 4°) Laat de melk een paar minuten doorkoken en koel ze dan zoo gauw mogelijk af door ze eenige ma len te vergieten van de pan in de. kan en omgekeerd, de kooksmaak en het vormen van een vlies (kappe of vel) tegen te gaan 5") Gebruik voor het bewaren een goede gladde kan, breed genoeg om gemakkelijk schoongemaakt ttf kun- nen worden 6°) Dek of sluit een melkkan (ook een eenmaal open gemaakte melkfiesch) niet geheel van de lucht af maar leg er liever als bescherming tegen stof een los doekje over 7°) Spoel het voor melk gebruikte vaatwerk, kannen, pannen, zelf ook glazen en bekers, eerst met koud water en brengt ze eerst daarna met het zeepsop in aanrakingde kans om aankleven of aanplakken is dan verdwenen 8°) Kies voor het bewaren van melk een koele plaats; zet dus, als er geen kelder beschikbaar is de kan of flesch in een emmer of pot met steeds koel gehouden water 9°) Bewaar de melk nooit in de buurt van sterk geu rende stoffen houd ze b. v. ver van ajuin, visch, in- maakvaten en dergelijk, want melk neemt bijzonder gemakkelijk den geur ervan aan 10°) Open bij het gebruik van flessehenmelk de flesch niet van te voren, houd ze tot op het oogenblik van inschenken gesloten en dek ze daarna af met een doekje zoodat luchtverversching (zonder kans van stof) kan plaats hebben. Drinkt melk, vee! melkHet is het voedzaamste en aangenaamste voedsel zoowel voor volwassenen als voor kleinen Huismoeders deze raad is meest voor U der Bericht aan de niet-loontrekkenden De wet van 10 Juni breidt de voordeelen der Gezins vergoedingen uit tot de niet loontrekkenden. Zijn aan het nieuw regiem onderworpen a) De werkgevers en gewezen werkgevers b) De onafhankelijke arbeiders en de gewezen onaf hankelijke arbeiders, t.t.z. bij voorbeeld de personen welke een vrij beroep uitoefenen, de handelaars, de landbouwers, de stielmannen. De wet is gestemd en is dus toepasselijk. De eerste plicht die zich aan de betrokkenen op dringt, 't zij aan deze die famiiielasten hebben alsook aan de anderen, is zich bij eene onderlinge bijstandskas van familievergoedingen aan te sluiten. Daar de wet toelaat vrije onderlinge bijstandskassen te stichten, zoo mogen de betrokkenen de kas verkie zen aan dewelke zij, mits hunne bijdragen te storten, hunne familievergoedingen zullen trekken. Met hunne persoonlijke belangen bezorgd, zoo kan er geen twijfel bestaan dat ze hun keus zullen vestigen op eene kas die hun de waarborg van een goede in richting en van een wijs en spaarzaam beheer geven kan. Denkelijk, zullen zij ook hun voorkeur geven aan eene kas die zich volstrekt buiten alle politiek houden zal, en alleenlijk inziet maatschappelijk werk te ver richten. De belanghebbenden kunnen dus niet beter hande len dan zich te wenden tot eene onderlinge bijstands- kas die haar bestaan te danken heeft aan eene compen satiekas welke bekend staat als zich immer afzijdig van politiek gehouden te hebben en steeds de beste grondbeginselen van orde en zuinigheid toegepast heeft. Met dit doel komt de compensatiekas van de pa- troonsvereeniging van Ronse en omstreken UPRAF (v.z.w.d.) genoemd, en die sinds 15 jaar bestaat, een onderlinge bijstandskas van familievergoedingen te stichten, welke uw vol vertrouwen waardig is. Zonder de minste aarzeling mogen onze Lezers er zich wenden. De gestemde wet is een kaderwet t.t.z. da*t koninklijke besluiten de wijze van toepassing zullen vaststellen. Nochtans, zullen de belanghebbenden, tot UPRAF Ronse. in den kortst mogelijken tijd. alle wen- schelijke inlichtingen aangaande hunne aansluiting bekomen. Zondag 31 October laatstleden, werd door de Maatschappij De Vereenigde Vriendeneen marmeren plaat aangebracht op het graf van een harer leden, Heer Gustaaf Devos, die alhier op 26 September 1937, in den ouderdom van 72 jaar schielijk overleden is. Te dier gelegenheid werd er door den Heer Jules Van Beylen, secretaris van voornoemde maatschappij, op het kerkhof volgende lijkrede uitgesproken Achtbare Familie, Waarde Leden, Vrienden en Kennissen, Weerom staan we hier rondom het graf van onzen diepbetreurden vriend Gustaaf Devos. Het is voor mij een droeve, maar tevens 'n zachte en zoete plicht, U allen, in naam onzer Maatschappij «De Vereenigde Vrienden», in naam ook van de velen die hem hebben gekend en zijn aandenken trouw blij ven bewaren, enkele woorden te mogen toesturen. Het was verleden maand, op dien laatsten Zondag van September, toen plotselings de droeve mare, on verhoeds, als een bliksem in held'renblauwen hemel, zich alom verspreidde: Gustaaf is dood!... We konden 't niet gelooven, wij wilden 't niet gelooven, doch de werkelijkheidbrutaal, barsch en ongenadig, sloeg onverbiddelijk onze hoop aan spaanders. Gustaafde beminde echtgenoot, de goede vader, het trouwe lid van onze Maatschappij was den Zater dag nog volop aan het werk, onbezonnen zijn levens lied aan 't uitzingen in den glans der heerlijke herfstna- tuur, en reeds, in 't geniep van een zeer nakende toe komst, grijnsde de dood en loerde op haar slachtoffer... 't Was Zondag, in vol stralende hoop tuurde Gustaaf naar den lichtbewolkten hemelzijn duiven, zijne beste, z'n vertroetelde, ze waren op weg, en hij verwachtte ze.Arras-Hollebeke Vandaag? Wanneer? Wie zou ze het eerst zien Hoog boven dorpen en steden, al over de velden en stroomen naderden ze steeds, met versneld tempo, z'n lieve duiven Ze brachten in dolle vlucht de blijde tijding _aan hunner kans en zegepraal. Maar dit geluk, uit held'ren hemel neêrgedaald, was te groot voor onzen vriend Gustaaf, te onverwachtshet werd het sein, helaas, het akelig snelbericht, op de vleugelen van den dood meêgebracht, van eigen heengaan. Geachte leden, te hard voor ons ware dit plotseling scheiden van onzen diepbetreurden vriend, wisten wij niet dat we hem eensdaags in het hiernamaals zullen terug zien. Subiet voor onze verbaasde oogen als door een dwar relwind weggerukt, waren wij buiten gelegenheid hem die troostvolle verzekering nogmaals te schenken onzer trouwe verkleefdheid en blijvende vriendschap. Maar op vandaag, hier vergaderd rondom zijn laatste rustplaatsvandaag op den laatsten Octoberdag, vóór dat de sombere, kille Novembermisten zich over dit stille doodenrijk zullen neêrspreiden, komen wij onze trouw hernieuwen bij dit zooeven toegelegde graf. In het bijzijn zijner familiezijner diepbeproefde echtge- noote. zijner dierbare kinderen, in tegenwoordigheid van al de leden der Vereenigde Vriendenlegt de Maatschappij een marmeren plaat op zijn graf neder, opdat iedereen, door die enkele woorden in den har den steen gebeiteld en uitgekapt, het weten zou dat wij Gustaaf's aandenken piëteitsvol en trouw blijven be waren. Gustaaf, wees gelukkig en rust in vrede PROVINCIE WEST - VLAANDEREN o Deze Keuringen en Prijskampen zullen plaats heb ben als volgt Om 9 1 2 u. te Tielt, op Woensdag 17 November, op Rameplaats. i Om 9 1 2 u. te Gistel, op Dinsdag -23 November, Groo- te Markt. Om 10 u. te leper, op Woensdag 24 November, Groo- te Markt. Om 9 1/2 u. te Brugge, op Donderdag 25 November, Vrijdagmarkt. Om 9 1 2 u. te Koririjk, op Maandag 29 November, Houtmarkt. Om 9 1/2 u. te Diksmuide. op Dinsdag 30 November, Groote Markt. De* prijskamp voor de gewestelijke premiën en de bewaringspremiën van 10.000 fr. heeft dit jaar plaats te Deinze op de Groote Markt. Maandag 13 December om 9 1/2 u. alwaar er drie premiën van 2500 fr. en ver gulden medalie en 2 premiën van 2000 fr. en zilve ren medalie. alsook zes bewaringspremiën van 10.000 fr. te betwisten zijn. tusschen West-Vlaanderen, Oost- Vlaanderen en de leemstreek der provincie Antwerpen. Aan dezen gewestelijken prijskamp te Deinze mogen enkel deelnemen, de hengsten die in 't jaar een le of,2a omschrijvingspremie bekomen hebben, in de categorie van 4 jaar en meer en voor de bewaringspremiën van 10.000 fr. de hengsten die een kleine bewaarpremie be haalden. na een 1' omschrijvingspremie of geweste lijke premie voorgaande jaar behaald in de categorie van 4 jaar en meer.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5