4 LEERT SNIJDEN BUREEL- EN ZAKACENDAS VOOR 1938 proficiat om den door hem bekomen uitslag. Chef, I sedert 15 September laatstleden zijt gij het zevende jaar van uw bestuurdersambt van Ypriana ingetreden. Ik wensch dat gij nog driemaal zeven jaren aan het hoofd onzer maatschappij zoudt mogen blijven en dat wij dan met grootsche plechtigheid uw jubileum van 25 jaar bestuurder van Ypriana zouden mogen vieren. Hierbij wensch ik nog een tweede jubileum te mogen zien. namelijk dit van den honderdjarigen muzikant Felïx Pintelon. Dan zullen wij hem een nieuwe klarinet geven. Van den krans bloemen blijven er thans nog twee over en 't zijn van de schoonste. Ik zal echter doen lijk den pastoor en de eerste houden voor mij. Die zal ik in mijne binnenste blijven bewaren en ik zal ermeê naar huis gaan als herinnering aan dien schoonen Sinte Ceciliadag dien ik kom te beleven. De tweede bloem is voor u. mijn duurbare muzikanten, die zoo bereid willig zooveel van uw vrijen tijd Opoffert en voor wie ik zooveel genegenheid en vriendschap bezit De chef is de eerste oorzaak van ons succes, doch de tweede oorzaak zijt gij. werkende leden van Ypriana. Men heeft schoon een bekwamen chef te bezitten, goede eereleden te hebben die ons ondersteunen, indien wij geen muzikanten moesten bezittenDan zou Ypriana niet bestaan. Gij moogt fier wezen lid te zijn van zoo een maatschappij, gij zijt tevens de kroon van Ypriana, de schoonste maatschappij van geheel de provincie. De macht van Ypriana, dat is de eerbied, de genegen heid de vriendschap die al de leden der maatschappij voor elkaar gevoelen, dat is uwe regelmatigheid op de herhalingen waardoor gij algeheele voldoening aan uwen bestuurder geeft. Zoolang wij alzoo zullen blij ven werken hand in hand. is de bloei en de vooruitgang onzer schoone maatschappij verzekerd. Ik eindig, beste Vrienden, met den kreetLeve YprianaIk hef mijn glas op den vooruitgang der Harmonie, zij groeie en bloeie voor eeuwig De geestdrift beschrijven, op dewelke deze schoone en zoo gemoedelijke aanspraak onthaald werd, is on mogelijk. Ook telkens wanneer de Heer Aimé in 't bij zonder sprak van de Heeren eerevoorzitter, ondervoor zitter. schatbewaarder en chef, werden die namen tel kens door uitbundig handgeklap begroet. Dan deed de zoo vriendelijke voorzitter zijn rondetje om eens met al de aanwezigen afzonderlijk te tikken. Kort daarop stond de Heer Fr. Deridder recht en hield de volgende toespraak Heeren van de Commissie, Mijne Heeren, Achtbare muzikanten, Ik kan niet nalaten de gevoelens uit te drukken van al de sympathie die ons jegens den eerevoorzitter en den voorzitter bezielt en hen hartelijk te bedanken voor de prachtige woorden en bloemen die zij aan ons allen komen uit te deelen. Ik denk de tolk te wezen van al de muzikanten zoo ik al die bloemen terug samen in een grooten ruiker vereenig om ze aan de voeten van onzen voorzitter neer te leggen met den wensch dat wij nog lang zoo een voorbeeldigen man aan het hoofd der Harmonie Ypriana zouden mogen bewaren. De Heer voorzitter zegde daar straks dat het niet moeilijk is voorzitter te zijn wanneer hij geholpen en bijgestaan wordt door verdienstelijke mannen als de Heer eere voorzitter Donck en de Heeren van het Comiteit. Het is ook niet moeilijk om chef te zijn wanneer men reke nen mag op den goeden wil van al de muzikanten en wanneer men ziet dat allen zich zoo beijveren om stipt op alle herhalingen aanwezig te zijn. Dat is de grootste voldoening die men mij geven kan. Over zes jaar zegde ik u te werken om vaji de Har monie Ypriana een der beste muzieken van heel Vlaan deren te maken. Ik geloof dat wij thans op de lijst staan der beste muzieken van de twee Vlaanderen. Overlaatst was er een muzikant van Brugge die mij na de repetitie zegde dat het een waar plezier is te zien met welke stiptheid de muzikanten waren opge komen. Ik herinner mij'nog de twee laatste herhalingen. Het weder was schrikkelijk slecht, een echt honden- weder. Ik zegde mij daar zijn verschillige jongens die van ver moeten komen en voorzeker zullen er minstens een tiental op de repetitie ontbreken. Dit bekommerde mij. daar wij op den vooravond van ons groot concert waren. Welnu, niettegenstaande dit doorslecht weder, was er slechts een enkel muzikant te kort. Dit schoon resultaat zal nergens elders gevonden worden. Dat is het grootste genoegen voor een chef. Dat zal men ner gens in het land nog vinden. Mijn beste wensch is dat ik u nog lang alzoo onder mijn directie zou mogen zien. Wat zou er immers, zooals de Heer voorzitter het zegde, van het muziek geworden, zoo de muzikanten niet meê willen? Daarom bedank ik al de muzikanten voor hunne stiptheid, regelmatigheid en toewijding. Zoo ik van mijn kant mij geheel en gansch voor de verbete ring van het muziek opoffer, dan doe ik dit eveneens uit ganscher harte zooals gij en ik ben er fier op. Wanneer ik vóór den aanvang van ons laatste con cert mijn oogen op de muzikanten richtte, dan scheen het mij of allen mij zegdenChef, gij moogt gerust zijn. wij zijn een beetje daar. Ik was overtuigd dat gij goed zoudt spelen. Gij hebt u allen, zonder uitzonde ring. geweerd om ter meest. Er is wel soms nog een klein zwart wolkje, doch thans is het Sinte Cecilia- feest en.men mag daar nu niet meer op denken. Wan neer uw aller oogen zoo met betrouwen op mij gericht zijn. gij kunt niet denken hoeveel deugd dit mij doet. Dank aan uwe opofferingen en aan uwen goeden wil hebt gij de hoogste kunst bereikt, zoodat ik mij soms afvraag waarom wij nog voorts moeten leeren en of het wel mogelijk is nog hooger te geraken. Er werd hier veel van bloemen gesproken. Welnu iedermaal ik onzen president ontmoet, schijnt het mij dat ik een prachtigen bouquet bloemen gezien heb. Im mers, wanneer men bloemen ziet is men goed gezind en zoo gevoel ik mij telkens ik den voorzitter zie. Zijn schoon voorbeeld spoort ons allen aan. Mocht de maat schappij hem nog lange jaren aan haar hoofd bezitten, dan ook zal Ypriana steeds bloeien en vooruitgaan. Ik wil nog een laatste woord richten tot de clairons en tamboers die al gedaan hebben wat zij kunnen om den bijval van ons muziek te bevorderen. De toehoor ders weten niet altijd welke moeite de uitvoering van een stuk soms kost, welk geduld er vereischt wordt om de tamboers aan te leeren. Ik bedank dan ook on zen vriend Michel die zich zoo goed van zijne taak weet te kwijten. In een woord ik bedank hartelijk allen die het hunne hebben bijgedragen om ons concert zoo prach tig te doen lukken, ik bedank het bestuur dat geen moeite voor ons heeft gespaard en ik wensch dat wij allen steeds het voorbeeld van onzen president zouden mogen volgen. Hij is het die ons allen bezielt en die ons in onze pogingen doet volharden en aanwakkert. Wan neer de president meehelpt, dan is men verzekerd dat alles goed gaat. Al de bloemen samen en al de beste wenschen zijn niet te veel om ze aan hem op dezen schoonen dag af te geven, want hij leeft voor zijn muziek, voor ons allen en zijn persoonlijk geluk is de bloei van Ypriana. Aan alwie die aan onze maatschappij, aan dit schoone standbeeld dat wij te zamen hebben opgebouwd, zou willen komen, zouden wij allen als een man roepen halt. de handen daarvan af. Want. voor hem die zoo veel voor ons gevoelt, hebben wij ook alles over. Allen voor hem en voor den vooruitgang der kunst van zijn muziek Ook deze woorden werden herhaaldelijk door uit- Daines, Juffrouwen, Week- en Zondaglessen. Sni.jkursus NOUVEAUTÉ. 35, Dixmudestraat, 35 IEPER. Ook lessen per brief wisseling. Diploma bij eindexamen. Vraagt inlichtingen. Patronen op maat. Ouders, Leert uw meisje den stiel van KLEERMAAKSTER Naaien Snijden. Vraagt inlichtingen. bundig applaus begroet en aan den chef, die door al zijn muzikanten zoo graag gezien wordt, werd de meest hartelijke ovatie gebracht. Om de reeks aanspraken te sluiten, nam de Heer burgemeester dan nog het woord als volgt Mijne Heeren, Ik heb den indruk dat het Sinte Ceciliafeest dit jaar met meer geestdrift en met meer muziek dan de vorige jaren gevierd wordt. Dezen morgén werden de feesten ingezet met de prachtige muziekuitvoering waarop de symphonie Ypriana ons tijdens de Mis vergast heeft. Daarna hebt gij de stad doen dreunen van de lustige klanken uwer schoone stapmarschen. en hier aan tafel werden enkele liederen gezongen en hebben wij muziek gehoord van Yper, van Rusland, tot zelfs van de eilan den van Hawaï. Het spijt mij deze geestdrift te moeten onderbreken door een officieele aanspraak, doch ik zal het kort maken. Eerst en vooral moet ik het Comiteit van Ypriana bedanken voor de vriendelijke uitnoodi- ging die het mij, zooals andere jaren, gestuurd heeft om hier op dit feest aanwezig te zijn. Ik kom graag naar deze feestviering niet alleen omdat het er steeds zoo gezellig toegaat, doch vooral omdat het voor mij een eenige gelegenheid is om de gevoelens van waar deering en erkentelijkheid van het stadsbestuur jegens u allen uit te drukken. Het stadsbestuur is ten hoogste erkentelijk voor al hetgeen de Harmonie Ypriana voor de stad doet en het bedankt u allen voor uwe gewaar deerde medewerking waarop wij nooit te vergeefs be roep doen. Dat de Harmonie zoo machtig geworden is, dat hebben wij te danken aan de innige samenwerking van eereleden, comiteit, chef en muzikanten. Allen wed ijveren om de maatschappij steeds beter en sterker te maken, om de kunst en ook de faam van Yper hoog te houden. Ik zal hier niet herhalen wat uw eerevoor zitter, voorzitter en chef gezegd hebben. Alle leden uwer maatschappij, waarin al de klassen der bevolking ge groepeerd zijn, zijn met een zelfde ideaal bezield en wedijveren onder malkaar om Ypriana op den eersten rang der muziekkorpsen van Vlaanderen te brengen. Gij zijt erin geslaagd en ik bièd u hier mijn hulde en beste gelukwenschen aan. Een stad is groot niet alleen door het aantal zielen die er in wonen, niet alleen door hare oppervlakte, maar zij is groot als eenieder zijn best doet om de stad steeds hooger te brengen en beter te maken. Op muzi kaal gebied heeft de Harmonie Ypriana haar uiterste best gedaan. Dit blijkt uit den grooten vooruitgang dien zij de laatste jaren heeft weten te verwezenlijken. Deze vooruitgang is niet alleen te danken aan het groot "ge tal eereleden die zooveel belang in u stellen, niet alleen aan de toewijding van het comiteit noch aan de be kwaamheid van den chef, ook niet alleen aan de offer vaardigheid van den verdienstelijken man die aan uw hoofd staat, maar aan de vermenigvuldiging van al deze factoren, aan de samenvoeging ervan die van Ypriana de merkwaardige maatschappij gemaakt heeft die ze thans geworden is. Ik ben gelukkig hier een bijzonder woord te mogen richten tot den Heer Deridder. Ik weet wat hij doet voor Ypriana en ik vraag hem wanneer de dag zal komen dat hij, niet alleen met de 80 leden van Ypriana, maar ook met deze der muziekmaatschappijen van Merckem en Waasten, ons op een concert met 150 of 160 muzi kanten zal vergasten. Ik leg hem deze suggestie voor met bede ze eens te willen onderzoeken, en ik druk den wensch uit hier eens, bijvoorbeeld met de Tuindag feesten van aanstaande jaar, een uitvoering van den chef aan het hoofd van een 150 tal muzikanten te mo gen toejuichen. Ik eindig met mijn glas te heffen op de gezondheid der eereleden en der leden van Ypriana, en ik druk den wensch uit dat de bloei en vooruitgang dier schoone maatschappij zou mogen blijven voortgaan tot vol doening van al de leden, van het comiteit, van den voorzitter, van den bestuurder, van mijn sympathieken vriend Arm. Donck en tot welvaart der stad Yper. Ook deze rede werd geestdriftig toegejuicht. De Heer voorzitter ging dan over tot de overhandi ging der erkentelijkheidsmedaille aan de leden die reeds sedert tien jaar in de Harmonie spelen. Dit jaar viel deze eer te beurt aan de Heeren Coffyn Fernand. Tahon Hilaire en Vandewynckel Marcel Allen werden hartelijk gelukgewenscht, doch voor laatstgenoemden, die de eerste tamboer is aan wien die medaille wordt toegekend, had de Heer voorzitter een gansch bijzon der complimentje over. Vervolgens had onder dé werkende leden der Har monie de trekking eener schoone en welvoorziene tom bola plaats en het was ten zeerste verheugd en verblijd dat allen van elkaar afscheid namen. Alzoo eindigde dit prachtig en gezellig vriendenfeest waarvan al de aanwezigen nog lang het beste aandenken zullen be waren. HET KINDERFEEST Maandag was het groot feest voor de kinderen der leden van Ypriana. En of er blijdschap heerschte on der die dartele kindermenigte, die van over lang reeds naar dit zoo ongeduldig verwacht feest hunkerde. Meer dan 400 kinderen waren opgekomen en de ver dienstelijke voorzitter van Ypriana, die er zichtbaar zijn behagen in vond, geholpen door enkele dienstvaar dige juffers, had de handen vol om al die kinderen op de hen voorbehouden plaatsen te rangschikken. Twee lief verkleede jongens deelden de programma's uit in de zaal, waar een ongehoorde beweging en geestdrift heerschte. Wat een beweging, wat een pret. De ouders, die langs achter in de zaal of op het balkon gezeten waren, hebben daar enkele genoeglijke uren doorge bracht bij het zien van het vermaak hunner lievelingen. Het programma van dit schoon kinderfeest was uiterst goed gekozen. De kinders verlustigden zich eerst bij het aanschouwen van een uiterst komieke film die door den Heer Brussin, uitbater der Cinema Oud Yper, welwillend aangeboden werd. De goochelaars Jenny en John lieten dan hun kunst bewonderen en boeiden door hun handige toeren de aandacht der opgewekte jeugd. Het optreden der gekende muzikale clowns Totor en Dudule, die kleinen en grooten ten zeerste vermaak ten. sloot het eerste gedeelte van dit prachtig en welge slaagd feest. Tijdens de rustpoos werden er aan de kinderen roode en witte puntige hoeden uitgedeeld die ze blij en fier op het hoofd zetten Zulke kindervreugde doet waarlijk genoegen. Wat was dat een blij geroep en gejuich Neen, dergelijke goede oogenblikken vergeet men niet gauw. Het tweede gedeelte van het feest werd terug met een mooi gekleurde film, een uiterst koddige beweeg bare teekening, aangevangen. De artisten Jenny en John gaven dan nog eens blijk hunner groote vaardig heid en behaalden heel wat succes vooral wanneer zij hen de bal door de kinderen lieten toewerpen. Een groot clownspel door de onbetaalbare Totor en Du dule deed de geestdrift der kleineij ten toppunt stijgen en, naar aller oordeel, eindigde dit schoone feest veel te vroeg, niettegenstaande het twee uur en half ge duurd had. Dit is een bewijs dat niemand er zich ver veeld had. De Heer voorzitter Aimé Gruwez bedankte namens de kinderen, de artisten voor hun optreden, overhandigde een prachtigen bloemtuil aan de twee dames die hen vergezelden, en op zijn vraag of allen tevreden waren en of de artisten nog mochten terug komen, klonk een eenstemmig en welgemeend ja uit die honderde kindermonden. Aan Ypriana, aan allen die hun medewerking tot dit heerlijk kinderfeest verleenden en vooral aan den Heer Aimé Gruwez, de inrichter ervan, zeggen wij hier. na mens al de leden van Ypriana, duizendmaal dank voor die genotvolle oogenblikken aan kinders en ouders gegeven en voor dit aangenaam feest hen aangeboden. HET GROOT BAL Dinsdag avond, als opsluit dezer luisterlijke St" Ceci- liafeesten. gaf de Harmonie Ypriana in de zaal van «Oud Yper» haar eerste bal van het winterseizoen. Reeds lang voor het gestelde uur waren al de plaatsen in de ruime zaal ingenomen en nog gedurig voort kwa men de leden met hun familie er toegestroomd. Te 8 u. stipt vong het muziek, onder leiding van den sous-chef, M. G. Van Egroo, den eersten dans aan en het was M. Aimé Gruwez, de populaire en sympathie ke voorzitter der Harmonie Ypriana, die het bal opende. Na een paar ronden werd zijn voorbeeld dadelijk op gevolgd door talrijke andere koppeltjes. In tegenstel ling met voorgaande jaren scheen er bij den aanvang van het bal veel minder aarzeling, en dadelijk waren de danskoppeltjes, waartusschen de geestdrift niet op hield te vermeerderen, overtalrijk. Het muziek, dat tal van mooie en meeslepende num mers uitvoerde, verdient ditmaal een gansch bijzonder pluimpje, daar het zijn uiterste best heeft gedaan om allen, zoowel liefhebbers van oude als van nieuwe dan sen, voldoening te geven. Ook hebben allen, dansers en kijklustigen, er enkele uiterst genoeglijke uren door gebracht. Onder de rustpoos werd een prachtige en rijk begif tigde tombola onder de leden uitgeloot, die ruim 160 gelukkigen miek. De Heer Aimé Gruwez dankte de milde schenkers voor de schoone en kostelijke prijzen die zij voor de tombola gegeven hadden en verklaarde zich verheugd over het feit dat niet alleen het aantal leden maar ook het aantal schoone prijzen vermeerdert, wat een bewijs is dat de werking van Ypriana ten voor- deele van de kunst en tot welzijn der stad gewaardeerd en geprezen wordt en .dat de genegenheid der bevolking ten opzichte van Ypriana ook nog gedurig aangroeit. Ten slotte wenschte de Heer voorzitter de gelukkige winnaars van harte geluk en troostte de anderen met te verklaren dat zij aanstaande jaar dubbel wel zouden varen. De uitreiking der talrijke prijzen, de eene al even mooier en kostelijker dan de andere, werd onder de grootste belangstelling gevolgd, doch vooral de twee surprisen, waaronder een zeer fijn uitgedachte klucht De bron mijner tranen behaalden veel bijval. Vervolgens werd het bal hernomen. Muzikanten en dansers, allen schenen waarlijk onvermoeibaar. Ge zelligheid. leute en plezier, dat waren de kenmerken van dezen schoonen en aangenamen avond die. niet tegenstaande middernacht sloeg wanneer de laatste dans gedaan was, voor meest allen nog te vroeg ten einde liep. Ditmaal werd, en zulks werd door menig een betreurd, de traditioneele lansier vervangen door een zeer schoone potpourri die ook een wel ver dienden bijval bekwam. Doch het eene belet het andere niet en waarom zou men de naaste maal, na de pot pourri. ook de quadrille niet geven Zoo zouden aller wenschen vervuld wezen. Blij en welgezind trokken allen naar huis, vastbe sloten de volgende maal er weerom van de partij te zijn. Tot slot blijft ons den aangenamen plicht het bestuur der Harqaonie Ypriana en' allen die tot het welslagen der gegeven Sinte Ceciliafeesten hebben bijgedragen, van ganscher harte te bedanken voor al het genot dat zij aan al de leden verschaft hebben. In gansch het land zal men nergens nog een maatschappij vinden die voor een zoo geringe bijdrage zooveel doet voor hare leden. Deze begunstiging, dit geluk hebben wij te dan ken aan de grenzenlooze offervaardigheid der bestuurs leden dier schoone maatschappij, aan hunne onuitput telijke mildheid en deze van enkele vrijgevige eere leden. Zij verdienen dan ook gansch onze bewondering, onzen eerbied en onzen dank. Zij mogen tevens ver zekerd zijn dat al de leden nog lang de zoete herin nering zullen bewaren van de heuglijke feesten die zij dezer dagen hebben ingericht, en dat allen thans met ons zijn om te roepen Leve de Harmonie Ypriana Leve lang de voorzitter Aimé Gruwez en "zijn be stuur ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4