DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat YPER 8 ALLERHANDE NIEUWS Caevonden en Verloren Voorwerpen STAD YPER MUZIEKSCHOOL Op Zondag 16 Januari 1938 EERSTE LEERLINGENCONCERT Willems - Fonds Lessen DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING LES AMITIÉS HANDBOOGSCHIETINGEN LIGGENDE PERS POTJESCHIETING TOERISTISCHE KRONIEK YPER. Een die van geluk spreken mag. Verle den wee meldden wij dat zekere Durnez Julien. van Boesinghe, zijn rijwiel, dat hij hier aan den gevel van he: V ictor. i Palace in de St Jacobstraat had laten staan, gestolen werd. Dit was reeds de vijfde maal dat zulks hem gebeurde en voor de vijfde maal ook komt deze geluksvogel thans zijn velo terug te vinden. Zoovelen die slechts eens bij toeval hun rijwiel onbe heerd achterlaten en het gestolen worden, zien het nim mer meer terug, terwijl deze Durnez, die voor ge woonte schijnt te hebben zijn velo buiten te laten staan, telkens weer in 't bezit van zijn goed wordt gesteld. Het valt echter te betwijfelen of hij voort dezelfde kans zal hebben, zoo hij aan die slechte gewoonte en groote onvoorzichtigheid, van zijn velo telkens voor den gevel eener herberg achter te laten, geen vaarwel zegt. En de reeks gaat voort. Zondag avond, rond 5 u. 30, had de genaamde Horrent Emeri. van Zantvoorde, ziin veio geplaatst tegen den gevel der maalderij van M. Castel. Meenensteenweg, doch toen hij een kwart uur later terug buiten kwam. stelde hij vast dat zijn rij wiel, eener waarde van 500 fr„ verdwenen was. Denzelfden avond, doch veel later, ergens rond middernacht bestatigde Vandermarliere Pierre, insge lijks wonende te Zantvoorde. in de Houthemstraat, dat zijn rijwiel, dat hij aan den gevel der herberg van Aeck Jerome, op den hoek der Basculestraat, had ge plaatst. ook door een anderen was meêgenomen ge worden. Een die er goed in zit schijnt de genaamde Opsomer Julien, van Yper, te zijn. daar hij om zoo te zeggen alle middels zoekt om zijn verblijf in het gevang te Kortrijk te kunnen verlengen. Na zijne veroordeelingen voor misbruik van vertrou wen en andere wanbedrijven, werd hij over enkele da gen nog gestraft tot 3 maanden gevang en 700 fr. boete of een maand gevang uit hoofde van laster jegens een magistraat en een advokaat. Daarmede nog niet tevreden, zag hij zich deze week ncgmaals veroordeelen, ditmaal voor smaad jegens de wachtmeesters Rampelbergh Isidoor en Walckiers Edouard. tot 3 maanden gevang en 700 fr. boete of een maand, dit alles zonder voorwaarde. Lijk uit de kaai opgehaald. De genaamde Ver st raete Albert, geboren te Bixschote den 26 Maart 1886 en wonende te Boesinghe, nabij de Statie, was den Dins dag 21n dezer zonder werk gevallen. Ten einde van den werkloozensteun te kunnen genieten moest hij, voor aleer zijn werkloozenkaart op de gemeente zelf dage lijks te laten afstempelen, zich eerst hier te Yper op het werkloozenbureel aarjjjieden en laten inschrijven. Den Woensdag namiddag. 22 Dec., was hij per velo naar Yper gereden om er deze.formaliteit te vervullen, doch sedertdien zag men hem thuis niet meer terug. Over deze ongewone afwezigheid terecht ongerust en een ongeluk vreezende, gingen zijn naastbestaanden overal op zoek om den vermiste te ontdekken en, ten einde raad. gaven er ook inken van aan de politie die dadelijk al het mogelijke deed om zijn spoor terug te vinden. Zoo kwam men tijdens het onderzoek te weten dat Verstraete den Woensdag avond voor het laatst ge zien was geweest in de herberg De Fontein aan de kaai. Hij had deze herberg, na er geruimen tijd verble ven te hebben, rond 9 u. 30 verlaten en de waard zou hem nog zelfs den goeden raad gegeven hebben langs de groote baan naar huis terug te keeren in plaats van per velo in den donkeren nacht langs de vaart te rijden. Daar men in die laatste lange dagen van bange onze kerheid niets meer van hem vernam en evenmin zijn rijwiel terugvond, vreesde men dat hij dien wijzen raad van den uitbater der herberg De Fonteinin den wind geslagen had en onder weg in de vaart gesukkeld was. Deze vrees bleek nu Dinsdag laatst meer dan ge grond. daar de klak van den vermiste dien dag in de vaart, juist langs den boord, rechtover de aanlegplaats der brijkerij Donck en Vanderghote door M. Alfons Devos, bediende dezer inrichting, gevonden werd. Dade lijk werd er door den broeder van den vermiste, gehol pen door Deblaere Jerome en Beirnaert, van Yper, te beginnen van op die plaats en voortsgaande in de rich ting der kaai, met een bootje aan het dreggen gegaan. Den Woensdag morgen, om 10 u., haalden zij rechtover het magazijn der Heeren Blootacker en Vermeersch het rijwiel van Verstraete op en enkele stonden later visch- ten zij ook op dezelfde plaats, op slechts enkele meters afstand van de herberg De Fontein het lijk van den ongelukkige op, zoodat verondersteld wordt dat deze, door de duisternis misleid, schier aanstonds na het ver laten der herberg de vaart zal ingereden hebben. Het lijk werd vervolgens door de zorgen van de po litie naar het doodenhuisje gevoerd. Het slachtoffer laat een weduwe na met vier kinde ren, waarvan de oudste binnen kort zijn dienst in het leger moet volbrengen en het jongste pas 8 jaar oud is. ZILLEBEKE. Aanrijding. Zekere V. Dela- housse,' in dienst eener handelsfirma van Poperinghe, had onderweg een hapering aan zijn auto. Toen hij ech ter bezig was den motor te onderzoeken om het defect ervan te vinden had te zijner hoogte een aanrijding plaats tusschen twee andere rijtuigen die uit tegen overgestelde richting kwamen en elkander door de stilstaande auto niet tijdig hadden bemerkt. Door den schok werd een dezer voertuigen tegen den stilstaan- den vrachtwagen geslingerd, met het gevolg dat Dela- nousse aan het hoofd en beenen gekwetst werd. HOLLEBEKE. Auto in de gracht. Vanassche Firmin, kleinhandelaar, kwam 's avonds in gezelschap van Verstraete Daniel per auto van Hollebeke naar Houthem gereden. Op zeker oogenblik werd hij door de lichten van een andere auto verblind, waardoor hij de goede richting verloor en met zijn auto de gracht in bolde. Beide inzittenden werden aan het hoofd ver wond. Vanassche kloeg daarenboven nog van inwendige pijnen. KOMEN. Verkeersongevallen. Toen M. Ver meersch, wonende te Komen, Statiestraat, met zijn auto langs den steenweg Komen-Wervick, ter hoogte van het Godshuis, voorbij gereden kwam, liep een achtjarig meisje den steenweg over. De autovoerder gaf een zwen king aan zijn stuur om het kind te vermijden, doch botste hierdoor op den voorbijrijdenden wielrijder A. Meert, die ten gronde geworpen en lichtjes aan de han den verwond werd. Vooraleer echter de auto volledig stilstond, poogde het verschrikte meisje op hare stap pen terug te keeren en werd alzoo op hare beurt door de auto gegrepen en omvergeworpen. Het kind, dat erg aan hoofd, dijen en linker schouder gekwetst was, werd in een naburige woning binnen gebracht waar een bij geroepen geneesheer het de noodige zorgen kwam toe dienen. Bij het huiswaarts keeren van zijn werk, in gezel schap van zijn vriend Vanderstichele Adriaan. moest de motorijder Olivier Gerard op zeker oogenblik uitwij ken ten einde een botsing met een auto te vermijden. Dit had voor gevolg dat de moto uitslipte en dat beide opzittenden ten gronde werden geslingerd. Olivier kwam er met een polsontwrichting en enkele kneuzin gen van af. terwijl, zijn gezel aan het linker been en den schouder gekwetst werd. Solo-Schlem. Monsieur Michel Depuydt a réussi Samedi dernier un solo-schlem a l'Hötel Continental, avec 10 trèfles dont une tierce haute, as et roi de cceur et roi de pique. Les partenaires étaient MM. Modeste Vanneste, André Lacante et Roger Maillard. Témoin M. Henri Viaene. Nos sincères félicitations au sympathique Michel. Gevonden. Woensdag 22 December, in den Stads schouwburg, door M. Octave Grimmonprez, een dames regenscherm. Zaterdag 26, door M. Defever Gaston, een zwarte handschoen. Zondag 26, door Me Vanneer Denise, een lederen dameshandschoen. Maandag 27, door M. Stevens André, een auto taks plaat Nr 371.991. Door M. Dehaerne Daniel, een kinder beret. Dinsdag 28. door Me Coulembier Hélène, een pater noster. Door M- Vanmaeckelberghe Jeanne, een manchette knop. Woensdag 29, door M. Callens Eugène. een vernik kelde iïuisdeursleutel. Verloren. Donderdag 23, door M. Terhorst Alexan der, een zwarte vulpen, merk Swan rijdag 24, door Mevr. Bastin Joseph, een paar bruin lederen handschoenen. Zondag 26, door M. Meul Damien, vier portretten. Dinsdag 28, door Me Hoornaert Maria, een bruin lede ren handschoen. Door M< Kooyman Berendina, een geel lederen kin derhandschoen. Door M' Depuydt Albertine, van Komen, een abon nementskaart van den spoorweg. Door Me Vandenhove Germaine, een bruine sajetten kinderhandschoen. Woensdag 29, door Dr Cousein, een paar bruin lederen handschoenen. O om 3 uur namiddag IN DEN STADSSCHOUWBURG Ingang Vrij. De Beheerraad. De taallessen zullen aanvangen op Donderdag 6" Januari 1938. Deze lessen zullen als volgt over de week verdeeld wordenden Dinsdag, den Donderdag, den Vrijdag, telkens te 7 uur. De belangstellenden, welke tot nu toe nog niet inschreven kunnen zulks nog steeds in Concordia (Bibliotheek-zaal) eiken Dinsdag- of Donder dagavond tusschen 6.30 u. en 8 uur. Het mag terloops gezegd dat de lessen groot succes kennenniet min dan veertig leerlingen zijn reeds in geschreven De Naamlooze Verzekeringsmaatschappij biedt hare BESTE WENSCHEN aan verzekerden en belanghebbenden. Vendredi 31 Décembre Salle Lapiere, a 21 h. GRAND BAL DE RÉVEILLON. Cotillon gra tuit. Loterie d'un petit cochon de lait. N. B. Les membres peuvent réserver leurs places chez le secrétaire, 10, rue de Menin. Samedi 8 JanvierThéatre Communal, a 20 h. GRANDE REPRESENTATION THÉATRALE, avec le précieux concours de La jeune comédie d'Amiens PROGRAMME 1" Partie Les Romanesques comédie en vers, en 3 actes. d'Edm. Rostand. 2' Partie 1) Poèmes dits par Mme Isabelle Bail. 2) Au Soleilcomédie en 1 acte de Lucien Gleise et Maurice Desval- lières. Le Comité. ZONDAG 2 JANUARI 1938 Om 2 J uur GHELUVELT, bij Aug. Pauwels, In de CongoOppervogel 80 fr.Twee zijdvogels, ieder 40 fr.; Twee kallen, ieder 25 fr. en 38 vogels van 15 fr. voor 50 schutters..Inleg 17 fr. HANDBOOGMAATSCHAPPIJ YPER-HOEKJE Maandag 10 Januari 1938, om 5 J uur stipt 's avonds, in de verwarmde zaal der Café du Saumon Vrien- denschietingInleg 5 fr. 50. Andere gewone voor waarden. Eiken MAANDAG, om 5 uur stipt 's avonds, POTJESCHIETING in de verwarmde zaal der herberg Au Saumon In Frankrijk wordt de laatste jaren heel wat gedaan om het toerisme in al zijn geledingen te steunen en aan te moedigen. Een dezer aspecten is het toekennen, naar het voorbeeld van wat Italië reeds lang deed, van prijzen voor de beste toeristische boeken. Twee internationale prijzen worden elk jaar toegekend een voor het beste werk van een buitenlandsch schrijver die in de taal van zijn land op de meest schitterende wijze de natuurlijke schoonheden en de kunst van Frankrijk heeft beschreven de tweede wordt gegeven aan den buitenlandschen journalist die de beste reeks artikelen over Frankrijk zal geschreven hebben. Dit jaar hebben 35 schrijvers en journalisten voor deze prijzen medegedongen en de volgende twee werden tot laureaat uitgeroepen 1°) Prijs voor literatuur (25.000 francs) Kjell Stromber, van Zweedsche nationaliteit; 2°) Prijs voor journalistiek (15.000 fr.) Philip Carr, van Britsche nationalitèit. Kjell Stromberg is niet aan zijn eerste werk over Frankrijk en verleden jaar had hij bijna den prijs weg gekaapt met zijn werk Paris vu de prés Thans heeft hij den prijs met een rijk geïllustreerd en hoogstaand boek La Douce FranceOok Philip Carr schreef reeds heel wat over Frankrijk, o. m. het zeer mooie boek The French at home De fransche prijzen voor het toeristisch journalis- me werden dit jaar voor de eerste maal toegekend. Er waren 47 kandidatende prijzen vielen te beurt aan den heer L. Vaillat uit Parijs (6.000 fr.) voor zijn werk Le Bouquet 3e Franceen aan dén heer Georges Blanchon uit Grenoble (4.000 fr.) voor zijn kronieken over de schoonheid der bergstreek der Alpen in het blad Le Petit Dauphiné Zooals wij in onze vorige kroniek schreven voor Stille Nacht, heilige Nachtis het ook wel de moeite een en ander te zeggen over het overbekende en steeds mooie gelegenheidslied O Tannenbaum dat wij in zeer goede vertaling kennen. De nieuwe tekst van dit lied vinden wij in een uitgave van 1824 Musikalisches Schulgesangbuch Het is een omwerking van het oude, op den huidigen dag nog steeds bekende volkslied O. dennenboom, o, dennenboom, gij zijt een edele twijg dat hoogst waarschijnlijk uit het midden der 16° eeuw dateert. Uit het begin der 17' eeuw kennen wij er ver scheidene varianten van (in het Duitsch natuurlijk!). Eertijds had het lied niet dezelfde melodie als thans. De huidige melodie komt voor in een liederboek van 1799 bij een lied over den timmermansgezel. Deze melo die werd nu in het jaar 1820 door August Zarnach voor de eerste maal toegepast op het lied van den denne- boom. Het is deze melodie die nog steeds wordt gezon gen. De begeleiding is echter nieuw. Ter gelegenheid van de opening van het Albert-Ka- naal wordt te Luik van Mei tot Nov. 1939 een groote internationale watertentoonstelling ingericht. Een vol ledig programma van deze tentoonstelling geven is nog niet mogelijk, maar wij kunnen toch reeds zeggen dat zij zoo algemeen mogelijk zal zijn de voornaamste af- deelingen zijn reeds bepaald 1° Het water in de weten schap en in de kunst van den ingenieur; 2° Scheepvaart; 3° Vischvangst4- De wetenschap en de techniek van het water in de tropische landen en in de koloniën 5" Algemeene economie. Uit bovenstaand overzicht blijkt reeds dat de inrichters niets onverlet zullen la ten om een volledige gedachte en begrip te geven van de veelzijdige rol die het water in het leven en in de j bedrijvigheid van den mensch speelt. Een der grootste- successen van de tentoonstelling zal stellig het Maas- j dorp zijn, dat een uitgestrekt levend museum zal j worden. Elk van zijn huizen zal een streek van Wal- lenië voorstellen, ieder voor zich een beeld gevend van de haar eigen folklore en van de toeristische schatten van elke plaats. Het Maas-dorp zal een kerk hebben. een gemeentehuis en de verschillende bouwwerken die men in Waalsche plaatsen vindt. Deze verwezenlijking i zal den bezoeker in staat stellen in één namiddag een tocht te maken door de mooiste plaatsen en de schil derachtigste plekjes van Wallonië. Over de verschillende andere projecten wijden wij bij een volgende gelegenheid nog verder uit. j Bij het einde van dit jaar wenschen wij de lezers van onze toeristische kroniek een voorspoedig jaar 1938 j toe. Dat zij vooral veel genot mogen beleven aan hunne i uitstappen en reizen gedurende het komende jaar Reysiger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 12