Gemeenteraad van Yper POLITIEKE ITZSCHTEN !NT SINT MEDARD M james-lgodf NIEUWjAARSBEDENKSNGEN Waf brengt 1938 Boterstraat, 37 YPER Mejuffer LOCCHE Gent vallen voor onze streek lessen te putten. In 1913 werd er, tusschen de Heeren Ministers Helle- putte en Levie en de stad Nieuwpoorteen akkoord gesloten, waarbij de Staat zich verplichtte in de vaar geul der haven van Nieuwpoort een sluis te bouwen, ten einde de schepen aan de kaai steeds vlot te houden. Deze ccnvf ntie zou reeds uitgevoerd zijn en de haven van Nieuwpoort zou thans één der voordeelen bezitten, die aan de haven van Gent door het Terneuzensas ge geven zijn, indien met dit akkoord na den oorlog had geëerbiedigd en zoo de haven van Nieuwpoort, die slechts 15 jaar na den oorlog hersteld werd, zoo stief moederlijk niet behandeld ware geweest. De geschiedenis der haven van Gent leert ons, dat, naarmate er verbeteringen aangebracht werden, de ver wachte uitslagen volgden. Tot rond 1880 bleef de be drijvigheid beperkt aan de omliggende streek en het is slechts van dan af. dat de buitenlandsche betrekkingen zioh ontwikkelden. Eigenaardig is het voorwaar, dat, niettegenstaande Frankrijk in 1887 protectionistisch werd. sindsdien de betrekkingen der haven van Gent met dit land steeds toegenomen hebben. Zoo ziet men bijvoorbeeld, dat in 1936 langs de Opper-Schelde 242 lichters met 63.629 ton Engelsche kolen en 735 lichters met 190.562 ton Duitsche kolen van Gent naar Frankrijk voeren naar een streek gelegen, eenerzijds tusschen-de Fransche koolputten en anderzijds de Borinage. Op- werkenswaardig is het ook, dat er van uit Gent bijna geen trafiek naar de Leie is, zoodat dit hinterland als het ware voor Nieuwpoort voorbehouden blijft. En waarom zouden eens dat de haven van Nieuw poort in orde zal zijn en zij langs den I jzer, IJzer-Ieper vaart en Ieper-Komen vaart met haar natuurlijk hin terland verbonden is, dezelfde verschijnselen, doch in minder mate, die aan de haven van Gent den bloei gaven, zich ook voor Nieuwpoort niet voordoen Dit is de uiteenzetting van den toestand eener Vlaam- sche gouw, die kan bloeien indien men haar de midde len ertoe geeft. De Heer Minister Merlot benoemde een commissie, tot het bestudeeren der kwestie van de wa terwerken in de Iepérsche streek. De besluitselen van dit onderzoek zullen binnen enkele dagen aan den Heer Minister ter hand gesteld worden ten einde een beslis sing te nemen. Dan zal het oogenblik daar zijn, om bij den Heer Minister Merlot stappen aan te wenden en zulks volgens de woorden uitgesproken op 12 Sept. 1.1. door den heer Jan Vanderghote, Burgemeester der stad leper, bij de blijde intrede van den Heer Gouverneur BaelsBinnen enkele dagen zal de laatste strijd ge voerd worden, een nieuwe krachtinspanning gedaan om het onmiddellijk herstel van de verbinding van leper niet de Leie van de Regeering los te' krijgen Het is te hopen, dat in deze poging onze martelaars- stad zal mogen rekenen op de hulp van al' wie het goed meent, en dat dit vraagstuk van eerste belang weldra zijn oplossing zal hebben. Wij bedanken beide organismen voor hun steun, dien wij zeer op prijs stellen en waarvan wij voor onze streek de beste gevolgen verwachten. Verslag der zitting van 20 December 1937 (Vervolg) VII. Stadsschouwburg Verwarming Aanbe steding Ondervraging. M. Leuridan. Tijdens de laatste zitting heb ik door een paar woorden te verstaan gegeven dat ik kritiek wenschte uit te oefenen over de aanbesteding die is geschied en over de toewijzing van het werk voor het plaatsen der centrale verwarming in den schouwburg. Gij zijt zoo goed geweest rekening te houden met mijn verlangen en mijne ondervraging als een punt op de dagorde te plaatsen, waarvoor ik u bedank. Ziehier waarover het gaat en waarom ik kritiek wensch uit te oefenen op de aanbesteding en op de toewijzing aan een aanbieder die de laagste niet bleek te zijn. Er werd dcor u een aanbestedingswedstrijd uitgeschreven. Daar aan hebben vier personen deelgenomen. Doch het eigen aardigste in die kwestie is dat, nadat de vier deelne mers hunne uitspraak hadden kenbaar gemaakt, er al met eens een verrassing gebeurt. Pas na het indienen der aanboden en prijzen, wordt het door het schepen college noodig geoordeeld dat een technisch ingenieur zou verzocht worden ten dienste van stad de berekenin gen te doen om te weten hoeveel warmtegraden er voor den schouwburg vereischt zijn. Deze ingenieur, van Brugge meen ik, komt hier de berekeningen doen en stelt vast dat er, voor de doelmatige verwarming van den schouwburg 165.000 caloriën moeten zijn en dat de verwarmingsoppervlakte 236m2 bedraagt. Ik vestig de aandacht op de onregelmatigheid van dergelijke hate lijke handelwijze en dat is de reden waarom ik hier nu over de aanbesteding wensch kritiek uit te oefenen. Het is niet nadat de aanbesteding heeft plaats gehad dat er gelegenheid moet bestaan om door een des kundige te doen berekenen welke de voornaamste voor waarde van het uit te voeren werk is. Dit moest niet gedaan worden nadat uwe aanbesteding reeds was be antwoord geworden. Opvallend is het dat het bepalen van het cijfer der vereischte warmte het uitschrijven der aanbesteding moest voorafgegaan hebben, daar het dit cijfer is dat voor de inschrijvers dienen moest voor het berekenen der uitgaven. Zulks moest dus niet ach teraf, maar wel vooraf plaats hebben, omdat het bepa len van dit cijfer een der belangrijkste standpunten van de aanbesteding uitmaakt. Dit cijfer moest ook aan de deelnemers medegedeeld worden, opdat zij hadden ge weten welk basiscijfer zij voor hunne berekeningen moesten gebruiken. Gezien de zonderlinge ontknooping van uwe handelwijze, mogen wij hier zeggen dat het venijn in 't staartje zit. Het wordt altijd anders ge daan. Die berekening geschiedt niet nadat de aanbeste ding is uitgeschreven, maar wel vooraleer de deelne mers aan hunne cijfering beginnen. Het had billijk ge weest om uwe handelwijze weer goed te maken dat. nadat gij een der hoofdvoorwaarden hadt vergeten, gij aan al de deelnemers die nieuwe gegevens, door uwen deskundige bepaald, zoudt mededeelen, ten einde hen toe te laten hunne berekeningen zoo noodig te herzien. Van de vier deelnemers, die op die manier door u be handeld werden, stellen wij vast dat, juist door het feit dat een derde persoon het cijfer van de vereischte warmte heeft vastgesteld na den uitslag der aanbeste ding, daarin een reden gezocht werd om den inschrijver die het laagste aanbod indiende tegen alle gebruiken en geplogendheden in van kant te schuiven. Deze laag ste inschrijver bezit nochtans ook een technisch raad gever die een knap man blijkt te zijn. Het is een inge nieur, ik zal hier echter geen namen vernoemen, die beschikt over een heelen bundel referencies. In de op somming ervan zie ik tal van openbare besturen, steden en openbare inrichtingen in wiens gebouwen de wer ken der centrale verwarming door dezen ingenieur ge leid en uitgevoerd werden. Ik lees in die lijst onder meer de namen der steden Thielt, Audenaerde, Binche, Peteghem, St Niklaas, Deynze, Lauwe, Aalst, te Ant werpen het Sportpaleis. Heel het land door werden dus werken van centrale verwarming door hem uitgevoerd en hier in West-Vlaanderen onder meer nog te Blan- kenberghe, De Panne. Brugge, Locre. Kortrijk. Oostende, enz. Deze bekwame ingenieur heeft dus zoowat overal werken bestudeerd en uitgevoerd. Deze technische raadgever is uwen technischen raadgever, die voor u een onbekende is, aangezien gij zijn naam niet kent, hij is, zeg ik, uwen geheimzinnigen raadgever waard daar hij hier eveneens ter plaats de uit te voeren werken in den schouwburg is komen onderzoeken en bestudeeren, vooraleer zijn inschrij vingsprijs op te maken. Hij is hier ter plaats zelf ge weest om de schikking van het te verwarmen gebouw na te gaan en hij heeft dus al dezelfde voorwaarden vervuld om zich een gedacht van het werk te geven als den geheimzinnigen raadgever der stad. Ik vraag mij af zoo het niet elementair had geweest uw eigen raadgever samen met dien van den laagsten inschrij ver, die terzeifdertijd ook nog de ingenieur-raadgever van een anderen deelnemer was, te confronteeren en een samenkomst te beleggen van beide partijen onder het toezicht van het schepencollege en van de Commis sie der werken. Dit had ten minste klaarheid gebracht in de zaak. En dan had men, na het vaststellen van het cijfer der vereischte calories, aan de vier deelnemers de kans moeten gunnen om hun aanbod te herzien. Als besluit stel ik voor de uitvoering der gedane aanbe steding te schorsen en de herziening van geheel het lastenkohier door ingenieurs te doen uitvoeren. De ingenieur van den laagsten aanbieder, die ook nog de raadgever van een der vier andere inschrijvers was, heeft ten andere verklaard niet bereid te zijn zich op die manier een lap te laten zetten. Hij zal zich ver weren tegen hetgeen hij aanziet als een diskwalificeren zijner bevoegdheid. Welke zullen dan de gevolgen zijn zoo hij tegen uwe handelwijze klacht indient bij het provinciaal bestuur en bij het ministerie Ik vraag dus de schorsing van de uitvoering der aanbesteding voor te schrijven en de herziening van gansch de aan besteding. M. Delahaye. Ik zal kort zijn in mijn antwoord aan den Heer Leuridan. Wanneer de Heer Leuridan hier verleden week in den gemeenteraad vroeg om ons over de aanbesteding der verwarming van den schouwburg te ondervragen, had ik gemeend dat hij dit deed om redenen die afdoende zouden zijn om onze stemming van over veertien dagen te vernietigen. Hij komt echter alleen maar voor den dag met de volgende gegevens. De aanbesteding heeft plaats gehad en er waren, zoo zegt hij, vier deelnemers. Er waren er werkelijk vijf. Ten tweede beweert hij dat. nadat de aanbesteding plaats had, het schepencollege een technische ingenieur heeft aangesteld. Welnu, de aanbesteding heeft den Maandag 25 October plaats gehad en den Vrijdag 29 October is de Commissie der werken samengekomen om de kwestie te onderzoeken. In geheime zitting heb ik lezing gegeven van de daar genomen beslissingen. Het schepencollege vergadert enkel den Maandag en heeft dus absoluut geen ingenieur aangesteld. Het is de commissie der werken die. op advies van den stads bouwmeester, deze beslissing genomen heeft. Er was een groot verschil tusschen de twee laagste aanbiedin gen. Het verschil beliep tot 92.500 calories, de eene voorzag 25 de andere 29 radiatoren en ook voor de ver- Donderdag 30 December 1937. Nieuwjaar 1938 voorspelt geen rustigen Poli- tieken arbeid. In alle landen worden heimelijk plannen opgemaakt en bestudeerd. In België, in Frankrijk, in Nederland, in Engeland, in bijna alle Europqesche en Overzeesche landen wordt nog steeds straffeloos agitatie gestookt. In Spanje en in China blijft'het kanon onverminderd gru welijke verwoesting en uitmoording zaaien. Verleden jaar hoopten wij nog dat de strijd in Spanje een spoedig einde zou nemen, doch al- maardoor woedt hij door... en de schrale troost dat Spanje en China slechts oorlogsvelden zijn van plaatselijke konflikten kan nu niet langer meer geloofd worden. Alles wijst erop dat aldaar het voorspel plaats grijpt van een nieuwen grooten wereldoorlog, die met rasse schreden nadert, en waarop men zidh overal voorbereidt. Ook in België. Inderdaad Generaal Denis, onze minister van Landsverdediging, 'heeft de bevoegde militaire autoriteiten een plan voorgelegd tot oprichting van een zelfstandige organisatie voor de verdedi ging van het Belgische grondgebied tegen lucht aanvallen. Men wil de vorming van speciale bat terijen luchtafweergeschut, uitbreiding van het aantal jachtvliegtuigen en oprichting van bij zondere zoeklichtsecties. Men wil een korps be last met de verdediging der groote steden en in dustriegebieden. De kosten van het plan-Denis worden geraamd op een milliard franks. De eer ste uitgaven, waartoe men zeer spoedig wenscht over te gaan, zouden verscheidene millioenen franks beloopen. Maar... er schuilt een groote moeilijkheid in den finantieelen kant. Zullen daartoe nieuwe belastingen moeten geheven wor den Of zal men zijn toevlucht nemén tot een groote nieuwe leening Niet alleen in België, maar ook in het buiten land worden de uitgaven voor militaire doelein den almaardoor hooger opgedreven. Wij staan ontegensprekelijk voor een nieuwen bewape ningswedloop. Engeland alleen zal in 1938 een millioen pond sterling per dag voor zijn weer macht uitgeven. Aldus is voor 1938 alle hoop op gelijktijdige vermindering van bewapening uitgesloten. Erger 1938 wordt het jaar dat de driehoeken Berlijn-Rome-Tokio en Parijs-Londen-Washing- ton scherper omlijnd worden, het is te zeggen de internationale hoogst gevaarlijke strijd tusschen Fascisme en Demokratie. In 1938 zal de Koloniale Kwestie eveneens scherper gesteld worden. Duitschland en Polen zullen krachtdadig uitzien naar een mogelijke regeling. Het is duidelijk dat zulks zal gebeuren ten koste van andere koloniale mogendheden, en dat België als een der zwakste landen er een der eerste slachtoffers zal van zijn. Of mogen wij het merkwaardig gerucht gelooven, als zou men zich te Rome gereed maken een deel van Italiaansch Somaliland aan Duitschland af te staan. Het doel van deze geste zou echter hierin bestaan Frank rijk en Engeland dwars te zitten, en aan de open bare meening in de wereld te toonen, dat Italië het eenige edelmoedige land is. Begrijpbaar zou den er nog andere motieven aan verbonden kun nen worden Hitier sukses laten hebben, en te vens de Hulp van Hitier aan Franco in grooter mate te verzekeren, en aldus zekerder te voor komen dat Franco in Spanje het onderspit zou delven. Dat brengt ons tot de Non-Interventie-Werking. Zij verraadt overduidelijk dat zij niet in de eer ste plaats op de nakoming van principes is ge steld, maar veeleer een algemeene regeling van de grieven in de wereld-zonder-oorlog ten doel heeft. Dat beteekent voor de Nieuwe Rotterdam- sche Courantschipperen, 'het voeren van een politiek van geven en nemen, het oefenen van diplomatieken druk op de regeeringen, die met elkaar geschillen hebben om niet star en stijf op een bepaald standpunt te blijven staan. Men ver- lieze dat princiep nooit uit het oog. Het is niet alleen de bron, waaruit zich veel laat verklaren, maar het is tevens een waarschuwing voor allen, die iets van Engeland verwachten.Wat men daar ook moge over denken, wij staan toch voor het feit dat de kwestie van het aantal vrijwilli gers, dat moet zijn teruggetrokken, alvorens de rechten van oorlogsvoerenden worden toegekend nog steeds niet geregeld is, en dus een kwestie blijft voor 1938. De werking van den Volkenbond is in 1937 alles behalve krachtdadig geweest. Weliswaar heeft hij voorkomen dat tot nu toe geen nieuwen we reld-oorlog is losgebroken en dat is reeds heel veel maar de groote vraag blijftHeeft de Volkenbond definitief een wereld-oorlog afge weerd Op deze vraag durven wij niet bevesti gend, ook niet ontkennend antwoorden de tijd zal zulks uitwijzen. Doch vooralsnog maakt de Pers zeer kritische bedenkingen, waaronder de volgende het overwegen overwaard is Had de Volkenbond in 1932, bij de bezetting van Mands- joerije zijn plicht vervuld, dan zou Mussolini vermoedelijk de handen van Abessinië hebben af gehouden. Er is te veel gepraat, te weinig gehan deld en nooit is er doorgetast, noch voor wat be treft Abessinië, noch in Spanje noch in China. Van den Volkenbond vreesden de aanvallers geen krachtigen tegenstand. Het mislukken van de Brusselsche conferentie bewees, dat Japan goed had gespeculeerd. Toch moet eerlijkheidshalve durven gezegd worden dat de demokratisChe landen den vrede willen, en dat een ingrijpen van den Volkenbond oorlog zou beteekenen. Spectator. Heeft de eer de bevolking en haar geachte klanten te bedanken om het vertrouwen dat zij steeds in haar gesteld hebben en laat hen weten dat zij haar zaken overgelaten heeft aan die deze voortaan met evenveel zorg zal voort zetten. Daarenboven zal Mejuffer Logghe een groote keus van volgende artikels in magazijn hebben Sacochen Lederen- en Stoffen Handschoenen Kousen Zokken Cravatten en Manshemden. Het maken van stoffen knoopen, point-clair, plisseeren, en ook het herstellen van parapluie's wordt in het huis zelf gedaan en is dus eigen werk. De talrijke klanten zullen voorts op een trouwe en spoedige bediening mogen rekenen. Oud Huis IGODT. (290)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3