Rudolf CLAEYS 4 24, Adj. Masschelcinlaan, 24 E P E R GEZWOREN LANDMETER EXPERT Onderhandelingen voor VERKOOPINGEN SCHATTINGEN HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN LEERT SNIJDEN w armmgsoppervlakte was er een verschil van 84m2 17. De Commissie besloot daarop na te gaan welk voorstel de defelijkste verwarming zou geven. Ik geloof niet dat er daaraan iets onregelmatigs is. Het is het gebruik ti onderzoeken of de laagste aanbieding voldoende is. Dan i\erd er door een ingenieur uitgerekend hoe groot de verwarmingsoppervlakte is en hoeveel calories er daarvoor hoodig zijn. Dit wetenschappelijk onderzoek word gedaan door een ingenieur waarvan, ik beken het eerlijk, ik den naam niet ken. M. l.euridan. Door wien werd hij aangesteld M Delahaye. Niet door het schepencollege, maar door de Commissie der werken. Dit onderzoek gaf als uitslag dat er 165.600 calories noodig zijn en dat de oppervlakte 236m2 bedraagt. Welnu het laagste aan bod voorzag, in plaats van 165.000, enkel 142.000 calories op den ketel en 117.000 op de radiators. De verwar mingsoppervlakte was maar berekend op 178m2, 77/100. Het ander aanbod, in plaats van 165.000 calories, voor zag er 224.700 op den ketel of 235.000, en een opper vlakte van 362m2 94. De Commissie der werken heeft reeds de proef gehad hier in stad van een verwarming die te klein is. Wanneer de verwarming te klein is, vooral in een gebouw waar zooveel glasramen zijn en dat niet standvastig moet verwarmd worden, heeft men altijd moeilijkheden, 't Is daarom dat de Commis sie besloten heeft het aanbod met een grooter getal calories te primeeren. Die beslissing werd in het sche pencollege besproken en daarna aan den gemeenteraad voorgesteld en gestemd. Ik heb hier ook met opzet geen enkel naam willen vernoemen, want al de per sonen die ingeschreven hebben, zijn menschen die de stad bewonen, die wij dagelijks ontmoeten en die wij steeds trachten te voldoen in de mate van het mogelijke. Wij zien dit dagelijks in de wedstrijden dat wie te klein neemt, dan over voldoende warmte niet beschikt. Ik vraag dan aan den gemeenteraad zijn stemming van 6 December 11. te willen handhaven en het voorstel van toewijzing der aanbesteding goedkeuren. M. l.euridan. De Heer schepen van openbare wer ken heeft niet gezegd dat al de vereischte elementen voor de aanbesteding niet vooraf bekend waren. M. Vanderghote. Het was een wedstrijd. M. l.euridan. Gij bepaaldet wel andere gegevens. M. Vanderghote. Iedereen weet welk verschil er tusschen de twee installaties is. Met het tweede aan bod wordt er een beter verwarming voorzien, maar het kost duurder. Doch het schepencollege heeft het recht te kiezen welk stelsel het best is. M. l.euridan. Het was een noodige vereischte voor de inschrijvers te weten hoeveel calories er noodig waren. Waarom werd dit niet vooraf bekend gemaakt En zoo het achteraf gedaan werd, waarom werd dit niet aan al de deelnemers bekend gemaakt, ten einde ze toe te laten hun ingediend ontwerp te wijzigen en hun prijzen te herzien M. Vanderghote. Gij moogt niet vergeten dat wij aan al de inschrijvers een bepaald project vragen. Daarna besluiten wij welk ontwerp het beste en het voordeeligste is. Het is de aanbieder die moet zien da\ zijn aanbod voldoende is om het gebouw genoegzaam te verwarmen. M. Leuridan. Ik weet niet welke verwikkelingen er daar voor u zullen uit voortspruiten als de ingenieur- raadgever van den laagsten inschrijver zich tegen uwe beslissing zal verweren. Hoe zult gij onderzoeken dat het door u thans goedgekeurd aanbod de vereischte calories geeft Gij moet daarvan een waarborg heb ben. M. Vanderghote. In de zaal zullen er op verschei dene plaatsen warmtemeters hangen, zoodat er steeds zal kunnen nagegaan worden zoo de vereischte warmte bereikt wordt. Is het noodig over dit punt te stemmen? M. Leuridan. Ik doe het formeel voorstel de uit voering der aanbesteding te schorsen. M. Van der Mersoh. De raad heeft deze aanbeste ding op 6 December 11. reeds goedgekeurd. Thans is de te volgen proceduur te vragen zoo de gemeenteraad ja of neen op zijne vroegere beslissing wenscht terug te kernen. M. Vanderghote. Ik stel dan voor over deze vraag te stemmen. Stemmen ja de Heeren Leuridan en Verbeke neen de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pat- tyn, Seys, Biebuyck, Vergracht, Van Alleynnes en Van derghote onthouden zichde Heeren Michiel en Coutelle. Vin. Lagere- en Bewaarschool O. L. V. van Thuine Aanneming. M. Van der Mersch. Wij hebben deze week een schrijven ontvangen van de vereeniging zonder winst gevend doel O. L. V. van Tnuine schooldie de aan neming vraagt voor een termijn van 10 jaar, aanvan gende den 1 October 1937. In de lagere school zijn er twee klassen die samen 56 leerlingen tellen en in de bewaarschool zijn er 35 leerlingen. Volgens het aanne mingscontract dat hier vroeger voor andere scholen gestemd werd. bedraagt de toelage door de stad te ver- leenen de som van 21 fr. per leerling voor de 56 leer lingen der lagere school. Dit maakt een totale toelage van 1176 fr. voor de boeken en het schoolgerief, wel te verstaan voor de behoeftige leerlingen. Voor de 35 leen lingen der bewaarschool wordt er 6 fr. per leerling voorgesteld, wat de te verleenen toelage tot op 1386 fr. brengt. Verders wordt er een som van 1100 fr. gegeven voor het schoolmateriaal in de lagere klassen en van 700 fr. voor de bewaarklas. Dit maakt een gezamen lijke toelage van 4286 fr. M. Van Alleynnes. Hoe komt het dat gij deze aan neming voor 10 jaar voorstelt Hierdoor verbindt gij niet alleen dezen gemeenteraad, maar ook dezen die ons zal opvolgen en nog den anderen die daarna komt. Ik vind den voorgestelden termijn te lang. M. Van der Mersch. Al de aannemingscontracten zijn voor 10 jaar gestemd. M. Van Alleynnes. Met uwe stemming zult gij thans twee opeenvolgende gemeenteraden tot het ver leenen dier toelage verbinden. M. Van der Mersch. Ik vraag de stemming van het voorstel. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch. Pattyn. Seys. Biebuyck, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. IX. Aangenomene St Michielsschool 9*' klas Aanneming. M. Van der Mersch. - Wij hebben ook nog een brief ont- vangen van het Comiteit der St Michielsschool, dat de aanneming vraagt eener nieuwe klas, de negende, die j 38 leerlingen telt. In den bundel berust, benevens al de andere noodige stukken, ook het advies van den Heer onderwijsopziener. Het schepencollege heeft deze vraag onderzocht en het stelt voor deze klas aan te nemen aan dezelfde voorwaarden als de andere klassen, 't is te zeggen een toelage van 1300 fr. per klas en van 13 fr. per leerling. M. Vanderghote. De aanneming dezer klas wordt voorgesteld voor den nog te loopen termijn van het be staande contract. M. Van der Mersch. Dit contract loopt nog tot in 1944. Ik vraag dit voorstel eveneens te willen goed keuren. Deze aanneming wordt met dezelfde stemming als zooeven besloten. X. Zillebeke-Vijverhuis Jacht Pachten Geschil. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor dit punt in geheime zitting te behandelen en de openbare zitting thans voor een oogenblik te schorsen. Na 20 minuten wordt de openbare zitting terug te 20 u. 20 heropend. XI. Minneplein Inrichting Speelplein. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor het plan van inrichting van het Minneplein als speelplein, dat reeds officieus goedgekeurd werd, thans officieel goed te keuren. M. Van Alleynnes. Het Minneplein behoort ons niet toe. Wij zouden kunnen vragen dat men het aan de stad zou geven. Ook de noodige toelagen moeten hier voor aangevraagd worden. Het voorstel van het schepencollege wordt eenparig goedgekeurd. XII. Verkeer Aanvulling verordening. M. Vanderghote. Wij stellen voor de bepaling van artikel 4 der verordening op het verkeer, d>e hier den 12 Maart 11. werd goedgekeurd, door een andere te ver vangen. Volgens dit artikel was er een verplichte rich ting voor het verkeer voorzien nabij de statie op de R. Colaertplaats. in de Grachtstraat, Tempelstraat, enz. ten einde aldaar een giratoire beweging te hebben. Volgens de opgedane ondervinding is deze bepaling in de practijk niet toepasselijk, en het schepencollege stelt dan voor in voornoemd artikel enkel de verplichte richting uit te vaardigen in richting Oost-West in de Grachtstraat, en in richting Zuid-Noord in de Beluik straat en in de Blauwe Leliestraat. Deze twee laatste straten zijn zeer nauw, zoodat het noodig is aldaar een eenige richting te hebben. M. Lemahieu. Is deze bepaling ook op de wielrij ders toepasselijk M. Vanderghote. Ja, op alle voertuigen. M. Leuridan. Ook op de kruiwagens M. Van der Mersch. Er zijn veel kinderen die per velo naar school komen. Zoo bijvoorbeeld in de St Ni- klaasstraat. Het ware volgens mij beter de velos uit te sluiten. M. Vanderghote. Willen wij bepalen dat de velos uitgezonderd zijn M. Michiel. Een wielrijder die van de Korte Meersch naar de Lange Meersch wil gaan, moet hij gansch dit einde der Lange Meersch te voet doen De aanduidingsplaat, waarbij het inrijden dezer straat verboden is, staat immers aan den ingang der straat, nabij het Café Jerome. M. Vanderghote. Het is niet verboden de Lange Meersch in te rijden, maar het is volgens het reglement aan alle gerij verboden uit de Lange Meersch in de Boterstraat uit te monden. M. Lemahieu. De aanwijzingsplaat is aan het be gin der Lange Meersch geplaatst opdat de autos er niet zouden inrijden, want dan kunnen zij er niet meer kee- ren eens zij er in zijn en zij dan slechts verder de aan wijzingsplaat zouden zien. M. Vanderghote. De verordening wordt toch niet toegepast op de velos, dit verbod geldt alleen maar voor de autos. M. Verbeke. Dit belet niet dat moest een politie agent of een rijkswacht daar tegen een wielrijder pro- ces-verbaal opmaken, hij toch zou gestraft worden. Vol gens u moet er tegen de wielrijders niet opgetreden worden, maar voor de rechtbank zou dat niet tellen. Uw reglement is dus onduidelijk en dubbelzinnig. M. Vanderghote. Het reglement bepaalt alleen dat hét aan alle rijtuigen verboden is uit de Lange Meersch in de Boterstraat uit te monden. Wanneer een verkeers- signaal geplaatst is in strijd met het reglement, dan is het alleen het reglement dat telt. Wij zullen echter, om alle moeilijkheden te voorkomen, het verbod beperken tot alle voertuigen, behalve rijwielen, kruiwagens en lichte karren. Dit voorstel wordt hierop dan eenparig gestemd. XIII. Hallen Heropbouw. M. Vanderghote. Zooals tijdens de laatste vergade ring besloten heeft de aangestelde commissie Woens dag laatst bijeengekomen om het voorstel van den Heer Minister De Man, waarvan ik hier vroeger lezing ge geven heb. te onderzoeken en te bespreken. Die Commis sie stelt voor in den volgenden zin op den brief van den Heer Minister De Man, in datum van 19 November 11., te antwoorden. Zij besluit dat de vraag van den Heer Minister, om zijn voorstel als definitieve oplossing te aanzien, niet kan aanvaard worden. Alle financieele beschouwingen en kwesties van oorlogsschade daarge laten, is de Commissie van oordeel dat het voorstel der eenzijdig samengestelde beperkte Commissie, die door den Heer Minister met het onderzoek der zaak belast werd, als gevolg zal hebben Yper te berooven van het gebouw waar vroeger het stadhuis en het politiecom missariaat waren ondergebracht, terwijl deze diensten nu nog steeds voorloopig elders moeten gevestigd blij ven en onder meer het politiecommissariaat in een ge bouw dat aan de stad niet toebehoort. De Commissie bestatigt ook met spijt dat door die beslissing het stads- schoon van Yper zal verminderd worden, dat een der heerlijkste kunstschatten aldus zal geschonden zijn. De Commissie dringt verder aan voor de uitvoering van geheel het werk dat ertoe zal bijdragen om hier de werkloosheid op te slorpen. M. Leuridan. Laat ons met betrouwen het ant woord daarop afwachten. M. Vanderghote. Volgens mij ware het best ook nog aan te dringen opdat het princiep van het algeheel herstel der Hallen zou weerhouden worden. M. Van Alleynnes. Het ware eveneens goed ter- zelfdertijd voetstappen aan te wenden om het herstel onzer Hallen te bekomen. M. Vanderghote. De Commissie heeft ook nog den wensch uitgedrukt dat voetstappen zouden aangewend worden samen met de leden der Commissie van monu menten en van andere organismen nog, en dat wij ook propaganda ten voordeele van het herstel der Hallen zouden maken bij middel van de pers. M. Leuridan. Ja, men moet de openbare opinie met deze belangrijke kwestie bezig houden. In dergelijke conflicten moet er kunnen gerekend worden op den steun der openbare meening. Men moet Brussel doen gevoelen dat het verzet algemeen is door een besten dige actie bij middel der dagbladen. De gemeenteraad kan zulks moeilijk doen, maar een uitgebreid comiteit kan dat. M. Vanderghote. Ik heb reeds enkele namen van personen uitgezocht, doch ik zal daarvan kennis geven in geheime zitting. Dames, Juffrouwen, Week- en Zondaglessen. Snijkursus NOUVEAUTÉ. 35, Dixmudestraat, 35 I E P E E Ook lessen per brief wisseling. Diploma bij eindexamen. Vraagt inlichtingen. Patronen op maat. Ouders, Leerl uw meisje den stiel van KLEERMAAKSTER Naaien Snijden. Vraagt inlichtingen. M. Leuridan. Het zijn zoozeer niet de personen, maar wel organismen, zooals de Commissie van monu menten en stedenschoon. M. Vanderghote. Ik stel voor bij den brief te voe gen dat men aandringt opdat het princiep van het al geheel herstel der Hallen zou weerhouden worden en opdat deze werken van heropbouw onverwijld zouden aangevangen worden. M. Leuridan. Het ware beter te schrijven het prin ciep te handhaven. Dit is beter dan weerhouden. M. Vanderghote. Dus, er wordt aangedrongen op dat het princiep van het algeheel herstel der Hallen zou gehandhaafd worden. Er wordt eindelijk ook nog besloten afschrift van dezen brief te sturen voor on dersteuning aan de Commissie van Monumenten en stedenschoon en aan het provinciaal bestuur. En. in geval wij geen voldoening mochten bekomen, zal er dan ruchtbaarheid bij middel van de dagbladen ge maakt worden. XIV. Mededeelingen. M. Leuridan. In een zaak, die andere van weinig belang is, werd naar ik meen een kleine vergissing be gaan. Door het gemeentebestuur werd besloten een aan besteding-wedstrijd uit te schrijven voor het opmaken van een schets voor het gedenkteeken ter nagedach tenis van wijlen Koningin Astrid. Ik geloof dat de zaak slecht aangevat werd voor zulken wedstrijd. Er zijn liefhebbers gekomen die mij daarop gewezen heb ben. Ik heb ook gezien dat de ruchtbaarheid zeer kreu pel gedaan werd. Het artikel daarop betrekkelijk is op 13 November 11. voor de tweede maal in de lokale pers verschenen. En ik zie dat er daarin hoegenaamd geen spraak is van reglement noch van uitwerking van den wedstrijd. Het moet zijn dat het schepencollege dit eveneens bemerkt heeft, want daarna werd wel een reglement opgemaakt en aan die heeren voorgelegd. Mag ik vragen door wien dit reglement opgemaakt werd M. Van der Mersch. Het comiteit heeft, aan 2 of 3 personen gevraagd zich daarmede te willen ge lasten. M. Leuridan. Dit is omtrent een analogisch geval met dit der Commissie van Openbaren Onderstand. Welke jury zal er hier aangesteld worden om de inge zonden ontwerpen te beoordeelen. M. Van der Mersch. Dit is hetzelfde niet. Hier zal de jury bestaan uit bevoegde personen die niet van de stad zijn. Indien gij een afschrift van het reglement wenscht. kunnen wij er u een geven. M. Vanderghote. Den 16 December heeft de Com missie van Openbaren Onderstand ons een brief ge schreven waarin zij haar spijt uitdrukt geen voldoening te kunnen geven aan de vraag om een grooter vergoe ding te geven aan de bouwmeesters die een plan in zonden voor het gesticht voor ouderlingen op de Kalf- vaart. M. Leuridan. Dus, een non possumus. M. Van der Mersch. Ja, maar ik ben daarmede niet t'akkoord. Wij zullen vragen om deze beslissing te her zien. M. Leuridan. Voor het maken van het ontwerp van het gedenkteeken der Koningin Astrid meen ik iets ge lezen te hebben waarbij er aan den 2" en 3n gerang- schikten mededinger, wiens ontwerp niet behouden werdt, een premie van 1500 fr. en van 1000 fr. gegeven wordt, en dit voor een simpel monumentje. Moeten wij meer mecena's zijn dan de Commissie van Openbaren Onderstand Het is kenschetsend dat er hier door de stad zoo een belangrijke vergoeding voorzien wordt voor zoo een klein werk. M. Van der Mersch. Dit is uit princiep, omdat alle werk moet betaald worden. Ik ben niet t'akkoord met het besluit der Commissie van Openbaren Onderstand en zal vragen dit te willen herzien. Het schepencollege zal de zaak opnieuw onderzoeken. M. Van Alleynnes. Heeft het schepencollege geen brief ontvangen van de Maatschappij voor goedkoope werkmanswoningen Ons Onderdak Dit schrijven betreffende de krotwoningen, was niet alleen gericht aan het schepencollege, maar ook aan de gemeente raadsleden en wij zijn verwonderd er nog geen kennis van gekregen te hebben. Overal elders reeds, te Mee- nen, Poperinghe. enz. werd er een subsidie gestemd ten einde de toelage van de provincie te kunnen ge nieten, die 5000 fr. bedraagt voor ieder huis op voor waarde, geloof ik, dat de stad er 1000 fr. bij doet. Waar om werd er ons hiervan geen kennis gegeven De kwestie is nochtans van belang en ik vraag dat ze op de dagorde der aanstaande zitting zou gebracht worden. M. Vanderghote. Ja. M. Michiel. Hebt ge reeds nieuws aangaande de electrische verlichting der Groote Markt en Statie plaats M. Vanderghote. Ja, binnen kort zullen daarvoor de noodige maatregelen getroffen worden. Wij zijn daarover in onderhandeling met de maatschappij. M. Biebuyck. In de Commissie der werken heb ik vroeger eens gevraagd zoo er geen middel ware om de straat op het einde van het Hoornwerk wat te verbe teren. Er werd mij daar geantwoord dat men de kwes tie zou onderzoeken. Ware er geen middel om, in af wachting dat er een beslissing genomen worde, daar de putten wat te vullen Hetzelfde geldt voor de Bas culestraat. Deze straten verkeeren in een deerlijken toestand en, zoo er daaraan niet verholpen wordt, zal dit dezen winter niet verbeteren. M. Vanderghote. De Heer schepen van Openbare Werken zal hiervoor zorgen. M. Vergracht. Is er geen brief toegekomen van wege de Commissie voor de feesten aan de Kaai M. Vanderghote. Er werd daarop reeds geant woord. Het gevraagde wordt toegestaan doch zonder toelage. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 40 opge heven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4