ONTPLOFT.. MVandendriessche 5 Officieele Ontvangst van een Heer Leon Vandemarliere In Memoriam Roger Berghman BUREEL- EN ZAKAGENDAS VOOR 1938 DENTISTE de Stuersstraat, 7 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Bond der Melkverkoopers Yper Deken der Hoefsmeden van België De nieuwe Onze stadgenoot, meester-hoefsmid Leon Vandemar- liere. aan wien onlangs de groote eer te beurt v;ej to Deken der hoefsmeden van gansch het land verkozen te werden, werd Zondag laatst, 26 December, h.:.' plechtig gehuldigd en officieel ten stadhuize ontvangen. Om 10 u. 30 's morgens vergaderden een groot getal hoefsmeden, die van heinde en verre gekomen waren om hunnen collega en deken te huldigen, aan het gasthof De Drie Koningen lokaal van den Yperschen smedenbond. Verscheidene plaatselijke maatschappijen, waaronder een tiental met vaandel, kwamen zich daar bij hen voegen en om 11 u. vertrok van op de Groote Markt, onder het geleide der Har monie Ypriana, een lange stoet tot naar het einde der Rijselstraat om er den nieu wen deken te zijnen huize af te halen. Een afvaardiging van ieder der aan wezige maatschappijen werd ten huize van den deken der hoefsmeden ontvangen en aan Mevrouw Vandemarliere werd, na mens de Harmonie Ypriana. een mooi bloemenkorf je aangeboden. Wanneer de deken, met het gouden halssnoer aan, ken- teeken zijner waardigheid, op den dorpel zijner woning verscheen, werd hij op een dreunende Brabangonne begroet, en daar na zette de stoet zich opnieuw in beweging om ditmaal den nieuwen deken, vergezeld van den Heer schepen Delahaye, voorzitter van den Smedenbond van Yper. en van andere- vooraanstaande leiders der ver- scbillige beroepsverenigingen van de hoef smeden, naar het stadhuis te leiden. Aan de poort van het stadhuis gekomen werd, ter eere van den gevierde, opnieuw de Brabangonne door de Harmonie uitge voerd. waarna de Heer Vandemarliere, ge volgd van zijne vrienden smeden en van de afgevaardigden der aanwezige maat schappijen. naar boven trok waar hij in de groote raadszaal ontvangen en verwel komd werd door den heer burgemeester Vanderghote. omringd van de Heeren schepenen Lemahieu en Van der Mersch, en de Heeren raadsleden Biebuyck, Cou- telle. Pattyn. Seys. Van Alleynnes en Vergracht. In de zaal bemerkte men onder de aanwezigen onder meer de Heeren Bosmans, bestuurder der Hoefsmeden- school te BrusselOmer Saey, van Kortrijk, voorzitter der IJzerhandelaarsVerougstraete, van Rousselare Hector Denys-Lebbe, van Poperinghe Deluyck. secre taris der Belgische Federatie en professor-veearts aan de Staats praktische school van Hoefsmederij Gahe, voorzitter, en Putteys, algemeene secretaris van de Federatie der Gediplomeerde Hoefsmeden van België Dr Veearts Scharlaken, van Rousselare, professor der- Hoefsmederij school te Yper Grillet, secretaris van deri Hoefsmedenbond van het arrondissement Yper. alsmede de Heeren R. Bouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand van YperJ. Tahon, onder voorzitter, en Ed. Toussaert, secretaris der Handels- en Nijverheidskamer van Yper, de voorzitter. Heer H. Vermeulen, belet zijnde, had zich laten verontschuldi gen Arm. Donck, eerevoorzitter, en Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana, en nog tal van be stuursleden van andere vereenigingen. De Heer schepen Delahaye, voorzitter van den Sme denbond van Yper en omliggende, nam het eerst het woord in dezer voege Geachte Heer Burgemeester, Heeren Schepenen, Mijne Heeren, 't Is voor onze Vereeniging der Hoefsmeden van Yper en omliggende eene groote eer te mogen ontvangen worden op het stadhuis, ter gelegenheid van de viering van onzen geachten Deken Heer Leon Vandemarliere, onzen stadgenoot. Het gebeurt niet veel dat hoefsmeden te zien zijn op het stadhuis, te midden van zoo'n hoog gezelschap. Hunne plaats is meest al in hunnen werkwinkel, in hunne zwartgerookte smis. De hemdsmouwen opgestroopt, handen en gezicht soms zwart, ja, daèr zijn zij in hun element, ja, lastig en zwaar is hun dagelijksche arbeid. Maar vandaag, vandaag is een van hunne stielgenoo- ten aan de eer. en welk een eer De secretaris van 't Verbond van Yper. hun aller vriend, hun Leon is benoemd geworden als Deken van al de hoefsmeden van gansch het land. Dat is de vrucht van het vereenigingsleven. Op onze dagen worden de menschen van langs om meer bewust en overtuigd van de noodzakelijkheid van zich te vereenigen, en bijzonderlijk de diepgezonken Middenstand. De Regeering ondersteunt die beweging, omdat zij ervan overtuigd is dat de Middenstand reeds genoeg beproefd en bedreigd wordt, en daarom worden door haar de vereenigingen, de corporaties in eere gehouden. Aan het hoofd van ieder Corporatie voor het gansche land staat er een Hoofdman en Deken, en nu was ieder een t'akkoord om die groote eer toe te kennen aan onzen stadgenoot. Heer Leon Vandemarliere, de eerste der gediplomeerde hoefsmeden van het gansche land te Brussel. Onze Deken oefent zijn stiel uit sedert meer dan 46 jaar, werken is zijn leven, zooals allemaal die smeden hier, Mijnheer de Burgemeester. Slaan en buischen, zweeten en zwoegen, dit is hun dagelijksche kost. Sedert meer dan 15 jaar is onze Vriend Leon de ijve rige secretaris van de Vereeniging der Hoefsmeden van Yper en omliggende, en wanneer in Brussel de kiezing moest plaats hebben van den nieuwen Deken der Hoef smeden van België, dan had iedereen het oog op hem gericht, niet dat hij zoo groot is, neen, maar om zijne genegenheid tot het vak, om zijne bekwaamheid, om zijnen iever en taaien wil om den smedenstiel op te helpen tot een ten minste bestaangevend ambacht, in een woord, hij werd aanzien als de beste, als een der bekwaamste stielmannen van gansch het land, en zoo komt het dat de stad Yper de uitzonderlijke eer geniet een harer verdienstelijkste en deftigste burgers ver eerd te zien als Deken van de Corporatie der Hoef smeden van België. - En zoo ziet gij vandaag. Heer Burgemeester, uwe groote zaal niet gevuld met hooggeplaatste Heeren, neen. hier ziet gij voor U een flinke schaar Midden standers, stoere werkers... welke zich door den last niet laten afschrikken. Zij zijn fier en blij te moede en zijn U en de geachte Heeren dankbaar voor den blijk van genegenheid dien gij hen betoont met hunnen Deken en zijne familie te willen ontvangen op het stadhuis. Mijnheer de Burgemeester, aanvaard den oprechten dank van al de hoefsmeden hier tegenwoordig. Vervolgens sprak de Heer burgemeester de volgende rede uit Waarde Heer, Ik ben zeer gelukkig te mogen vandaag U. uwe fami- j lieleden en stielgenooten officieel ten Stadhuize ont- deken omringd van de overheden vóór het stadhuis. vangen en ter gelegenheid van uwe benoeming tot De ken der Hoefsmeden van België, U de hartelijke en wel gemeende gelukwenschen van het Stadsbestuur en van de Bevolking vertolken. De heerlijke onderscheiding van Deken, die door de F.cgeering werdt toegekend aan den meest bekwamen en verdienstelijken vakman van het Land die zich in het uitoefenen van een bepaald bedrijf onderscheidt, is u onlangs te beurt gevallen. Dit is, Heer Vandemarliere, de wel verdiende beloo ning van een lang en voorbeeldig bedrijfsleven gedu- ïende meer dan 45 jaar gewijd aan het uitoefenen van het zeer zwaar en gewichtig bedrijf van meester-hoef smid en aan de ontwikkeling en de bevordering van deze kunst, een der alom geprezen vakken van de Bel gische nijverheid. Van deze lange loopbaan en van hare verdiensten zijn al uwe stadgenooten ooggetuige geweest. Zij heb ben, zoowel ais wij zelf, niet alleenlijk uwe alom ge prezen bekwaamheid, ervarenheid, technische kennis, nauwgezetheid, als vakman maar ook uwe voornaam heid als lid van de Ypersche gemeenschap weten te waardeeren. Het past hier niet uwe loopbaan te beschrijven of te schetsen. Het weze mij nochtans toegelaten u te ver klaren dat onze vreugde des te grooter is dat, in voor komend geval, de titel van Deken der Hoefsmeden nu gepaard gaat met een familienaam steeds van vader tot zoon gedragen door bedrijvige en knappe Meester-Hoef- smeden, die sinds onheuglijken tijd te Yper gevestigd, dank aan taaien wilskracht, aan steeds vooruitstre vende krachtinspanning, aan immer meer technieke ont wikkeling. aan noesten en onverdroten arbeid, zich met eigen krachten den weg hebben gebaand naar eene hcoger, maatschappelijke sfeer toe en nu het recht hebben met fierheid terug te blikken op hun verleden, en met vertrouwen de toekomst te gemoet zien. De betooging die vandaag met de medewerking van veel lckale maatschappijen, te uwer eer doorgaat, de aanwezigheid van de leden, uwe vrienden, van het Ver- bend der Hoefsmeden van Yper en omliggende, de aan wezigheid van de afgevaardigden van den Bond der Smedenpatroons van West-Vlaanderen. van de Syndi- ale Kamer der IJzerhandelaars van Kortrijk, Groep West-Viaanderen, van den Heer Voorzitter van de Staats Hoefsmedenschool van Brussel alwaar gij in 1903. als laureaat het eerste diploma van meester- hcefsmid hebt veroverd, van den Heer Voorzitter van de Federatie der Veeartsen van België bewijzen genoeg de heege waardeering waarin uwe eervolle onder scheiding, en ook de achting, de sympathie, waarin gij persoonlijk alom en algemeen gehouden wordt. En daarom, Waarde Heer Leon Vandemarliere, is het met vreugde dat wij uw geluk, uwe vreugde en uwe fierheid deelen samen met uwe duurbare familieleden, samen met uwe feestvierende stielgenooten, samen met de talrijke in uw bedrijf en de ermede aanhangige be drijven vooraanstaande personaliteiten. In blijk van onze waardeering, van onze genegenheid cn ook van enze dankbaarheid, want uwe onderschei- 'ding strekt ook Yper, onze en uwe stad ter eer, Den ik geiukkig U de gedenkpenning van onze stad te over handigen en den wensch uit te drukken dat gij deze nog lange jaren mocht blijven bewaren in herdenking van de schoone plechtigheid van heden. Beide aanspraken werden geestdriftig toegejuicht en de Heer Vandemarliere, door die zoo talrijke huide en genegenheidsblijken diep ontroerd, dankte innig de Heeren Delahaye en Vanderghote en al de overige aanwezige personaliteiten. Op de gezondheid van den nieuwen deken werd ver volgens een lekker glas geledigd en een fijne sigaar gerookt, waarna de gevierde deken de hartelijkste ge lukwenschen van zijne vele vrienden ontving en, na een gezellig samenzijn, van de gemeenteoverheden af scheid werd genomen. Dit feest der hoefsmeden eindigde daarna in het gast hof De drie Koningen waar een puik feestmaal aan ruim honderd genoodigden werd opgediend. Tijdens het banket bracht de Heer schepen Delahaye een toast aan de Koninklijke Familie en werd verder nog den lof van den gevierden Deken uitgesproken door de Heeren Bosmans, Saey, Grillet en burgemeester Vanderghote. Onnoodig te zeggen dat het er verder vroolijk en vreug- dig toe ging en dat het er herhaaldelijk dreunde van leve lang onze Leon leve lang onze nieuwe deken ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34. Op Vrijdag 24 December ÏL werd de zestienjarige student Roger- Berghman begraven. Roger was een stille jongen die zich niet graag liet opmerken. Van af zijn kinderjaren had hij een droom gevormd hij wilde geneesheer worden om zijn even- mensch in lijden bij te staan en hulp te verleenen waar het mogelijk zou zijn. Zijn lagere studiën deed hij op een schitterende wij ze in de «Looye In al de studiejaren was hij een der eersten en overtrof de verwachtingen zijner meesters. Na de lagere school werd hij student aan het Athe neum te Kortrijk. Zijn begaafdheid werd er opgemerkt door zijn leeraars en zijn menschlievendheid bezorgde hem de vriendschap van oversten en studenten. Vóór een talrijke menigte werd door zijn makker, den jongen student Van Steenkiste. volgende lijkrede uitgesproken Diepbeproefde Familie, Tegenover Uw bodemlooze smart op dit oogenblik aarzelen we, uit vrees Uw pijn onmenschelijk sner pend te zullen verdiepen. Maar we zijn hierheen ge komen. uit volle genegenheid en pieteit voor onzen stu diemakker, en om U den zwakken troost te brengen van onze medelijdende verslagenheid. We moeten aan U niet zeggen, hoe doorbraaf en in goed Uw zoon en bloedverwant was. Dat weet ge zóó veel beter en zóó veel .zekerder dan wij. We hielden allen zoo zeer van hem, van zijn open hartige, warme vriendschap, van zijn eenvoud en al tijd goedgezinde welwillendheid. En voor zijn knap en vlug verstand, voor de nooit verminderde vlijt en gemakkelijkheid waarmee hij studeerde, hebben we al tijd in bewondering gestaan. We wisten, dat zijn gezondheid hem veel last en moeite berokkende, we kenden de moeilijke omstandig heden waarin hij moest studeeren, de uren vermoeie nis en tijdverlies van huis naar school en van school naar huis. de geringe rust voor hem, die er meer be hoefte aan had dan anderen. En dat hij niettegenstaan de alles toch beter bleef doen dan wij, zekerder wist en bleef weten, heeft hem het ontzag doen verwerven van ons, zijn medestudenten, en de toegenegene be wondering van zijn oversten en leeraars. Hij was rijk aan beloftenhij kon zich een mooie toekomst verzekeren hij had alles in handen om zijn weg door het leven te banen. Maar de Goddelijke Voor zienigheid heeft er anders over beschikt. We kunnen U niet troosten. We begrijpen het. We brengen U alleen de sterking van ons diep medevoelend lijden, van onze eigene geslagen droefenis om zijn heengaan. U blijft de sterkte van Uw gelatenheid en Uw onder werping aan Gods Wil, en de vaste overtuiging dat de dood het begin is van een ander leven dat Uw zoon. onze vriend, als verlost is heengegaan uit een pijnlijk lijden, heengegaan om een rijk loon. Diepbeproefde familie, wij buigen eerbiedig voor Uw smart, en nemen er innig deel aan. En U, Beste Studiemakker, de beste onder ons, Uw heengaan laat een leemte in ons midden. We blijven U indachtig, indachtig Uw goedheid, Uw knapheid. En brengen U een laatste ontroerende groet, van Uw klas-- genooten. Uw makkers uit de gansche school. Uw lee raars, Uw oversten. Rust zacht, rust in vrede. Beknopt Verslag der Algemeene Vergadering van 25 December 1937 gehouden in het lokaal «De MeenenpoortYper. Een groot aantal vakgenooten hadden er aan ge houden deze belangrijke, statutaire vergadering bij te wonen, wier dagorde de volgende punten omvatte 1°) Jaarverslag 1937 Verslag werd door den secre taris gegeven over de sociale en moreele werking van den bond gedurende het jaar 1937. Met genoegen werd bestatigd dat de bond. gesticht sedert een paar jahr, reeds door samenwerking en ver standhouding zekere beroepsbelangen heeft weten te verdedigen. Er blijft nochtans nog heel veel ijver en doordrijvendheid aan den dag te leggen om den meer en meer dreigenden nood van het landbouwbedrijf en den melkverkoopersstiel in het bijzonder te verhelpen. Buiten de gewone voorkomende faktoren, werd een speciaal beklag gemaakt over de zware verliezen toe gebracht door mond- en klauwzeer. In 1937 geven de statistieken van de prijzen der melk 1/1/1937 1.60 de liter. 27/3/1937 1.40 de liter. 2/8/1937 tot heden: 1.60 de liter 2") Toestand der kas: op 25/12/1937: 64.20 fr. 3°) Herkiezing der helft van het bestuur. De uittredende bestuursleden, HH. N. Boudry, Desmet P. en N. Devos werden met algemeene stemmen herko zen. 4°) Bijvoeging van artikels aan de statuten Art. 4 bDe bestuursleden die art. 4 (toepassing van den eenheidsprijs) overtreden, worden rechtstreeks uit het bestuur gesloten. Art. 8 bNieuwe vakgenooten worden aan het be stuur aangegeven en aangemaand om van den bond deel te maken. Art. 17 Het is aan de leden verboden melk aan niet leden te leenen of te verkoopen, dit ten einde desnoods de eigen leden te kunnen helpen. Art. 18 De leden die te groot bevonden wettelijke overtredingen zullen bedreven hebben, worden on middellijk na de veroordeeling uit den bond gesloten. Een melkmeter blijft ter beschikking der leden in het lokaal. 5°) VerscheideneDe bijdrage voor 1938 blijft be paald op 5.00 fr. Na een hartelijk woord van den voorzitter, die voor eerst zijn dank betuigde voor het vertrouwen dat de leden stellen in het bestuur en daarna nogmaals de leden aanwakkerde broederlijk hand in hand samen te werken, werd de vergadering gesloten. De Secretaris, De Voorzitter, G. Vanraes. N. Boudry.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5