POLITIEKE UITZICHTEN Koloniale Loterij KATHOLIEKE KONCENTRATIE KERK EN POLITIEK HERVORMING IN DE LIBERALE PARTIJ NIEUW STATUUT VOOR HET RIJKSPERSO NEEL VERKIEZINGEN VOOR DE MINISTERIEELE PERSONEELRADEN ONZE KOLONIE... TREKKING FORTUIN TE MAKEN. HET OPHANGEN DER PRIJZEN IN WINKELS EN UITSTALRAMEN (Handteeken van den verkooper) Donderdagmorgen, 13 Januari 1938 De koncentratie van alle Katholieken van het gansche land, blijft nog steeds op het agenda der Pers-Belangstelling staan. Alle Katholieke en an ti-Katholieke bladen geven er nog steeds gere geld hun beschouwingen over ten beste. Dit be wijst, ons inziens, dat we hier voor een zeer be langrijk Politiek Evenement staan, dat van over wegenden invloed zal zijn voor de eerstkomende Gemeentekiezingen. Inderdaad zoo de Katholie ken er in gelukken alle geloovigen tot één Partij- Bond te vereenigen, dan is het zeker dat de Ka tholieken zegerijk uit den Kiesstrijd zullen tre den, maar blijven integendeel de Katholieken verdeeld in een aantal hitsige groepen, die het elkaar lastig maken, dan bestaat er veel vrees dat de Socialisten daaruit hun groot profijt zullen weten te halen. De Standaardstelt de zaak nu als volgt voor De eenvoudigste en ideale oplossing zou natuurlijk zijn, zooals wij ook vroeger hebben geschreven, dat alle Katholiek denkende Vla mingen in de katholieke Vlaamsche Volkspartij zouden staan. Maar laten wij de zaken nemen zooals ze zijn. De gemeenteverkiezingen zijn niet ver meer af (zij hebben binnen een 7 tot 8 maand plaats), feiten zijn feiten, en niet alle geloovige Vlamin gen staan in de Katholieke Vlaamsche Volkspar tij daar staan er ook nog in het Vlaamsch Na tionaal Verbond, in het Verdinaso, in Rex-Vlaan deren, daar zijn er ook nog, die in geen enkele organisatie staan. Is dat nu een voldoende reden om fatalis tisch toe te laten dat door afzonderlijk strijden tegen elkaar op onze gemeentebesturen eenvou dig in roode handen overgaan Moet elke vorm van koncentratie tegen deze geduchte eventuali teit worden verworpen eenvoudig terwille van het feit, dat in theorie ieder katholieke Vlaming bij de Katholieke Vlaamsche Volkspartij zou moeten staan Het Handelsblad besluit inzake Katholieke koncentratie Wat wij te doen hebben is niet ons langer te kompromitteeren met onderhande lingen of pogingen die een groot deel onzer poli tieke vrienden ontstemmen, maar vooral trachten al onze politieke vrienden in het Vlaamsche te overtuigen dat zij alle betrouwen mogen hebben in de Katholieke Vlaamsche Volkspartij Kerk en Politiek. In verband met de Katholieke koncentratie-ak- tiviteit is een artikel dat Kardinaal Van Roey nu heeft gepubliceerd, van groot belang. Want in dat artikel heeft Kardinaal Van Roey niet alleen de rol van de kerk, naar zijn opvatting, omschreven, maar hij heeft er tevens zeer duidelijk in onder lijnd dat de Kerk en hare hiërarchie zich om alle vraagstukken moeten bekommeren die het heil van de ziel aanraken, en diensvolgens ook het recht hebben zich uit te spreken over stroo mingen in de letterkunde, de film, over de maat schappelijke en ekonomische vraagstukken en ook over de POLITIEK. Om dat laatste te staven beroept hij zich op voorbeelden uit het buitenland en op voorgaande. We ci+eeren De tusschenkomst van Paus Leo XIII in zake de Fransche republiek, van Paus Pius X tegen de Sillon, van Pius XI tegen de Action Frangaise, van Kardinaal Mercier in den oorlog, van de Spaansche geestelijkheid tegen het Frente Popular, van de Nederlandsche bisschop pen tegen de Nationaal-sociale-beweging en zoo sprak het Belgisch episcopaat zich uit tegen het rexisme. Wie anders dan de bisschoppen is er aangesteld om officieel te zeggen wat in gegeven omstandigheden voor 't goed der Kerk wordt vereischt Verbonden met de Kerk kan de geloo vige zijn geweten niet in onrust brengen. Inte gendeel de verbondenheid en de volgzaamheid zijn tenslotte de veiligheid, de verzekering tegen dwaling en verderf. De laatste zin uit bovenstaande passus laat ver moeden dat Mgr Van Roey dit alles met een be paalde bedoeling geschreven heeft. Misschien wel om een einde te stellen aan aarzeling bij velen, maar ook ter aankondiging dat de Kerk met de aanstaande gemeentekiezingen krachtdadig en onomwonden raad zal geven aan haar geloovigen. om te beletten dat de Socialisten in sommige ge meenten en steden te gemakkelijk een meerder heid zouden behalen. Hervorming in de Liberale Partij. Zonder kommentaar, eenvoudig ten titel van dokumentatie, om aldus op de hoogte te blijven van de verschillende politieke uitzichten, citee- ren wij volgende passus uit Het Laatste Nieuws Hervorming in de Liberale partij Er wordt verteld, dat de h. Coulonvaux, in overeenstemming met de heeren Devèze, Max en Hymans naar een hervorming van de liberale partij streeft, waarvoor er een meerderheid in den landsraad zou bestaan. De hervormde partij zou de kern worden van de superpartij waarvan de h. Raymond de Becker droomt. Ook dit lijkt ons te getuigen van overdreven verbeeldingskracht. De denkbeelden, door den h. de Becker en sommige jonge katholieken en so cialisten verkondigd, laten maar weinig plaats aan de liberale beginselen over, terwijl deze be ginselen nochtans beantwoorden aan de geaard heid en de belangen van de bevolking. Men zal zich dus van liberale zijde tegenover de zooge naamde superpartij eerder in acht nemen. Maar het is onbetwistbaar dat indien de liberale partij haar opbouwend karakter weet te beves tigen en voor een vertrouwde samenwerking tus- schen Walen en Vlamingen ijvert, zij haar aan zien en aanhang in het land zou zien toenemen. Nieuw statuut voor het Rijkspersoneel. De Regeering die, ten onrechte, bij het benoe men van haar personeel steeds een vriendjes politiek volgde, is met dat systeem verkeerd ge- lcopen de vriendjes-politiek nam de jongste ja ren dusdanigen omvang, dat de verschillende mi nisteries overstelpt werden door speciale aan bevelingen. Dat bracht mee 1. dat de benoe mingen over het algemeen zeer onrechtvaardig gebeurden, kwestie een piston te hebben 2. dat eerlijke menschen, het schandalige slacht offer werden van dat vriendjes-systeem 3. dat de politieke vriendjes het om een of andere benoeming het met elkaar zelf aan den stok kre gen 4. dat er veel gesjacherd en uitgekocht werd. Er moest iets op gevonden worden om uiter lijk althans daartegen te reageeren, en het volk wat nieuw zand in de oogen te gooien. Al dus kwam voor het Rijkspersoneel een nieuw statuut tot stand, dat reeds op 8 Januari in wer king is getreden. Luidens artikel 11 van het nieuw statuut, no pens de benoeming of bevordering van Rijks ambtenaren, mogen geen aanbevelingen in aan merking genomen worden noch voorkomen in de bestuursdossiers. Ons inziens zal dat geen moreele resultaten hebben, indien meteen niet duidelijk bepaald wordt in welke orde en volgens welke regels de benoemingen en bevorderingen gebeuren. Im mers persoonlijk kennen wij gevallen die over duidelijk bewijzen, dat inzake benoemingen door de Regeering de grootste willekeur gebeurt. We vragen ons bijvoorbeeld af hoe het mogelijk is dat er Rijkspersoneel is dat spijts de beste rapporten, en spijts nooit de minste vermaning of straf toegediend werd, en dat ruim zes dienst jaren telt, toch nog aan een beginwedde staat Hoe er in het officieel onderwijs regenten als on derwijzer staan, spijts ze elf jaar hun officieel diploma van leeraar bezitten, steeds zeer goed genoteerd werden, en dan toch kameraden van hen zien, die vijf en meer jaar na hen uitgingen, en toch voor hen benoemd werden, met heel wat minder aktief op hun dossier. Vriendjes-poli tiek Personeelraden. Maar dat zal nu allemaal niet meer mogelijk zijn. Immers voor 16" dezer zullen al de Staats- aangestelden officieel verplicht worden een stem uit te brengen tot het aanstellen der Personeel raden, die in de naaste toekomst advies moeten uitbrengen over de wijze van fungeeren der ver schillende diensten en de arbeidsvoorwaarden van het personeel. Deze personeelraden zullen om de drie jaar verkozen worden. Volgens een koninklijk besluit kunnen deze raden o. m. een onderzoek instellen over de toepassing van de algemeene arbeidsvoor waarden, zooals o. a.de bevordering, de tucht, de bezoldiging, de pensioenregeling, enz... Toch vragen wij ons af, hoe die raden praktisch zullen werken, want in theorie wordt alles zoo mooi en veelbelovend voorgesteld. Onze Kolonie. Een Fransch dagblad had den heer Van Zeeland ervan beschuldigd Belgisch Kongo, of ten minste brokken er van aan Hi tier te hebben aangeboden in den loop van zijn internationale ekonomische zending. De heer Van Zeeland heeft dit bericht als gemeenen leugen tegen gesproken. Spectator. der Eerste Snede 1938 van de Een biljet is voldoende om Bijzondere bepalingen in zake het ophangen der vleeschprijzen. (K. B. van 16 Juni 1924). Art. 1. Artikel 5 van het K. B. van 18 Octo ber 1923 wordt aangevuld als volgt Voor vleesch is men bovendien er toe ver plicht »1° In groote letters aan te duiden op het uit- hangbord der slagerij, en voor alle slag van vleesch, of het te koop gestelde vleesch Bevro- zen is, ofwel, of het versch en bevrozen is 2° In geval versch en bevrozen vleesch te koop worden aangeboden of verkocht, een en ander vleesch binnenshuis en in de toonvens- ters der slagerij duidelijk en afzonderlijk te groepeeren en, op zichtbare en ondubbelzinnige wijze, door middel van de woorden Versch Vleesch en Bevrozen Vleesch de plaatsen aan te duiden, waar een en ander te koop wordt aangeboden en verkocht 3° In geval van verkoop ten huize, in groote letters buiten aan de voertuigen, de te koop gestelde vleeschsoort of vleesehsoorten Bevrozen Vleesch ofwel Versch en Bevro- zen Vleesch aan te duiden (K. B. van 26 Januari 1932). Art. 1. Elk kleinhandelaar in rund-, scha- pen- en varkensvleesch, is ertoe gehouden, de herkomst ervan te laten kennen, door middel van een der volgende aanduidingen: «Versch Inlandsch Vleesch Versch vreemd Vleesch»; Bevroren Vleesch Die bepaling is nochtans niet toepasselijk op het gehakt, gezouten, gekookt, gebraden of ge- rookt vleesch. Art. 2. Die aanduidingen moeten op klare en zichtbare wijze worden aangebracht, met letters van minstens VIJF centimeters hoogte (K. B. van 4 Februari 1933). «Art. 1. Ieder kleinhandelaar in rund- of var- kensvleesch is ertoe verplicht, het publiek, door middel van een prijslijst, voor elke vleesch- soort, op een klare en zichtbare wijze in te lich- ten, omtrent de verkoopprijzen der verschil- lende stukken. Art. 2. Deze lijst dient op zulke wijze ge- plaatst en de aanduidingen groot genoeg, om gemakkelijk van buiten, door de klanten te worden gelezen. Art. 3. Zonder te letten op de algemeene prijslijst, waarvan spraak in artikel 1, dienen de te koop gestelde stukken van een étiket voorzien, dat duidelijk de juiste benaming van het stuk vermeldt, alsmede de prijs per een- heidsgewicht Koninklijk Besluit van 17 Maart 1935, waarbij aan de kleinhandelaars in vee- en varkensvleesch de verplichting wordt opgelegd, zich een her- komstattest te doen afleveren door den verkoo- per van levende of geslachte slachtdieren Art. 1. Elk kleinhandelaar in vleesch van slachtvee en varkens is er toe verplicht, zich door zijn leverancier van vleesch van slacht- vee en varkens op voet of na slachting, een herkomstattest te laten afleveren, gelijkvormig aan het model, dat als bijlage gevoegd is bij dit besluit Model van herkomstattest Ik ondergeteekende beroep woonplaats ver klaar verkocht te hebben aan den heer woonachtig te Bepaling van de koopwaar Gewicht Prijs M Ik verklaar dat deze opgave juist en volledig is Datum Bijzondere bepalingen voor wat betreft het ophangen der prijzen van de melk (K. B. van 4 October 1933). f ^rt; De prijzen voor den verkoop in t klein van de melk, worden aangeplakt op de rij uigen dienende tot het vervoer van dit pro- duet, alsook op de kruiken welke voor de voor- ziening aan de verbruikers moeten dienen. De prijzen worden in cijfers en letters van minstens twee centimeters hoog aangeduid

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4