POLITIEKE UITZICHTEN A. D'Hellem-Degryse toeristische kroniek 4 BINNENLAND ALTIJD ZONDER OPSLAG Alle laatste nieuwe modellen van TAPISSEERWERKEN aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156, YPER BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM BALATUM en STRAGULA. CONTROLEBOEK EN VOOR BEENHOUWERS DEGRELLE IN HET FASCISTISCH ITALIË HET KATHOLIEKE BLOK GEMEENTE LIJKE KONCENTRATIE BORMS BLIJFT BORMS DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN DE NATIONALE BANK. Donderdag 20 Januari 1938. De Binnenlandsche Politieke Uitzichten van deze week zijn kalm. Er is weinig nieuws te mel den. Van deze gelegenheid heeft Degrelle gebruik gemaakt om opnieuw eventjes de aandacht op zich te vestigen, door voor de zooveelste maal in zijn partij-bladen een geheimzinnige verkla ring te laten verschijnen. Hier volgt ze En overigens bereiden wij een nieuwen aanval voor. Binnen kort zult ge dit gewaar worden. Hij zal voornamelijk voor Italië van belang zijn. Voor we veertien dagen verder zijn, zal er wel nieuws zijn, en het zal ernstig zijn ook. De onthullingen waarmede we zullen komen, zullen in geheel Europa weerklank vinden. Bij de lektuur van dat korte veelbelovende stukje, dat niets minder in het vooruitzicht stelt dan iets dat in GEHEEL EUROPA weerklank zal vinden, is het bij een eersten indruk gewettigd zich de vraag te stellen Wat zal dat zijn We gélooven niet dat we zeer verkeerd raden, wanneer we denken dat Degrelle in opdracht van Italië zelf iets aan het beredderen is. Want het blad van Degrelle schrijft nu toch zelf De ge beurtenissen die zich in België afspelen, wekken meer en meer de nieuwsgierigheid van het bui tenland op. Enkele dagen geleden onderlijnde het groote Italiaansche dagblad, de Corriere della Sera waarvan de oplage het millioen exemplaren overschrijdt in een reeks artike len, de rol van den heer Van Zeeland in het schandaal Barmat en de hevigheid van het offen sief van Rex. Nu is het het blad van den Duce zelf, dat op de eerste bladzijde een groot inter view met den leider van Rex publiceert. Het feit van deze publikatie, aan het hoofd van het belangrijkste blad van Italië, toont duidelijk aan, meer dan gelijk welk kommentaar, met welke gespannene belangstelling men, buiten onze gren zen, den strijd van Rex en de vorderingen die onze beweging maakt, volgt. Het toonaangevende Katholieke dagblad Gazet van Antwerpen schrijft over deze ge heimzinnige onthullingen Waaruit zullen ze bestaan Als ge weet wat onthullingen Degrelle reeds heeft uit zijn teen gezogen, dan kent ge ook de waarde van het aangekondigd nieuws. Alleen is het kenmerkend, dat Rex altijd beweert niet fascistisch te zijn, terwijl hieruit blijkt, dat de Italiaansche Fascisten hem de gelijkgeschakelde pers openzetten, en zijn proza opnemen. Inzake Het Katholieke Blok betreurt Het Volk- De Tijd wat hij noemt Noodlottige verdeeld heid bij de Katholieken, en onderlijnt o. m. Nog zoo pas heeft Paus Pius XI, in zijn tele gram aan het Blok der Katholieken gewag ge maakt, van den noodzakelijken geest van een heid onder de Belgische Katholieken en drukte hij de hoop uit «dat de plicht van eensgezind heid eiken dag be|er begrepen en verwezenlijkt wordt, ten bate van Kerk en land. Anderzijds wijst ook Z. Em. Kardinaal Van Roey in zijn laatste schrijven erop dat de Katholieken, zoo zij eensgezind willen zijn, onoverwinbaar zijn in ons land. De Vlaamsche Nationalisten publiceerden een paar dagen geleden in hun strijdblad Volk en Staat wij krijgen meer en meer den indruk dat er zich twee Katholieke groepeeringen aan het vormen zijn, en wel zooals De Courant zelf schrijftde geconcentreerde Katholieken en andere Over de bedoelingen dezer twee Katho- o De schoonste en grootste keus der streek van Placeeren van BALATUM enz., aan buitengewone prijzen. Bijzondere prijzen voor Behangers en Schilders. lieke groepeeringen spreken wij ons niet uit. Het V. N. V. zal in elk geval zeer waakzaam blijven.» Daarop antwoordde «De Courant» (het Or gaan van het Katholieke Vlaamsche Blok) Wat beteekent dit Over dergelijke plannen van Katholieken weten wij niets, doch indien som mige Katholieken, dergelijke concentratie plan nen moesten koesteren, dat zij zich wel bewust worden van de groote verantwoordelijkheid, die zij op zich zouden nemen, indien hun poging moest leiden tot de verbrokkeling van de K.V.V. en een neg grootere verzwakking van de katho lieke macht. Want wie zal tot deze zoogezegde concentratie toetreden Het V. N. V. Zijn de woorden van Volk en Staatniet beteekenis- vol Het V. N. V. zal zeer waakzaam zijn! Wat beteekent dat, zoo het geen profijt kan trekken uit de kombinatie, het zelfstandig zal optreden bij de gemeenteverkiezingen. Het V. N. V. zoekt in de eerste plaats zichzelf te zijn het wil de macht veroveren alleen en voor zich alleen Het vreest niets zoozeer als de koncentratie, omdat het vreest zijn onafhankelijkheid daarbij in te boeten. De intieme opvatting van de V. N. V.-lei- ders is de ware koncentratie zullen wij ver wezenlijken in het V. N. V., doch laten wij in- tusschen in het openbaar maar spreken over kon centratie, om de goegemeente tewille te zijn Hoewel wij er geenszins over verwonderd zijn dat BORMS Grammens in zijn borstelen een handje toesteekt, toch is er daar iets in dat ons overduidelijk aantoont dat BORMS nog steeds BORMS blijft het is te zeggen de man die ons land in stukken wil. Het volstaat het volgende te lezen dat Volk en Staat» (V. N. V.) daarover schrijft om ervan overtuigd te zijn De derde plaat viel nu onder den... borstelLange Leem- straat. En hierop volgde de Belgiëlei Avenue de Belgique. Dat was waarachtig een buiten kansje Avenue de BelgiqueAlhoewel de naam tamelijk lang is scheen de taak vlugger voltooid. Misschien was de bijzondere prikkel Belgiquedaar niet vreemd aan. Dr. Borms scheen er plezier in te vinden aan deze Belgi que te toonen dat hij nog leefde. Verder kom mentaar is hierover onnoodig het is overduide lijk dat Dr. Borms nog steeds België kapot wil. De heer Georges Janssen werd als Gouverneur van de Nationale Bank benoemd. De Courant neemt in deze zaak het volgende standpunt in De benoeming van den heer G. Janssen tot Gouverneur van de Nationale Bank is een vol dongen feit. Doch Katholiek Vlaanderen ver wacht van de regeering, zooals het in de vergade ring van de rechterzijde Donderdagnamiddag met klem werd verklaard dat tot vice-gouverneur iemand zou benoemd worden, die volledige waar borg geeft op Katholiek en Vlaamsch gebied, de heer Franck was een Vlaming, de heer Van Zee land was Katholiek. Onze positie in dit voor onze ekonomie zoo gewichtig organisme mag niet ver zwakt worden. Vanaf eerstvolgende week geven wij opnieuw regelmatig een interessant kort overzicht van de Politieke Uitzichten in het Buitenland. Spectator. te verkrijgen ten bureelc dezer 34, BOTERSTRAAT. 34 ski-kjöring. Alle plaatsep van wintersport in Europa op sommen is onbegonnen werk. Elke streek die in de berglanden ligt heeft hare ski-velden, hare bobsleighbanen en hare ijsbanen. Eiken zomer worden zweefsporen en ski-liften in het eene of andere centrum bijgebouwd, zoodat het een echte concurrentie geworden is. Drie der oudste plaat sen van wintersport spannen nog steeds de kroon het zijn, in Zwitserland St Meritz, de koningin van het Engadine-dal, waar de meren als stille spiegels aan de voeten van den Bernina sluimeren in Frankrijk Chamonix, in een on vergetelijke vallei van waar men den Mont Blanc. den Alpenreus, kan bewonderenCortina d'Am pezzo, de parel van het Ampezzo-dal, te midden van een wijdsch circus met zachte hellingen waarboven de grillige rotsen der Dolomieten uit steken.... Zooals men ziet, voor elck, wat wils Reysiger. Nu wij in het putje van den winter zijn, hoeven wij niet te denken aan uit wandelen te gaan. Wij blijven, als het niet anders hoeft, knusjes thuis zitten. Wij stellen ons daarom ook voor, over ver schillende dingen slechts te spreken wanneer de gepaste tijd hiervoor zal aangebroken zijn, na melijk in den zomer. Intusschen een en ander over wat alleen maar in den winter onze belang stelling kan hebben, de wintersporten. Vele menschen kennen alleen maar het ski- loopen, en nochtans zijn er heel wat andere ver makelijkheden die op sneeuw en ijs plaats vin den. Hierover vandaag een woordje. Sedert onheuglijke tijden kent men het gebruik der slede op het ijs en op de verharde sneeuw. In de bergstreken is het een der eenvoudigste win tervermaken gewoonlijk wordt een gansche rij sleden door één, soms door meer paarden getrok ken. Dat is de zoogenaamde tailing. Het schaatsen heeft ook altijd bestaan. Het is trouwens eenvoudigMaar het wordt cok wel eens een kunst, waarvoor dan veel talent noodig is. Menig wintersport-centrum heeft een ijsbaan waarop de. liefhebbers van beider kunne bewe gen, zwieren, zwenken en door honderden kijklus- tigen worden bewonderd. Druk bijgewoonde wed strijden grijpen er telken jare plaats en deze sport heeft ook hare kampioenen. Een spel op het ijs is de curling. De spelers moeten een zware, platte bol, van boven voorzien van een handvat, op een bepaalde wijze en naar de regels van het spel op het ijs doen glijden. Hoe gladder de ijsbaan is, hoe gemakkelijker de bol zal glijden ieder speler heeft dan ook een soort platte vaagborstel waarmede hij de onef fenheden der ijsbaan doet verdwijnen. Nog een derde spel op het ijs is de ijshockey. Het wordt gespeeld met kolf en balhier wordt door de spelers die op schaatsen rijden ge tracht, met behulp van de kolf, den bal over het speelveld de link in het doel te doen rollen. Het is het vlugste spel dat bestaat en daarom is in dit spel toegelaten wat in geen enkel ander spel mag; nl. het verwisselen van spelers tijdens het spel. Het gaat alles zóo vlug dat de spelers een snelheid van 40 km. per uur kunnen bereiken. Beschouwen we nog enkele andere uitingen van wintersport, niet meer op het ijs, maar wel op de sneeuw. In de eerste plaats het glijden met de tobog gan een soort slede. Is de toboggan slechts voor een persoon gemaakt, dan heet hij luge. Op voortreffelijk onderhouden banen -glijdt men langs de hellingen naar beneden en de vreugde kreten zijn natuurlijk niet uit de luchtKunnen op zoo'n toboggan echter vier personen achter elkaar ziften, dan heet hij bob of bobsleigh. Vlug als de bliksem schieten zij naar beneden, soms langs gevaarlijke en duizelingwekkende bochten, die voor den echten toerist vol sensatie zijn. Soms wordt de toboggan zoo geschikt, dat men er, plat op den buik liggend, mee de hellin gen afrijdt, de voeten half in de hoogte gestrekt. Dan heet hij skeleton. Dat er met zulk tuig in de viragessoms mooie tuimelperten worden gemaakt, zal niemand verwonderen. Een 'geluk dan toch, dat de wanden van de pisteuit sneeuw zijn De koningin van de wintersporten is echter zonder twijfel de ski. Sedert eeuwen is dit snelle vervoermiddel in de noorderlanden bekend. Om streeks 1860 werd het door de Noren tot den rang van sport verheven en van dan af breidt het zich in Europa uit, zeer langzaam echter, want tot ongeveer 1920 zien wij deze sport alleen door ultra-rijke lui beoefend. Thans behoort de ski-sport thuis in elk winter sportcentrum. Het vereischt een buitengewone :enigheid en veel koelbloedigheid om op de lange, platte, houten schaatsen die van voren wat opge vuld zijn, de lange berghellingen in vliegende aait a! te dalen. Een geoefend skilooper kan, in gunstige omstandigheden, bij het dalen, een snelheid van 80 tot 100 km. bereiken Iet de ski gaat men over allerlei hinderpalen 'n-en .ravijnen, spleten, sneeuwophoopingen. Ge- oonlijk wordt bij de wedstrijden de glijbaan n v. ee verdeeld door een spring- of wipplank aai de eene zijde is een aanloopbaan van een m. lengte, aan de andere zijde de echte glij- baan van een 150 m. Flinke skiërs kunnen spron gen van 60 m. doen, maar ook de juistheid en den U an den sprong tellen mee in de wedstrijden, f 61 enkele jaren hebben de skiërs allerlei ingen zien aanbrengen aan de terreinen 11 aan de middelen om naar boven te gaan. ooral interessant zijn de ski-liften waar- r e. f u sK ërs zonder moeite naar boven opge- trokken, worden. afwisseling te bekomen worden soms s ,ei> oor galoppeerende of dravende paar den voortgetrokkenzulke sport heet men dan (\ervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4