Het Tpersche - 2 Bijvoegsel - La Region d Ypres HET STILLE HUIS Op de Hoogte Rudolf CLAEYS VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Evangelies. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Om eens na te denken GEGOMD PAPIER IN ROLLEN LES CLOCHES DE CORNEVILLE Op Maandag 24 Januari 1938 GEZWOREN LANDMETER EXPERT VERKOOPINGEN SCHATTINGEN HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN 22 - 1 - I1KJH M» 43 22 a 28 Januari 1938 Zaterdag 22 Jan.Vincent, Anastasius. Zondag 23 Jan.Raymond. Emerence. Maandag 24 Jan.Thimotheus. Dinsdag 25 Jan. Bekeering van Sint Paulus. Woensdag 26 Jan.Polycarpus. Donderdag 27 Jan.Johan. Chrysostomus. Vrijdag 28 Jan.Ablebertus. Zaterdag 29 Jan.Franciscus. Zondag 30 Jan.Martina. Bathilde. Zondag 23 Jan.Matth. 20De werklieden in den wijngaard. Zondag 30 Tan.Luc. 8Het woord Gods vergeleken j bij het zaad. Het Tooneelgezelschap van Doornijk treedt terug te Yper op. Opgang Ondergang Zaterdag 22 Jan. 7 u. 35 16 u. 30 Zondag 23 Jan. 7 u. 34 16 u. 31 Maandag 24 J*an. 7 u. 33 16 u. 33 Dinsdag 25 Jan. 7 u. 32 16 U. 34 Woensdag 26 Jan. 7 u. 31 16 U. 36 Donderdag 27 Jan. 7 u. 30 16 u. 38 Vrijdag 28 Jan. 7 u. 29 16 u. 39 Zaterdag 29 Jan. 7 u. 27 16 u. 41 Zondag 30 Jan. 7 u. 26 16 u. 42 Opgang Ondergang Zaterdag 22 Jan. 10 u. 04 Zondag 23 Jan. 0 u. 34 10 u. 30 Maandag 24 Jan.: 1 u. 39 11 u. 01 Dinsdag 25 Jan. 2 u. 40 11 u. 36 Woensdag 26 Jan. 3 u. 37 12 u. 17 Donderdag 27 Jan. 4 u. 28 13 u. 05 Vrijdag 28 Jan. 5 u. 13 13 u. 58 Zaterdag 29 Jan. 5 u. 52 14 u. 57 Zondag 30 Jan. 6 u. 26 16 u. 00 Volle Maan16 Januari te 5 u. 53 m. Nieuwe Maan 31 Januari te 13 u. 35 m. Eerste Kwartier8 Februari te 0 u. 32 m. Volle Maan 14 Februari te 17 u. 14 m. 22 Januari 1729Geboorte van den Duitschen schrij ver Gotthold Lessing, die in 1781 overleed. Hij wordt als de hervormer der Duitsche literatuur beschouwd. Als criticus schreef hij o. m. Laokoon (1766) en Ham- burgische Dramaturgie» (1767-1769). waarin hij de Fransche klassieken van minder waarde oordeelt, dan ée groote dramatische kracht van Shakespeare. Hij was de schepper van het eerste Duitsche klassieke blij spel. en is de schrijver van het dramatische gedicht «Nathan der Weise» (1779), waarin hij zijn godsdien stige princiepen uiteenzet. 23 Januari 1579De Noorderprovinciën (Holland, Zeeland. Gelderland, Friesland en Utrecht) sluiten zich bijeen, zweren Koning Filip II af, en vormen het Ge- meenbest der Vereenigde Provinciën, en bieden de kroon aan den hertog van Alencon, broeder van den Franschen vorst. 24 Januari 1732Geboorte te Parijs van den Fran schen schrijver Pierre Beaumarchais, alwaar hij in 1799 overleed, beroemd door zijn twee tooneelstukken, welke later tot opera omgewerkt werden Le Barbier de Sévilleen Le Mariage de Figaro 25 Januari 1801Geboorte te Lier van Kanunnik J.B. David, Vlaamsch strijdmakker van J. F. Willems. Hij overleed te Leuven den 24 Maart 1866. Hij was hoog leeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis en in de Nederlandsche Letterkunde te Leuven. In 1875 werd het naar'hem genoemde Davidsfonds gesticht, dat ten doel heeft de alzijdige ontwikkeling van het Vlaamsche Volk en de bevordering van de Vlaamsche belangen. 1937 In Antwerpen breekt een massale haven staking uit. In het Bois de Boulogne te Parijs, ontdekt «nen het lijk van den Russischen dagbladschrijver Di- ■mitri Navachin, slachtoffer van een moord. 26 Januari 1937Nabij Oran stort het Belgische vliegtuig, terugkeerende uit Kongo, neder. Er zijn twaalf dooden. 27 Januari 1756Geboorte te Salsburg van den be roemden Oostenrijkschen musicus Wolgang Amadeus Mozart. Hij componeerde op 5 jarigen leeftijd klavier stukken. Op lateren leeftijd komponeerde hij de opera's Ontvoering uit het Sérail, Figaro's Huwelijk, Don Juan, De Tooferfluit, en een bekend Requiem. Mozart wordt na Beethoven als de geniaalste musicus beschouwd. Hij is de schepper van de Duitsche komische opera. Hij overleed te Weenen in 1791. 1915Het Duitsche Beheer kent, in het bezettings- gebied, aan de Gentsche Hoogleeraren drievierden van hun wedde toe, vanaf November 1914, mits zij een loyaliteitsverklaring aflegden tegenover de bezetters. 28 Januari 814 Dood van Karei den Groote. Hij was een roemrijk oorlogsman, een geleerd wetgever en een groot voorstander van het onderwijs. Hij stierf te Aken. in den ouderdom van 72 jaar. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Lodewijk de Goedertierene. «Het voorwendsel dat deze of gene geen tijd heeft om zich te ontwikkelen, zal ophouden te bestaan, zoodra wij zoozeer verlangen naar ontwikkeling, dat wij ons tegenwoordig gebruik van den tijd aan een ernstig on derzoek beginnen te onderwerpen.» (Matthew Arnold). Er is geen zaak of beroep, van welken aard ook, welke iemand, die er lust voor heeft, eiken dag niet een weinig tijd kunnen geven voor de studiën zijner jeugd.» (Wittenbach). «De eeuwigheid zelf kan het verlies van één mi nuut niet vergoeden (Oud Dichter) (Nadruk Verboden). P. B. TE KOOP TF.R DRUKKERIJ DTTMORTTER BOTERSTRAAT, 34. OP WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 in den Stadsschouwburg geeft het goed befaamd tooneelgezelschap van Doornijk het groot succes van Clairville en Gabet. Muziek van Robert Planquette. De verkoop der kaarten en het huren der plaat sen zullen geschieden eiken Zondag, van 11 tot 12 u. 30 in den Stadsschouwburg en de andere dagen, van 14 tot 16 u. bij M. Aimé Gruwez, Bo- terstraat, telefoon 60, of ook nog in het Café Astrid, Vandenpeereboomplaats. De theaterzaal zal goed verwarmd worden. TENTOONSTELLING jULES BOUDRY Met een slag heeft de Poperingsche kunstschil der de harten van ons kunstminnend publiek ver overd het was inderdaad hartversterkend om zien hoe vanaf Zondag een groote toeloop naar het werk van den meester ontstaan was. En het is niet daarbij gebleven de liefhebbers van schilderwerk hebben talrijk doeken aange worven Niet zonder reden. Er ligt een charme in het werk van Boudry die weinigen hem zullen nadoen. Romanticus tot in de nieren grijpt hij naar het pittoreske dat onze begijnhoven, onze hofjes, onze kerkjes hem zoo kwistig aanbieden. Zijn eigen atelier, een groepeering van tinnen of koperen vaatwerk, een oud beeldeken of boek en enkele bloemen zijn hem een voldoende motief waaruit hij schoonheid weet te tooveren. En zijn groote verdienste blijft steeds dat hij voor niets wil afstand doen van de waarheid die schrale geraniumplant kon evengoed een drietal bloemtrossen hebben had hij gewild, maar Bou dry teekent hem sjofel omdat hij hem zoo in het bloempotje staan heeft. Zijn kleur kan hel zijn waar hij bloemen weer geeft of mag als hij een binnenhuis-tafereeltje borstelt. Er zijn voor Boudry te leper nog veel schoone dagen weggelegd en wij raden de kunstliefheb bers, die zulks nog niet deden, ten zeerste aan de tentoonstelling, die tot en met Maandag 24 Ja nuari openblijft, met een bezoek te vereeren. Koninklijke Tooneelkring DE VLAAMSCHE STER YPER Bureel om 7 u. 30 Gordijn om 8 uur in de Feestzaal ConcordiaSeminariestraat, GALAVERTOONING VAN Geprimeerd Tooneelspel in 3 Bedrijven door Willem PUTMAN. Prijzen der plaatsen Eerste rang 6 frank Tweede rang 4 fr. 50. Kaarten te bekomen in het lokaal Cortcordia Willems - Fonds leper De voordracht door den heer Jonckheere, die hier verleden week werd aangekondigd, is een echt succes geweest en het select publiek zal van deze spreekbeurt lang een beste herinnering dra gen. Karei Jonckheere, leeraar te Nieuwpoort, is een veelzijdig en allerbegaafdst mensch. Als dichter staat hij hoog aangeschreven en zijn optreden hier als spreker en humorist was een veropen baring. Hij weet als niet een de gepaste atmosfeer te tooveren zoodat de luisteraar hem volgt op de cargoboot die hem van Antwerpen voert naar het Kanaal, langs Vera Cruz, langs de Bermuden tot we met hem in Cuba aanlanden. We hebben van den heer Jonckheere leeren blikken in de ziel van het land en het leven van het Cubaansche volk met zijn schoone rijke na tuur en zijn leelijke verkochte politiek. Het is voor het Willems-Fonds van leper een flinke avond geweesten wij wenschen het be stuur van de afdeeling geluk met de keus van haar voordrachtgevers. Onder de cultuurmaatschappijen onzer stad heeft het Willems-Fonds door den ernst van zijn werk en het gehalte van zijn feesten zich een allereerste plaats veroverd. In de maand Februari richt de afdeeling haar Joost van den Vondel hulde in. De heer Dekeyzer, professor aan de Vlaamsche Universiteit, zal er het woord voeren. ALMA N ACH DE LIÉCE POUR 1938 en vente au bureau de ce journal 34. rue au Beurre, 34 Y P R E S De Mensch wordt steeds gezonder Men schrijft in de N. R. C. De mensch wordt steeds gezonder leeft steeds lan ger. Twee statistici van de Metropolitan Life Insu rance Co van New York. dr. L. J. Dublin en dr. A. J. Lotka, komen tot deze slotsom in een verslag betref fende de waarnemingen over zeventien millioen verze kerden van de zoogenaamde industrieele afdeeling met wekelijksche premiebetaling gedurende 25 jaren. Zij verklaren, dat de wereld thans verkeert in een gezond heidstijdperk, ongeëvenaard in de geschiedenis. In die vijf-en-twintig jaren steeg de gemiddelde le vensduur dezer polishouders met bijna veertien jaren tot 60 jaar. Dit moet worden toegeschreven aan den vooruitgang der geneeskunst, die het meest ten voor- deele is gekomen van de jonge leeftijden. De sterfte aan mazelen, roodvonk, kinkhoest en diphterie, de meest voorkomende kinderziekten, is met ruim tachtig pet. gedaald dank zij betere voeding, betere verzorging, een ruimer gebruik van gepasteuriseerde melk, een ge stegen levensstandaard en... muskietenhorren, die be smetting-verspreidende insecten buiten het raam hou den. De tuberculose begint in Amerika te wijken. Zij is althans niet meer zoo verwoestend als voor twintig ja ren, toen zij bovenaan de lijst der gevaarlijkste ziekten stond thans neemt zij de zevende plaats in. Afgenomen is voorts de sterfte door zwangerschap en in het kraambed. Echter niet tengevolge van verbe tering in de verpleging of de geneeskunst, zeggen deze statistici, maar alleen omdat de geboorten zijn afgeno men. Ovenvonnen zijn daarentegen door zulke verbe tering (nl. door de serumtherapie) een aantal ziekten, waarvan vroeger herstel uitgesloten scheen, zooals suikerziekte. Althans men is geslaagd, het leven van lijders aan diabetes met behulp van insuline te ver lengen en kwaadaardige bloedarmoede te bestrijden met leveraftreksels. Wat kanker aangaat, bevestigt ook dit verslag, dat de toeneming van he^ aantal gevallen op zichzelf geen ver ontrustend verschijnsel is, maar verklaard kan worden uit den verlengden levensduur. Deze ziekte treft vooral den middelbaren en den zeer hoogen leeftijd en zij moest wel toenemen bij het toenemen van het aantal oude lieden. Met een paradox zou men dit verschijnsel dus eigenlijk aan den verbeterden gezondheidstoestand en den vooruitgang der geneeskunst kunnen danken. Opmerkelijk is, dat het aantal sterfgevallen bij vrou wen tusschen 35 en 54 een kleine vermindering, bij mannen daarentegen een vermeerdering aanwijst. Dr. Dublin en dr. Lotka geven de volgende Verklaring kanker wordt gemakkelijker ontdekt dan vroeger, maar komt bij mannen veelvuldiger voor op onbereikbare plaatsen, zoodat èn de diagnose èn de behandeling moeilijker worden. De grootste sterfte veroorzaken, volgens dit Ameri- kaansche verslag, ziekten van het hart en de nieren. Toch is ook in deze groepen de sterfte in de laatste 25 jaren met 20 pet. verminderd onder de polishouders van de Metropolitan. Nog geen verklaring is gevonden voor de geweldige sterfte aan griep zoowel in Europa als in Amerika in 1918. Zou de wereldoorlog hiermede in verband staan Binnen enkele maanden stierven in de V. St. zoowat 500.000 menschen aan griep. Even moeilijk is het. een verklaring te vinden voor de omstandigheid, dat deze pandemie gevolgd werd door een afneming van de sterfte aan hartziekten (met 20 pet.), chronische nephritis (met 16 pet.), bloeduitstorting in de hersenen (7 pet.). Ofschoon het dus met de gezondheid der menschheid over het geheel uitstekend staat, zijn de opstellers van het verslag nog niet tevreden. Zij sporen aan tot voort durende waakzaamheid en zelfs krachtiger pogingen, om den levensduur nog meer te verlengen. Waartoe zij wijzen op den vooruitgang van den gemiddelden levens duur in Nieuw-Zeeland tot 68 jaar voor vrouwen en tot 65 jaar voor mannen. Waarom zouden wij hier het cijfer niet op 70 kunnen brengen vragen zij, met echt Amerikaanschen sportzin. Ook Nederland blijft boven het Amerikaansche ge middelde. In het tijdperk 1921-30 is, volgens het cen traal bureau voor de statistiek, de gemiddelde leeftijd voor mannen toegenomen tot 61,9 jaar. voor vrouwen tot 63.5 jaar tegen onderscheidenlijk 38,4 en 40,7 jaar in het tijdvak 1870-79, ongetwijfeld een enorme stijging. Vergelijkt men dit met den levensduur bij dieren, waar van vooral vogels zeer oud kunnen worden, dan komt de gemiddelde Nederlander (met respect) dicht bij den uil, die gem. 60 tot 70 jaar wordt. Hij zit zijn mededin ger althans dicht op de hielen. 24, Adj. Masscheleinlaan, 24 I E P E R Onderhandelingen voor

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9