GROOT BAL Cinema Flora, Yper Het Herstel der Vaart Yper - Komen voor het Parlement 18 JAAR, N 44 29 JANUARI 1938 18 ANNÉE, N 44 29jANVIER 1938 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres Het Treinverkeer Yper-Roeselaere MET TOMBOLA HET YPERSCHE LA D'YPRES ORGAAN DER VEREEN1GING DER GETElSïEKDEN ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Beheer, Opstel en Aamkondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Redaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, 11 RES Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. 50(1 Les articles non signés sont refusés Sedert October 1.1. hebben we het niet noodig geacht nog over deze zaak te handelen. De Raad van Beheer der N. M. B. S. had tot de herinrich ting van het voorloopig afgeschafte spoorverkeer tussdhen leper en Roeselaere beslist. We stonden voor een voltrokken feit... en moes ten dus de verdere afwikkeling der herinrichting afwachten. In de laatste maanden van verleden jaar en zelfs nog verleden week, werd, nu eens in strooi- briefkens dan eens in een plaatselijk weekblad, onze houding en onze strijd voor de herinrich ting van het spoorverkeer beknibbeld. We nemen graag aan dat onze opvattingen soms verschillen met andere confraters we verstaan dat een week- /ad, als het al dan niet politieke doeleinden na streeft, in menig opzicht kan verschillen, maar we zijn spijtig om het feit dat deze confraters, van aard geneigd en steeds vaardig om kritiek uit te oefenen, zooveel maanden in 1936 en 1937 hebben laten voorbijgaan zonder maar eens de door ons gepubliceerde documenten, cijfers, brie ven, deficitaire uitslagen te weerleggen of onjuist te verklaren. We willen op al deze grieven, vroe ger breedvoerig uiteengezet, niet meer terugko men of verder uitwijden. Enkel dit, moest het systeem-type hier voorloopig ingevoerd in 1932. werkelijk alle voldoening en winsten zooals voor zien bij de afschaffing gegeven hebben, we zou den dit systeem op andere lijnen toegepast vin den. Zulks is het geval niet. Voor wat de finan- cieele resultaten betreft kunnen we gerust ver klaren dat ze, gezien de vooruitzichten gekoesterd in 1932, werkelijk erbarmelijk waren. Dit alles hoort tot het verleden... Net zooals we het onze bijgedragen hebben om een einde te stellen aan een eenigen en voorloopigen toestand, zullen we alles doen wat mogelijk valt om het spoorverkeer op een redelijke wijze in te richten. Want we krijgen voldoening in princiep, maar in werkelijkheid heeft men van hoogerhand gezorgd om een erbarmelijke uurregeling. Niemand kan bevredigd zijn met de huidige vertrekuren zoo wel van leper als van Roeselaere. De verbindin gen moeten normaal en op geschikte uren ge schieden... of willen de Bureelen der N.M.B.S. eenvoudig de herinrichting van het treinverkeer saboteeren Van leper naar Roeselaere moet er een ver binding komen rond 7.40. Van uit Roeselaere naar leper rond 6.20 u. 's avonds moeten de. ver bindingen ook beter geregeld worden. Dit kan en als het moet dat men eenvoudig de kruissporen in de stations Moorslede en Zonnebeke herin- richte Geen half werk. HH. Beheerders der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Onze HH. Volksvertegenwoordigers en Senatoren zul len welwillend het hunne bijdragen om bij Mi nister Marck op een verbeterde uurregeling aan te dringen. En waarom geen interpellatie tijdens de bespreking van het Budget van Verkeer OP ZONDAG 30 JANUARI 1938 om 18 uur LAPIERE'S ZAAL ingericht door Ypres Swimming Club Er zullen vele prachtige prijzen te winnen zijn Kaarten zijn bij alle leden te bekomen aan 3 Fr. Zooals wij het in ons laatste nummer aankon digden, had, tijdens de vergadering van Dinsdag 18 Januari 1938, in de Kamer van Volksvertegen woordigers een ondervraging plaats, van den Heer Missiaen en gericht tot den Heer Minister van Middenstand en Economische Zaken, over den slechten economischen toestand waarin het arrondissement Yper zich thans bevindt. Bij het behandelen van dit onderwerp liep de bespreking, zooals het ten andere te verwachten was, bijna hoofdzakelijk over het herstel der vaart Yper-Komen, die hier algemeen aanzien wordt als het eenige afdoende middel om de her opbeuring onzer streek te bewerken en hier op nieuw handel en nijverheid te doen bloeien. Wij laten hier ten titel van documenteering deze bespreking volgen zooals ze in de Parle mentaire Handelingen verscheen, doch wij ach ten het volstrekt overbodig sommige beweringen of uitlatingen, die er in voorkomen, te weerleg gen, daar onze trouwe lezers, die voldoende van de kwestie op de hoogte zijn en met ons van het nut der vaart overtuigd zijn, vooral na het zoo merkwaardig verslag van den Heer algemeen secretaris Delmer over de binnenscheepvaart, zelf wel de gepaste gevolgtrekkingen er uit zul len maken. Wij houden er nochtans aan hier den Heer volksvertegenwoordiger Butaye, die zich steeds voor de verdediging der belangen van het Yper- sche en namelijk voor de kwestie van het herstel der vaart Yper-Komen, aan onze zijde heeft ge steld, nogmaals van harte te bedanken voor de wijze waarop hij opnieuw, tijdens bedoelde ka merzitting, onze belangen heeft behartigd. Wij bedanken insgelijks den Heer Van Isacker, Mi nister van Middenstand en Economische Zaken, die deze gelegenheid heeft waargenomen om zijne genegenheid voor Yper te betuigen en open lijk aan zijne overtuiging van het nut en de nood zakelijkheid der vaart Yper-Komen heeft lucht gegeven. In zijne belangrijke uiteenzetting miek hij herhaaldelijk gewag van het verslag van den Heer Demeyere, regeeringscommissaris voor het grensarbeidersgebied, die zooals wij het weten ook een hardnekkige voorstander is van het her stel der vaart Yper-Komen en dit werk ten zeer ste heeft aangeprezen om de werkloosheid te be strijden en de economische heropbeuring onzer streek te bevorderen. Aan den Heer Demeyere, die den toestand onzer streek grondig heeft be studeerd. sturen wij hier ook onzen innigsten dank om zijn voor onze streek zoo gunstig advies waarvan zonder twijfel door den bevoegden mi nister zal rekening gehouden worden bij het ne men der beslissing die men van hem verwacht. Dit gezegd zijnde, laten wij hier nu de uiteen zetting van den Heer Missiaen en de bespreking dezer interpellatie volgen. De heer Missiaen (op het spreekgestoelte). Mevrou wen, mijne heeren, wanneer wij vandaag deze inter pellatie houden over den erbarmelijken economischen toestand van het arrondissement leper, dat wil niet beteekenen dat deze toestand nu op eens zoo slecht ge worden is, dat wij de noodzakelijkheid voelen de aan dacht van den achtbaren heer minister en van de Ka mer daarop te vestigen. In 1929, wanneer de Fransche regeering de eerste maatregelen heeft genomen tegenover de grensarbei ders. hebben wij voorzien dat, in de streken waar die (Zie programma op tweede bladzijde). arbeiders wonen, die maatregelen tot moeilijke toe standen zouden leiden, daar de inzichten klaarblijkend niet waren, gemakkelijkheden te scheppen voor onze Bevolking, om over de grens te gaan werken. De krisis heeft alle landen geteisterd en heeft dus ook het Noorden van Frankrijk niet gespaard. Wij heb ben gezien dat de Fransche regeering steeds strengere maatregelen heeft genomen om de Belgische arbeiders uit het land te weren. Toen de toestand van langs om erger werd. hebben wij de aandacht van den heer minister daarop geves tigd. en maanden lang hebben wij gevraagd dat een speciaal commissaris zou benoemd worden om den toe stand der grensarbeiders te bestudeeren. Na lang aan dringen werd de heer De Meyere als commissaris voor het grensarbeidersgebied benoemd, om den toestand te onderzoeken, en wij moeten erkennen dat, wat het ar rondissement leper betreft, zeer weinig, om niet te zeggen niets daarvan in huis is gekomen. In Mei van verleden jaar, toen de Koning een bezoek bracht aan onze gewesten, hebben wij vastgesteld dat de inrichters, die overal den Vorst hebben geleid, met hem in onze streek njet zijn gekomen om de eenvou dige reden dat hij daar ook absoluut niets hadde gezien van het economisch herstel, dat men hem wilde toonen. Onmiddellijk hebben wij tot den toenmaligen eerste- minister, den heer Van Zeeland, een brief geschreven waarin ik, onder meer, vaststelde Mag ik mij veroorloven het volgende op te merken Het arrondissement leper is ook in het grensarbeiders gebied gelegen. Zelfs maakt gansch het arrondissement deel van die zone. In dit arrondissement is de werk loosheid zoo groot, procentsgewijze genomen, als in de andere deelen van dat gebied. En, wat meer is, daar er in het arrondissement leper geen nijverheid ter plaatse is, is de opslorping der werkloosheid dan ook onbeduidend. De werkloosheid is in het Noorden van Frankrijk zeer weinig afgenomen, maar de moeilijkheden van de grensarbeiders om in Frankrijk te gaan werken, zijn sterk toegenomen, zoodat het gevolg van dat alles is, dat het aantal werkloozen in het arrondissement leper, op dit oogenblik hooger is dan in Maart 1935, op het oogenblik dat ge uwe eerste regeering van nationaal herstel gevormd hebt. Het verwondert mij dan ook grootelijks, dat tot op heden niets in huis gekomen is van dat commissariaat der grensarbeidersstreek, in het arrondissement leper. Voor zoover ik weet, werden geene voorstellen gedaan om de werkloosheid alhier op te slorpen, en ook voor zoover ik weet, is tot hiertoe geen enkel werk van open baar nut. om de werkloosheid op te slorpen, met de geldelijke hulp van de O.R.E.C., aangelegd geworden Dit schreven we in Mei 1937. en sindsdien is de toe stand, ver van verbeterd, nog veel erger geworden. Wij willen nu niet beweren dat de regeering opzet telijk minder gedaan heeft voor het arrondissement leper, dan voor gelijk welk arrondissement uit andere gedeelten van het land. Maar wij staan daar voor uit zonderlijke toestanden. En wij mogen vrij en vrank zeggen, dat de regeering er niet de minste nota heeft van genomen dat voor buitengewone gevallen ook bui tengewone maatregelen moeten getroffen worden. Wij beweren niet dat de regeering niets heeft gedaan. Zij heeft gedaan zooals voor gansch het land de openbare besturen aangemoedigd om kleine openbare werken uit te voeren met de toelagen van de O. R. E. C. Maar dat is geen oplossing. Straten verbeteren, beken kuischen, een paar scholen bouwen, een station bouwen, en zoo meer. dat geeft natuurlijk tijdelijk werk aan sommige arbeiders, maar die politiek is niet van aard om het economische leven van een arrondissement herop te beuren. Wij zijn van oordeel dat meer gewichtige maat regelen dienen genomen te worden, om den toestand te verbeteren en de leefbaarheid der bevolking van het arrondissement leper te verzekeren. Hoe is die toestand werkelijk Het arrondissement leper telt 125.000 inwo ners. Het grootste gedeelte van dit arrondissement is landbouwgebied. Er moet echter opgemerkt worden dat het over het algemeene kleine middelmatige landbouwbedrijven zijn, die in veel gevallen in familie uitgebaat worden, en dat er hoogstens 800 landarbeiders in dit bedrijf, daar ge bruikt worden. Uit een onderzoek door onze organisaties ingesteld want het is mij onmogelijk geweest inlichtingen te ver krijgen van de openbare besturen blijkt het, dat in ons arrondissement hoogstens 2.500 arbeiders gebezigd worden in de plaatselijke nijverheid. Ik heb hier, per gemeente het aantal arbeiders gebruikt in de metaal bouw-, hout-, electriciteit-, vlasnijverheid, enz. De tijd'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1