POLITIEKE UITZICHTEN Mme Vandendriessche les cloches de corneville Les Cioches de Corneville dentiste BINNENLAND BEGEER1NGSMOEILLIKHEDEN WERKLOOSHEID NEEMT ONRUSTWEKKENDEN OMVANG HET INDEXCIJFER MET 8 PUNTEN GESTEGEN DE REGEERING VRAAGT BIJKREDIETEN AAN TAL RIJKE INTERPELLATIES EN HERRIE NIEUWE WETSVOORSTELLEN DE KATHOLIEKE KON- CENTRATIE. Donderdagmorgen, 27 Januari 1938. Onze huidige Regeering staat er momenteel alles behalve rooskleurig voor. Zij heeft immers met de drie ledige moeilijkheid van werkloosheid, levensduurte en begrootingsevenwicht te kampen. In Januari 1937 waren er slechts 163.000 werkloozen in ons land nu. in Januari 1938 zijn er ruim tweehon derdduizend. Tot overmaat van ramp komt daar nu rog oij dat de levensduurte aanmerkelijk is verhoogd het Rijksindexcijfer op 15 Januari duidt op dit van 15 December 11. een verhooging van acht punten aan. En... de Regeering vraagt enorme bijkredieten aan. Dit zijn pijnlijke vaststellingen, die begrijpbaar geen aanleiding geven tot geruststellende Politieke Uitzich ten. Want armoede, levensduurte en gebrek aan geld zijn voer een volk en een land alles behalve gerust stellende dingen. Daar komt bij dat wanneer een land in moeilijkheden verkeert, de anti-Regeeringspartijen er steeds gretig gebruik van maken om de bevolking op te hitsen, nieuwe herrie te scheppen, de momenteele moeilijkheden te verscherpen. Het is duidelijk dat onze Regeering nu dubbel waak zaam en aktief moet optreden. Zij moet onmiddellijk, zonder één dag tijd te verspillen, haar ekonomisch plan herzien, om het aan de huidige omstandigheden aan te passen, om ten spoedigste krachtdadig te velde te trek ken tegen de dreigende inzinking. Initiatieven moeten getroffen worden, onmiddellijk, om zonder geldverspil ling. de werkloozen in zoo groot getal mogelijk aan het werk te zetten. Waarom bijvoorbeeld zouden in de over stroomde streken van het land geen openbare werken uitgevoerd worden werken die noodzakelijk zijn, wer ken die tenslotte heel wat minder zouden kosten dan de niet-uitvoering ervan. Wij denken bijvoorbeeld aan het Land van Waas, aan Kortrijk en Meenen, aan de Man- delstreek, aan de Waalsche gewesten van Samber en Maas. Waarom dan ook zou de Regeering zich langer onttrekken aan de noodzaak tot het opsporen en aan duiden van nieuwe afzetgebieden? Wij denken eraan hoe aarzelen en wachten in deze dringende aangelegen heden ontzenuwend moet werken op de tweemaal ruim honderdduizend werkloozen van ons land en hoe die zenuw-ontwrichting tenslotte kan uitgroeien tot drei gende mistevredenheid, tot flagrante verstoring der openbare rust. Men moet den huidigen toestand vlak in de oogen durven te kijken. Men moet durven inzien dat nu de werkloosheid onrustwekkend stijgt, het geenszins het gewenschte moment is om de levensduurte te weten stijgen, vooral nu niet, nu dat de winter zich nog op zijn scherpst kan laten gevoelen. Inderdaad het feit dat op 15 December 11. het Rijks-Indexcijfer op 758 punten stond, en nu, op 15 Januari 1938, op 766, dat feit beteekent toch op zijn minst dat veel menschen de buikriem nog wat dichter zullen moeten toetrekken, dat veel menschen wat langer in de koude en in den don ker zullen moeten tobben, dat veel kinderen nog meer aan ondervoeding zullen lijden en wegkwijnen. Dat is één zwarte zijde van de huidige Regeerings- moeilijkhedén. De tweede zwarte zijde is dat bij de behandeling van de Begrooting van Binnenlandsche Zaken, de Minister van Financiën, bij de Kamer een wetsontwerp heeft ingediend houdende regularisaties, overdrachten en bijkredieten voor 1937 en vorige jaren. De bijkredieten beloopen 71.403.264 fr. gewone en 2.549.817 fr. buiten gewone uitgaven voor 1936 en vorige jaren, 464.711.050 fr. gewone en 46.031.674 fr. buitengewone uitgaven voor 1937. De kredietverhoogingen worden toegeschreven aan de stijging van het Indexcijfer en den weerslag op de wedden, pensioenen en prijzen, aan de uitbreiding van de werkloosheid enz... enz... Wat de verhooging met acht punten van het Indexcijfer betreft, zij wordt volledig toegeschreven aan de gevolgen van het mond en klauwzeer, dat de vleeschprijzen deed stijgen. De buitengewone kredieten zouden o. m. bestemd zijn voor: het bouwen van een steiger te Oostende (1 1/2 millioen), het herstellen van schade veroorzaakt aan het strand vóór het Zoutp (1 1/2 millioen), het ver- breeden van een deel van de vaart Gent-Terneuzen (500.000 fr.), het voltooien van de inrichting voor lands verdediging (veertig millioen), de aankoop van een terrein voor de Bibliotheek Albert I <956.750 fr.). de onteigening van gronden voor de vlieghaven te Luik (twee en half millioen). Deze week werd het de Regeering geenszins gemak kelijker gemaakt door een aantal interpellaties, die met herrie gepaard gingen. Heer De Boodt (Katholiek) betoogde dat de taalwet niet wordt toegepast in Vlaanderen. Wij moeten zegde hij aannemen dat de kwaal diep zit. Wij moeten weten of de taalwet van 1932 eindelijk de een taligheid in Vlaanderen zal verzekeren. Er bestaat een taaikommissie, maar haar werk wordt gehinderd. Het beperkt ministerieel komiteit laat toe dat nog twee talige opschriften in Vlaanderen voorkomen». Heer Orban (Katholiek) interpelleert den Eerste Minister over de samenstelling van de raden van be stuur in de parastatale instellingen en over de be noeming. als Gouverneur van de Nationale Bank. van een Vlaamsch onkundige. Bij die gelegenheid kwam heer Orban met cijfers naar voor om de taaltoestan den in België te hekelen Er werd sprak hij een Vlaamsch onkundig Gouverneur benoemd aan de Nationale Bank, en dat op een oogenblik dat de taal toestanden reeds onduldbaar zijn in de parastatale instellingen. In het Instituut voor herdiskonteering 1 Vlaming op 6 bestuursledenin de maatschappij voor krediet aan de nijverheid, 10 Vlaamschonkundigen op 13 in den Raad van Toezicht, 1 toezichter op de 5 die Vlaamsch kent; in de Spaar-, en Lijfrentkas, 5 ledert op 16 die Vlaamsch kennen. En in de binnen diensten blijft alles uitsluitend op Fransche leest ge schoeid. Men moet ons eindelijk zeggen of de taalwet toepasselijk is op deze instellingen. Heer Trulïaut (Socialist) interpelleerde eveneens over het Talenvraagstuk, en deelde mede dat enkele Kamerleden en hij zelf voornemens zijn een wetsvoor stel in te dienen inzake de federatieve inrichting van het land. Mevrouw Blume (Socialist) ontwikkelde haar ïnier- pellatie over de kontingenteering van de margarine- voortbrenging. Zij gaf toe dat de landbouwer recht heeft op bestaansmogelijkheid, en aldus van zijn pro- dukten prijzen moet bekomen, die hem toelaten te le ven. Maar zij wijst er tevens op dat het echter niet is door de boterprijzen hoog te houden, en de margarine- voortbrenging te beperken, dat men den landbouwer zal redden. Heer Releeom (Kommunist) interpelleert over on regelmatigheden bij het opmaken van het maandelijk- sche Indexcijfer. Heer Minister Van Isacker gaf toe dat het huidige Indexcijfer verouderd is, en dat hij daarom nu het noodige deed om het te vermoderni- seeren. Heer Noël «Kommunist) pleitte voor de inrichting van een Federaal België. Heer Devroe (Vlaamsch-Nationalist) interpelleerde over de werkloosheid, en betoogde dat de werkloos heid in Vlaanderen hooger is dan elders. Minister Van Isacker, in antwoord daarop, verzekerde dat getracht zal worden om de werkloozen aan den arbeid te zetten door uitvoering van openbare werken. Door de Kamerleden Eekeiers. Heyman. Van Hoey- landt. Joris en Delwaide werd een wetsvoorstel inge diend houdende afschaffing voor den doortocht van de tunnels onder de Schelde Een wetsvoorstel voor de Organisatie en de Nationa lisatie van voortbrengst en verdeeling der Elektrische Kracht, werd door Socialisten op het bureau der Ka mer, ter bespreking neergelegd, dat er toe strekken moet een einde te stellen aan de kapitalistische uit bating van den publieken dienst der Elektrische Kracht. De Algemeene Raad der B. W. P. kondigt voor 23 Februari e. k. een vergadering aan, waarop de kwestie van de nationalisatie der verzekeringen zal worden besproken. Over De Katholieke Koncentratie' schrijft Taxander in Het Handelsblad (Kath.) de volgende merkwaar dige woordenWij hooren alle dagen van eendracht spreken en wij juichen al de wekroepen, die er voor uitgaan, hartgrondig toe. Dc(ch wij voegen er onmid dellijk bij, dat we van al die met de lippen uitge sproken wenschen niet veel verwachten, zoolang groeps belangen den voorrang nemen op het algemeen partij belang. «De Courant» (Katholiek) spreekt zich inzake Kon centratie nog veel duidelijker uitzij is tot de over tuiging gekomen dat de Vlaamsche Nationalisten ge vaarlijke menschen zijn. waarvoor de Katholieken moe ten oppassen. Dit moge overduidelijk blijken uit haar twee volgende uitspraken Aan den ondergrond van het echt V. N. V.-nationalisme ligt een vage ideologie, die veel gelijkt op een afkooksel van het nationaal- socialisme en dat met onze Dietsche of Oud-Neder- landsche tradities niets te maken heeft... En verderMenschen als V. N. V. zijn gevaarlijke lui, en het is droevig vast te stellen, hoevele goede katholieken zich, bij gebrek aan doorzicht, door hen laten op sleeptouw nemen. Dat degenen, die steeds den mond vol hebben van koncentratie, het koste wat het wilbeginnen met deze verderfelijke geesten te be kampen van wier theorieën zij even ver verwijderd staan als wijZij zijn het immers, die het V. N. V. steeds verder doen afwijken, niet alleen van de Katho lieke partij, doch ook van het katholiek geloof. BUITENLAND Ons Binnenlandsch Overzicht heeft onverwachts zoo veel plaatsruimte opgeëischt, dat wij voor onze Buiten- Iandsche Politieke Uitzichten vrede moeten nemen met de vluchtige opsomming van de grootste tijdingen. Deze week kwam het Donaubekken opnieuw in het middelpunt van de internationale politieke belangstel ling. In Tsjechoslowakije is de kwestie van de Duitsche minderheid aan de orde. In Roemenië, met zijn min of meer nationaal-socialistisch bewind, vestigen de Joden en de andere minderheden de aandacht op zich. In Hongarije blijft nog steeds het probleem van de nieuwe kieswet onopgelost. Oostenrijk kent nog zijn Binnen landsche moeilijkheden, door de betrekkelijke zwakte van de Regeering tegenover het Duitsche Nationaal- Socialisme. Duitschland houdt op 30 Januari a. s. zijn eerste lustrum-herdenking van den officieelen geboortedag van het Derde Rijk. Te dezer gelegenheid zal Hitier in den Rijksdag een rede uitspreken, waarin een terug blik aan zijn bewind van vijf jaar zal gewijd worden. In een Duitsch blad wordt vermoed dat deze rede voornamelijk voor Binnenlandsch gebruik bestemd is. Ook zou Hitler van de gelegenheid gebruik maken om de discussie over het Koloniale vraagstuk in den zin van Duitschland's bekende eisqjien voort te zetten. In Frankrijk is Chautemps erin geslaagd een nieuw kabinet te vormen, waaraan de Socialisten echter geen deel nemen, hoewel zij er hun steun hebben aan toege zegd. De Fransche Kamer heeft daarna de door de soc.-radicalen ingediende motie van vertrouwen met 501 stemmen tegen één stem. aangenomen. In Japan zou er in de gezaghebbende kringen ver schil van meening bestaan over de verder te voeren po litiek nopens China. Er zijn menschen schrijft een Havasvertegenwoordiger die de strijdkrachten van Japan willen concentreeren in Mantsjoerije en Mongolië en de oogen op de Russische grens gevestigd willen houden. Anderen willen de voorloopige regeering te Peping geconsolideerd zien, zonder dat in andere stre ken van China krachten verspild worden. Dat is ook de opvatting van Teroutsji. Een derde strooming wil geheel China bevrijd zien door de oprichting van nieuwe regeeringen, die rekening houden met het volkskarakter en de gesteldheid van het land in de verschillende streken, waarbij centralisatie vermeden moet worden. Deze strooming vertolkt de idee der pan- Aziaten, waarvan Matsoei de bekendste voorvechter is.» In Spanje duurt de strijd om Teruel voort, en laat nog niets voorzien dat de bloedige burger-oorlog een spoedig einde zal nemen. Spectator. C'est done Mercredi proehain. 2 Février 1938, que l'excellente troupe du Théatre Communal Q0 Tournai. Qui obtint ici un succès si mérité dé ja avec la representation de «La Mascotte» et de Rêve de Valse viendra nous donner au Théatre Communal d'Ypres, a 8 heures. la célèbre opérette en 3 actes Paroles de Clairville et Charles Gabet. Musique de Robert Planquette. Cette opérette est Tune de celles qui ont obtenu, en ce genre, le succès le plus considérable. Elle le doit a la fois aux qualités d'un livret amusant et d une musique facile a retenir, alerte et pleine d'entrain. Plusieurs airs de la partition, entre autres Va, petit mousseJe regardais en l'airVoyez par gi, voyez par laetc. sont devenus populaires. La vente des cartes pour cette belle soirée théa trale et la location se feront tous les jours chez M. Ai mé Gruwez, rue au Beurre, de 14 a 16 h., et au Café Astrid, Place Vandenpeereboom. en face du théatre et le Dimanche 30 Janvier, de 11 h. a 12 1/2 h., au théatre même. Nous co'nseillons vivement les amateurs de beaux spectacles de ne pas attendre le dernier moment pour retenir leurs places, car celles-ci s'enlèvent rapidement et comme toujours les pre miers venus sont les mieux placés. Representation de la revue Ontploft o Les croix du feu de la section d'Ypres et environs auront pu constater avec infiniment de plaisir que la sympathie des Yprois leur est largement acquise. La recette aura été belle et la caisse de secours bien ali- mentée. D'ailleurs. le contraire eüt-il été admissible Les croix du feu, s'ils ont eu le .bonheur de ne point trouver une croix de bois au bout de leur calvaire, néanmoins continuent a souffrir physiquement et mora- lement. mais sans qu'on puisse soupgonner leur douleur. En effet, ils ont le sourire des ames saintes qui con- naissent la joie du devoir accompli. lis ont voulu nous montrer, comment aux heures les plus tragiques de notre histoire, ils savaient se dlvertir en parodiant les petites et grandes misères de leur vie angoissante et déprimante. Cette revue, en 3 actes de A Nobels, jouée en 1916, au front, a Hoogstade-Linde. par le lr Bataillon du 4' régiment de ligne, ne füt-elle pas le grand succès militaire de 1914-1918 L'auteur a imaginé la visite au front d'un délégué du ministère du Havre, chargé de se renseigner sur le moral des troupes. A Elsendamme-Linde, il rencontre une jeune réfu- giée qui voudrait voir de prés la vie des soldats, au cantonnement et aux tranchées. mais qui caresse sur- tout l'espoir de retrouver son amant d'autrefois. II s'offre pour la chaperonner. Elle accepte. Et... faut-il le dire?... Fientje retrouve son Franske!... Un mariage a la Panne termine ce spectacle, oü la verve du Jasse frondeur et moqueur. mais courageux et bon enfant, ne cesse d'exciter l'enthousiasme et la joie du public. Mme Van Heester, la charmante Fientje. et tous ses partenaires ont été dans la bonne note. Ils nous ont diverti sans fröler la trivialité, ni même le grotesque. Le ballet des balayeurs, rythmé avec désinvolture, dans un balancement de jambes longues et courtes par le corps de ballet (ou des balais), aux floches balantes et aux souliers ferrés, a eu beaucoup de succès. II fut bissé, ainsi que l'apothéose finale oü Fientje, drapée dans nos trois couleurs apparaissait comme la Belgique personnifiée. au milieu de ses nobles dé- fenseurs, qui chantaient Flotte petit drapeau Enfin des applaudissements frénétiques saluèrent les derniers accords de la Brabangonne jouée par l'orches- tre. sous la direction de M. Brants, chef de musique du 4' régiment de ligne. Puisque nous le nommons. disons tout de suite que 1 orchestre encadrait et soulignait admirablement les trois actes de cette belle revue dont nous conserverons le meilleur souvenir. Dans une courte allocution allant droit au coeur, le trés sympathique Président. M. Lucien Cambier, expri- ma toute la gratitude des croix de feu aux nombreuses personnes qui avaient répondu a leur appel. Puis une charmante demoiselle remit une magnifique gerbe a Madame Van Heester. I. nous reste encore a adresser nos plus sincères ei [citations aux vaillants organisateurs de cette belle soiree, dont le mot d'ordre reste Ordre et Discipline, dans la concorde Ah si tout le monde voulait l'adopter. nous n'aurions plus de nausées en parcourant notre journal, qui nous apporte des relents de charniers et de ruines fumantes, dans une atmosphère d'astuce. de haine et de perfidie. GAIRED. de Stuersstraat, 7 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4