DE KEIZER LUX-CH ICORE I Y P RIA N A <366) VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER ALLERHANDE NIEUWS Huismoeders, PROEFT POTJESCHIETING Maandag 13 Februari Vriendenschieting MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Veresnigde Hofbouwliefhebbers Ste elifk Slachthuis van Yper Burgerlijke Stand van Yper YPER. Wielrijder door auto omvergereden en erg gekwetst. Zondag avond, rond 6 u., kwam de 50 ja rige Croquette Theophiel, wonende te Vlamertinghe. Rodenbachstraat, per velo van Uit de Capucienenstraat gereden en wilde den Vlamertinghesteenweg overste ken om het rijwielpad te nemen en huiswaarts te rijden. Zonder twijfel zal de man niet bemerkt hebben dat daar juist een auto van uit de richting van Vlamertinghe kwam aangehold, want pas bevond hij zich midden den steenweg of hij werd er door de auto gegrepen en met geweld ten gronde geslingerd. De autovoerder, Saesen Alidoor, 35 jaar oud, van Moorslede, die al het moge lijke gedaan had om den wielrijder te vermijden, stopte dadelijk en liep het ongelukkig slachtoffer ter hulp. Vrouw Saesen. die naast haar echtgenoot in de auto ge zeten was. slaakte verschrikt hulpkreten waardoor wel dra ook eenige geburen op het geroep ter plaats kwa men toegesneld. Zij vonden Croquette bewusteloos in een bloedplas uitgestrekt en wat verder zijn velo waar van het vorenste gedeelte gansch verbrijzeld was. Het slachtoffer werd opgenomen en in de naburige woning van Liefooghe gedregen, waar de Heer Dokter Snick, die ontboden werd. het spoedig de eerste zorgen kwam toedienen. Gezien echter den ergen toestand van Cro quette werd hij met de ambulance auto van het Rood Kruis naar het O. L. Vrouw Hospitaal overgebracht, waar men vaststelde dat hij verscheidene ribben ge broken was en ook nog een schedelbreuk had opgeloo- pen. Zijn toestand werd er als levensgevaarlijk be schouwd. De politie kwam ter plaats het noodige onderzoek doen. Eerlijke vinder. Zaterdag voormiddag vond de pasteibakker M. een zwart lederen hapdtaschje in zijn winkel waarin, benevens een eenzelvigheidskaart op naam van Vrouw Meerseman, geboren Zulma Bruyneel en wonende te Vlamertinghe, Vijverhoek, ook nog de schoone som van boven de 1100 fr. stak. De eigenaar ster. die. zooals wel te begrijpen, ongerust was over het verlies dezer belangrijke som, har er reeds aangifte van gaan doen bij de politie en kwam korts daarop terug in den winkel van M. waar zij, alhoewel zij er eerst nog niet wilde bekennen iets verloren te hebben, dade lijk terug in het bezit van haar sacoche met den waar- devollen inhoud gesteld werd. Deze schoone daad strekt den eerlijken vinder ter eere. maar wat minder wel is, 't is dat de vrouw zich vergenoegde met den vinder te bedanken en zelfs niet de kleinste belooning voor zijn moeite naliet, 't Is waar lijk niet op die manier dat men de eerlijkheid, die nu reeds steeds zeldzamer wordt vooral wanneer het ge vonden voorwerpen van waarde betreft, zal aanmoe digen. Botsing. Zaterdag laatst, rond 1 u. 30 's namiddags, kwam Vandenbussche Emile, beenhouwer, wonende al hier in de Rijselstraat, per auto door de Dixmudestraat van uit de richting der Groote Markt naar de Kaai gereden, toen hij, gekomen aan het kruispunt der Car- tonstraat. aangereden werd door een autocamionnet, gevoerd door Camerlynck André, 25 jaar oud, van Watou. die van uit de Surmontstraat kwam en de Car- tonstraat wilde inrijden. Gelukkiglijk werd niemand gekwetst, doch beide voertuigen werden beschadigd. Vechtersbazen. Zondag avond, rond 9 u., stond de 23 jarige Vermeulen Georges, van Elverdinghe, nabij een friturekar alhier op de Groote Markt. Op zeker oogenblik kwam daar ook de genaamde Degraeve Mau rice, van Yper. die zoo pas een dichtbij gelegen herberg verlaten had. een zakje frites bestellen, waarop Ver meulen hem zegde gij moogt er ook twee eten. De graeve nam deze woorden kwalijk op en vloog Ver meulen te lijve. Hij sloeg hem zoo geweldig dat Ver meulen ten gronde viel en stampte hem daarna nog in het aangezicht. Gelukkiglijk verscheen de politie spoe dig ter plaats om een einde aan dit gevecht te stellen. Denzelfden avond, doch veel later, immers midder nacht had reeds sedert lang geslegen, had er in de Ge vangenisstraat een andere aanranding plaats. De ge- naamden Allewaert Jozef, 25 jaar oud, van Langemarck. en Verschoore Jan, 22 jaar, van Yper, hadden ruzie ge kregen in een herberg der St Jacobstraat, doch om ver dere moeilijkheden te vermijden was Allewaert er van door getrokken. In de Gevangenisstraat echter werd hij, rechtover de herberg Au Bienvenu achterhaald door Verschoore die hem zoodanig sloeg tot hij half be dwelmd ten gronde zeeg. Wanneer hij terug bijkwam ging Allewaert klacht indienen bij de politie, die pro- ces-verbaal opstelde. Aanrijding. Dinsdag avond, korts voor 8 u.. had er op den hoek der Maloulaan en de Stuersstraat, een aan rijding plaats tusschen den autocamion van Rodthoofd Gaston, van Deurne, die van uit de Stuersstraat gebold kwam, en de Maloulaan wilde inslaan, en de auto van Goetgheluck Paul, van Yper, die van uit de richting der R. Colaertplaats kwam en insgelijks naar de Maloulaan reed. Deze laatste auto. waarin ook nog Vrouw Logier Eugenie en Bintein Gerard, beiden van Yper, gezeten waren, werd weggeslingerd tot dicht bij de aanduidings- paal, aan den overkant der straat, en stond gedraaid met het vorenste terug naar de Statie. Door den schok was het rechter portier van de auto open gevlogen, waardoor vrouw Logier ten gronde stuikte en zich in haar val over gansch het lichaam kwetste. Zij werd per taxi naar de woning van een dokter gevoerd die haar verzorgde en haar vervolgens naar huis bracht. Ook de autovcerder Goetgheiuck had door de glasscher ven der gebroken ru:t van de rechterdeur enkele schrammen in het aangezicht opgeloopen. terwijl cie andere inzittende, Bintein, er met den schrik van af kwam. De camion van Rodthoofd was tot tegen den gevel van het huis van Dr Verbeke gereden, doch de auto bestuurder had gelukkiglijk niet het minste letsel. Zijn camion echter was langs voren gansch bescha digd en ook de auto van Goetghelucx was deerlijk ge havend, vooral aan den rechter voorkant. De politie kwam ter plaats het gebruikelijk onder zoek doen om de verantwoordelijkheden vast te stellen. Droevig geval. Het 14 jarig kleindochtertje van den 70 jarigen Warlop Edouard, bij wien het inwoont, kwam Dinsdag middag zooals gewoonte van school terug thuis, doch vond haar grootvader nevens de stoof in de keu ken liggen. Verschrikt liep het kind bij de geburen, die het meisje bij hen opnamen en aanstonds priester en dokter verwittigden. Deze laatste kon enkel den dood vaststellen, veroorzaakt door een hartkwaal waaraan de ouderling reeds sedert lange jaren leed. Wat de treurig heid van het geval nog verhoogt, is dat vrouw Warlop, de grootmoeder van het kind, reeds sedert vier maan den in het O. L. Vrouwhospitaal verpleegd wordt. Een ongelukkig begin. Voor de eerste maal dat de trein Yper-Rousselare. die reeds sedert verschillige ja ren afgeschaft was. terug in dienst werd gesteld, deden zich Dinsdag laatst op die lijn een reeks kleine onge vallen voor. De eerste trein, die te 5 u. 05 's morgens uit Rousse- lare vertrekt, kreeg even voorbij het station Moorslede defect, daar er een as van de locomotief doorbrak. De arbeiders, die op dezen trein hadden plaats genomen om zich naar hun werk te begeven, alsmede de post stukken. die op de autobus moesten overgeladen wor den, kwamen slechts met een groote vertraging ter be stemming. Het verkeer op de lijn was onderbroken tot 8 uur 's morgens en in afwachting dat de beschadigde loco motief naar de stelplaats van Yper kon overgebracht worden, werden er treinen ingelegd van Yper tot Moor slede en van Moorslede tot Rousselare, zoodat de reizi gers dus verplicht waren van den eenen trein op den anderen over te stappen. Tengevolge van een misverstand stopte de trein van 10 u. 25 niet te Moorslede. De reizigers, die deze ge meente voor bestemming hadden, mieken gebruik van het noodsein om den trein te doen stoppen, doch werden slechts op het gehucht de Kerselaar afgelost, zoodat ze nog 5 km. te voet op hunne stappen mochten terug- keeren. En tot overmaat van ongeluk ontspoorde de trein Yper-Rousselare 's namiddags om 15 u. 15 bij het ver laten der statie van Yper. wat wederom een groote ver traging in den dienst veroorzaakte. Gelukkiglijk be paalde alles zich, in beide ongevallen, bij eenige stof felijke schade. T-"rr1 Trm'i"ir*<'p'nr mgn'ginn ZONNEBEKE. Houwitser ontdekt. Woensdag laatst, bij het bewerken van zijn land, vond de genaam de Pattyn Waldrinus nog een houwitser van 90 cm. hoogte en 70 cm. omtrek, wegende ongeveer 150 kgr. De herinzamelingsdienst van Westroosebeke werd da delijk gewaarschuwd, ten einde dit gevaarlijk goed te komen weghalen. PI.OEGSTEERT. Verkeersongeval. Aan de Sluis- wijk, langs de baan van Ploegsteert naar Komen, werd de 9 jarige Missiaen Paul, wonende Rijselsteenweg en die aldaar eenige boodschappen was komen doen, ver rast door den motorijder Callemyn Alfred, wonende te Waasten-Zuid, Ploegsteertstraat. De arme knaap werd enkele meters ver meegesleurd en door de toegesnelde personen opgenomen met een gebroken been en ver scheidene diepe wonden die de bijgeroepen geneesheer verplicht was toe te naaien. Ook de motorijder, die nog gepoogd had den jongen te vermijden, stuikte wat ver der, tengevolge der genomen zwenking, ten gronde en kwetste zich aan handen en knieën. PROVEN. Doodelijk ongeval. De 63 jarige land bouwer Paeco Alfons was Dinsdag met kar en muilezel naar Crombeke gereden om er twee varkens te leveren. Bij den terugkeer, niet ver van zijne woning gekomen, sloeg de muilezel plots op hol, waardoor de man ten gronde viel en ongelukkiglijk onder een der wielen zij ner kar, die hem over den nek reed, terecht kwam. Een bijgeroepen geneesheer kon enkel den dood vaststellen en de E. H. onderpastoor diende het slachtoffer het H. Oliesel toe in extremis. Eiken MAANDAG, om 5 1 uur stipt 's avonds, POTJESCHIETING in de verwarmde zaal der hérberg Au Saumon MAATSCHAPPIJ DE OUDE Landbouw. Bijen. Neeriiof van het Arrondissement Yper Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. Gesticht in 1894 Verslag der Algemeene Vergadering van 8 Januari 1938 De algemeene-vergadering wordt te 14 J u„ onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbeselaere. voorzitter, geopend De schrijver geeft lezing der verslagen van 7-11 en 5-12-1937. Deze verslagen worden met alge meene stemmen aangenomen. Na kennis gegeven te hebben van het aantal punten door de leden gedurende het verloopen jaar behaald, worden deze door den schatbewaarder der maatschappij aan de leden uitbe- Daarna overhandigt de heer voorzitter, na lezing ge geven te hebben van het diploma, het Eereteeken van 1* klas aan den heer Jules Lecluse. ondervoorzitter, ter belooning voor zijn trouwe diensten bewezen in den schoot der Maatschappij. Na het plechtig aanhooren van ons vaderlandsch lied. wordt de heer Lecluse van harte toegejuicht en gelukgewenscht namens het stads- secretariaat. alsook namens al de leden, waarop de heer Jules Sinaeve. ondervoorzitter, de volgende rede uitspreekt Aan onzen besten vriend en medemakker, Jules LECLUSE. Ik neem de eerbiedige vrijheid in mijnen naam en in naam van het bestuur en der gansche maatschappij De Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbers van het Arrondissement Yper». U als Ondervoorzitter hier te genwoordig, onze beste en welgemeende gelukwenschen toe te sturen. Als medestichter der maatschappij ten jare 1894, zijt gij zoovele jaren getrouw lid gebleven en sedert acht en twintig jaren vervult gij de plaats van onder voorzitter. Gedurende veertig jaren hebt gij. met waardigheid en verkleefdheid, onze maatschappij gesteund en het uwe bijgedragen tot den bloei en den vooruitgang, waarover Gij terecht fier moogt zijn. Het is ook Gij, heer ondervoorzitter, die in alle moeilijke omstandigheden getrouw zijt gebleven en me degewerkt hebt ten voordeele onzer gilde, waarvoor wij. bestuursleden, U dankbaar zijn. En eindelijk is de dag gekomen dat Gij, om uw zwoegen en werken voor onze maatschappij, beloond wordt met het Eereteeken van Eerste Klas. Nu mogen wij U aanzien als gedecoreerde door uwe verkleefdheid, waarover wij U allen veel geluk wen- schen met de hoop U nog vele jaren in ons midden te mogen zien en te groeten. Nogmaals zeg ik U en roepen wij U allen toe met volle borstProficiat Lang leve onzen ondervoorzitter Jules Lecluse Twee nieuwe leden worden voorgesteld, te weten Heer Plancaert van Yper en heer Doom van Elver dinghe. Deze twee nieuwe leden worden aanvaard. Worden als juryleden aangeduid H.H. Widock. Ver warde C„ Wiboo Alf. en Lamps secretaris. Deze Heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werking. Heer Woussen Alf. behaalt 4 p.H. Woussen Jules 4 p. H. Lecluse J. 2 p.H. Cardoen 3 p. Een schoone tombola, geschonken door den Heer voor zitter. alsook eenige aanbrengsten worden vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot. Mijnheer Vanbeselaere, voorzitter, bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten. De algemeene vergadering wordt te 17 u. gesloten. Op Zondag 6 Februari 1938 ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1- Lezing van het voorgaande verslag. 2. Mededeelingen. 3. Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Voordracht. 5. Beoordeeling der aanbrengsten. 6. Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter. A. ersavel. V. Vanbeselaere. Gedurende de maand Januari 1938 werden er in het stedelijk slachthuis van Yper volgende dieren geslacht 3 Stieren 13 Ossen 46 Veerzen 23 Koeien 18 Nuchter kalvers 34 Vette kalvers 36 Schapen 204 Verkens 16 Paarden. Te za- men 393 dieren. van den 29 Januari tot den 4 Februari 1938 v™!™ ,n: C°miJn Paula' Recollettenpoort. 5. van _p .reet Sensier Godelieve, Sint Jacobsstraat, 7. erke.n Yolande, G. de Stuersstraat. 24. Messiaen Li.sabeth Bruggesteenweg. 48. Gouwij Camiel, kandidaat-brievenbestel- ouW n™ !fnne' naa'ster- beiden te Yper. - Gis- huishoudste" bei^Tt"6 Yper Maria-Ludovica' CouIferFjT^h ™aarenborg Camillus. 58 j-, z. b.. echtg. chij Marcel 2 j ^andenp^reboomplaats, 47. - Dau- Geerp. rt Hor- «t JuAes Capronstraat. 23. straa 1 \v*i a kloosterlinge. S. Janshospitaal- ha e-Tie Lenn: 7°P A"guste^ 67 hovenier, echtg. De- ju, 77 Zon"ebe«steenweg. 250. Cloet Caro- straat 9 Gouwy Rosalia. Korte Meersch- Suza7nalijB?ui0ften: Charles Martin- beenhouwer, en Seu CrZ Wmke«uffer. beiden te Yper. - Cortenbere.'"- oo?h^nS!tenYrde politie-'nspecteur:. te naa ste- c;„. i e Yper' en Rachella Didier. ho7er ,e °°m ten"N0°de- Henri °elye. been- Arsèr.e C a lenc" f, A!iesoedt- z. b„ te Moorslede. vper er A ito m' ^erkman- te Coxyde, voorheen te gR Ant0'..ette Van Lqq, werkster, te Coxyde. CTAA. TE KOOP aar V ACHTERKEUKEN I nmh V. gen priis- Zich wenden Lombaardstraat, 17, Yper (389)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12