RAPH - Tailor CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER Eenparige instemming. Alleen de Heer Lemahieu ont houdt zich. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Be groeting van het dienstjaar 1937 Wijziging. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in haar zitting van 18 Januari 1938 besloten enkele wijzigingen te brengen aan haar begroo ting voor 1937. Hierop geeft de Heer voorzitter lezing van een lange reeks artikelen die met de gezamenlijke som van 161.000 frank verminderd worden. Van een anderen kant wor den ook een groot aantal artikels, waarvan de Heer voorzitter eveneens de lij«=t leest, met een gelijke som van 161.000 fr. vermeerderd. M. Vanderghote. Na deze bewerking blijft de be groeting 1937- onveranderd behouden met een overschot van 690 fr. 45. VII. Kerkfabriek van St Maartens Begrooting voor het jaar 1938. M. Vanderghote. De begrooting der Kerkfabriek van St Maartens sluit voor het jaar 1938 in ontvangsten met de som van 67.125 fr. 95 en in uitgaven met de som van 65.712 fr. 28, aldus een overschot latende van frank 1.413.67. Ik stel voor dit goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn. Jvr. Cornillie, de Heeren Seys. Bie- buyck, Leuridan. Verbeke en Vanderghoteonthouden zich de Heeren Michiel. Coutelle. Vergracht en Van Alleynnes. VIII. Stadstuinen Onderhoud Aanbod Toe wijzing. M. Vanderghote. Voor de aanbesteding, welke voor het onderhoud der stadstuinen uitgeschreven werd. heeft slechts een persoon ingeschreven, namelijk de zelfde persoon die zich vroeger reeds met dit onderhoud gelastte. Zijne inschrijving bedraagt voor het eerste lot, zijnde de hoving der Statieplaats, de som van 9.500 fr. en voor het tweede lot de som van 8.300 fr. M. Seys. - Zijn dit dezelfde prijzen als verleden jaar? M. Vanderghote. Neen. zij zijn een weinig hooger. M. Verbeke. De brief van dezen inschrijver is niet gedagteekend. M. Vanderghote. Dit is niet noodig. aarigezien de openbare aanbesteding op een bepaalden datum gehou den werd. M. Verbeke. Om de uitvoering van een werk aan te nemen, moet men zich toch van af zekeren datum tot een anderen datum verbinden. M. Vanderghote. Dit is in het lastenkohier bepaald en ook de datum, die volgens u op den brief van den inschrijver had moeten staan, is door de aanbesteding bepaald. M. Verbeke. Ik dring niet verder aan, doch dit is toch een nalatigheid die door u mogelijks wel tegen een inschrijver had kunnen ingeroepen worden indien het iemand anders had betroffen. Op voorstel van den Heer voorzitter wordt de gehou den aanbesteding met algemeene stemmen goedgekeurd. IX. Leggen van voetpaden Dickebuschsteenweg 2e deel en Vlamertinghesteenweg Aanbesteding Pro ces-verbaal. M. Vande'rghote. De aanbesteding van 6 December 1937 voor het leggen van voetpaden langs den Dicke buschsteenweg 2C deel en langs den Vlamertinghesteen weg heeft volgenden uitslag gegevenMaurice Beun, van Yper, voor lot II 35.646 fr. 08 Charles Duyve- waardt. van Roeselaere, voor lot I 113.395 fr. 19 en voor lot II 36.417 fr. 13 Camille Wybaillie, van Wervick, vor lot I 108.994 fr. 85 en voor lot II 36.551 fr. 56 Jules Defever. van Yper, voor lot I 111.703 fr. 66 en voor lot II 35.593 fr. 04. De laagste aanbieders zijn voor lot I. Camille Wybaillie met 108.994 fr. 85 en voor lot II Jules Defever met 35.593 fr. 04. Het schepencollege stelt voor deze aanbiedingen goed te keuren. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden. X. Leeningen bij het Gemeentekrediet van België voor voetpaden Dickebuschsteenweg 2'1 deel en Vlamer tinghesteenweg Wijziging. M. Vanderghote. Het schepencollege vraagt dat het den gemeenteraad zou behagen de beraadslaging van 25 October 1937, waarbij besloten werd de noodige gelden voor het leggen van voetpaden bij het Gemeentekrediet te ontleenen. te herzien en de vroeger voorgestelde lee ningen van 130.000 fr. voor stadsaandeel eri van 43.000 frank voor het subsidieaandeel, voor het leggen van voetpaden Dickebuschsteenweg 2e deel en Vlamertin ghesteenweg, te herleiden tot een leening van 108.500 fr. voor het stadsaandeel en een leening van 36.500 fr. voor het subsidieaandeel naar het bedrag der aanbesteding die zooeven goedgekeurd werd. De leening wordt aan gegaan voor een termijn van vijf jaar met toelating voor het gemeentebestuur van terugbetaling naar beliefte. Indien er geen opmerkingen te maken zijn. stel ik voor deze beraadslaging goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XI. Leggen van voetpaden Zonnebekesteenweg I Noordkant Dickebuschsteenweg le deel Tekortko ming van den aannemer Te treffen maatregelen. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen Delahaye om hierover verslag te geven. M. Delahaye. Mevrouw, Mijne Heeren, van de aan besteding die uitgeschreven werd voor het besteenigen van voetpaden Zonnebekesteenweg, Kalfvaart, Brugge- steenweg en Dickebuschsteenweg, zijn er reeds twee deelen. namelijk de Bruggesteenweg en de Kalfvaart, door den aannemer uitgevoerd. Doch voor den Zonne bekesteenweg en Dickebuschsteenweg heeft de laagste aanbieder, wiens naam ik hier niet zal noemen, zijne verplichtingen niet nagekomen. Wanneer hij verwittigd werd dat hem de uitvoering van twee loten was toege kend. liet hij weten dat hij dit werk liever niet deed. Daar hij in zijne weigering volhardt werd reeds in ge heime zitting erover gesproken hem in rechte tot de uitvoering van het werk te dwingen. Voor den Zonne bekesteenweg bedroeg het laagste aanbod de som van 34.749 fr. 24 en het volgende aanbod bedroeg de som van 38.334 fr. 32. Het lot van den Dickebuschsteenweg was aanvaard voor 26.794 fr. 47. terwijl het volgende laagste aanbod hiervoor de som bedroeg van 27.700,52 frank, 't zij dus maar een klein verschil. Het schepen college stelt thans voor het werk toe te vertrouwen aan de twee aannemers die het tweede laagste aanbod in dienden en tegen den laagsten aannemer in rechte op te treden om hem het verschil der aanbesteding te doen betalen. M. Seys. Zijn deze aannemers thans nog t'akkoord om het werk uit te voeren aan den door hen vroeger ge geven prijs, want het is reeds een tijdje geleden dat die aanbesteding plaats greep. M. Vanderghote. Ja. zij behouden hunne prijzen. Aangenomen kleermaker der Spoorw egen Leeraar aan de Vakschool. I Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- Upgeiet l kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. M. Van Alleynnes. Zult gij hierop nog de toelagen van de Orec ontvangen Is dit thans niet wat laattijdig om die toelagen nog te bekomen M. Vanderghote. De toelagen voor dit werk werden ons reeds vroeger beloofd, zoodat wij wel verhopen ze te ontvangen. Ik vraag thans het gedane voorstel te willen goedkeuren. Eenparige instemming. XII. Adj. Masscheleinlaan Besteeniging Las tenboek Bestek Plans. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor het lastenboek en het plan voor de besteeniging der Adju dant Masscheleinlaan te willen goedkeuren, alsmede het bestek dat voor dit werk een bedrag voorziet van 107.067 fr.. waarin de waarde van de velobaan begrepen is. M. Seys. In den bund*0 is er ook nog spraak eener som van 15.000 fr. Voor wat is dat M. Vanderghote. Dit is de provinciale toelage voor de velobaan van 2 m. Daarbij zal er ook nog een voet pad en een berijdbare betonbaan van 4 m. breedte ge maakt worden. M. Verbeke. Mijn collega, de Heer Leuridan, komt zoo juist een zucht te loozen bij het vernemen dat de Adj. Masscheleinlaan eindelijk zal in orde gebracht worden. Ik denk wel dat het niet bij de belofte zal blij ven zooals het 't geval is met andere zaken waarvan de dossiers reeds sedert jaren gereed zijn, doch ik hoop dat men het werk spoedig zal doordrijven opdat de be woners aldaar niet langer meer in de modder zouden moeten ploeteren. M. Vanderghote. Zoo andere werken nog niet kon den uitgevoerd worden, dan is het omdat de bundels in het ministerie te Brussel blijven slapen. M. Verbeke. Ik zou ook voorbeelden kunnen aan halen van slapers hier te Yper. Wat de Adj. Massche leinlaan betreft, zijn uwe inzichten goed en ik vraag enkel dat dit werk met al den gewenschten spoed zou uitgevoerd worden. M. Lemahieu. Het spijt- mij dit werk niet te kun nen goedkeuren, doch ik zal er ook niet tegenstemmen. Ik kan het niet goedkeuren omdat al de bewoners dezer straat, vooraleer zij daar bouwden, wel wisten dat zij daar geen uitweg hebben. Dit staat ten andere in hun koopakte beschreven. Ook wanneer bewoners dezer straat bij mij kwamen klagen over den slechten toe stand der Adj. Masscheleinlaan, vroeg ik hen mij eens hun koopakte te laten zien. doch geen enkele is ermede afgekomen. Ik kan dit voorstel ook niet goedkeuren omdat er daar, volgens mijn oordeel, veel beter werk had kunnen verricht worden. Een baan van 4 m. die slechts in een richting mag bereden worden, kan geen voldoening geven. Er is middel daar een schoone. breede baan te maken. De Staat heeft dit werk reeds tweemaal willen uitvoeren, namelijk in het jaar 1904 en nu korts na den oorlog, op voorwaarde dat de stad den noodi- .gen grond ervoor afstond. Ik zal nochtans tegen het nu gedane voorstel niet stemmen, opuat, zooals de Heer Verbeke het zooeven zegde, de menschen er niet langer in de modder en het water zouden moeten ploeteren. M. Biebuyck. De Heer Lemahieu schijnt iets te ver geten. Wie zal de kosten betalen M. Vanderghote. De aanpalende eigenaars. M. Lemahieu. Ik weet het en het is daarom dat ik er niet tegen ben. M. Leuridan. De bewoners dezer straat mogen nog blijde zijn dat de Heer Lemahieu er niet tegen stemt. M. Vanderghote. Ik stel voor thans het lastenboek, bestek en plan voor de besteeniging der Adj. Massche leinlaan te willen goedkeuren. De raadsleden stemmen ja. uitgenomen de Heer Le mahieu die zich onthoudt. XIII. Openbare verlichting Tuinwijk Ligy. M. Vanderghote. Wij hebben een voorstel ontvan gen vanwege de Compagnie Générale de Gaz et d'E- leetricité voor het plaatsen van 19 gaslantaarnen met betonnen palen in de Ligywijk mits de som van 15.350 frank. Het schepencollege stelt voor dit aanbod der Compagnie de Gaz et d'Electricité goed te keuren. M. Seys. Was er niet besloten slechts 14 lantaarnen te plaatsen M. Delahaye. Er waren twee voorstellen, een van 14 en een van 19 lantaarnen, doch na onderzoek ter plaats blijkt dat er wel 19 lantaarnen voor de verlich ting der Ligywijk noodig zijn. M. Verbeke. Werd er vroeger in een beperkt co mité geen voorstel gedaan om voortaan alleen de elec- trische verlichting te plaatsen in de wijken die tot nu toe nog geen verlichting hebben, opdat al de huizen zich in die wijken dan ook bij de electrische leiding zouden kunnen aansluiten. Ik vrees dat thans veel huizen zich bij de gasleiding niet zullen aansluiten, want de ver lichting met gas is verouderd. M. Vanderghote. De gasleiding bestaat echter reeds in de Ligywijk. M. Verbeke. Tijdens de laatste bespreking werd er toch beloofd voortaan alleen nog de electriciteit voor de verlichting te bezigen. M. Vanderghote. Ja. langs de openbare wegen, doch hier geldt het een privaten eigendom van den Staat. M. Van Alleynnes. Nu dat er spraak is de Groote Markt electrisch te verlichten, waarom dienen er thans nog nieuwe gaslantaarnen gekocht te worden Het ware beter de lantaarnen te gebruiken die van de Groote Markt zullen beschikbaar worden. M. Vanderghote. Ik geloof niet dat de electrische verlichting der Groote Markt ons zal toelaten daar de gaslantaarnen weg te nemen. Zij zullen daar voorzeker moeten blijven ten behoeve der passieve verdediging. Ten andere, in de Ligywijk zijn het geen lantaarnpalen in geutijzer die zullen geplaatst worden, maar beton nen palen. M. Delahaye. Ik vraag dat men hierop niet verder zou aandringen, ten einde die zaak niet te verachteren. M. Van Alleynnes. De kwestie is alleen maar dat wij reeds gaslantaarnen genoeg hebben zonder er nog nieuwe te moeten koopen. Mijne bedoeling is dus geens zins de verlichting der Ligywijk nieuwe vertraging te doen ondergaan. M. Michiel. Werden de gaslantaarnen. die op de Groote Markt zouden beschikbaar komen, reeds niet beloofd voor den Bruggesteenweg M. Vanderghote. Ja, misschien zullen toch al de nu bestaande gaslantaarnen op de Groote Markt niet moeten behouden blijven, eens dat de electrische ver lichting er zal geplaatst zijn. M. Verbeke. Nu dat er spraak is van verlichting zou ik wenschen hierbij een vraag te koppelen die wel feitelijk tot dit debat niet behoort en die ik eerst van zin was tijdens de mededeelingen te stellen. Het betreft de verlichting van het Hommelhof. Vermits men nu toch spreekt over verlichting, zou ik willen vragen ook de verlichting van het Hommelhof te voorzien, want daar wonen meer dan twintig huisgezinnen die toch evengoed als de andere inwoners belastingen aan de stad betalen. Gij zult misschien opwerpen dat het hier een privaten weg betreft, doch ook de Ligywijk is een privaten eigendom. M. Van der Merseh. Wij zullen dit eens onderzoe ken dooh buiten het contract, want hetgeen gij vraagt is voor een privaten eigendom. M. Michiel. Over enkele maanden werd er aan het schepencollege een brief geschreven om de verlichting van het Hommelhof te vragen. Wij hebben er echter nog nooit kennis van gekregen. M. 1 anderghote. Ik vraag hierover niet verder uit te weiden. Laat ons bij de verlichting der Ligywijk blij ven en daarover stemmen. Het gedane voorstel wordt hierop eenparig goedge keurd. XIV. Verkeer Politieverordeningen. M. anderghote. Dit punt betreft de nieuwe ver ordening op het verkeer die ik heb genomen en waarbij ■iet verkeer tusschen Yper-Kaai en den Wegwijzer ge- duiende enkele weken geschorst werd. Ten einde de uitvoering der verbeteringswerken op dit baanvak toe te aten, werd het verkeer met voertuigen er verboden van den 1 Januari 1938 tot den 31 Januari 1938. Het verkeer werd omgeleid langs de Slachthuisstraat, Maar schalk Plumerlaan en Maarschalk Haiglaan. Alhoewel deze verordening thans vervalt vraag ik aan den raad ze te willen goedkeuren. A de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. Autobusdienst voor werkliedenvervoer Yper- Ieenen Overdracht van rechten Advies. M. anderghote. Wij hebben vroeger-een gunstig advies uitgebracht over de vraag van Wildemeersch die zijne rechten aangaande het werkliedenvervoer per autobus tusschen Yper en Meenen aan Delcroix Mau rice wenschte over te dragen. Thans ontvangen wij een van den Heer Gouverneur waaruit blijkt dat Del- roix Maurice nu eveneens zijne rechten wenscht af te s.aan op naam van Bourgois Henri. Ik stel voor hierop ook een gunstig advies te verleenen. Al de raadsleden stemmen ja. XI I Noodwoningen Bestrijding Maatregelen. ,M \an?ershote- Zooals gij weet hebben de regee- en e provincie een strijd ingezet om de nood- wonmgen te bestrijden. De Staat verleent een bijdrage e maat*chappijen van goedkoope werkmanswo- j jm. r^Ieer werkmanshuizeh te bouwen, op voor- 3 de gemeente medehelpt 't zij door het geven knm o emieiofwe- door het verleenen eener tegemoet- hunrnri Jan hoogstens 10 fr. in den maandelijkschen ken en °P voorwaarde ook dat de barak afgebro- hipr ,.e en dus niet meer blijve bestaan. Daar er in eiienHio61 »n°S 86 barakken zijn waarvan sommige 2in<j -e nf6n toe3tand- stel ik voor volgende beraadsla- en '">r belang der openbare gezondheid te betrachten verdwiïning der noodwoningen cte voleenHo t de gemeenteraad dat de gemeente „em' tl tegemoetkomingen zal verleenen 1) een órovinciaie 0pe e tot een tiende van het bedrag der eer met een maximum van 500 fr.. voor aan werkmanswoning of een huis dat aan een door de Nationale Maatschappij voor Goedkoope

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 14