Rudolf CLAEYS A. D'Hellem-Degryse 24, Adj. Masscheleinlaan, 24 I E P E R GEZWOREN LANDMETER EXPERT Onderhandelingen voor VERKOCPINGEN SCHATTINGEN HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN ALTI|D ZONDER OPSLAG Alle lanfste nieuwe modellen van TAPISSEERWERKEN aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER Dickebtischsfeenweg, 156, YPER BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM BALATUM en STRAGULA. Woningen aangenomen bouwmaatschappij aangekocht wordt2) 10 fr. per maand als tusschenkomst in den huurprijs aan den eigenaar die een nieuw werkmans huis aan bewoners van een barak verhuurt. Hiervoor wordt voorgesteld een krediet van 5000 fr. in de stads- begrooting voor 1938 te schrijven. M. Lemahieu. Zijn er hier op het grondgebied van Yper nog wel 86 barakken die bewoond zijn Misschien zijn er nog wel 86 barakken, doch zij zijn voorzeker niet allen bewoond. Er zijn hier immers nog een zeker aan tal werkmanshuizen die niet verpacht zijn. M. Vanderghote. Over twee jaar hebben wij samen met den Heer bouwmeester de ronde gedaan en dan werden er nog 110 barakken opgeteld, volgens de lijst die nu nog ten politiebureele berust. Sedertdien echter zijn er reeds eenige barakken verdwenen. M. Leuridan. Het aantal doet niets ter zake. al waren er maar tien barakken meer, het is toch een goed werk aan hunne verdwijning mede te helpen. M. Seys. Als de barakken ledig zijn, dan is het wel verstaan dat men ze niet meer zal laten betrekken. Het zou immers kunnen gebeuren dat personen, na eerst van de voordeelen voor het bouwen eener werkmans woonst genoten te hebben, daarna terug de barak gaan bewonen. Dit moet vermeden worden. M. Leuridan.In het bulletijn van vragen en ant woorden verscheen onlangs een vraag van een parle mentslid waarin er spraak wa6 van abris in beton die dienden als woongelegenheid in West-Vlaanderen. Het bleek uit dit schrijven dat er in West-Vlaanderen. en vooral in 't Noorden der provincie, veel betonnen onder standen als woongelegenheid gebruikt worden. Ik zou willen vragen of dit hier op hel grondgebied Yper ook het geval is. M. Vanderghote. Neen. Er zijn nog enkele abris behouden gebleven maar zij zijn niet bewoond. Door toedoen van de vereeniging Toe H, meen ik, werden er. met het doel om als toeristische aantrekkelijkheid te dienen, een reeks abris te Yper en te St Jan bewaard. M. Lemahieu. De abris, als ze niet bewoond zijn. mogen thans niet meer afgebroken worden. Het minis terie van landsverdediging vreest voorzeker een nieu wen oorlog en denkt nog eenig nut te kunnen trekken uit de nog overgebleven stukken van abris. M. Michiel. Er is daar een zinsnede in de voorge stelde beraadslaging, aangaande de maandelijksche tus schenkomst van 10 fr. in den huurprijs, die ik niet goed begrijp. Ware het niet beter deze 10 fr. aan den huur der te geven, want ik vrees dat, wanneer dit aan den eigenaar gegeven wordt, de huurder daarom toch geen minderen pachtprijs zal moeten betalen. M. Vanderghote. Dit wordt slechts verleend voor goedkoope werkmanswoningen, zoodat mag veronder steld worden dat de huurder over het algemeen niet kapitaalkrachtig is. Wanneer de eigenaar dus te veel vraagt, zal hij zijn huis niet kunnen verhuren. M. Verbeke. Men kan ook nog de medaille om draaien. Wanneer de huurder zijn pachtprijs niet be taalt, dan zou hij dus nog. met het stelsel van den Heer Michiel, 10 fr. als geschenk krijgen. M. Michiel. Dit is ook waar. M. Van Alleynnes. Volgens mij is de voorgestelde premie niet belangrijk genoeg. M. Vanderghote. Wij mogen niet meer geven dan hetgeen bepaald is. De provincie kent een toelage toe van 5000 fr. en wij moeten voor een tiende tusschen- komen. Dit gaat uit van de Nationale Maatschappij voor Goedkoope Woningen van Brussel. De som van 5000 fr., die wij voorstellen in onze begrooting te schrij ven. werd vastgesteld in overeenkomst met de Maat schappij voor Goedkoope Woningen van Yper. Ik stél voor dit te willen stemmen. De voorgestelde beraadslaging wordt eenparig goed gekeurd. XVII. Zillebeke Vijverhuis Jacht Pachten Geschil. M. Vanderghote. Dit punt wordt nogmaals naar de geheime zitting verzonden. M. V an der Mersch. Het is beter, daar er hier kwestie is van personen. M. Leuridan. Er is vooral spraak van snoeken, hazen en konijntjes. XVIII. Aangenomen St Jozefsschool 91' klas Aanneming. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een nieuwe beraadslaging te nemen in aanvulling van deze die den 1 December 1930 genomen werd en waarbij de private lagere St Jozefsschool aangenomen werd voor een termijn van tien jaar, aanvangende den 1 Januari 1931. Het schoolcomiteit heeft oris laten weten dat van af 26 September 1937 een negende klas ingericht werd met de toestemming der bevoegde overheid, en thans wordt aan den gemeenteraad voorgesteld deze nieuwe klas aan te nemen aan dezelfde voorwaarden als de acht andere klassen. De aanneming dier negende klas zal einde nemen op hetzelfde tijdstip der voorname aanneming en loopt dus tot in 1941. M. V an Alleynnes. Ik heb de gewoonte mij voor dergelijke kwesties te onthouden. Ik lees echter in den bundel dat de bestuurder van dit onderwijsgesticht ge schreven heeft om de weddetoelage voor de onderwij zeres dezer negende klas aan het begrootingscomiteit aan te vragen. Deze weddetoelage is nog niet toege kend en nu reeds loopt de stad de in hooger hand te nemen beslissing voorop. Het ware beter nog wat te wachten en eerst die klas aan te nemen, nadat ze offi cieel erkend werd. Photo Tobls is het voorrecht van hen die werkelijk goed gezond zijn. niets afweten van hoofd pijn, moedeloosheid, maag-, lever- en nieren- pijn, waarvan bijna altijd verstopping de oorzaak is. Noem eiken avond een tas SABA thee. U zult gezondheid en levensgenot vinden. SABA is een mengsel van uitgezochte en gezuiverde, ontlastende, bloedzuiverende en waterafdrijvende kruiden. Het geneest on voorwaardelijk, zonder pijn of kramp de hardnekkigste verstopping. V/ie 's avonds een tas SABA neemt, heeft 's morgens een gemakkelijke en overvloedige stoelgang on voelt zich gelukkig. de koningin der kruiden o doos voor f O tassen De doos voor ISO tassen 7 fr 15 fr IN ALLE APOTHEKEN Staal op vraag aan LAB OR ATOIRES APPLIQUES L'IEis, Voeartsonstraat. 81b?s BRUSSEL M. Vanderghote. In geval er een wijziging komt in de officieele aanneming, dan wordt er ook door' de stad geen toelage verleend zoo die 9< klas door den Staat niet aangenomen wordt. M. Van Alleynnes. Dit staat alzoo niet in uwe be raadslaging. Gij kunt evengoed wachten die klas aan te nemen totdat de Staat ze aangenomen heeft. M. Vanderghote. Ik denk wel dat de aanvraag zal goedgekeurd worden. M. Van Alleynnes. Ik geloof het ook. M. Leuridan. De begrooting van het Ministerie van Openbaar Onderwijs voor het jaar 1938 is reeds ge stemd. zoodat de nu nog aangevraagde toelagen op de begrooting van 1939 moeten overgedragen worden en het dus nog eenigen tijd kan aanloopen eer de toela gen betaald worden. M. Van Alleynnes. Neen. deze toelagen worden re gelmatig uitgekeerd, doch ik vind het wat voorbarig nu reeds deze 9^. klas aan te nemen. Ook vraag ik dat er in de toekomst zou gewacht worden tot de klassen eerst door den Staat aangenomen worden. M. Vanderghote. Goed, doch is het daarom noodig dit punt nu te verdagen Dit zal toch niets veranderen en ik vraag dan het gedane voorstel te willen goed keuren. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye. Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Bie- buyck, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel. Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. XIX. Brandweer Grondreglement Wijzigin gen. M. Delahaye. Wij hebben van den Heer gouver neur der provincie het grondreglement der brandweer teruggekregen om er enkele'veranderingen aan te bren gen. Er moet melding gemaakt worden uit wat het brandweerkorps bestaat. Dit is in artikel twee van het reglement vermeld. In artikel drie werd er hier be paald, dat de gemeenteraad de macht had de officieren van het brandweerkorps te benoemen. Het reglement echter dat elders in het land ook van kracht is zegt dat de officieren benoemd moeten worden door den gou verneur op advies van den gemeenteraad. Het is daar om dat wij het reglement teruggekregen hebben om het in dien zin te wijzigen. Wij zullen dit artikel alzoo moe ten goedkeuren en niet meer wijzigen, want de Heer gouverneur houdt er zeer aan zelf de officieren te be noemen. Dan verder bepaalt artikel 37 nog dat, bij een gebeurlijken dienst, zooals een teraardbestelling of iets anders, in een andere plaats, er nog genoeg brandweer mannen in stad moeten blijven om er zoo noodig den dienst te verzekeren. Artikel 45 bepaalt ook dat de brandweer moet verzekerd worden tegen de burger lijke verantwoordelijkheid en dat de brandweermannen ook moeten verzekerd zijn tegen arbeidsongevallen. Ik vraag dat de gemeenteraad al die voorgestelde wijzi gingen zou stemmen opdat wij zoo spoedig mogelijk met ons centrum zouden kunnen voortgaan. Wij zijn, meen ik, het eenig centrum waarvan het reglement nog niet goedgekeurd is. M. Leuridan Ik zie met verbazing dat de graad van adjudant spoorloos verdwenen is. Wat hebben ze ermeê gedaan Het was de Heer schepen van Open bare Werken die dezen graad hier had. M. Delahaye. Het schijnt dat het parlement zou gestemd hebben dat daar waar de brandweer slechts uit een compagnie bestaat, er geen adjudant meer mag zijn. M. Leuridan. Ik bied u mijn innige deelneming. M. Delahaye. Die ik dankbaar aanvaard. De voorgestelde wijzigingen worden hierop met een parige stemmen goedgekeurd. XXI. Dickebuschvijver .Afleidingsbeek oor- stel van verlenging der afleidingsbuizen. M. Vanderghote. Dit punt moet verdaagd worden, daar de bundel, die ons voor heden beloofd werd. nog niet toegekomen is. Wij hebben hiervoor ook nog geen bestek ontvangen en waren dus nog in de gelegenheid niet de noodzakelijkheid van dit werk te onderzoeken. XX. Mededeelingen. M. Vanderghote. Het comiteit voor het gedenktee- ken ter nagedachtenis van Koningin Astrid heeft in zijn vergadering het ontwerp van beeldhouwer van Asten, van Elsene, met algemeene stemmen goedge keurd. Een tweede prijs werd toegekend aan den stad genoot De Brabandere. M. Leuridan. Hetgeen wij vroeger gevreesd heb ben in de kwestie van den autobusdienst Yper-Rous- selare is thans gebeurd, tengevolge der koppige een zijdigheid waarmede de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen in deze zaak heeft te werk ge gaan. Wij hebben geijverd opdat de goed ingerichte autobusdienst zou verdubbeld worden met een goed ingerichten treindienst ten behoeve der reizigers die niet met een autobusdienst kunnen gediend worden. Wij vreesden echter dat de maatschappij wel een mid del zou vinden om allen mistevreden te maken. In de nieuwe treingids onder nummer 64 vind ik thans al leen de uurregeling van den treindienst. De autobus dienst is spoorloos verdwenen, ook denk ik de tolk te zijn van velen om de Maatschappij der Spoorwegen te zeggen dat wij haar niet dankbaar zijn. Zij heeft door een hatelijke oplossing der kwestie haar wrok willen uitwerken tegen den veldtocht die voor het her- inrichten van den trein gevoerd werd. Er heeft echter nooit iemand, van al dezen die den trein teruggevraagd hebben, beweerd dat de autobus moest verdwijnen. Niettemin werd het alzoo gedaan, met het gevolg dat er op gansch de lijn tusschen Yper en Ronsselare een groote beroering ontstaan is. Meent gij niet dat Yper zich seffens zou moeten beijveren om de Maatschappij van Spoorwegen te bewerken en van haar te bekomen dat ook de autobusdienst weerom heringericht worde ofwel door de maatschappij zelf, ofwel door een pri vate uitbating die tot stand zou komen en met even veel gemak, reisgelegenheid en voordeelen den dienst zou mogen verzekeren als het tot hiertoe met de auto bus der maatschappij het geval was. In die richting zou er van hier een wenk moeten uitgaan. Als lid van de raadgevende parlementscommissie bij de Nationale Maatschappij van Spoorwegen ben ik de eerste om te weten dat de maatschappij zich zooveel bekommert om ons advies als een zot om zijn muts, doch dit is geen reden opdat wij, lokaal openbaar bestuur, deze handel wijze hier voor de openbare opinie niet zouden laken. Ik stel voor dat er door den gemeenteraad een wensch gericht worde tot den Minister van Verkeerswezen. M. Vanderghote. Ik ben t'akkoord met de opmer king van den Heer Leuridan aangaande den autobus dienst. doch ik denk wel dat zulks nu reeds zoo ge schiedt als hij begeert. M. Seys. Het is een kinderachtigheid vanwege de Maatschappij der Spoorwegen de uurrooster van -den autobusdienst in de treingids niet over te drukken. M. Vanderghote. Vandaag hebben .wij een brief ontvangen vanwege de firma Kosmos die een stand plaats vraagt op de openbare baan. want de autobus mag thans in de statie niet meer staan. M. Seys. Het is kleingeestig de uurtabel van de autobus in de gids niet vermeld te hebben. Dit is mis schien met het gedacht dat al de reizigers den trein zullen nemen. M. Leuridan. Dit is voor mij de openbaring ge weest dat de autobus afgeschaft was. M. Seys. Ik geloof, doch ben er niet zeker van, dat deze uurtabel misschien wel langs achter in de trein gids zou kunnen vermeld staan. M. Vanderghote. Het ware best de zaak eens te onderzoeken. M. Leuridan- Is mijn wensch voor de herinrich ting van den autobusdienst zooals hij vroeger bestond overbodig M. Vanderghote. De autobus bolt nu reeds. M. Lemahieu. Er mogen nog vijf autobussen per dag zijn. doch hun uurregeling is zoodanig slecht dat weldra niemand meer noch met de autobus noch met den trein van Yper naar Rousselare zal reizen. De maat schappij heeft voorzeker gedacht de verbinding Yper- Rousselare spoedig geheel af te schaffen. M. Leuridan. Dus, alles wat ik daareven zegde blijft van kracht en ik handhaaf mijn voorstel. M. Pattyn. Mijnheer de voorzitter, ik zou hierop iets tijdens de geheime zitting willen zeggen. M. Biebuyck. Tijdens de laatste zitting heb ik aan gedrongen voor de verbetering van sommige straten, onder ander voor het Hoornwerk en de Basculestraat. De toestand aldaar verslecht nog van dag tot dag. Hier bij zou ik thans ook nog de straat willen voegen die naar het magazijn van den Boerenbond leidt. M. Leuridan. Gij kunt wel peinzen dat het langs den kant van den Boerenbond slecht is. M. Lemahieu. De weg van aan de uitgangspoort O1 De schoonste en grootste kens der streek van Placeeren van BALATUM enz., aan buitengewone prijzen. Bijzondere prijzen voor Behangers en Schilders.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 15