4de BAL MUSETTE Vartde Lanoitte1s Koff;es zijn de beste! HARMONIE YPRIANA Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde Les Cloches de Corneville Stad Yper Monument Koningin Astrid HULDEBETOON Heer JULES COOMANS W. .Tf keerd standpunt wanneer hij het Iepersche vergehj.Kt met andere streken wat betreft de werxloosheid, omdat in de eene plaats het eene voorbijgaande werkloosheid kan zijn. terwijl bij ons er geen hoop op werkherne- mmg bestaat, ais de economische toestand ter plaatse n:et grondig verandert. Wat het economisch belang betreft van hef aanleggen van de vaart Ieper-Komen. ik zal dit problema niet lang bespre :en. Kan de minister mij verzekeren en bewijzen dat het aan eggen van de vaart tot iejs anders kan lei den dan tot tijdelijk werk te verschaffen -aan onze tal rijke werxloozen Volgens mij beteekent tijdelijke werkverschaffing bij na nie.s voor de economie van onze streek, en het gra ven dezer vaart, van wie niemand het economisch nut tot hiertoe heeft bewezen, zou eene nuttelooze uitgave zijn. Moest het bewezen worden dat die vaart voordeelig zou zijn. dan zou ik de eerste zijn om dit kanaal te vragen. De heer Butaye. Bewijst eerst dat die vaart tot niets kan dienen, en dat kunt ge niet. mijnheer Mis- siaen De heer Missiaen. Ik ben bereid het te bewijzen en trouwens, dat heb ik meermaals bewezen, namelijk in de commissie, in de pers, de vergaderingen, enz. Dat zoudt ge toch wel moeten weten, waarde collega, gij die woont in die streek waar ik dat gestatig doe. De heer minister spreekt over het .oordeel van den heer De Meyere. Deze is een goede economistdat wil ik hoegenaamd niet betwisten. Maar er zijn nog andere oordeelen, en o. a. van ingenieurs van het departement van openbare werken die door a plus b bewezen heb ben dat, moest het kanaal gegraven worden en in de veronderstelling dat te leper zich eene even groote nij verheid zou kunnen vestigen als te Roeselaere, de scheepvaart op het kanaal Ieper-Komen nog geen maxi mum van 80.000 ton per jaar zou bereiken. De heer Butaye. En als er nieuwe fabrieken bij komen De heer Missiaen. Hebt ge niet gehoord dat ik zeg de. zelfs als zooveel fabrieken te leper komen als er thans te Roeselaere zijn. En die zullen niet komen om wille van de vaart Ieper-Komen. Om nijverheid aan te trekken is er heel wat anders noodig dan deze vaart. Documenteert u eerst alvorens te spreken. (Nieuwe onderbreking van den heer Butaye.) De heer Butaye. t'Akkoord die komen niet voor aleer de vaart bestaat. Dus eerst de vaart en dan komen d fabrieken zeker. De heer Voorzitter. Onderbreekt niet meer. mijn heer Butaye. Gij verwondert mij vandaag, gij die ge woonlijk zoo kalm blijft. (Glimlachen.) M. Butaye. Ik verdedig hier 't belang van mijn volk. mijnheer de voorzitter. De heer Missiaen. Gij hebt eene zonderlinge op vatting om uwe streek te verdedigen. Wij zullep nog de gelegenheid hebben, gedurende de bespreking van de buitengewone begrooting. deze kwestie van het kanaal Ieper-Komen lang en breed te bespreken. Meest dus bewezen worden dat de vaart tot iets an ders zou dienen dan om vischjes te kweeken. en nog... De heer De Man. Daarvoor kan het ook niet dienen. De heer Missiaen. Dan zou ik er mij bij aansluiten. Maar dit zou meer dan 100 millioen vergen het ware misdadig zulk eene groote som weg te werpen, zonder het minste economisch nut. De heer Butaye. Wat belachelijk is, is altijd de ernstige zaken, in het belachelijk trekken. De heer Debacker. Mijnheer Missiaen. gij spreekt gelijk een blinde over kleuren. De heer Missiaen. Ik zal in elk geval bij u op school niet moeten komen om mij in te lichten. Waart gij misschien ook lid der commissie die het nut der vaart Ieper-Komen moest onderzoeken Neen. niet waar Hoe kunt gij over een kwestie spreken, waarvoor gij niet de minste documenteering bezit, waarvan ge over geen enkele der elementen van beoordeeling be schikt. (Onderbrekingen.) Vergelijkt toch geen streken die niet vergelijkbaar zijn. Moest gij de documentatie bezitten, en de uiteenzet ting hooren over de mogelijkheid van fabrieken aan te trekken doer die vaart, gij zoudt met mij volledig ak koord zijn om te zeggen, dat die vaart tot niets kan dienen. Dat verwacht ik, als ge ten minste een beetje gezond verstand bezit. Spreekt toch niet over zaken waarover gij niet gedocumenteerd zijt, en laat ons dan nu ook niet langer meer daarover praten, want er is heel wat meer tijd noodig dan de enkele minuten waar over ik beschik, om over die kwestie klaarte in de ge dachten te brengen. Bij gelegenheid van de bespreking van de begrooting van openbare werken zullen wij wel licht de gelegenheid hebben de zaak volledig toe te lichten. De heer Van Isacker, minister van middenstand en economische zaken. Wij zijn hier trouwens ook niet het bevoegd organisme om die zaak uit te maken. De heer Missiaen. Dat is inderdaad zoo. mijnheer de minister. Maar aangezien gij de kwestie van de vaart hebt aangewezen, als een der middels om het econo misch leven in het Iepersche te bevoordeeligen, heb ik gemeend met een paar woorden u daarover ten ant woord te moeten staan, omdat, volgens mij. de econo mie van het arrondissement leper in niets met het gra ven van die vaart kan gediend worden. De heer Butaye. Dat moet gij niet hier. maar in IeDer zelf zeggen De heer Missiaen. Ik doe dat elke week. waarde collega, en 't is maanden dat ik al de verdedigers van de vaart uitnoodig. eene groote openbare vergadering te beleggen, waar elke mandataris zijn standpunt over de vaart zou uiteenzetten, maar niemand die durft aan vaarden. De heer Butaye. lederen keer dat gij me uitnoodigt op eene vergadering diensaangaande zal ik komen. (Verschillende onderbrekingen.) De heer De Man. Mijnheer Butaye. wij lezen geen slechte gazetten. (Onderbrekingen.) De heer Butaye. Dat is farce hé. mijnheer De Man. De heer Missiaen. Dat kan ik niet verhelpen. Ik ben breeder van gedachte en ik lees alle gazetten dan weet ik ook wat mijne politieke tegenstrevers denken te doen. Ik wil eindigen met een woord van dank tot de re geering. Alhoewel ons geen groote voldoening wordt ge geven. stuur ik toch een woord van dank. voor de kre dieten welke de regeering thans ter beschikking stelt voor het uitvoeren van openbare werken in het Ieper sche. namelijk voor het verbeteren van de bestaande vaart Ieper-Yzer. Dat is een kwestie van belang. Ik ben er volledig mee akkoord dat de vaart verbeterd worde, om er ten allen tijde schepen van 300 ton te kunnen laten in varen. Ik verheug er mij ook om dat de regeering de noodige maatregelen heeft getroffen of zal treffen om al de wegenissen in het arrondissement leper goed bruikbaar te maken. Het heeft mij niet al te zeer ont goocheld uit den mond van den heer minister te verne men, dat hij geneigd is de zaak in te studeeren. Dat is net gebruikelijk antwoord op een interpellatie. De heer De Man. Gij kent immers de gewoonte van het huis. De heer Missiaen. Die gewoonte kennen wij inder daad maar al te goed. en ik vrees wel dat er aan dit *aa2stuk niet in de eerste weken en zelfs niet in de eerste maanden een oplossing zal gegeven worden. Dit vraagstuk is inderdaad zeer ingewikkeld, en wanneer men aan 't onderzoeken gaat. weet men niet altijd wan neer dat onderzoex zal eindigen. Ik dring hierbij ernstig aan. omdat bij dit onderzoeK, het standpunt van den achtbaren heer minister zou veriaten worden, daar waar hij zich steunt op vergelijkende cijfers der gecontro leerde werKloozen. Ik vestig er nogmaals de aandacht op. dat een enderscheid moet gemaakt worden tusschen een voorbijgaande en eene blijvende kwaal. Dat is de hoefdzaak mijner ondervraging. In afwachting dat dit onderzoek uitsiagen oplevert, zou ik toch wenschen dat intusschen iets gedaan wordt om wer/t'.oozen broodwinning te bezorgen. Hetgeen iK nu aan den heer minister nog zou willen vragen is het volgende in het arrondissement leper zijn de gemeenten waar waterleiding bestaat zoo te zeggen niet te vinden uitzondering gemaakt voor leper zelf. geloof ik niet dat er een enkele gemeente is die de waterleiding heeft. Wat de rioleering betreft, deze is schier onbekend, uitzondering gemaakt voor een paar steden en gemeenten van min of meer belang. Moest nu de regeering meer druk kunnen uitoefenen op de ge meentebesturen opdat zij het noodige zouden doen om waterleiding en rioleering aan te leggen, dan zou daar door toch in ruime mate tijdelijk werk kunnen worden verschaft. M. Vandevelde. Et cela pourrait servir l'industrie. De heer Missiaen. Dat zou inderdaad de nijverheid, de gezondheid en de bevolking nuttig zijn en de arbei ders te werk stellen. De heer Van Isacker, minister van middenstand en economische zaken. Ik heb u alleen gegeven de kre dieten door de regeering rechtstreeks verleend. De heer Missiaen. Ik ken de cijfers der gewone en buitengewone uitgaven, mijnheer de minister. De heer Van Isacker, minister van middenstand en economische zaken. U kent de zaak GoedDan weet u ook af van de kredieten die onrechtstreeks wor den verleend. De heer Missiaen. Inderdaad, en ik sluit met de regeering mijn dank te zeggen voor wat ze zal doen, de hoop uitdrukkende dat rekening zou gehouden worden met de verschillige gedachten die hier ontwikkeld wer den. en dat men geen tijd zou laten verloren gaan om vruchtdragend in te grijpen. De heer Voorzitter. Mijne heeren. daarmee is deze interpellatie gesloten. o- Op Dinsdag, 15 Februari eerstkomende, zal het tweede Concert plaats grijpen. De Harmonie zal uitvoeren de Ouverture van F.gmont, Marche Cortège, het Ballet van Coppelia, de Wals Espana, en de Rêverie van Peter Benoit. Het tweede gedeelte zal iets nieuws bevatten Russische Dansers en Zangers, daarbij een ver maarde kunstzanger en een ballet door danseres sen uit Doornijk. Wederom een puik feest in het verschiet. Alwie van die belangrijke maatschappij lid wil worden wende zich tot een der commissieleden. O La troupe du théatre de Tournai a décidément acquis droit de cité dans nos murs. Ces figures ne nous sont plus étrangères. Elles sont un peu de chez nous et on ne serait pas étonné, si on les voyait un jour se mêler a notre vie, comme dans d'autres villes, les artistes qui ont un contrat au théatre, se confondent dans la rue avec les indigènes. Ma foi, si cela était, elles seraient accueillies partout avec la plus grande cordialité, car, depuis longtemps, elles ont conquis la sympathie de cha- cun. La Mascotte et Rêve de Valse nous ont permis de les juger favorablement. Aujourd'hui, nous pouvons affirmer, sans exa- gération, que cette troupe a consolidé a jamais, les liens qui l'unissent au public Yprois, en inter- prétant avec entrain et passion, l'amusante opé- rette Les Cloches de Corneville de Clairville et Gabet, pour laquelle Planquette a écrit une partition aimable et gaie. II est superflu, pensons-nous, de rappeler ici l'intrigue que personne n'ignore. Disons tout simplement que Mell"a D'Orsay et Fredo et MM™ Colard, Taylès, Saint Henri et Nic-Clair. nous ont prouvé qu'ils s'adaptent avec aisance au róle qui leur incombe et que leur belle voix les sert admirablement. Les choristes et les charmantes danseuses en- cadrent dignement les vedettes, tandis que l'or- chestre dirigé avec maitrise par le trés sym- pathique Maitre Léon Tart, accomplit sa tache dans une cohésion parfaite et avec un beau co- loris. GAIRED. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 om 7 uur, in LAPIERE'S ZAAL. Hondstraat gegeven door de Maatschappij De Jonge Accordeonisten met het welbekend orkest MUSETTE onder leiding van den virtuoos - accordeonist ALBERT DE HOLLANDER. Ingang3 Frank. a Op Maandag 31 Januari 1938 heeft de Jury, regelmatig samengesteld, uitspraak gedaan over de ontwerpen aan Stadsbestuur toegezonden voor het oprichten van een monument aan Koningin Astrid. Het ontwerp Pergola Kunstwerk van den beeldhouwer War van Asten uit Elsene, werd met algemeenheid van stemmen aangenomen. Aan de ontwerpen Pax en Regina werden een eer ste en tweede premie toegekend. De ontwerpen zullen tentoongesteld worden in de Stadsjongensschool, St Niklaasstraat, op Zon dag 6" Februari 1938, 's morgens van 10 tot 12 ure en 's namiddags van 2 tot 4 ure. Maquette van het bekroonde ontwerp, dat mits enkele kleine wijzigingen zal uitgevoerd worden. Het gedenkteeken zal opgericht worden in den Openbaren Hof, Noordkant, in de lijnrichting van de Surmont de Volsberghestraat. Het bronzen beeld zal ongeveer twee meter hoog zijn en ge plaatst op een voetstuk in blauw steen midden een pergola of prieel uit kolommen in blauw steen gevormd en waarover planten en bloemen zullen slingeren. De beeltenis van de Koningin van het bekroonde ontwerp. aan den Eere-Bouwmeester der Stad Yper Eere-Bestuurder der Stedelijke Nijverheidsschool o Op Zondag 13 Februari 1938. om 11 ure voor middag zal er in de Stedelijke Nijverheidsschool, O. L. Vrouwstraat, eene Gedenkplaat onthuld worden ter nagedachtenis van den betreurden Heer Bestuurder. Dit gedenkteeken wordt opgericht uit dank baarheid door de Oud-Leerlingen van voornoem de school. Deze aankondiging wordt ter kennis gebracht aan al de Oud-Leerlingen en Vrienden van Wijlen den Heer Jules Coomans en dient als uitnoodi- ging. Persoonlijke uitnoodigingen voor dit Hulde betoon zullen niet gestuurd worden. Namens de Oud-Leerlingen der Nijverheidsschool (get.) G. Delahaye, Schepen der Stad Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3