Koloniale Loterij DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 5 NOS REMPARTS A TRAVERS LES SIÈCLtj IEDEREEN HEEFT ZIJN BEURT OP KANS Algenieene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. Oproep van den Bond der Verminkten en Gebrekkigen TOERISTISCHE KRONIEK Fonds dor M-esf Begaafden (Suite) Le comte Thierry d'Alsace qui se trouvait a Ypres en 1138. avant son départ pour la croisade, fit encore agrandir cette ville du cóté de l'occi- dent. Cet agrandissement comprenait toute la partie s'étendant depuis les rues St Jean et des Chevalier de St Jean jusqu'a l'extrémité des rues au Beurre, d'Elverdinghe. II fit percer trois portes dans la nouvelle enceinte, savoir la por te au beurre, celle d Elverdinghe et la porte de la digue de Pierre (Steendampoorte). La ville comp- tait a cette époque huit portes, savoir celles de Boesinghe. de Dixmude, de Thourout, d'Anvers, de Messines. du Temple, d'Elverdinghe, celle au Beurre, et en outre la poterne de Steendam. Le même comte fit aussi approfondir les fossés de la ville et renforcer les remparts en terre. II les fit garnir de tours en bois et de haies d'épines vives qu'on appelait en flamand thuinen. c'est a dire clotures. Le comte Philippe d'Alsace qui afïectionnait le séjour a Ypres, y fit commencer, en 1168, la con struction d'un bourg ou chateau qu'on appela la salie de comte (het zaalhof). Philippe et ses sue- cesseurs abandonnèrent ainsi l'ancien chateau a trois tours. Le chateau, quoique muni de tourelies et de créneaux, comme toutes les constructions de cette époque, ne servit jamais a la défense de la ville. Philippe Auguste vint mettre le siège devant Ypres le 8 mars 1213 et s'en empara. Le comte Ferrand de Portugal qui tenait la campagne, aussitót après que la ville avait été évacuée par les Francais, ordonna aux échevins et habitants d'Ypres, en 1214, de fortifier leur ville, c'est a dire de la mettre en bon état de défense et de relever les remparts endommagés pendant le der nier siège. II les autorisa en même temps a pren dre a cet effet les terres nécessaires tant sur son domaine que sur le terrain d'autrui. Néanmoins la ville ne fut plus attaquée' pendant cette cam pagne. Cette guerre si fatale a la Flandre se termina par la bataille de Bouvines, le 27 juillet 1214. Le comte Ferrand y fut fait prisonnier et après une captivité de douze années, la comtesse Jeanne, sa femme, fut obligée de démolir les fortifications d'Ypres et de plusieurs autres villes. En ce qui concerne Ypres, on ne trouve pas que cette con dition de paix ait été exécutée. Sièges, incendies, pillages, tel fut le bilan des événements qui se déroulèrent jusqu'en cette année mémorable de 1302. Après l'horrible car nage qui eut lieu a Bruges pour secouer le joug frangais, le jeune Gui de Namur arriva en juin avec un corps d'armée. II vint mettre le siège devant la ville occupée par la garnison frangaise, qui fut emportée en peu de jours. Gui ordonna la restauration des fortifications et fit mettre la place dans un état trés respectable. Après la victoire remportée par les flamands a Groeninghe, la lutte ne continua pas moins avec les Frangais et l'on connait la défaite des fla mands, a Arques, prés de St Omer, malgré leur héroïque résistance. Lar la paix conclue en 1305, a Athier sur Orge, entre le comte de Flandre Robert de Béthune et Philippe le Bel, roi de France, il fut stipulé que les fortifications de la ville d'Ypres, entr'autres, seraient démolies mais il parait que cette stipu lation n'a jamais été exécutée au contraire, on trouve que, par lettres données le 10 aoüt 1311, ce roi accorda un délai pour effectuer la démoli- tion des fortifications. La clause relative a la dé- molition du chateau de Cassel qui ne pouvait être rebati avant trois années révolues après que la démolition des forteresses de Gand, Bruges et Ypres eüt été effectuée, clause du traité de 1316. n'a également pas été exécutée. Après la prise de la ville en 1325 par Nicolas Zannekin, le chef des rebelles apporta de grandes modifications aux fortifications et fit abattre les portes et les remparts intérieurs et combler en partie les fossés de la ville. En outre, il enveloppa d un rempart en terre, précédé d'un double fossé. les vastes faubourgs qui entouraient la ville et dont la trace des limites se retrouve encore, vers 1 est et l'ouest, dans d'anciens chemins vicinaux qui ont conservé le nom d'Ommeloopstraat (che- min de ronde). -«Mc' - om ervan te genieten houdt uw biljet op zak der La nouvelle enceinte de Zannekin était percée de neuf portes. La date de l'établissement de la porte de Comines ne peut être précisée elle est déja citée dans l'acte de bornage de 1269 et se trouvait au bout de la rue appelée Klierstraat. Elle fut supprimée lors de la construction du mur d'enceinte crénélé vers 1395. Quant a la po- terne dite Steendampoorte, sur le front nord, elle ne fut point répétée dans le nouveau rempart des faubourgs. Les terres comprises pour l'établissement du nouveau rempart extérieur ont été restituées ou abandonnées après la destruction des faubourgs en 1383. On ne trouve pas dans les annales si les neuf portes de cette enceinte ont été construites en magonnerie, mais il est probable qu'on se sera contenté d'en fermer les passages par des bar rières. Le siège de 1383, mémorable entre tous et en core toujours commémoré chaque année, nous amène a examiner l'état de nos remparts a cette époque. Les portes seules étaient en magonnerie, mais les remparts étaient en terre et peu suréle- vé. La crête servait de terre-plein le bord vers le talus extérieur était planté d'une haie d'épines vives trés épaisse soutenue par des pieux reliés par un linteau formant un obstacle infranchis- sable a deux mètres environ de hauteur. Quoique ce parapet eüt paru jusque la suffisant, on ren- forga toutefois ce tunage par une palanque en bois et derrière celle-ci une espèce de banquette permettant aux défenseurs de bien diriger leur tir. En outre, ce rempart, comme celui des fau bourgs, était précédé d'un double fossé, c'est a dire d'un fossé divisé en son milieu par une digue dont la crête dépassait a peine le niveau des plus hautes eaux et sur laquelle on avait planté une rangée de pieux pointus en forme de palissade. Tel était l'état des moyens de défense de notre ville au 8 juin 1383. (A suivre). SERPY. DE TWEEDE SNEDE 1938 WORDT UITGELOOT IN FEBRUARI. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Waarde Medeburgers, U zijt gezond en sterk, maar niemand van U kan zeg gen dat hij het morgen nog zal zijn. Niemand kan bevestigen dat hij morgen NIET een gebrekkige of verminkte zal worden. Verminkten en Gebrekkigen, dat zijn, helaas, de on- gelukkigsten onder de ongelukkigen, want deze men- schen werden toch zóó niet door eigen wil. Steunt daadwerkelijk deze ongelukkigen. leper wordt binnen kort nog een vaandel rijker. De Bond der Gebrekkigen en Verminkten wil er zich een aanschaffende leden hebben er reeds het hunne voor bijgedragen, maar die middelen zijn niet toereikend. Eerstdaags wordt U, waarde Medeburgers, een boekje aangeboden, dat handelt over het 18 jarig bestaan van de vereeniging dier ongelukkigen. Dat boekje kan een ieder nuttig worden en het wordt verkocht ten voor- deele van ons toekomstig vaandel. Wij durven hopen op uw milden steun en danken alle welwillende inwoners van leper bij voorbaat. Namens den Bond der Gebrekkigen en Verminkten van Arbeid en Vrede HET BESTUUR. Tien jaar geleden, op 7 Juli 1928, had te Kassei de inhuldiging plaats van het ruiterstandbeeld van Maarschalk Foch. Te dier gelegenheid had 's anderendaags, 8 Juli, een merkwaardige op tocht plaats van meer dan 30 reuzen uit Vlaan deren en het Noorden van Frankrijk. Een dezer reuzen, was die van Steenvoorde, waarover wij het in onze kroniek van verleden week hadden en waarvan wij heden de geschiedenis vertellen, zooals wij ze vinden aangehaald in het relaas dat de V. V. V. Les Amis de Cassel over de feeste lijkheden uitgaf. «Niet ver van het bosch van Beauvoorde, leef de in oude tijden, in de heerlijkheid van Steen voorde, een man met name Jan van Steenvoorde. Twintig uren in 't ronde was er geen die beter dan Jan de wevers-spoel kon hanteeren, noch het kapmes van den houthakker, noch den hamer van den schoenlapper. Het was dan ook geen wonder dat men Jan overal kende onder de namen van Jan de Wever van Jan de Houtkapper en van Jan de Schoenmaker Het was een vent als een boom en sterk als honderd. Zijn voeten stonden .op der grond ge plant als de sterkste eiken van de streek, zijn beenen en zijn romp waren grof gebouwd hij had een borst zoo breed als een tafel en een felle kop met blauwe oogen en blond haar. Jan was niet het minst verlegen om onder eiken arm een vatje oud bier van Jaak Lauwaert, den brou wer, naar den kelder van zijn heer te dragen. Jan was ook sedert meer dan twintig jaar de séhoenlapper van zijne Hoogheid, den Keizer der Franken, Karei den Groote. Toen deze eens te Steenvoorde voorbijgekomen was, op weg om te gaan strijden tegen de Saksers, had Jan een paar schoenen gemaakt, zoo sterk, daLze nog niet ver sleten waren toen Karei de Groote vier jaar na dien naar Spanje toog om er de heidenen en Mu zelmannen te bevechten. Als blijk van erkente lijkheid kreeg Jan van den keizer een prachtigen halsberg of maliën-kolder, een stalen helm en een j zwaard, echt kunstwerk van vijf ellebogen lang en twee handen breed, welke prachtige uitrus ting Jan vol trots in zijn woning ophing. Toen Karei de Groote nu stierf, duurde het niet lang of de Noormannen kwamen onze gewesten onveilig maken. Ook Steenvoorde werd bedreigd en de bevolking werd met grooten schrik bevan gen. Alleen Jan was zonder vaar noch vrees Met zijn zoons bleef hij het leder kloppen, zoo hard en zoo geweldig dat het echqde van aan den Kas- selberg tot" aan de flanken van den Katsberg. Het gebeurde echter dat op Halfvasten de ben den der Noormannen den Kasselberg afkwamen en de grenzen van Steenvoorde bereikten. Ver schrikt liepen de bewoners zich schuilen in de kapel van het slot waar de slotkapelaan Jeroom samen het hen bad. Jan, die vóór het ochtendkrieken was opge staan, gespte zijn harnas aan, zette op zijn blond hoofd zijn bepluimden helm, kuste het vest van zijn degen dien hij aan de hoede van zijn zoons achterliet, en vloog, gewapend met zijn gevreesd kapmes en zijn schoenmakershamer naar de bar- reel. Het was hoog tijd, want de vijand was reeds daar Met zijn kapmes begon Jan vreeselijk te zwaaien en te zwieren, zooals nog nooit de mo lens van Kassei, bij de hevigste stormen gedaan hadden. De hoofden der Noormannen vielen als de korenaren onder de zeis. Hulp hulp rie pen zij weldra, en vluchtten weg om nooit meer terug te keeren. Steenvoorde was gered en overal was het nu feest, in het slot zoowel als in de een voudigste hutten van de wevers, van de houthak kers en van de schoenlappers. Jan leefde nog vijftig jaar in de vaderlijke wo ning en werkte er zonder ophouden. En toen Jan eindelijk dit leven verliet boetseerden de brave mensdhen van Vlaanderen het beeld van hun i eddeiden Reus van Steenvoorde en droegen het elk jaar, op Halfvasten, in stoet van aardde barreehtot aan het Bosch van Beauvoorde, bij w j~\F Li n T Reysiger. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN het huis van Jan O- Tiin^um*6 a? 20,van het Koninklijk Besluit van 26 Juni 1927. moeten de aanvragen om door het Fonds der Meest Begaafden ondersteund te worden, vóór 15 Maart aanstaande naar den Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen te Brugge gezonden worden. Bij de aanvraag om ondersteuning, dewelke van het gezinshoofd moet uitgaan en diens beroep moet opge ven, behoort gevoegd 1) Een uittreksel op ongezegeld papier uit de ge boorteakte van het kind 2) Getuigschriften afgeleverd door de hoofden van de verschillende onderwijsinrichtingen welke gedurende f®, d"e ,aatste 'aren werden bezocht. Deze getuig schriften zullen vermelden de uitslagen door den be trokkene bekomen op school, in de wedstrijden enz zoo nauwkeurig mogelijk, zijn verstandelijken aanleg en Zijn zede.ijke hoedanigheden opgeven 3) Een afschrift van het gezondheidsboekje. Er zal geen gevolg gegeven worden aan de aanvragen d-e na den 15 Maart gedaan worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5