Hij bleef dit ambt waarnemen tot wanneer, na het naoorlogsch bloeitijdperk, de crisisjaren aan braken en hij het Witte Huis overliet aan den Heer Roosevelt, die er nu nog verblijft. Zijnt aankomst te Den Haver De Heer Herbert Hoover, die den Woensdag avond. 9" dezer, te New-York op de Washing- ten inscheepte, is nu Woensdag laatst, 16° dezer, te 7 u. 's morgens te Den Haver aangekomen. Aan boord zelf van de paketboot werd de Heer Hoover begroet door de plaatselijke overheden, door vertegenwoordigers van het Amerikaansch gezantschap te Parijs, en door de Heeren Le- comte, Belgisch consul te Den Haver, en Jean Willems. bestuurder van het Fonds voor Weten schappelijk onderzoek en de Universitaire Stich ting. Aan de persleden die hem ondervroegen ver klaarde M. Hoover Ik kom een bevriend volk bezoeken Te 8 u. 35 verliet M. Hoover Den Haver om zich per auto naar België te begeven. Te Cassel De Heer Hoover kwam 's middags toe te Cassel, waar hij in gezelschap van M. Galpin, voorzitter van de Commission for Relief in Belgium en verscheidene Amerikaansche personaliteiten, in een hotel het ontbijt nam. Hij bezocht daarna het bureel waar Maarschalk Foch tijdens den oorlog zijn hoofdkwartier had en verliet, samen met zijn gevolg, Cassel om ai over Poperinghe naar Yper te komen. Zijne aankomst te Yper Alhoewel het geen officieel bezoek gold de Heer Hoover verkoos een paar dagen incognito in België te verblijven, daar zijne reis juist samen treft met de verjaring van het tragisch overlij den van Z. M. Koning Albert, was het nieuws der komst van President Hoover hier dadelijk be kend. Naar ingewonnen inlichtingen zou de Heer Hoo ver hier rond 2 u. 30 's namiddags toekomen. Brusselsche dagbladschrijvers zaten hier reeds uren in hun auto te wachten op de Groote Markt, doch zij ook konden ons geen andere bijzonder heden over het bezoek van M. Hoover mededee- len dan dat het zeker was dat hij naar Yper kwam. De tijd verliep slechts traag in ongeduldig wachten, toen korts vóór 4 u. twee machtige auto's, gevolgd eener camionnette met reiskoffers beladen, op de Groote Markt stoppen. De Heer Hoover, die een grijze gabardine aan heeft, een gekleurde sjerp om den hals draagt en een bolhoed op het hoofd heeft, stapt uit een der rijtuigen. Hij is vergezeld van de Heeren Galpin, Paul Smith, Horrigan. Tuck, Shaler en Milton Brown van de C. R. B. Educational Foundation, alsmede van de Heeren Van Bree en Sengier, ge wezen leden van het Nationaal Hulp- en Voe- dingscomiteit, die den Heer Hoover aan de grens zijn gaan verwelkomen. De Heer Van Bree toont aan den Heer Hoover de puinen onzer Hallen en vervolgens het Britsch Gedenkteeken der Meenenpoort, waar zich ook de Heeren Aimé Gruwez, voorzitter van Ypriana, en Fl. Vandevoorde, secretaris van het Last Post Co- miteit bevonden. De Heer Hoover, met zijn ge volg, beklom den Noordertrap van het monument en begaf zich tot boven op de vestingen waar hij er enkelen tijd het grootsche praalgebouw en on ze heerlijke vestingen, thans in herstelling, be wonderde. Zijn bezoek was echter van zeer korten duur. Allen namen dadelijk terug plaats in ïun auto's die hen naar Kortrijk voerden, waar een kroon werd gekocht om door den Heer Hoove: t p bet Amerikaansch kerkhof van Waereghem neerge legd te worden. Den Woensdag avond vernachtte de Heer Hoo ver te De Zoute. Heden Zaterdag, 19" Februari, zal de Heer Hoo ver, in de Société Générale waar de leden van het Nationaal Hulp- en Voedingscomiteit destijds iederen Woensdag, onder het voorzitterschap van M. Francqui, bijeenkwamen, gehuldigd worden door een zestigtal leden van genoemd Comiteit die er, onder het voorzitterschap van M. Fulgence Masson, zullen vergaderen als weleer. Redevoe ringen zullen er uitgesproken worden door de Heeren Masson. Henri Jaspar en Baron Edmond Carton de Wiart, waarop de Heer Hoover zal ant woorden. Daarna wordt de Heer Hoover officieel ten stadhuize ontvangen en 's avonds wordt er hem in den zetel der Universitaire stichting een feestmaal aangeboden. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers werd Woensdag 11.. op het oogenblik dat de Heer Hoover in ons land toekwam, door den Heer Huysmans, voorzitter, hulde gebracht aan den ge- (Vervolg onderaan volgende kolom). De mooie kleur De fijne geur Van de PACHA suikerij Is van namaak immer vrij. In de Nijverhei |>e - tlaj Reeds in 1923, ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als Bestuurder der Nijverheidsschool werd er ter eere van den Heer ingenieur u t Coomans, door zijne erkentelijke oudieerimgen, een intieme genegenheidsbetooging op tcu>v gezt-i en werd hem, te dier gelegenheid, een mooie grijs marmeren plaat, met te midden erin een bronzen medaillon, zijne beeltenis voorstellende, ten ge schenke gegeven. De te groote nederigheid van dezen verdienstelijken en alomgeprezen man. ie alleen in den vervulden plicht zijn grootste v o doening vond, verzette zich echter, zijn lev en lang, tegen alle officieel eerbetoon. Het is diezelfde gedenk plaat, in 1923 aan den Heer Coomans geschon ken, die nu, met de toe stemming der familie van den betreurden afgestor vene, in de Nijverheids school komt geplaatst te worden, waar zij ten eeuwigen dage zal her inneren aan den bekwa men en oflfervaardigen be stuurder, die zich gedu rende zoo vele jaren aan de beroepsvorming en oplei ding der jeugd heeft toe gewijd, en ook aan den nooit volprezen herbou wer van Yper's wereldbe roemde praalgebouwen. De plechtige onthulling der gedenkplaat, op touw gezet door de oudleerlin gen der Nijverheidsschool, die alzoo hun vurigsten wensch, hun gewezen bestuurder en weldoener openbaar te mogen huldigen, verwezenlijkt za gen, had Zondag 11., 13 Februari, te 11 u. voormid dag plaats te midden de grootste belangstelling. Vanaf 10 uur, kwamen de uitgenoodigden in de Nijverheidsschool aan, waar ze ontvangen en verwelkomd werden door den Heer G. Delahaye, schepen van openbare werken, en den Heer Jos. Van der Mersch, schepen, voorzitter, omringd van de Heeren Osc. Houtman, Jul. Vanaerde en Hon. Vanderghote, leden van den beheerraad den Heer G. Versailles, schrijver-schatbewaarder, en den Heer H. Landtsheere, bestuurder der school. Onder de voorname aanwezigen, die er aan ge houden hadden deze plechtigheid bij te wonen, bemerkten wij, benevens de reeds vernoemde overheden, nog de volgende personaliteiten de Heeren R. Clinckemaille, arrondissementscom missaris J. Vanderghote, burgemeester der stad Yper den Zeer Eerwaarden Heer Vermaut, pas toor-deken van Yper den Heer C. Lemahieu, schepen Jvr. Cornillie en de Heeren V. Seys en E. Biebuyck, gemeenteraadsleden den Zeer Eer waarden Heer Socquet, bestuurder der St Jozefs' Vrije Beroepsschoolde Heeren A. Cornillie, be stuurder der St MichielsschoolOorts, bestuur der der Staatsmiddelbare schoolH. Vermeulen, voorzitter, J. Tahon, ondervoorzitter, en Ed. Tous- saert, secretaris der Handels- en Nijverheidska mer van Yper R. Bouquet, voorzitter, R. Omme- slagh, lid, C. Schmidt, toeziener, en Dr. Dochy, geneesheer der Commissie van Openbaren Onder stand van Yper M. Vergracht, bevelhebber van het stedelijk brandweerkorps A. Gruwez, voor zitter der Harmonie Ypriana H. Casier, voor' zitter der Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper H. Delobel, advokaatDr Grimmelprez J. Antony, stadsbibliothecarisG. Gits, stads- bouwkundige G. Lernould, rustend leeraar der NijverheidsschoolC. Brillon, kunstschilder als- mede de heeren C. Cornillie, P. Degroote, Alf. B wezen president der Vereenigde Staten die zoo veel voor België gedaan heeft. De Heer Hoover, die eeredokter is. van de vier Belgische Universiteiten, zal tijdens zijn verblijf in België niet alleen de hoofdstad, maar ook nog Gent, Luik en Leuven bezoeken. Hij zal door den Koning ontvangen worden en een feestmaal zal te zijner eer door den Koning en het Ministerie van Buitenlandsche Zaken gegeven worden. Na zijn bezoek aan België, zal de Heer Hoover op 1 Maart a. s. ontvangen worden door de Uni versiteit van Rijsel, die hem op een plechtige zit ting den titel van doctor honoris causa zal ver- leenen. Hij zal er ook de gast zijn van het Voe dingscomiteit van Noord-Frankrijk en van het Hulpcomiteit der bevrijde streken. Vooraleer naar Amerika terug te keeren zal de Heer Hoover nog verscheidene andere Europee- sche landen bezoeken en onder meer Tcheko-Sh- wakije en Zwitserland. i 8 O. L. Vrouwstraafr idsschcol te leper COOlIVAl Van Hee. Ch. Gheerardyn, H. Salomé, R. Gis. quiere, A. Leleu en C. Titeca, leeraars aan de Nijverheidsschool. Verders waren er nog zeer veel oud-leerlingen en leerlingen der school aanwezig. De Heer M. Bossaert, i d van den Beheerraad der school, door buitengewone en cnvoorziene omstandigheden weerhouden te Kortrijk, had zich laten verontschuldigen. Om 10 u. 50 deden de familieleden van den dierbaren afgestorvene. Jufvrouw M. Ccomansen Mijnheer en Mevrouw Jean Coomans, hun intrede in de zaal, en werden er door de talrijke aanwe- De lieer Schepen Delahaye houdt zijne rede. eigen begroet. De Onthulïingspieehtigheid De plechtigheid werd dan onmiddellijk aange vangen met de welkomrede van den heer Dela haye, schepen van openbare werken en oudleer ling der school. Rede van den Heer G. DELAHAYE, Schepen van Openbare Werken. De heer schepen der stad Yper, in naam der oudleerlingen, drukte zich uit als volgt Geachte Familie, Mevrouwen, Mijne Heeren, Ons eerste woord is een woord van oprechten dank. aan de Heeren Overheden, die zoo welwillend de ont hulling der gedenkplaat van wijlen Meester J. Coomans met hunne gewaardeerde tegenwoordigheid willen ver eeren. 't Is 15 jaar geleden wij vierden dan te zamen het 25 jarig jubileum van onzen zoo geliefden Bestuurder van de Nijverheidsschool. Alles ging er zoo gezellig, zoo gemoedelijk toe. Onze gevierde Heer Bestuurder was dan met en tusschen ons. Meer dan 150 zijner oud-leerlingen vierden meê. Onnoodig hier aan de oud-leerlingen te herhalen wat de Heer J. Coomans was en bleef in de Nijverheids school. Hij was als de stuwkrachtvan Hem ging die zucht en liefde uit tot het schoone... tot de kunst. Zijn ideaal was hier bekwame kunstenaars, goede stielmannen te vormen. Al zijn onderricht, al zijne kennissen, zijne kundig heden gaf hij onverdroten ten beste. Velen zijner oud-leerlingen, tot in de grootste steden van ons land, verwonderden iedereen door hun talent, hunne veelvuldige kennissen, 't Is dat, onder zijn ge niaal bestuur, in de Nijverheidsschool, de oude vlaam- sche kunst in eere werd gehouden. Heden zien wij reeds de vruchten van dit grootsche werk. den prachtigen uitslag van dat vakonderwijs. Gaat de straten door. doorloopt het vlaamsche land. overal zult gij zelf die pereltjes van gevels wijzen, werken van onzen verdienstelijken Bestuurder of van zijne leerlingen. Gansch het werk opsommen van den talentvollen kunstenaar zou boekdeelen vergen. W o. zijne oud-leerlingen, wij herdenken altijd dien gi,.den tijd als wij hier in de Nijverheidsschool op de banken zaten en zijne wijze en goede raadgevingen met dankbaarheid aanhoorden. V ar niet alleen hier, maar bijzonder in de stad zelve, welke hij zoo lief had, heeft hij gansch zijn streven, geheel zijn genie tegeven. A.s jenge Ingenieur hier benoemd, was zijn eenig streven al die schitterende werken, die van ons grootsch verleden getuigden, niet alleen in eere te be- iaren, maar ook in al hunne pracht te hersteilen oorlog kwam en vernietigde het grootste deel zij ner werken. Zijne makkers schrijven van hem Het was een geluR e stad Yper dat Heer J. Coomans zoo ieverig aan h! 5le ^erstellingswerken had meêgewerkt en aldus meest grondige kennis van de Middeleeuwsche kunst had opgedaan. «oen'" a6er thans door deze gansch herschap-" met h, T 0 nette straten tusschen die puntgeve!» un cnte kteurschakeeringen rondwandelen, da?- heef. W3t het den Heer J. Coomans aan moe'* he» nnnns kosten om, niettegenstaande alles, toch Al'e- ruroken karakter der stad te bewaren. rezen er!S,!PK nuternieuw pas gisteren uit de puinen ver- woestingenCH 1 h8t ongesch°nden. trots alle ve ringen geurigheid der geëerbiedigde overle\ Yner 7-w 'r^g'S,c^e ePisoden van den heropbouw end. Na de eerste ontmoediging voor

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2