Cinema Flora, Yper TROK GRANDE* VÉDEÏÏP - et trots tots p/uL .amusdntqueto'j les histotres damour gai conau ?s. DE LUSTIGE KERELS VAN A: VRIJDAG 18 FEBRUARI Twee groote franschsprekende films Vlaamsche cndertitels. SA FEMME ET SA DACTYLO met CLARK GABLE MYRNA LOY JEANNE HARLOW de beroemde blonde vedette in haar laatste film. Een zeer origineele productie Men begint met den PATHÉ - JOURNAL. KINDERS ALTIJD TOEGELATEN. ontzaglijke ramp. kwam de rotsvaste wil van M. Coo- mans beletten dat de algemeene harmonie, die door de eeuwen heen ongeschonden was bewaard, niet in de algemeene ontreddering iou verloren zijn gegaan. Ten slotte behaalde hij toch de zege. Sedert den wapenstilstand waren wij alle dagen oog getuigen van zijn prachtig werk hier te Yper voltrok ken. Indien men terecht van iemand mag zeggen dat hij de ziel van den wederopbouw der stad was, dan geldt zulks in de eerste plaats voor M. J. Coomans. Door zijn schranderheid en bevoegdheid bekwam hij den wederopbouw der wonderbare Hallen, waarvan gezegd werd dat dit openbaar gebouw het gansche menschdom behoort. Deze kunstschepping, door haar eenvoudig grondplan en haar zuivere omlijning, is het meesterwerk van de burgerlijke bouwkunst der Middel eeuwen. Onafgewerkt mag het niet blijven... Het geheel te herstellen in zijn vroeger luister en pracht, was M. Coomans droom, zijn laatste streven. Als wij nu voorbij de Haile gaan... de ziel van Yper... het is er eenzaam en doodsch... 't wordt tragisch. De bezieler van den heropbouw is er niet meer. Maar wij... zijne oud-leerlingen... wij Yperlingen wij zullen nooit rusten, tot de laatste wensch van onzen Oud-Bestuurder moge verwezenlijkt worden. De Ypersche Hallen moeten gansch en geheel her steld worden. Over 15 jaar boden wij aan onzen Heer Bestuurder deze gedenkplaat, werk van den kunstenaar Heer Sinia. Dit kunstgewrocht schenken wij nu aan den Beheer raad der Nijverheidsschool, als een blijvende hulde van onze dankbaarheid aan den grooten Meester en ons aller Vriend, Heer J. Coomans. Deze hartelijke woorden werden warm toege juicht en daarna werd de gedenkplaat, die tot dan toe met de Ypersche kleuren bedekt was, door den heer C. Schmidt, oudleerling, onthuld. De beeltenis van den betreurden afgestorvene, werk van den Gentschen kunstenaar Sinia, die onder de leiding van den Heer Coomans, zooveel beelden voor onze herstelde openbare gebouwen beitelde, is eener treffende gelijkenis en gansch de plaat, eenvoudig en sierlijk, met het opschrift Jules Coomans, Bestuurder, zijne erkentelijke oudleerlingen, 1895-1923werd door al de aan wezigen terecht bewonderd. Rede van den Heer H. LANDTSHEERE, Bestuurder der Nijverheidsschool. De Heer H. Landtsheere, bouwkundige, be stuurder der Nijverheidsschool, nam vervolgens het woord in dezer voege Geachte Mevrouwen, Geachte Heeren, Het weze mij toegelaten, in naam van den Beheer raad, van het onderwijzend personeel en van de leer lingen der Nijverheidsschool, waar eenmaal de heer Ingenieur Coomans de talentvolle bestuurder was. U onze dankbaarheid te betuigen voor het schenken en het aanbrengen van de gedenkplaat ter eere van den ver maarden Oud-Bestuurder. Het weze ons ook toegestaan, ons bij U aan te sluiten om hulde te brengen aan den Heer Coomans. den ge- rcemder. meester der Nijverheidsschool. De plechtigheid van dezen dag heeft voor onze gees ten de mcc.e gedemtpiaat getooverd, van een verheven manvan een verfijnd Kunstenaar, die de kunst wilde doen doordringen in alle stielen en vakKen. in gansch het ambachtswezen; van een koenen durver, die het nij- erhe.dsondei wijs op stevige gronden wiide vestigen, •iet s.ceds hccger wilde uitbreiden en steeds verder w.ide richten naar de schoonheid, welxe moet stralen u.t alle wer..en van den stierman die zich met hart en z.el heeft tcegewijd aan de opvoeding en de verheffing der jeugd d.e gansch zijn leven heeft geofferd aan het opie,den van Kundige vakmannen die de hem toever trouwde jonge mannen beKwaamde om in normale tijden eén wedvarend bestaan aan hen en hunne familiën te verzeKeren. Meeste.- Coomans was de bestuurder die om zijn toe wijding en om zijn talenten geëerbiedigd werd. Mild. zelfs kwistig, heeft hij zijn talenten en zijn gaven ten dienste van zijn jongens gesteld, hij was on- bere .end in zijn offervaardigheid, onbeperkt in zijn toewijding. Wij zijn getuige geweest van de rondborstigheid en verhevenheid zijns karaktervan de rechtzinnigheid en ede.heid zijns herten. Altijd toegankelijk voor ieder een, hij was aan allen behulpzaam en te allen tijde be reid om ons nuttig te wezen. Voor zeer velen onder ons was hij een raadsman, een bestuurder, in welke moeilijke omstandigheden wij ons ook mochten bevinden. Een genegen oud-bestuurder was hij, in wien men het groot talent, de uitgebreide wetenschap vereerde. Sinds 36 jaar was hij aan onze school gehecht, zoodat hij ermede letterlijk vergroeid was en wij ons de school onzer jeugd nooit kunnen voorstellen zonder er een groolsch beeld te zien in oprijzen. 36 jaarDat beteekent een heel leven gewijd aan en versleten voor de jeugd dat beteekent een niet te schatten schare van jongelingen die hij vormde, die hem verschuldigd zijn datgene waarmee zij hun leven hebben opgebouwd en schoon gemaakt. Ziedaar wat Mijnheer Coomans voor ons is geweest. Hij won niet alleen het vertrouwen van zijn leerlin gen, maar ook hun erkentelijkheid. Wij bieden hem de hulde van onzen eerbied, van onze bewondering, en van onze onvergankelijke erkentenis. Deze rede werd insgelijks met groote belang stelling aanhoord en toegejuicht. Rede van den Heer Burgemeester Ten slotte werd het woord gevoerd door den heer J. Vanderghote, burgemeester der stad Yper. Geachte Mevrouwen, Geachte Heeren, Ik aanzie het als een plicht, in naam van het Stads bestuur en van de bevolking van Yper, mij aan te slui ten bij de hulde die hier vandaag door de oud-leerlin gen. de leerlingen, de leeraars en den Beheerraad van onze stedelijke Nijverheidsschool aan de nagedachtenis van onzen betreurden stadsgenoot. Heer Ingenieur- Bouwmeester Jules Coomans gebracht wordt. Uwe hul- debetooging, MM. HH.. is niet alleenlijk de uitdrukking van uwe waardeering van de voorname diensten die hij gedurende ruim 35 jaar als Bestuurder van de Nijver heidsschool heeft bewezen, maar ook de uitdrukking van uwe erkentelijkheid voor al het goede dat hij in deze hoedanigheid ten bate van de leerende jeugd van Yper gedaan heeft. Als Bestuurder der Nijverheidsschool, heeft hij zich heel en al gewijd aan de kunstopleiding van onze jeugd. Hoeveel onzer stadsgenooten hebben hier niet hun vak kundig onderwijs genoten en hunne huidige beroepsbe kwaamheid te danken aan de bekwaamheid, aan den onverdroten en offervaardigen ijver van Heer Jules Coomans en zijne medewerkers. Inzonder na den oor log, toen de school vervallen was, heeft Heer Coomans met krachtdadigheid en volhardingsgeest, aan hare her inrichting zijne beste krachten gewijd en na korten tijd, dank aan zijn wijs en offervaardig beleid, haar in haren bloei en goede faam van vroeger hersteld. Ook als Bouwkundige heeft Heer J. Coomans zijne groote ondervinding, zijn diep kunstgevoel, zijne tech- nieke bekwaamheid ten dienste gesteld van onze ge meenschap. De schoonheid van onze Stad was het heer lijk ideaal van gansch zijn bedrijfsleven. Onze oude praalgebouwen, het kunsterfdeel onzer voorvaderen, heeft hij. dank aan zijne groote ervaring, aan zijn smaakvol en diep ontwikkeld kunstgevoel, aan zijne ongeëvenaarde techniciteit, uit hunne puinen her schapen ons Belfort, onze Lakenhalle, de St-Maartens- kerk heeft hij op onovertrefbare wijze in hunne mid- deleeuwsche pracht en eeuwenoude glorie hersteld. Op het herbouwen van de private eigendommen in stad hield hij steeds een waakzaam oog, steeds bekommerd en aandachtig dat aan Yper zijn oudheidkundige schoon heid en voornaam karakter zou teruggeschonken wor den. Het College van Burgemeester en Schepenen van Yper heeft dan ook uit erkentelijkheid voor de diensten die Heer Coomans aan stad wist te bewijzen, in hulde aan den kunstenaar die, het land door. eene benijdenswaar dige en gezagvolle plaats had ingewonnen, aan de Hal lestraat, in het hart der stad en in de onmiddellijke na bijheid zijner grootsche en schoonste kunstgewrochten, den naam van J. Coomansstraat gegeven. Voortaan zullen de Nijverheidsschool, zetel van zijne werking als kunstopleider der jeugd, voor de geslach ten der leerende jongens van Yper, en de Hallestraat, midden de heerlijke getuigen van zijn kunst, voor onze bevolking, den naam en de gedachtenis van onzen be treurden en verdienstelijken stadsgenoot J. Coomans in eere houden en blijk geven van onze genegen waardee ring en diepe erkentelijkheid. Een langdurige ovatie besloot de rede van den Heer burgemeester Vanderghote. Dankwoord van Heer JEAN COOMANS De Heer Jean Coomans besloot deze ontroe rende plechtigheid met, in naam zijner familie leden, een woord van innigsten dank te richten tot al de aanwezigen, die door hun tegenwoordig heid het klaarste bewijs gegeven hebben van de groote genegenheid en waardeering die zij voor zijn betreurden vader koesteren. Hij bedankte in 't bijzonder de aanwezige overheden voor de grootsche hulde aan de dierbare nagedachtenis van zijn vader gebracht en verzekerde de oud leerlingen dat hun gewezen bestuurder steeds met een blijvend genot de door hen te zijnei eei ingerichte genegenheidsbetooging had herdacht. Deze treffende plechtigheid liep hiermede ten einde, doch de indruk ervan zal blijvend zijn voor allen die erop aanwezig waren. Hef Concjrl der Harmonie f priana De Harmonie Ypriana gaf reeds zooveel prach tige feesten en verschafte ons reeds zooveel kunstvolle en genotrijke avonden, waarvan we, als van iets kostbaars, iets liefs, een zoete en blij vende herinnering bewaren, dat al haar leden, en iedereen weet hoe talrijk ze zijn, telkens ze op nieuw op een harer concerten uitgenoodigd wor den, op vcorhand verzekerd zijn weer enkele uiterst aangename stonden te beleven, weer iets buitengewoons bij te wonen. Het concert, dat de Harmonie Ypriana Dinsdag laatst.in de bomvolle zaal van «Oud Yper» gaf, heeft nogmaals buitenmate aan aller verwachtin gen beantwoord. Ieder concert der Harmonie is niet alleen de bevestiging van haar zoo hoog staande en verdiende faam, het is iets meer nog, het is voor de begeesterde toehoorders telkens een verrassing, een nieuwe reden van bewonde ring voor die kunstgroep, een nieuwe parel aan haar reeeds schitterende eerekroon, een nieuwe geneugte te voegen bij de andere die we zorg vuldig in het schrijn van ons geheugen bewaren. Onder de kundige leiding van haar talentvollen chef, Heer Frangois Deridder, 'heeft de Harmonie op onovertrefbare wijze de gevoelens weten te vertolken van de schrijvers der door haar uitge voerde stukken, zoodat de nu eens zoetluidende, dan krachtige of meeslepende muziek, die tot de toehoorders doordrong, werkelijk bezielend was en ze dan ook in hooge mate bekoorde. Zoo hoorden wij opvolgenlijk de zoo lustige en bevallige Cortège Carnavalesquevan Razi- gade de ouverture van Egmontwaarin de groote meester Beethoven op zoo treffende en aandoenlijke wijze de verschillende driften, in deze tragedie weergegeven, heeft weten te be schrijven de lichte en weelderige Rêverie van Peter Benoit die in de uitleggende nota van het programma terecht als de Rubens der muziek betiteld wordt'het keurige en bekoorlijke Bal let de Coppelia van Leo Delibes, en eindelijk de onvergetelijke en vervoerende spaansche wals Espana van Ohabrier. Al deze nummers, met brio en ware meester schap uitgevoerd, werden dan ook levendig toe gejuicht. Het tweede gedeelte van het concert, alhoewel van een gansch anderen aard, was niet minder aangenaam en viel, zoo door het kunstgehalte als door de afwisselende verscheidenheid ervan, ten zeerste in eenieders smaak. De russisdhe groep Azovsky met zijn balalaika en mandolinen muziek, met zijne slepende, droo- merige en toch harmonieuse liederen en met zijn eigenaardige dansen bracht ons naar dat verre, voor ons onbekende land, waar alles ons zoo vreemd, zoo geheimzinnig en zoo verschillend met onzen aard schijnt. De veelkleurige kostu- men dezer homogene en goede groep kwamen uiterst goed uit onder het helle licht van machtige reflectoren en de blik van hun oogen, de glim lach op hun lippen zegden ons hoe gevoelig deze artisten zijn voor alles wat hen aan hun vader land herinnert en hoezeer zij het nog, spijts hun verwijdering, beminnen en liefhebben. Al de door hun uitgevoerde nummers, doch vooral de solo's van balalaika en onder meer het bekende Czardas de Monti de koorzangen, het orkest en vooral de nationale Kaukasische dans met dolken La Prière de Chamilen de Ko- paknationale Russische dans, waarvoor een ongehoorde lenigheid vereischt wordt, werden op langdurig applaus onthaald. De Heer Leo Viral, met zijn fijne en satirische alleenspraken, die hij met een waar declamators talent en op zoo aangename wijze voordroeg, en met zijn oud- fransche liederen, voor dewelke hij door een lieftallige medespeelster was bijgestaan, heeft zijn toehoorders dadelijk voor hem weten te winnen en ongetwijfeld ware het voor allen een groot genoegen hem hier nog eens terug te zien. En wat gezegd van de bekoorlijke balletten, zoo sierlijk en rhytmisch gedanst door het uit stekend en goed gedrild balletkorps van den stadsschouwburg van Doornijk Het smaakvol Ballet d Isolineen de mooie, overbekende wals De schoone blauwe Donauwaren een verrukking voor oog en hart. Ook het puik orkest, gevormd door enkele Ypersche liefhebbers, het> ben, spijts den korten tijd die hen voor hunne voorbereiding gegeven werd, zich op uitmunten de wijze van hunne moeilijke taak gekweten. Aan allen, aan de vreemde artisten die het prachtconcert door hunne medewerking opluis terden. aan het puik symphonisch orkest dat de balletten begeleidde, doch vooral aan de muzikan ten van Ypriana, aan hun bekwamen chef en aan hun verdienstelijk bestuur, sturen we onze beste gelukwenschen en zeggen wij van ganscher harte dank voor den door hen ingerichten feestavond.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3