P OLÏT IE K E U IT ZIC H T E N BINNENLAND Leest en verspreidt HET YPERSCHE Verveer bij Sneeuwtüd BUITENLAND Fédération des Simstrés de ('Arrondissement d'Ypres DOOIBARREELEN 1937-1938 DOOR SPECTATOR Donderdagmorgen. 17 Februari 1938. SENATOR PROFESSOR PIERRE DE SMET, OP- VOEGER VAN MINISTER VAN ISACKER SAMEN STELLING VAN DE KULTLTJRRADEN NIEUW KAMERREGLEMENT KATHOLIEKE STEM OVER HET GEVAL GRAMMENS VERSCHEIDENE PO LITIEKE MOEILIJKHEDEN WEKKEN ZORG. Sedert Dinsdag jongstieden hebben we een opvolger van Minister Van IsackernamelijkSenator Pierre De Smet. Heer P. De Smet werd te Brussel geboren, op 22 Juli 1892. Hij studeerde aan de Leuvensche Alma Mater en verwierf daar het diploma van ingenieur. Hij werd achtereenvolgens professor, opziener der bij zondere scholen voor burgerlijke ingenieurs. Hij is lid van de Belgische Vereeniging voor ingenieurs en nij- veraars. beheerder van de Vereeniging der Ingenieurs oud-leerlingen van de bijzondere scholen van Leuven en lid van het Nationaal Fonds voor wetenschappe lijk onderzoek. Eerst in 1936 werd hij verkozen als provinciaal senator voor Brabant. Daarmede is een kleine scheur in de Regeering weer dichtgemaakt. Ook de Viaamsche en Waalsche Kuituurraden zijn nu eindelijk vastgesteld. Voor Vlaanderen werd hij als volgt samengesteld Voorzitter: Mgr. Van Wayenbergh. vice-rektor van de Universiteit te Leuven Leden de heeren August Van Cauwelaert, prof. Edg. De Bruyne. Herman Teirlinck en Van de Veegaete, prefekt van het Koninklijk Atheneum te Gent. Tot voorzitter van den Franschen Kultuurraad werd Prof. Bordet benoemd. Deze benoemingen hebben vanwege de Socialisten een heftige interpellatie uitgelokt, om te protesteeren tegen het feit dat zij voor het Viaamsche land slechts één vertegenwoordiger in den Kultuurraad hadden. De Katholieken voerden daarentegen aan dat de Viaam sche Kuituur vooral Katholiek is. Deze verloopen week werd door de bevoegde Kamer kommissie een voorstel van den heer Brunet goedge keurd. waardoor aan den Voorzitter het recht wordt verleend elk kamerlid, dat zich aan handtastelijkheden schuldig maakt, voor tien zittingen uit te sluiten. Ver der heeft de Kommissie een voorstel besproken, strek kende tot het uitbreiden van de parlementaire immuni teit tct groepsvergaderingen. Er werd aldus deze week één en ander besloten dat van overwegend belang was. Zelfs de leider van het V. N. V. en de leider van de Dinaso's hebben deze week belangrijke beslissingen getroffende eerste onder welke voorwaarden zijn partij met de Katholieke Kon- centratie wil medewerken en de tweede dat zijn aan hangers nu voor het eerst met de aanstaande gemeente verkiezingen hun stem zullen moeten uitbrengen op be paalde politieke mannen. Dit alles zal eerstdaags in de dagbladpers een groote kommentaar meebrengen, en velschillende politieke mogelijkheden nader onder de loep nemen en toelichten. In elk geval merken we nu reeds een zekere zuivere beschouwing op bij verscheidene politiekers het blijkt alsof zij tot de vaststelling zijn gekomen dat het nu nog geenszins de tijd is om elkaar het hoofd vol te schen ken met dingen die veeleer verwijdering dan toenade ring teweeg brengen. Ook inzake de schilderschool Grammens is een ze kere terughoudendheid bij de Katholieken te bespeu ren. Want alhoewel het algemeene diepe afkeuring ver dient dat de taalwetten niet geëerbiedigd worden, toch moet eens ernstig de vraag gesteld Is het niet ge vaarlijk openlijken opstand en wanordelijkheden aan te moedigen, tegen de rechtmatig aangestelde machten in den Staat Leidt zooiets niet rechtstreeks tot onbe perkte hoogst gevaarlijke anarchie In elk geval het stemt ons tot ernstig nadenken dat de heer Frans Van Cauwelaert in volle Kamer de laatste daden van Grammens en helpers afkeurde, en dat nu ook De Couranten de Gazet van Antwer pen de daden van Grammens niet langer onvoorwaar delijk willen als goed aanvaarden. In verband daar mede is het volgende stukje van de Gazet van Ant werpen een echt gewetensonderzoek Het is niet omdat zekere besturen hun plicht niet doen dat men het recht heeft wanordelijkheden te ver wekken. De grootste schuldigen zijn voorzeker die besturen zelf. maar de theorie verspreiden dat, ingeval van niet- toepassing, de bevolking zelf tot daden moet over gaan. is totaal valsch en in strijd met wat, niet alleen de kristelijke staatkunde desaangaande leert, maar met wat de gezonde rede en de burgerzin ons voor houden. Wanneer men aanvaardt dat men openlijk in op stand mag komen tegen de rechtmatig aangestelde machten in den Staat, wanneer het Viaamsche wetten geldt, dan geldt dit ook wanneer het b.v. toepassingen van sociale wetten betreft. Telkens wanneer er moei lijkheden oprijzen op dat domein zou het volstaan de arbeiders op de straat te brengen en ze tot handtaste lijkheden aan te zetten, ten einde z. g. de uitvoering van de wet te bekomen. Morgen zijn het de middenstanders die aldus zul len mogen handelen, overmorgen de burgerij. Wanneer dan de staatsbedienden en de militairen te beklagen hebben, moeten ook zij maar op de barrikaden Hij, die dergelijke theorieën verkondigt, tast aan de basis het leven in een geordende maatschappij aan. Dat dergelijke zaken door katholieke Viaamsche intel- lektueelen verdedigd worden, geeft te denken. Na ernstige gewetensvolle lektuur van deze dieppei- lende passus is voor ons slechts één besluit mogelijk namelijk dat van De Courantwaar zij schrijftdat men de zaken moet zeggen zooals ze zijn, en dat men dan ook inzake Grammens nu door een krachtdadige hcuding moet toonen, hoezeer de nalatigheid der ver antwoordelijke besturen tegen de borst stoot, het in België langs wettelijken weg nog mogelijk is voor Vlaanderen alles te verwezenlijken. Daarom moet het parool nu zijnde borstels weg, en langs parlemen tairen wettelijken weg den strijd voor Vlaamsch recht winnen Deze jongste vaststelling zal bij velen, begrijpbaar. een strijd tusschen gevoel en rede medebrengen, en haar stempel drukken op de eerstvolgende Polit'eke W erkzaamheden. Aldus zullen de gouvernementeele moeilijkheden met één vermeerderd worden. En... het locpt reeds scheef in de Regeering. Inderdaad! Zekere benoemingen, bij half-otficieeje en officieele lichamen en diensten hebben de pai tijen tegen elkaar opgejaagd! De vervanging van den heei Van Isacker liep evenmin van een leien dakjeOp het gebied van de buitenlandsche politiek vergrooten de scheuren tusschen de Katholieken en Socialisten zich reeds meer en meerdit door de delikate vraagstukken inzake de mogelijke erkenning in feite van de annexatie van Abessinië door Italië, en ook door het verlangen van sommige Katholieken om bij de Regeering van Franco een Belgisch diplomatie» vertegenwoordiger aangesteld te hebben iets waartegen de socialisten zich krachtdadig verzetten. Voegt daarbij de moeilijkheden van financieelen aard: de stijgende werkloosheid zal 3 a 400 millioen frank meer uitgaven opeischen dan voorzien werd en de wedden van het Staatspersoneel die allernoodigst moe ten herzien worden vragen eveneens een 200 millioen frank meer uitgaven dan het budget voorzag. Deze on voorziene uitgaven moeten gedekt worden. Maar hoe Ziedaar een groot probleem, dat door de anti-regee- ringspartijen zal geëxploiteerd worden tegen de Re geering. Het ergste van het geval is echter dat alles laat voorzien dat deze anti-regeeringspartijen met hun nieuwe aktie zullen sukses boeken. Immers totaal moe ten er minstens 600 a 700 millioen frank nieuwe belas tingen gevonden worden, en de ondervinding leerde dat de belastingsbetalers dat alles behalve graag zul len doen. De toestand is dus zeer kritisch In sommige bladen wordt dan ook voorspeld dat de huidige Regeering nog slechts met dunne draadjes aan elkaar vasthoudten dat zij reeds lang zou gevallen zijn indien de verschillende begrootingen door de beide Kamers waren aangenomen. Indien dit werkelijk waar is, dan laat het geen twijfel dat de poppen volop aan het dansen zullen gaan. zoodra al de begrootingen aan genomen zijndit zou dan iets zijn voor de maand Maart. Het is duidelijk dat de nieuwe Kabinetskrisis pre cies vóór de zeer belangrijke Gemeente-Verkiezingen van zwaar formaat zou zijn! Maar misschien loopt het nog geen zoo'n treurigen vaart, en wordt er wel iets op gevonden om de drie groote partijen weer nader tot elkaar te brengen, tot heil van ons allemaal. Het is mogelijk, en we hopen het werkelijk tot algemeen heil van ons land WAT IS DE WAARHEID De Politiek Uitzichten van het Buitenland zijn voor ons hoe langer hoe meer duister en hoe erger onzeker, door de stijgende flagrante tegenspraak in de verschil lende Buitenlandsche Berichten, waarvan wij in de jongste dagen nota namen. Om slechts één enkel voorbeeld te citeeren!... We lazen het Amerikaansche Bericht van gisteren, nl.dat in Politieke kringen veel belang gehecht wordt aan een voorstel van Senator King, waardoor president Roose velt zou gemachtigd worden een nieuwe ontwapenings- konferentie bijeen te roepen, die kans tot lukken zou hebben. Maar anderzijds namen wij logisch eveneens ernstige nota van de Japansche houding, die haar hie len veegt aan het Londensche vlootverdrag van 1936. waardoor de onderteekenaars de verplichting op zich namen geen slagschepen te bouwen, die grooter zijn dan 33.000 ton, of uitgerust zijn met kanonnen van een grooter kaliber dan 406 mm. Wat wil men dan spre ken van mogelijke ontwapening?... Werkelijk, wanneer men week na week alle verschei dene partij-bladen ernstig moet doorbladeren om het Politiek gebeuren en de Politieke Verwachtingen van de week te resumeeren, dan komt men van lieverlede tot het accepteeren van Dumur's aphorisme De Poli tiek is de kunst, zich van de menigte te bedienen door haar te doen gelooven dat men haar dient Hoe kan men anders al de verschillende uitlatingen beoordeelen over de politiek van Mussolini, van Hitier. over den Burgeroorlog in Spanje, over de gruweldaden der Japanners in China, over de gebeurlijke annexatie erkenning van Abessinië met Italië, over de tegenstrij dige kommentaren inzake het bezoek van Schussnig aan Hitier, en het aangekondigd bezoek van de Engel- sche vorsten aan Parijs?... Het loopt toch al te duidelijk de gaten uit dat de berichtgevers hun lezers te éénzijdig inlichten, en alles veel te veel door speciale glazen bekijken, die het eene enorm vergrooten, maar terzelfdertijde het andere enorm verkleinen of zelfs heelemaal onzichtbaar ma ken. al naar gelang het wel of niet voor hun winkel- politiek kan dienen Deze bestatiging die eenieder van ons aleens maakt is tenslotte het alles domineerende treurige Uitzicht van de Buitenlandsche Politiek van deze week. Daarom onthouden wij ons deze week van alle detail leering. Spectator. De aandacht der belanghebbenden wordt ge vestigd op de bepalingen van artikel 90 van het K. B. van 1 Februari 1934 houdende Algemeen Reglement op de Verkeerspolitie, voorschrijven de dat De gespannen der voertuigen waarvan de wie- len voorzien zijn van elastische banden, en deze der voertuigen (dus alle bespannen voertuigen) welke bij sneeuwweer rijden, van RAArSIEL- BELLEN of KLINGELWERK moeten voorzien zijn Compte-rendu de la réunion du 13 Février lP3g La réunion est ouverte a 14 h. 30 sous la prési- dence de M. A. Butaye, avocat. Parmi l'assistance nous notons la présence de M.M. Ie Docteur H. Brutsaert, ancien membre de la Chambre des Re- présentants; C. Lemahieu. échevin de la ville d'Ypres H. Vermeulen, président de la Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres, et L. Van- devoorde, directeur de la Coopérative pour dom- mages de guerre «Ypres et les environs». M. Ie Président annonce que la question des in téréts n a pas encore regu de solution définitive, malgré qu'il avait été promis a plusieurs reprises que l'on cesserait la révision des dossiers de dom- mages de guerre. Dernièrement encore un cas de l'espèce, oü l'on réclamait le remboursement d'une somme peu importante pour intéréts soi-disant payés indü- ment et qui était porté devant le Tribunal, a été, a la demande de l'Etat. remis indéfiniment. Mais! par contre, la Fédération a été saisie d'un nou veau cas a Wervicq, oü il est bien spécifié aussi que la somme réclamée se rapporte a des intéréts pergus en trop. M. le D' Brutsaert cite aussi un cas oü, après avoir donné suite a une première demande de remboursement, les héritiers d'un sinistré se sont vus assigner, quelques jours plus tard. a verser au Trésor éhacun encore une somme d'environ 800 frs. Ainsi que dans tous les Cas précédents, M. le Président conseille de ne pas rembourser a moins que l'Etat ne démontre bien clairement qu'il s'agit d'indemnités qui auraient été payées deux fois, par exemple par deux services distincts, ainsi que cela s'est produit parfois lors de la liqui dation des dommages de guerre. Mais dés qu'il s'agit uniquement d'intérêts, le sinistré n'est pas tenu a les rembourser, du fait que ceux-ci lui ont été payés légalement en vertu de la loi. Ce n'est qu'a partir du 8 Octobre 1921, date a laquelle la nouvelle loi sur les dommages de guerre est en- trée en vigueur, que les intéréts ne furent plus dus que sur la valeur 1914. Cette nouvelle loi n'ayant aucun effet rétroactif, les sinistrés ont done droit, jusqu'au 8 Octobre 1921, aux intéréts non seulement sur la valeur 1914 mais aussi sur l'indemnité complémentaire de remploi. Ces tracasseries émanent uniquement de la Cour des Comptes. Au besoin, si l'Etat se décide a poursuivre un de nos sinistrés en vue d'obtenir le rembourse ment d'intérêts payés antérieurement, la Fédé ration, de commun accord avec la Coopérative pour dommages de guerre d'Ypres, aidera a sa défense devant les Tribunaux. Pour ce qui concerne les contrats conclus avec les Hauts Commissaires Royaux, aucun nouveau cas ne s'est présenté ces temps derniers, de sorte que nous pouvons espérer que la du moins le Ministère aura arrêté la révision, d'ailleurs inu tile, des dossiers. Les délégués se séparent a 15 h. 30, après avoir fixé la prochaine réunion au deuxième dimanche du mois d'Avril. Ter kennisgeving van de personen die er be lang bij hebben, volgen hieronder de beschikkin gen van het Besluit van 4 Januari 1938, dewelke bij gebeurlijke sluiting der dooibarreelen, tijdens het winterseizoen 1937-1938 zullen van kracht zijn BESLUIT - Eenig artikelin geval van sluiting der dodi- barreelen zullen, voor het seizoen 1937-1938, vol gende schikkingen van kracht zijn a) Het verkeer der voertuigen die, ongeladen, meer dan 6000 kg. wegen, alsook dit der aanhang- voertuigen, is verboden. b) De lichtere voertuigen zijn tot het verkeer toegelaten, op voorwaarde dat hun totaal gewicht, hetzij tarra lading, de 7/10 niet overtreffe van hun in gewone omstandigheden toegelaten totaal gewicht met een maximum echter van 1400 kg. voor de gemeentewegen. c) Het verkeer der voertuigen gebruikt voor de eSelmatig vergunde openbare autobusdiensten blijft toegelaten op voorwaarde dat deze voer tuigen op de enkele achteras van dubbele wielen, met ballon- of superballonbanden onder lucht druk, voorzien wezen. Nochtans zullen de geleiders dezer voertuigen slechts een netto lading van 375 kg. per wiel. ten hoogste, mogen opnemen, een gemiddeld gewicht van n0 kil. per persoon in aanmerking genomen voidende. In geval aldus toch schade aan de we- gen moest toegebracht worden, zijn zij verplicht een anderen weg te kiezen hetzij het gewicht of ^unner voertuigen te verminderen. oHet is verboden aan een voertuig meer dan twee trekdieren aan te spannen. 1 i.in van voormelde schikkingen vrij. de ba nen en baangedeelten vermeld in het Bestuurlijk - emor aal van 1938, blz. 4 en volgende.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4