C. JADOUL Vande Lanoitte's 'Coffses zijn de beste TOERISTISCHE KRONIEK Koninklijke Hof bouwmaatschappij van Yper IEPER YPRES TANDARTS DENTISTE 49 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Reysiger gaat nu en dan eens op reis. Alhoe wel hij vóór den oorlog nog bitter jong was, smaakte hij toch ook al de genietingen van hel reizen met het convooi. En zoo kon hij in een oud Officieele Treinboek lezen dat er tusschen leper en Roeselare in het jaar 1911 dus 27 jaar geledenop één dag 9 treinen lie pen en van Roeselare naar leper 8. En deze week ging ik nog eens naar Roeselare en keek in het boekje van 1938 en zag dat er tusschen leper en Roeselare en omgekeerd maar 7 treintjes of con- vooitjes meer liepen in elke richting, dus 3 min der dan 27 jaar geleden. Toen dacht ik zoo bij me zelfdat is zeker om de menschen van mijn soort. nl. de reysigersende de toeristen meer gemak aan te bieden Nog iets 27 jaar geleden reed men van leper naar Roeselare in 42 minuten, in 't jaar 1938 heeft men er 2 minuten (zegge twee minuten) kunnen van af doen Maar in 1911 stopte men 7 maal, in 1938 enkel 4 maal, wat overeenkomt te zeggen dat men 27 jaar geleden vlugger reisde dan nu En zeggen dat de N. M. B. S. reklaam maakt met het slagwoord SNELHEID. Alleszins niet op de lijn Ieper-Roeselare Arme sukkelaars van toeristen Nog over Ieper-Roeselare In 1911 liepen er op dit lijntje treinen die alleen stopten te Zonnebeke en te Moorslede-Passchen- daele. Die treintjes reden 31 minuten. Nu, in 1938, met twee haltes (Kruiskalsijde en Vierkaven- hoek) meer, heeft ons treintje, naar gelang het uur van den dag, 't zij 9, 't zij 10, 't zij 11 minuten meer noodig Laat ons lachen Mijnheer de Redacteur, knip dat eens uit en zendt het eens naar Brussel. Van ernstige dingen nu gesproken (men moet van tijd tot tijd eens lachen, hé!). Van den 16 tot den 24 April worden te Gent de Floralia ge houden. Dit is zulk een belangrijke gebeurtenis op het gebied van hofbouw, maar ook op het ge bied van toerisme, dat wij niet kunnen weerstaan enkele bijzonderheden hierover mede te deelen. De Floralia hebben elke 5 jaar plaats. De ge beurtenis van dit jaar is de een en twintigste. In 1808 besloten een 50-tal tuinbouwers een maat schappij te stichten, die bloemententoonstellin gen zou inrichten. De eerste expositie omvatte slechts 49 planten. In 1839 had voor de eerste maal plaats het Festival Quinquennal de Flore of Vijfjaarlijkséh Bloemenfestival. Dit was het begin van de tentoonstellingen welke op het einde van de XIX" eeuw den naam zouden krij gen van Gentsche Floralia naam die aan de tentoonstellingen werd gegeven door den Voor zitter, Graaf Oswald de Kerchove de Denterghem. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de maatschappij werd in 1908 een bloemen tentoonstelling gehouden welke meer dan 18.000 planten bijeenbrachtIn 1913 (ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling te Gent), in 1923, 1928 en 1933 hadden zij plaats in het Feestpaleis in het park te Gent, een ruime feest- halle van meer dan 3 Ha. De laatste tentoonstel ling omvatte meer dan zevenhonderd wedstrij den, meer dan een half-miljoen bezoekers kwa men van alle steden van het land en van de om liggende landen dit feërieke spektakel van die duizenden bloemen bewonderen. De floralia zul len als naar gewoonte geopend worden door den koning daar in den duur van de tentoonstelling juist de Paaschdagen begrepen zijn, lijdt het geen twijfel of ook deze een en twintigste floralia zul len een reuzensucces oogsten. De prijzen gaan, naar gelang van den dag, van 100 Fr. tot 5 Fr. Wij vernemen dat reeds maatregelen worden ge troffen om collectieve bezoeken van leper naar Gent in te richten, die gepaard zouden gaan met een geleid bezoek aan de Artevelde-stad. Een goed initiatief De stad Spa had verleden zomer een wedstrijd uitgeschreven waarvoor de vraag moest 'beant woord worden Waarom hebben Spa en zijn omgeving verdiend beschouwd te worden als na- nionaal park De jury heeft thans de werken onderzocht en deze van de volgende mededingers bekroond M. Ellard Hugues uit Londen, Mm* Harris uit Odense (Denemarken), M. Georges Dopagne uit Brussel. De prijzen bestaan uit een gratis verblijf te Spa. Te Stavelot is een skibaan geopend. Zij is 800 m. lang en is de beste van het land, naar het schijnt. Een nieuwe rijksautobaan Antwerpen-Kus. is in uitvoering. Zij vangt aan in de buurt van den tunnel op den linkeroever en zal een lengte heb ben van 60 km. In de buurt van Eekloo. nl. te Bal- gerhoeke zal zij aansluiten bij de rijksautobaan Brussel-Zeekust. Het middengedeelte zal een breedte hebben van 17 m. Reysiger. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden Ln het gewoon lokaal Au Saumon op 16 Januari 1938. De heer Voorzitter Hector Casier opent de ver gadering om 14 1/2 uur. Hij begint met aan al de leden een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar te wenschen en verleent daarna het woord aan den Secretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder op merkingen goedgekeurd. VoordrachtDe Heer Vanderborght, Staats- voordrachthouder te Kortrijk, geeft vervolgens een goed ingestudeerde voordracht over de teelt ■der tomaat onder glas en in open lucht. Hij wijst verschillige manieren aan van aanplanten en aan binden, alsmede de beste soorten aangepast aan onze streek. Een uur lang werd hij door de talrijke aanwe zige leden in de grootste stilte gevolgd in zijn aangename en wel uiteengezette les en ten slotte luidruchtig met handgeklap begroet. De Heer Voorzitter bedankt den gevierden spre ker voor zijne zoo nuttige les en drukt tevens den wensch uit dat de leden zijne gegeven wenkingen zouden naleven tot het welgebakken in hun teelt. Aanbrengsten De verscheidene aanbrengsten die de tafel overdekken worden als volgt be kroond 1° Hebben Henri, 4 punten voor zijn lot appels Goude Reinette Grijze Reinette en Rei- nette de Landsberg 2" Dael Henri, 3 punten voor zijn prachtig wit loof. 3" Depoorter Désiré, 3 punten voor een lot pe ren, appels, zwarte ramenas en ajuin. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden voor gesteld 1" Pyck Evarist, door Claerhout 2° Rosseel Leonie, door Hebben Henri 3" Hcflack Gerard, door Lepercq Firmin. Vervolgens verleent de Heer Voorzitter het woord aan den Secretaris om lezing te geven van het jaarverslag, en aan den Schatbewaarder om kennis te geven van den geldelijken toestand der kas. De Heer Voorzitter bedankt die heeren voor hunne medewerking en drukt den wensch uit ze nog lange jaren in hunne respectievelijk ambt te mogen bewaren tot welzijn der maatschappij. Daarna wordt er overgegaan tot de herkiezing van de helft van het Bestuur. De uittredende leden, de Heeren Lauwers Mar cel, Dethoor Ferdinand, Vandevoorde Leon, Heb ben Henri, Roosebeke Henri, Durie Camille en Boudein Paul, worden met een groote meerder heid herkozen. De Secretaris bedankt namens de herkozen be stuursleden de leden voor het vertrouwen dat ze in hen stellen en belooft altijd voort te werken tot het welvaren der maatschappij en der leden in het algemeen. Tombola Ten slotte wordt er onder de aanwe zige leden een prachtige tombola uitgeloot, sa mengesteld uit fruitboomen en rozelaars en gele verd door het huis Jules Casier, waarna de ver gadering om 17 uur uiteengaat. Zondag 20 Februari 1938, om 14 1/2 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1. Lezing van het verslag der vorige verga dering. 2. Mededeelingen. 3. Openbare voordracht door den Heer Hec tor Casier, Staatsvoordrachthouder. 4. Beoordeeling der aanbrengsten. 5. Voorstelling van nieuwe leden. 6. Tombola bestaande uit tuinbouwzaden. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter. Ferd. Dethoor. Hector Casier. De leden worden dringend uitgenoodigd zich op Zondag 20 Februari 1938, om 12 uur, aan het Stadhuis, Groote Markt, te bevinden ten einde met het vaandel der maatschappij deel te nemen aan de plechtigheid der huldebetooging aan het standbeeld van Koning Albert, ter gelegenheid der verjaring van zijn overlijden. Het Bestuur. Rue Surmont de Volsberghe - straat Consultations sur rendez-vous - Raadplegingen bij afspraak - (438) Spannend gevecht in 't verschiet in het Cyclo-Cross Kampioenschap van West - Vlaanderen vandaag te Westouter WIE WINT ER Nog nooit heeft het Cyclo-Cross kampioenschap van West-Vlaanderen. dat vandaag te -Westouter betwist wordt, zoozeer in het midden der publieke belangstel ling gestaan Net of de stormwind die deze dagen onze streek teisterde het nieuws opjoeg, want uit alle hoekjes van West-Vlaanderen kregen wij bericht van sportliefheb bers, vrienden en kennissen wij komen het af En vermits wij weten dat alwie eens de cross van Westouter zag en getuige was van de sport die er ge leverd wordt, er vandaag ook zal staan om de vermo gens van de renners te meten. Zal de klokke van de sport dan niet luiden om zich te verheugen om het succes Nooit te voren ook hebben de renners zich zoo ge ducht op den omloop komen oefenen, zoodat wij gerust mogen besluiten dat de strijd hard zal zijn Niet alleen de beste renners van West-Vlaanderen zijn op dit oogenblik regelmatig ingeschreven, maar ook de Denderstreek van Oost-Vlaanderen komt het af met Vermassen op kop, voeg daarbij de Noord-Fransche specialisten en u zult moeten bekennen dat die wrijving tot een spannend gevecht moet leiden Wie zal er winnen Ziedaar de vraag die zoovele sportliefhebbers zich stellen Wie zal er winnen Een vraag die zoo broos is dat wij ze liever niet zouden aanraken, want wij zouden eerst de vraag moeten stellen hoe zal de omloop lig gen Het weder zal een groote troef beteekenen bij de verschillende vermogens der renners. Zullen wij in de Broeckelzen en in het Hellegat weer die modderpoelen zien der laatste dagen Of zal het land dat wit kleed blijven dragen waarin het, op het oogenblik dat wij deze regelen schrijven, omhuld is Zal de Koning der Bergklimmers, Felicien Vervaecke. in de bergen genoeg voorsprong weten uit te persen cm zegevierend den tocht door bosschen en moerassen voor te zetten Zal Vermassen, van wien men zegt dat hij nog nooit te voren zoo goed reed, dit jaar opnieuw onze renners in eigen vesting komen kloppen en wat zal de Kampioen van Vlaanderen Marcel Clayes 'hier uitrichten Het zelfde zouden wij moeten vragen met betrek op Gustaaf Deloor die in Coxyde verblijft en zich regelmatig liet inschrijven. En Omer Tack de huidige kampioen en die met een beetje geluk ook Wereldkampioen had kunnen zijn, zal hij zich weer een echte specialist toonen Zal Fons Ghesquiere zijn overwinning van 1936 kunnen her nieuwen En Vitse, waarvan men zegt dat hij zulk een geweldigen indruk nalaat, zal hij ook de beste be roepsrenners op de bergen van 't wiel kunnen rijden ■Je hebt nog Storme en Capoen vanwien Rebry met zooveel lof spreekt, zullen ze durf genoeg hebben om zich naar beneden te laten vallen en zal de Nieuwker- kenaar hersteld zijn van het letsel waarmee hij in de laatste dagen sukkelde En wat moeten wij verwachten van de andere jongens der streek. Miel Decroix, Woets, Vlaemynck, en Salomé, die elke hinderpaal op hun duimpje moeten kennen Zullen wij de heropstanding vieren van Jef Demuy- sere? Er zijn menschen die zeggen dat hij versleten is, maar wij weten het dat de Werviknaar vast besloten is op de West-Vlaamsche Bergen te toonen wat d'oüwe nog kan. Of zullen er in de ploegen van de Zeemeeuw Oostende en D. O. S. Brugge elementen gevonden wor den die bekwaam zijn de besten te kloppen De na men der renners dier ploegen kennen wij op dit oogen blik nog niet. Dan hebben wij nog de Franschen bij wien de over winnaar van den Grooten Wolberprijs Cacheux mis schien wel de beste zal zijn omdat dat manneke zoo een beetje van alles kan, of zal Teerlynck, net als ver leden jaar, voor de verrassing zorgen, wat niet uitgeslo ten is omdat wij weten dat hij toch rap kan vertrekken en wij blijven nog voor Dubois staan die het twee jaar te reke in de Ronde van Frankrijk bewezen heeft dat hij op de bergen uit de voeten kan en van wien wij weten dat hij een besten crosser is. Wij zouden er Vaast willen bijvoegen, maar op dit oogenblik heeft hij zijn inschrijving nog niet gezonden, zoodat wij eigenlijk niet met zekerheid weten of hij zal aanzetten of niet. Ziedaar zooveel vragen waarop wij zouden moeten antwoorden vooraleer wij den overwinnaar iouden kunnen aanduiden. Van een ding zijn wij zekerdat uit de cross te Westouter, een bitsigen en spannenden kamp zal groeien Een wind van belangstelling waaide over West-Vlaan deren en alle menschen die 't zeggenwij trekken er naartoe SPORTLIEFHEBBERS OPGELET Het schijnt dat het voortduwen der renners op de bergen ook hier in de mode is geraakt, daarom doen wij een warmen oproep tot de sportliefhebbers de ren ners aan hun eigen krachten over te laten. Of het nu renners zijn der streek of Franschen. wij moeten fair zijn en eerlijk SPORTAVOND TE WESTOUTER KOMT KAREL VAN WIJNENDAELE t :s r et uitgesloten, alhoewel wij het toch niet met - *-e:d runnen zeggen dat Karei Van Wijnendaele

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5