RAPH Tailor CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet Cinema Flora, Yper SUR LA PIS Ti: DE TARZAN LA MAGIE DU SINGE HET KATTEFEEST in VROEGER JAREN récital victor legley vanaf 180 tof 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER JK J VANAF VRIJDAG 11 MAART Ter gelegenheid der KATTEFEEST een buitenge woon prachtprogramma Twee grcote films, gekozen tusschen de meest be roemde en emotievolle avonturenfilms Een wild en ontroerend drama, vol onvoorziene gevallen in de geheimzinnige brousse. Een film vol actie en gevechten tusschen den mensch en den Koning der Wildernis. naar den beroemden roman van YV. Jacobs met Aubry Smith, Louise Carter en Ivan Simpson. Een film vol geheimzinnigheid, angst en vrees, die U de groote geheimen van India, met zijn tooverachtige Fakirs, zal ontsluieren. Men begint met den Pathé Journal KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN Heer Gouverneur Baels die, wanneer hij ons hier vroeger de eer aandeed onze handelsfoor te ope nen. den huidigen toestand van Yper vergeleek aan een man met één arm. Een gezond man. om de volle maat zijner krachten te kunnen geven, moet over het gebruik zijner twee armen beschik ken. Yper ook moet, om te bloeien, niet alleen met de zee, doch ook met het binnenland en met het naburig en machtig nijverheidscentrum van Noord-Frankrijk verbonden worden. In tegenstelling met de vaart Yper-Yzer, die van Yper tot Boesinghe tusschen hooge barmen loopt en waarlangs de gronden voor de nijver heid hoegenaamd niet geschikt zijn, biedt de vaart Yper-Komen, die zooveel groote wegen kruist en op een groot deel harer lengte parallel met de spoorlijn loopt, de schoonste en beste nij- verheidsgronden die men ergens uitdenken kan. Iedereen is het eens om te verklaren dat alleen de vestiging van nieuwe nijverheden hier de zoo gewenschte heropleving brengen kan. Doch de nijverheden zullen hier niet komen zoolang men haar ten minste niet evenveel voordeelen en ge mak van verkeer biedt als elders. Alleen goede waterverbindingen, aangesloten met den spoor weg en met goede verkeerswegen langswaar de nijverheidsproducten gemakkelijk den verbrui ker kunnen bereiken, zijn in staat om hier nieuwe nijverheden aan te lokken. Wij hebben hiervan reeds voorbeelden genoeg aangehaald die door niemand kunnen geloochend worden. En het is daarom dat wij niet ophouden te bevestigen dat het herstel der vaart Yper-Komen een onmisbare noodzakelijkheid is geworden zoo men Ypér een deel zijner verloren bedrijvigheid, zijner vroe gere welvaart wil teruggeven. Het tegenovergestelde beweren ware evenveel als het licht der zon te willen loochenen, en deze die, zonder daarvan het minste bewijs aan te brengen, staande houden dat de vaart Yper-Ko men van geen nut zal zijn en nooit meer dan een trafiek van 60.000 ton zal kennen, 't zij niet meer dan de scheepvaart die nu reeds na vijf jaar op de vaart Yper-Yzer bestaat, doen anders niet dan den moed en den ondernemingsgeest onzer hande laars en nijveraars in twijfel te trekken en ze voor minder bekwaam dan deze van elders te aanzien. De beste ambachtsman kan onmogelijk werken zoo hij het noodige alaam niet bezit, ook Yper kan niet bloeien zoo men het de onmisbare eco nomische uitrusting niet bezorgt. Lekker en gezond te saam, Honderd jaren duurt haar faam. Wie kan raden wat het is PACHA CICHOREI gewis O Naar aanleiding van het hernemen van het oud gebruik om met het Ypersch Kattefeest katten van den halletoren te werpen, deelden wij in ons nummer van verleden week enkele nadere bij zonderheden mede over het ontstaan en de betee- kenis van dit feest. Bij toeval lazen wij deze week in de oude werken handelende over de geschiede nis van Yper nog enkele bijkomende bijzonder heden over het ontstaan van dit feest. Onder meer werd gezegd dat de katte eerst gewor pen wierd van het kasteel in de Meersch (het oud oorspronkelijk kasteel rond hetwelk de eer ste huizen van Yper werden opgericht), later van St Maartens toren en sedert den Woensdag van de kattefeeste van 1476 van boven op den halle toren boven het klocketspel Nog altijd in verband met het kattefeest geven wij thans hieronder in den oorspronkelijken tekst, volgens een handschrift Historie van Ypre», door Petrus-Martinus Ramaut, school meester te Yper, 1768, het verhaal van een uiterst vermakelijk voorval dat zich, ten jare 1699, bij het smijten der katte voordeed Anno 1699 op den woensdag in de Kattefeeste, isser binnen Ypre, eenseer kluchtig geval gebeurt, in het smijtten der Katte daer was op dien dag, eenen man van Belle gekomen met naeme Lucas Longerspreij, in de wandelinge genoemt kaesbolle, dese was gewoone alle weke, van Belle naer Ypre te komen, met eene muijlette met twee korven Belsche kaesen dus met de kattefeeste op den woensdag in stgdt gekomen sijnde, omtrent den tydt dat men, s'achternoens de katte smeet, is met sijn muijlette en belsche kaesen, gaen staen om de katte te sien smijtten, omtrent de kanons, die als dan stonden bij de hoofdwachtdus in het smijt ten der katte wiert onder ander van den hallen- thoren, afgesmeten, eene groote dog jonge peck- swarte katte, de welke juijste viel op den kop of muijle, van desen kaesmarchands muijlette waer door die beeste verschietende, is van benauw- theydt sijn meester ontsprongen, en sig omkee- rende is geloopen recht in de pottekraemen, stam pende veel potten in stucken, smijttende het huij- seken omme daer de vrouwe in sat. soo dat sij daer onder als gedolven lag desen kaesboer, ach ter sijn muijlette, met menigte ander volk loo- pende, om dese te vangen, dus is sij geloopen in de antwerpstraete, ende heeft aldaer, eene stande met keiremelk die voor de deure-stondt omver ren geloopen, van daer liep sij naer de poorte, maar den schildwacht hoorende roepen arret, ar ret, greep den muijlezel vast, maer wiert van de se voortgesleept tot op de brugge, alwaer dat hij van dese beeste gedromt wiert van de brugge in het water, en hadde desen schildwacht (die eenen franschen switser was) niet konnen swemmen hij hadde moeten verdrinken ten eynde wiert dese muijlette van de commisen vast gehouden, ende aen sijnen meester wederom gegeven dus is kaes bolle met sijn muijlezel gegaen, naer de valke op de markt, alwaer hij gewoon was te logieren, en sijn beeste in den stal gedaan hebbende is binnen bij de weerdinne gegaen, die hem vraegde of hij schoone kaesen hadde medegebracht, waerop hij dan antwoorde van ja dus sij begeerig sijnde om eene te koopen, heeft eene van sijn kaeskorven gaen haelen, ende seyde, daer kiest dat u best aenstaetnota de weerdin was besig op haeren toog met eene comme wijn te bereiden, sij dat werk verlaetende, gaet den kaeskorf ontdecken om eenen kaes daeruijt te kiesen, maar siet die selfste swarte katte springt uijt dien korf haer op de borst, dat zij achter over viel, en springt van daer op den toog, in de komme met wijn, dus van alle het volk die daer was verjaegt sijnde, vliegt door den glasvenster, en springt vierkante in de seule vol soetemelk van een melkboerinne, die juijst daar voorbij passeerde, om haer melk te dragen naer de backerie, dese melkboerin daer af verschietende, ende mits het glets weder, valt met beijde haere seulen in de greppe, maer de katte sprong in de backerie genaamt den beir, nevens de valcke, welke katte van den backer is behoe den, ende voorts langen tijdt gequeeckt geweest, aen welk belaechelijk voorval, vele liedekens en de andere gedichten seer vermaeckeliik wierden gemaekt, soo van de muijlette als van de swarte katten onder ander dit volgende Ten tijde van de feest, smeet men een swarte katte, die viel op een muijlet sijn bakhuijs, als een ratte, waer door die beest verschrickt, geweldiglijk verschoot, en smeet het pottewijf, schier in haer huijsken dood smeet om de keiremelk. juijst in de antwerpstraete. een franschen switser greep die beeste sijnder baete. sij dreef hem van de brug en spoelde soo sijn gat. maer de commisen siet, hebben die beest gevat. Kaesbolle kreeg zoo weer, zijn seerbenauwde beeste. De stadt was geheel in roer, op dese kattefeeste, dus reet met sijn muijlet, recht naer de valke toe waer med'eenijder loeg, men kan wel denken hoe. maer siet als de weerdin, den kaeskorf ging ontdecken om daer een vetten kaes, naer haeren lust te trecken dan sprong de swarte kat de borst op der weerdin, en vloog dan in de wijn, als een duijvelin, van daer ter venster uijt, recht in de soetemelk seule waer-door dat de boerin viel met haer open geule en al haer soetemelk, gekrinkelt in de grep, elk schetterde van vreugd sijn tonge als een snep maer siet die loose kat. die vluchtte bij den backer, die haer heeft voortsgequeekt, hij was de kattes macker. en deze rare klucht, geschiede in de stadt. door eene ezelbeest, en eene swarte kat Victor Legley, ancien élève du cours d'alto donné a notre école de musique par le Directeur, M. Lionel Blomme, et que nous avons tous fêté, l'an passé, lorsqu'il venait d'obtenir son premier prix de virtuosité au Conservatoire Royal de Bruxelles, viendra done donner un récital, le Vendredi 25 Mars, au local Concordia, sous le patronage du Willems-Fonds. II interprêtera les classiques Haendel, Beet hoven et Schubert, les romantiques Chopin, Saint Saëns et Rimsky Korsakoff, les modernes Busser, Ravel, Jongen, Canteloube et Rachmaninoff, enfin deux compositeurs flamands, J. Jongen et P Benoit. Jean Decadt, également ancien élève de notre école de musique et professeur de solfège a l'é- cole moyenne, tiendra le piano d'accompagne- ment. Pour varier le programme, M. René Dumont, pianiste, lauréat du Conservatoire Royal de Gand, nous fera entendre des oeuvres de Debussy et Victor Legley. Tous les amateurs de belle musique auront a coeur de venir applaudir ces jeunes artistes. II faut les encourager et leur prouver que si l'on aime les sports et le cinéma, on sait aussi appré- cier un beau talent. Nous apprenons qu'il y aura des places a 10 fr. et a 8 fr. et que les membres du Willems-Fonds obtiendront une réduction de 2 fr. par place. La musique n'a aucune couleur politique et le Willems-Fonds pas davantage. Tout le monde pourra (sans appréhension) done se rendre a Concordia, le Vendredi 25 Mars. GAIRED. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2