fé. VAN DEVI VERË 3 Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde EEN GESCHENK VOOR DE BRITSCHE VORSTEN Een afbeelding van de Iepersche Hallen, uitgevoerd in goud en zilver en door een hulde- komiteit aan het Engelsche koningspaar aangeboden naar aanleiding van de kroningsfeesten en ter herinnering aan de diensten tijdens den oorlog aan België bewezen. Een jaar hebben Brusselsche goudsmeden ge.verkt aan dit miniatuur in goud en zilver Van de Hallen van Yper. Dit kunstgewrocht is op schaal van 0,05 mm. per meter. In de nissen van den voorgevel zijn 94 gouden standbeeldjes aangebracht, die de graven van Vlaanderen voor stellen, van Boudewijn met den IJzeren Arm tot Keizer Karei, en de eereburgers van de stad. Alhoewel deze beeldjes slechts 11 millimeter hoog zijn, kan men ze herkennen met een „ver- grootglas. Dit kunstwerk zal geplaatst worden in een glazen kast, waarvan het voetstuk zal gehouwen worden uit een balk van het Belfort, balk die nog de sporen draagt van den brand van 1914. Dit prachtig kunstgewrocht zal, naar wij vernemen, gedurende de Paaschdagen te Yper ten toongesteld zijn. Begrafenis van den Heer Henri Mesur- Donderdag 10" dezer, te 9 u. 30, hadden in de parochiale kerk van St Niklaas, de lijkplechtig- heden plaats van den Heer Henri Mesure, gepen- sionneerde hoofdtreinwachter, die alhier, den 6" Maart 1938, in den ouderdom van 72 jaar aan de liefde der zijnen ontrukt werd. Een overgroote menigte vrienden en kennissen, alsmede talrijke oud-gedienden der gewezen spoorwegmaatschappij van de beide Vlaanderen, hadden er aan gehouden aan den afgestorvene een laatsten huldeblijk te brengen. Op het kerkhof werd, namens de Verbroedering der Hoofdtreinwachters en Wachters te Kortrijk, door den Voorzitter, M. Dursin, volgende lijkrede gelezen Heeren, Het is in naam der Union Fraternelle onderlinge Maatschappij van eerste hoofdwachtêrs. hoofdwachters en wachters van Kortrijk en het omliggende, dat ik dit kille graf nader om eene laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van ons diepbetreurd afgestorven medelid en ons aller vriend, Henri Mesure. Lid onzer Maatschappij sedert vele jaren, wist hij zich ten dien ste te stellen tot het bewerken der verbroedering en cDr solidariteit tusschen het treinpersoneel van Staat en West-Vlaanderen. Het js niet moeilijk het leven te schetsen van eenen man met eene zoo goed vervulde loopbaan Henri was geboren te leper, den 11 Juli 1865 en werd in 1888. dus op drie en twintigjarigen ouderdom, treinwachter bij de Spoorwegmaatschappij der West-Vlaanderen met stand plaats leper. Overgegaan in 1906 aan de Staatsspoor wegen, was hij hoofdwachter te leper toen de wereld oorlog in 1914 uitbrak. Henri week uit naar Frankrijk en deed aldaar dienst bij de spoorwegen. Na den oor log hernam hij zijnen dienst als e/a hoofdwachter met standplaats leper, alwaar hij gansch zijne loopbaan doorbracht en fungeerde tot zijne 65 jaren, datum op denwelken hij op rust gesteld werd. Eene welverdiende rust, want het spoorwegleven indertijd was niet te be- r.iiden lange werkdagen, korte nachtrusten, zeldzame rustdagen, onbereikbare verlofdagen, en lange jaren werd hem het genot van het echte familieleven ontzegd door de lange afwezigheid opgelegd door den dienst. Ernstige bediende, zeer dienstbaar met zacht optreden en weinig woorden, wist hij goed zijne taak te kwijten, dit zonder iemand het minste kwaad te berokkenen. De gemeenschap met zijne collega's was oprecht en vriendelijk en door zijne goede inborst en verzoenend karakter wist hij zich te doen beminnen door al de genen die met hem in betrekking kwamen. De Staat verleende hem het burgerlijk eereteeken van 2<" en 1" klas en het burgerlijk kruis van 2C klas ai- belooning voor de eerlijke, trouwe diensten door hem aan het land bewezen gedurende zijne lange loop baan. Goede echtgenoot, bezorgde huisvader, altijd bekom merd in het welzijn der zijnen, wist hij zijn kroost in eer en deugd groot te brengen, en ik kan U verzekeren, dat zijn leven opgegaan is in trouwe plichtsvervulling. Ja, diepbetreurde familie en naastbestaanden. dit verscheiden is hard, wij deelen in uwe smart, wij ook hadden gewenscht Henri nog vele jaren in uw midden te zien. de vrucht van zijnen arbeid genietende, maar het noodlot ontzegde hem deze gunst, daar de ziekte, waar aan hij leed. onmeedoogend was en, niettegenstaande al uwe goede zorgen en verplegingen, de wetenschap onmachtig was tegenover de kwaal, die hem neervelde. Vriend Henri, de beschikbare gewezen werkmakkers, vrienden en kennissen, staan hier op dit bewogen oogen- blik rend uwe grafstede geschaard om U hunne laatste rouwhulde te brengen. Zij deelen in de droefheid, die uwe geachte familie treftmoge dit voor haar een bal semende troost wezen. Draagt in dit somber graf de vaste overtuiging mede, dat zij allen het beste aanden ken van U immer zullen bewaren en zij roepen U toe Vaarwel, Henri, Vaarwel. Provincials Keuringen en Prijskampen veer Stieren en Koeien gehouden te Yper, op Woensdag 9 Maart om 10 ure, Veemarkt. 44 Stieren waren aanwezig waarvan 25 aanvaard en 19 geweigerd. A. Stieren zonder tanden van volwassenen 13 Mededingers 1' Prijs 400 fr. aan stier van Dauchy Camiel, St Jan. 2' Prijs 300 fr. aan stier van Steelandt Em.. Vlamertinge. 3' Prijs 250 fr. aan stier van Coene Henri. Vlamertinge. 4' Prijs 200 fr. aan stier van Fleurbay MaurSt Jan. 5'' Prijs 200 fr. aan stier van Lemahieu Remi, Vlamert. 6' Prijs 200 fr. aan stier van Steelandt Em.. Vlamertinge. B. Stieren met een en twee tanden 8 Mededingers 1' Prijs 400 fr. aan stier van Steelandt Em., Vlamertinge. 2" Prijs 300 fr. aan stier van Decroix Hil., Zillebeke. 3' Prijs 250 fr. aan stier van Kinget Urbain, Yper. 4' Prijs 200 fr. aan stier van Legrand Omer, Yper. C. Stieren met ten minste 3 tanden 2 Mededingers 1' Prijs 600 fr. aan stier van Lemahieu Jer., Vlamertinge. 2e Prijs 400 fr. aan stier van Rommens Ger., Vlamert. D. Eerste jaardooding van Bewaringspremie 1' Accessiet aan stier van Nuytten Remi. Vlamertinge (Cat. C.) 1*' Accessiet aan stier van Steelandt Emiel. Vlamertinge (Cat. C.) 1' Accessiet aan stier van Steelandt Emiel, Vlamertinge (Cat. B.) 2' Accessiet aan stier van Decroix Hilaire, Zillebeke (Cat. B.) MELKKOEIEN A. Bewaringspremie lr Jaardooding aan Steelandt Emiel, Vlamertinge (voor Koe «Bazine»). B. Prijskamp 4 Mededingsters 1' Prijs 500 fr. aan Steelandt Emiel, Vlamertinge (voor Koe Laura 2- Prijs 400 fr. aan Delva Emiel. Vlamertinge (voor Koe Mina 3 Prijs 300 fr aan Cool Emiel, St Jan (voor Koe Litte 4l Prijs 200 fr. aan Steelandt Emiel, Vlamertinge (voor Koe «Grimmel»). Géomètre juré Gezworen Landmeter 92b, Boulevard Maréchal Haig, 92b Veurnesteenweg Y P R E S(484) YPERLINGEN, leidt uw uitgenoodig- den naar het TWEEDE WINTERBAL dat door den Oudleerlingenbond der Middelbare School heden Zaterdag avond, te 9 uur in de Zaal Lapiere, Hondstraat, gegeven wordt met de me dewerking van het befaamd orkest PICCADILLY dat op alle groote bals te Oostende, en te Knocke zoowel als te Brussel een overgroot succes oogstte. Een aangename avond waarvoor uw uitgenoodigden u zullen dank weten. Symphonic Ypriarta La Symphonie est sans contredii 1 orchestre par excellence. Les instruments a cordes qui en for mant le noyau ne sont-ils pas les plus concer tants Descendants du luth et de la lyre dont s'accompagnaient les poètes antiques, ils s'adres- sent au coeur sans détours. Peu de villes, même plus importantes qu'Ypres, nous l'avons déja répété souvent, ont le bonheur de posséder une symphonie de la valeur de notre Ypriana Sans doute, les diverses parties y sont-elles en core imparfaitement équilibrées. Les basses de- mandent a être renforcées. Ici, nous rendons justice a M'"" Antoinette Dethoor qui ne permet pas a une pléiade de premiers violons d'étoufïer la Voix de son violoncelle. Les seconds violons font de trés grands progrès, toutefois certains d'entre eux, sont encore un peu timides ou mal assurés pour donner la réplique a la partie chan- tante. Mais la critique est facile!... Empressons-nous plutöt d'assurer que le chef Monsieur Georges Van Egroo peut être fier du résultat obtenu avec des éléments amateurs. Nous avons écouté avec infiniment de plaisir, l'interprétation trés agréable de la Marche Hé- roïquepour orchestre de A. Blokland d'une fantaisie mosaïque de «Werther» de Massenet; de 1' Andante con moto de la symphonie Ita- lienne de Mendelssohn et enfin d'une Suite fan- taisiste de Gabriel Marie. Si Monsieur Jef Van Hoof daignait lire le dé- but de eet article, il croirait, nous n'en doutons pas, que nous avons fait l'apologie des instru ments a cordes dans le dessein de discréditer sa phalange artistique composée de six trompettes MM. C. Scheurmans, A. Canon, J. Van Huffelen, L. Wellfens, J. Verheyden et E. Denau six trom bones MM. J. d'Erbée, J. Allaers, L. Janssens, G. Hoeben, C. Van Oers, H. De Winter un tuba, M. J. Van Havenberghe et une batterie compléte composée de MM. J. Hosselet, Ch. De Swert, L. Nyssen et H. De Smedt. Supposé que ce fut la son avis, qu'il se dé- trompe, car nous l'avons fait intentionnelle- ment dans le but de mettre en relief la haute va- leur de ses instrumentistes. Ils forment un ensemble parfait. S'il est recon- nu que le son de la trompette et celui du trom- bonne sont éclatants, cela n'empêche pas ces vir- tuoses de les filer avec une pureté et une douceur rares. Par moment, on a l'impression d'entendre de grandes orgues. Jef Van Hoof est un compositeur dont la per- sonnalité rayonne a travers la diversité de ses oeuvres. Les unes, telles que l'ouverture pour fan fare Wilhelmus et Cinq Vieilles chansons flamandessont d'une inspiration toute médié- vale, tandis que Mijmering et Symfonietta ont les accents de la musique contemporaine et se parent parfoi^ des atours charmants et pleins d'originalité de la phrase syncopée, comme dans le Scherzando de la symfonietta. Nous avons bien apprécié, en outre, l'interpré tation majestueuse et étincelante de «Drie Toren sonaten de Joannes Pezelius et de Intrede van Alva te Brusselextrait De la Pacification de Gand de Peter Benoit. Le public enthousiasmé fit une ovation déli- rante au chef compositeur et a sa phalange d'ar- tistes. Bissés, avec insistance, il terminèrent cette belle audition par Het lied der Vlamingen Nous remercions les membres du comité de nous avoir offert ce régal de belle musique et nous adressons nos plus sincères félicitations a M. Jef van Hoof et sa phalange ainsi qu'a M. Georges Van Egroo et ses musiciens dévoués. GAIRED.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3