POLITIEKE UITZICHTEN Hefr Piccadilly Orkest komt wie naar hill 60 gaat toeristische kroniek BINNENLAND ECHTE loopgraven en tunnels, in 1915 bij den Observatiepost gemaakt. Echte ondergrondsche verster kingen en het Oorlogsmuseum in de Kazematten aan de Rijselpoort. BUITENLAND WILLEMS - FONDS IEPER door SPECTATOR Donderdag 10 Maart 1938 DE REGEERING AAN ZIJDEN DRAADJES. De huidige Regeering, die sedert reeds een heel tijdje te kampen heeft met allerlei moeilijkhe den, scherpt haar uithoudingsvermogen. De Katholieken, Liberalen en Socialisten doen wat water bij hun wijn, om het toch nog wat uit te houden, en aldus te beletten dat er in deze kri tische momenten een noodlottige Regeeringskri- sis zou uitbreken, welke alleen in het raam van enkele heethoofdige reactionnairen en extremis ten zou passen. Aldus hebben de Socialisten hoe hard het hun ook viel in Algemeenen Partijraad be sloten zich niet langer te verzetten tegen de be noeming van een nieuwen Belgischen Ambassa deur bij «den koning van Italië en keizer van Abessiniëte Rome. Daarmede is een nijpend gevaar voor kabinetskrisis geweken. Maar wie zal tot Ambassadeur te Rome be noemd worden Waarschijnlijk Graaf de Kerck- hove de Denterghem, die thans' Ambassadeur te Parijs is. Anderzijds zouden de Kristen Demokraten en enkele Liberalen zich niet verzetten tegen het stemmen van nieuwe belastingen, teneinde drin gende financieele kwesties te kunnen regelen. Im mers Oud-Minister Heyman verklaarde enkele dagen geleden Zij die zeggen, dat zij zullen weigeren de nieuwe belastingen te stemmen zul len ook den moed dienen te hebben, aan de werk- loozen de uitbetaling van steun te weigeren van af de maand Augustus aanstaandeEerste- Minister Janson, liberaal, verklaarde in een Poli tieke rede De finantieele vraag is zeer inge wikkeld. Er moeten belastingen gestemd worden. Ik kan nog niet zeggen hoeveel. Wat ik wèl zeg gen kan is, dat zij, die rondstrooien dat zij de be lastingen niet zullen stemmen, een ongerijmde revolutionnaire daad zouden stellen. Zonder geld kunnen wij de werkloozen niet steunen, de pen sioenen niet betalen, de beambten hunne wedden niet aanpassen aan den index, den toestand der onderwijzers niet verbeteren en de oud-strijders niet tegemoet komen. Daarom geloof ik niet dat een deel der meerderheid de belastingen niet zal stemmen. De Staat moet zijn verplichtingen na komen Dit zijn twee gezaghebbende stemmen die ons de toekomst meer hoopvol laten inkijken, dan we dat verleden week konden. Deze uitspraken wijzen er echter nog geenszins op dat hiermede het finantieel probleem in der minne zal geregeld wordenHet blijft waar dat wanneer de nieuwe belastingen ter stemming zul len neergelegd zijn, er een geweldig kabaal te verwachten mag zijn. Doch met een Antwerpsch dagblad meenen we datHet komend debat moet in klaarheid en kennis van zaken gevoerd worden. Het land moet weten waarom de nieuwe fiskale inspanning noodig is. Het moet ook weten wie er zal voor aangesproken worden. Het moet klaar zien in wat reeds de bijdrage is van elke kategorie. Het moet ook leeren zien waar de de magogen zitten De moeilijkheid Benoeming van een nieuwen Gouverneur voor Oost-Vlaanderen schijnt ook in. der minne opgelost. Immers de Socialisten en de Katholieken aanvaarden dat het een Liberaal weze, namelijk Prof. Louis Fredericq, rektor van de Gentsche Universiteit. Maar het Socialistisch Kamerlid Gust Balthazar wenscht toch persoon lijk over deze benoeming te interpelleeren hij wenscht het feit naar voor te brengen dat de Katholieken, die in het Parlement minder talrijk zijn dan de Socialisten, toch vijf van de negen gouverneurszetels in hun macht hebben, terwijl de Liberalen er ook twee bezetten (Oost-Vlaan deren en Namen). Deze aangekondigde interpellatie zal begrijpe lijk de partijen tegen elkaar opjagen, en mis schien stof geven tot scherper oneenigheid. Want er blijft toch nog steeds heel wat on eenigheid bestaan over de wel dan niet benoe- late zich niet misleiden en bezoeke de Bezoekt eveneens de zeer bezienswaardige en onlangs heropende ming van een diplomatieken vertegenwoordiger bij Generaal Franco over de wel dan niet etati- seering van bepaalde organismen, zooals sociale verzekeringen, openbare gezondheid, kredietwe zen over de wel dan niet algeheele amnestie- verleening, enz.- enz Daar komt bij dat heer De Man, Minister van Financiën, lijdend is, ten gevolge van vergifti ging, teweeggebracht door het eten van mosse len hij moet nu nog enkele weken rust nemen, en wordt thans vervangen door Minister Merlot. Daardoor kan Minister De Man zijn belastings- ontwerpen niet volledig behartigen, bestudeeren, uitwerken, verdedigen. Zelfs doen geruchten de ronde dat zoodra de nieuwe fiskale wetten ge stemd zijn, Minister De Man zich uit de Regee ring zou terugtrekken om een lange reis naar het buitenland te ondernemen. En wat dan?... Daar komt nog bij dat deze week in het teeken stond van verscheidene Politieke Processen het proces van den heer M.-H. Jaspar tegen den Heer Paul Colin, bestuurder van het weekblad Cas- sandre wegens de volgens den aanlegger laster lijke beweringen, die tegen hem in dit orgaan werden gepubliceerd het proces van den heer Van Cauwelaert tegen den heer Léon Degrelle, die nu zijn veroordeeling bekrachtigd zag de veroordeelingen van Florimond Grammens, door het Hof van Verbreking, wegens bekende voorvallen te Edingen, Lettelingen en Sint-Joost- ten-Noode de verdaging, tot 25 April, der processen die door den heer Sap zijn ingespannen tegen de hee- ren Feuillien, Baillot, Heyman en De Vleesch- hauwer en welke nog steeds ingeschreven zijn op de rol van de 2e kamer te Brussel. Aldus zien we eenerzijds hoopvolle horizonten, maar anderzijds blijvenden bewolkten hemel. Zoodat we ons ernstig blijven afvragen Zal de huidige Regeering het nog lang uithouden Im mers het is overduidelijk dat onze Regeering mo menteel aan zijden draadjes spartelt. In het Buitenland blijven de Politieke Uitzich ten zeer vaag de Spaansche Burgeroorlog woedt nog almaardoor, de Oostenrijksche Onafhanke lijkheid schijnt ten einde te loopen, de Italianen blijven in Abessinië op opstandelingen botsen en zouden te vergeefs den Negus polsen om hem tot Prins van Abessinië te maken in Moskou blijft het beschuldigingen en terechtstellingen regenen; over de Engelsch-Duitsche besprekingen wil Hit- Ier niets loslaten de Vereenigde Staten breiden hun vloot uit, en wenschen daartoe 1.113.000.000 dollar te hunner beschikking te hebben Paul Boncour hield te Parijs een rede over den Staten bond, en wees erop dat de vijanden van den bond er naar streven de zwakken te isoleeren om deze des te gemakkelijker te kunnen vernielen in China blijven de Japanners vooruit gaan. Spectator. Op 18 Maart 1938, zal het Willems-Fonds een groot muzikaal feest geven, in de feestzaal Concordia. Jonge vooraanstaande kunstenaars hebben hunne me dewerking tot dit feest toegezegd, en het is met een zeker gevoel van fierheid dat wij in de eerste plaats den naam van den nog jeugdigen maar ongetwijfeld be kwamen Ieperling Victor LEGLEY, mogen vermelden. Het recital waarop hij ons zal vergasten omvat niet al leen moderne maar ook romantische stukken en zal dan ook zeker door iedereen zeer gesmaakt worden. Voor ons, Ieperlingen, welke eenigszins onzen plicht tegenover de kunst willen kwijten, is het een noodzaak in de eerste plaats onze eigen kunstenaars te steunen. Zulks wordt maar al te dikwijls over het hoofd gezien. Dat iedereen dus begrijpe wat hem te doen staat... Kaarten zijn reeds in omloop gebracht aan 10 fr. en 6 fr. (8 fr. en 4 fr. voor de leden van het Willems- Fonds). Vraag er aan de bestuursleden van het W. F. ofwel bij den heer Decadt. Boomgaardstraat, 33. De Jeugdkring van het Willems-Fonds treedt ander maal met een zeer puik programma op de planken en zal op Zaterdag 26 Maart e. k. een GROOT VARIE- TEITSFEEST met bal geven in Concordia. Naast de opvoering van <i Ordonnansje een operette in een bedrijf van J. Missinne. zullen verschillende zang- en dansnummers opgevoerd worden. Wie reeds de jongens en meisjes van den Jeugdkring vroeger aan het werk zag. zal op dien avond niet ont- breken De W. F. Boekerij telt 1300 boekdeelen, allen van een goed en gezond gehalte. Indien U nooit dichter met deze volksboekerij en haar werking hebt kennis gemaakt is het meer dan tijd. Ongetwijfeld mag ze als een der beste van haar soort doorgaan, dat bewees ons het verleden en belooft het heden. Er is een poëzie der rivieren, want de rivieren hebben een ziel, een droevige of een blijde, een vurige of een weemoedige, een kindei lijke of een ernstige, een heldere of een geheimzinnige Deze woorden van een Fransch schrijver be vatten heel wat waarheid en wij kunnen ze dan ook volmondig beamen. Meer nog wij hebben ook deze ziel van beken en rivieren reeds menig maal ondervonden en kunnen doordringen. In onze streken gaan wij echter niet prat op vele rivieren, tenzij in het zuiden de Leie en in het Noorden de Iser. En hoe vele gemeens deze beide waterloopen ook hebben verschillen zij nochtans hemelsbreed. Dichters en schilders hebben, meer dan de gewone stervelingen, de schoonheid van deze wateren gezien en gevoeld. Gezelle heeft met groote geestdrift de Leie bezongen als de jordane van zijn herte Emiel Claus, de groote luminist, heeft in wondere lichtschakeeringen de Leie op het doek laten herleven. En de Iser Zon der de groote beteekenis van deze rivier tijdens den oorlog thans te willen aanraken, kunnen wij zeggen dat heel wat dichters ook de gansch bij zondere schoonheid er van hebben bezongen O schoone stroom die in den bocht van dubbelen dijk, naar de aderslag van ebbe en vloed de zee beroerde, ter lage landen spoelde uw vruchtbaar zout en slijk of zeewaarts d'overvloed der klare vaarten voerde...» Alzoo dichtte August Van Cau welaert in zijn heerlijke brok die hij Aan den Yzer betitelde. Ook de eenvoudige beken hebben hunne poëzie en hier wil ik wijzen op enkele beken van ons gewestin de eerste plaats op de Doeve, die haar oorsprong neemt op een helling van den Zwarten berg, vlak op de grens, een paar kilometers ver der door het kasteeltje van Loker vloeit, waar zij een mooien langwerpigen vijver vormt, verder door weiden en velden loopt tusschen Dranouter en Nieuwkerke, door Wulvergem en dan zuid van Meesen verder stroomt om eindelijk te Neer- waasten in de Leie uit te monden. Veel schooner echter is de Kemmelbeek, die ten onrechte dezen naam draagt, daar zij niet op den Kemmelberg haar oorsprong heeft. Zij wordt te Westouter ge vormd door enkele beken, die zoowel op den Rooden als op den Zwarten berg ontspringen, vloeit door Reningelst, waar zij eertijds rond het kasteel van dit dorp een breeden wal vormde van hier af loopt zij ongeveer parallel met den steenweg naar Vlamertinge en dan te midden van een werkelijk schoone natuur naar Elverdinge. Hier mag zij weer het kasteelpark dóórloopen. een vijver vormen en een eenig mooi sieraad van deze lieve gemeente zijn. Steeds breeder wor dend bereikt zij de vlakke streek van Zuidschote en loopt dan op zij van Noordschote in den Iser. Poperinge heeft de Vleterbeek, die van de hellin gen van den Katsberg en den Boeschepeberg komt, verder langs den Coppernolhoek en den Eikhoek in de richting van West-Vleteren vloeit door mooie boschjes, om tegen Elzendamme ook den Iser te bereiken. Verschillende beekjes rond Zonnebeke vormen de Hanebeek die vlak vóór Langemark vloeit en wat verder in de richting van Biksohote de Martjesvaart vormt. Alle vormen zij op hun loop schilderachtige hoekjes, die door den natuurminnaar en den toe rist worden bezocht als het weer zomer wordt. Hebben zij alle niet de aantrekkingskracht die uitgaat van de bruisende bergstroomen, toch kun nen wij, bewoners van de lage landen, ons er te vreden mee stellen en hunne eigene eenvoudige schoonheid smaken. Nu de zomer met rassche schreden komt aangestapt zullen wij deze intieme hoekjes gaan opzoeken, en zoo wij terzelfdertijd b.v. fotograaf zijn, zullen wij er enkele filmpjes aan besteden. Wij zullen het ons geenszins be klagen Even willen wij nog de aandacht van de lezers dezer kroniek vestigen op iets waarvan wij het belang niet genoeg kunnen doen uitschijnen wij bedoelen de lessen welke een dezer dagen zullen worden ingericht door de plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer als voorbereiding tot het afnemen van een examen van gids voor de streek van leper. Het is niet meer noodig te bewij zen dat er te leper een werkelijke nood is aan ge schoolde gidsen hoe dikwijls konden wij het reeds ondervinden dat sommige vreemdelingen bij het bezoek aan de stad dingen uitkramen over de merkwaardigheden, waarbij uw haren te berge rijzen. Het was dan ook hoogst noodig dat naar gidsen werd uitgezien en wij hopen dat de plaat selijke V. V. V. haar doel moge bereiken. Wij durven dan ook aandringen opdat velen wien het toerisme eenigszins ter harte ligt deze lessen zou den volgen en hun examen afleggen. En dan zal het zaak zijn voor de locale reisagentschappen en ereenigingen enkel deze gidsen aan te stellen welke bewezen hebben dat zij werkelijk op de hoogte zijn om bezoekers de stad te laten zien op een aangename, interessante wijze om zoo een voorti efïelijken indruk van onze stad en ons volk aan den vreemden toerist te geven. Reysiger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4