DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Koloniale Loterij 5 LES AMITIÉS O Plutót petit, le regard pétillant derrière les lunettes, le front plissé a force de penser, la barbe sans cesse mouvante, sous le flot des paroles, M. Charles Houvenaghel a développé, pour les mem bres des Amitiés, un sujet fécond et combien in téressant La géologie, l'histoire et l'architecture communes du Sud de la Flandre Beige et du Nord de la Flandre Frangaise. N'y avait-il pas la matière pour trois confé rences Et pourtant, il a su condenser ses idéés pour nous faire comprendre que nous devons être fiers d'être flamands. II nous a prouvé que nos plaines et nos collines n'ont pas échappé aux ravages du déluge que de- puis nos ancêtres les plus éloignés, nous avons été un peuple indomptable et que jamais nous ne sommes parvenus a constituer un état flamand, a cause de l'antagonisme des grandes cités flaman- des. II nous a rappelé que notre Flandre fut la patrie de nombreux artistes, tels que Rubens et même Beethoven que le destin transporta en Alle- magne dés sa plus tendre enfance de tous ces autres artistes anonymes qui congurent les chefs- d'oeuvre du style gothique dont nos halles et l'église St Martin sont de purs joyaux enfin des auteurs de ces tapisseries magnifiques et de ces dentelles admirables dont la renommée est mon diale. II termina sa trés intéressante conférence en nous lisant un poème exquis qu'il a composé pour inauguration d'un carillon et qui exalte tout son enthousiasme d'être flamand. M. Houvenaghel est a la fois architecte, astro- nome, astrologue et artiste. Sa devise est (il nous Pa dit après la confé rence) Agir. toujours agir Le repos, pour lui, est un luxe dont il ne faut pas abuser. Depuis plus de 25 ans, le jour, il écrit, donne des cours et des conférences la nuit, il observe les étoiles enfin, lorsqu'il se met au lit, avant de consacrer quel- ques heures au sommeil, il pense. Une telle activité méritait une récompense, aussi le gouvernement de la république lui a-t-il octroyé les palmes d'officier d'académie. Ahnous dit-il, avant de nous quitterj si j'ai rasémes auditeurs, aujourd'hui, je pourrais une prochaine fois leur donner une conférence animée, sur l'astrologie et avec expériences a l'ap- pui de mes affirmations Mais, Monsieur Houvenaghel ne nous a pas rasésil nous a intéressés et instruits. Nous ne pouvons que donner tort a tous ceux qui n'eu- rent pas la curiosité de venir l'écouter. Nous serons d'autant plus heureux de le revoir parmi nous, que le sujet qu'il développera sera des plus palpitants et surtout paree que nous Sa vons qu'il éprouve un grand plaisir a venir com- munier de pensée avec ses amis Flamands Beiges. GAIRED. P. S. Dates a retenir Le Mercredi 23 Mars, (Théatre) Le Doyen des enfants de choeur Comédie en 3 actes de Maxime Léry et Guy d'Abzac. Le Samedi 26 Mars Grand Bal Travesti de la Mi-Carème. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren VPER OOSTENDE VEl'RNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondsfraat, 8, YPER Tel. 159. Notre antique Kattefeest est modernisée Dire qu'il n'y aura pas un chat a Ypres le dimanche 13, serait faire une entorse a la vérité. Une foule en liesse, venue de toute la région en- vironnante se confondra avec la population yproise entière pour s'ébaudir a la vue des gros matous en étoffes escortés de pages, du fou, et de musiciens, honneurs rendus jadis a nos prin ces, avant d'être défenestrés du haut du befFroi. Les Amis des chats et tous ceux qui profes sen! a l'égard de ces inquiétants félins un amour aussi grand que celui que leur réservent Mme Co- lette et M. Huysmans, ne pourront élever des protestations indignées contre la barbarie d'un jeu cher a nos ancêtres. La société protectrice des animaux ne permet- trait plus de chahuter ainsi nos Raminagrobis et de les faire écarteler ensuite par une foule sans pitié. Nos ancêtres avaient décidément le coeur bien dur. Figurez-vous que l'année 1549. le dimanche de l'octave de l'Ascension, sortit une procession en l'honneur de Notre-Dame des Victoires ou du Sablon. En ce temps-la, Philippe, prince de Cas- tille, était venu a Bruxelles auprès de l'empereur son père. Don Christobal Calvete de Estrella, chroni queur de l'époque, relate le fait en langue espa- gnole, y joignant l'anecdote suivante «...Derrière l'archange St Michel roulait lente- ment un chariot chargé de la musique la plus ex travagante qui fut. C'était un ours qui touchait un orgue composé, non de tuyaux, mais d'une vingtaine de chats enfermés séparément dans des ,es étroites oü ils ne pouvaient bouger. Leurs queues sortant par le haut, étaient liées par des des attachées au registre de l'orgue. A mesure que l'ours en pressait les touches, il faisait lever ces cordes et tirait les queues des chats pour leur faire miauler des basses, des tailles et des des sus...» Peu importe si notre folklore moderne fait quel- que peu chavirer des coutumes anciennes par trop barbares. Dans tout ce charivari du carillon, des trompettes thébaines et des cris d'une marmaille avide de ce vieux-neuf, nos gros lapins de gout- tières, avant d'être lancés dans le vide, ne de- vront plus, comme leurs ancêtres, chercher a api- toyer d'un regard oblique nos durs magistrats, avant de miauler comme des chatons abandon- nés Ave Caesar, morituri te salutantsalu- tantEn catimini les digitigrades yprois de 1938 ne devront même plus se consulter pour préparer une conjuration de Catilina. Bien au contraire, on leur fera mille chatteries et ils auront parmi tous les honneurs de la jour- née, celui d'être reproduits en chatons de cellu- loïde qui seront fixés sur les corsages et les gilets en guise de porte-bonheurs. Une spécialité yproise de plus pour aguicher désormais les chalands. DE RUITERSCLUB Het is een feitde belangstelling voor het paard rijden stijgt met den dag. Oppervlakkig gezien zijn de faktoren die daartoe bijdragen de volgendeons volk heeft altijd veel liefhebberij voor het paard in het al gemeen gekend. In de beide Vlaanders vooral stellen we vast dat de draversport hoogtij viert, en dat dus danige Koersen een waren volkstoeloop teweeg brengen. Zoo hadden we op Dinsdag 1 Maart de groote Winter- prijs van Dilbeek met internationale deelname, koers die kan vergeleken worden aan Vincennes en Berlijn Telken jare hebben we de oververmaarde vluchtkoer- sen die tienduizenden liefhebbers naar Wgregem bren gen. In het zware trekras hebben we een internationale faam. Spijtig dat de moeilijke uitvoer daaraan zekere perken heeft gebracht. Wat betreft het paardrijden zelf door boer en burger, dit is wat uit de mode geraakt. Dit is spijtig. Thans ftooren we nog vertellen van de vooroorlogsche gebrui ken, toen op elk dorp 's Zondags namiddags heele groe pen jonge kerels er op uittrokken. Men vertelt ons van de volksspelen, pastoorsinhuldigingen, ringstekingen enz... Na den oorlog is dat bijna verdwenen. Doch schijnbaar komt er een kentering. Als gevolg van de verregaande mechanisatie, en de soms zeer on sportieve en verlagende ontspanning, zoekt men naar betere vormen, naar stijl, naar ontspanning die wor telt in de natuur, die een mensch verheft en gezonder en beter maakt. Wij meenen dat de ruitersport een onontgonnen veld is op dat terrein, en dat vele van onze boeren en bur gers daarin een uitstekenden vorm van hoogstaand ge zelschapsleven en schoon vermaak zouden kunnen vin den. Waarom dan geen poging doen in dien zin en enkele mannen vereenigen en club stichten. Ten andere het is bewezen dit initiatief lukt volledig. Op verschil lende plaatsen reeds is men er mee begonnen en met veel succes. Zoo in Waregem en omstreken, Boezinge, Mater, Kortrijk. de B J. B. in Wingene. Inderdaad een ruitersclub heeft veel goede kanten. Uit sociaal oogpunt beschouwd. Tusschen onze boerenzoons onder mekaar eerst en vooral. En ook tusschen landbouwer, middenstander en hoogere burgerij, bestaat veel te weinig kontakt. Het kontakt onder jonge menschen moet niet altijd ge zocht langs vergaderingen en studiedagen om. Onze jongens moeten ook mekaar kunnen ontmoeten in het gewone vrije leven. En daarin ligt een heele opvoeding var stijl, wellevendheid, houding, aangenamen om gang. Ten slotte smeedt dit kontakt vriendschapsban den. bereidwilligheid, waardeering en vertrouwen, een woord de werkelijke volksverbondenheid \\aar\an zoo dikwijls wordt gesproken. Zooals de stadsmensch teruggaat naar Gods Diije natuur zoo gaat de buitenmensch terug naar de uode vormen van vermaak en vértoon. Tenslotte is het paard geen overdreven luxeartikel. Zeer velen hebben er het jaar door dienst van en kun nen het als supplement gemakkelijk gebruiken om 's Zondags wat te toeren. Zeer velen tevens kunnen zich zonder groote uitgaven er een aanschaffen. Op het terrein van de ontspanning. Iedereen zal bekennen dat het paardrijden een per fecte uiting is van de volle sport. Een oefening waaraan geheel het lichaam medewerkt. Men zegt wel paard rijden is lastig en vermoeiend, maar het hangt er van af hoe men het doet. Want gewoonlijk beschouwen de menschen dat als hardrijden, raprijden». Doch iemand die op de hoogte is zal wel weten dat het paardrijden een techniek en een kunst is op zich zelf. dat het een ontspanning is die uitrust. Het is bekend, er zijn zeer veel figuren die het paardrijden als een geliefkoosde sport beoefenen in het belang van hun gezondheid, om dat het aangenaam is en omdat de ruiter door alle tij den heen een schoone verschijning is geweest. Over de techniek van het paardrijden. Inderdaad, het meerendeel onder ons rijden maar goed-kome-'t-uit, losweg. Doch de ruiterij is een kunst. Eerst en vooral een paard kan zooveel vormen van macht en sierlijkheid en snelheid ontplooien. In onze streken en bij onze landbouwers voelt men het meest voor het draven en drafkoersen. Maar als men in groep uitrijdt is dit maar een onderdeel. Benevens het dra ven hebben wij het vluchten. Dit is zeker gemakkelij ker dan draven Maar in het vluchten hebben we de groote vlucht en korte vlucht of jachtvlucht. Dit is al een heele kunst om aan te leeren, zoodanig dat men vastzit in het zadel en gemakkelijk en zeker rijdt. Ver der hebben we het springen over een gracht b. v. en voor meer gevorderden over een kleine hindernis, een haag of een lat. Een echte ruiter moet dit toch alle maal kunnen. We moeten toch zooveel mogelijk uit ons paard weten te halen. Daarbij dit is juist het verras- send-aangename de afwisseling, de verschillende toe ren en vormen die men kan aanwenden bij een uitstap. Tenslotte het paardrijden zelf, vergt eerst en vooral groote oefening en laat ons maar zeggen veel oplet tendheid. De manier om de hielen en de kuiten te houden, de lengte van de stijgbeugels, de juiste manier om zoo handig mogelijk de teugels vast te nemen met onderscheid als men op stap is of in den draf. Het wer ken met de hielen om een paard rapper te doen stap pen of te doen loopen. Want een ruiter mag niet spre ken tot zijn paard. Daar is zoo oneindig veel waaraan men een flink ruiter erkennen kan. Maar juist die kunst te kennen geeft de grootste voldoening Dit alles moe ten we met groote vriendschap aan mekaar leeren in de club. Ook dit is interessant. Tenslotte hoevelen onder ons kennen de juiste benamingen van het materiaal dat ze gebruiken Om onze streek te leeren kennen. Hoevelen onder ons kennen hun eigen streek. 't Zijn weiden als wiegende zeeën... Daar is maar een land dat mijn land kan zijn We zijn gewoon de groote banen van onze streek te volgen. Niets is ons nieuw, we kijken verveeld naar alles wat ze zien. Maar met een paard doorkruist men alles, de kleinste hoekjes en kantjes, en we moeten be kennen, hoe schoon die boschwegels, die kronkelpaden door de velden, die breede heirwegen. die slingerende grintbanen. Hoe heerlijk dit landHoe verrukkelijk door de bossahen overal rond in de streek te zwerven Neen wij kennen onze streek niet. We willen nieuwe horizonten ontdekken. Het zal ons aangenaam verras sen. Daarom moeten we telkens een anderen uitstap doen. En telkens zal een andere ritmeester ons den weg toonen en vooraf een onderzoek doen in zijn streek. Het "kan heerlijk worden 1 Ruitersclub van Leie, Gavere en Mandel. Dit is een club ingericht voor Waregem en omstre ken Reeds vroeger waren er losse groepjes van drie vier man die eiken Zondag een uitstap deden, en we besloten daar een vaste groepeering van te maken. Zonder veel formaliteiten zijn we van wal gestoken. Heer notaris Neve* heeft het eerevoorzitterschap willen aanvaarden. We hebben veel uitnoodigingen gestuurd die met geestdrift werden beantwoord. We groeiden. De eerste maal met vijftien. De tweede maal met twin tig. De derde maal met 25. Alles laat voorzien dat we nog regelmatig sterk zullen aangroeien. In onze streek bestaat ook nog een jachtgroep die thans zijn negen tigste jaar ingaat. Zij steunen ons openlijk en verschil lenden onder hen zijn lid van onze club en rijden regel matig mee. We zijn van plan jaarlijks een uitdrukking te geven van onze kunde en onze organisatie door een volksfeest. Benevens de klassieke draf- en vluohtkoersen is er op het koersplein van Waregem plaats voor een volksch ruitersfeest. Dit jaar zal dit doorgaan in Oktober. An dere ruitersgroepeeringen zullen worden uitgenoodigd o. aook uit Brussel. Gebeurlijk zullen we ons pro gramma koppelen aan een vertooning van de paarde- jacht, rallye Waregem. Tevens zal een monsteroptocht plaats grijpen. Beste lezer. U bemerkt dat we met geestdrift ons plan voordragen en verdedigen. We zijn onmiddellijk bereid tot samenwerking. We ljpnnen en moeten mekaar hel pen. steunen en raad geven. Het is noodig dat we ons allen groepeeren. Stelt U in betrekking met onsop het adres van het secretariaatA. De Clerck. Zulte. Wie neemt het op zich elk in zijn streek een ruiters club op te richten De Secretaris van de ruitersclub Leie, Gavere en Mandel A. De Clerck. WOENSDAG 23 MAART Trekking der -- DERDE SNEDE 1938 -- van de Het is de laatste maal dat U met drie cijfers slechts de drie laatste van het biljet 10.000 FRANK kunt winnen. CIOQT LOT EEN MILJOEN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5