HELENA RUBINSTEIN MAISON GERARD Wie naar Hill 60 gaat Plechtige Communie Drukkerij Dumortier De Honderdjarige van Yper gevierd Nous informe qu'une de ses expertes es beauté sera les 4 5 avril a Ypres, chez son dépositaire officiel 27, rue au Beurre, 27 ou a titre absolument gracieux, il sera fait un examen de la peau au Derma lupe avec fiche de traitement, exactement comme dans ses cliniques de beauté de BRUXELLES PARIS LONDRES NEW - YORK. Sur rendez-vous de preference. bezoeke de ECHTE OORLOGS TUNNELS, in 1915 bij den OBSERVATIEPOST gemaakt keukens, hospitaalplaatsen, slaapkamers, telefoon- en elec- trische leidingen, enz., alles in zijn toenmaligen toestand, ge waarborgd echt en sterk. KOSTELOOS vergezicht, met sterken verrekijker, over heel de streek. BEZOEKT EVENEENS IN DE KAZEMATTEN aan de Rijsselpoort, de zeer bezienswaardige en onlangs her opende ECHTE ondergrondsche versterkingen en het Oorlogs museum. M Hermance LAMERAND a fêté Jeudi dernier ses cent ans PATERNOSTERS KERKBOEKEN GEDACHTENISSEN 3 4, Boterstraat, 34 YPER Het is reeds een heel eind geleden dat Yper het geluk en de eer niet meer had een honderdjarige te bezitten Mevr. W Mailliard was de laatste eeuwelinge die hier gevierd werd, en zulks geschiedde, zoo wij het nog goed voor hebben, in het jaar 1913, dus zoowat 25 jaar geleden. Toen zooals nu had de feestviering plaats op St Pieters, zoodat men haast zou mogen veronderstel len dat St Pieters een bevoorrechte wijk is. ofwel dat meester van PloegsteertLemahieu en Delahaye, sche penen van Yper; Bouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper Versailles, ge meentesecretaris H. Vermeulen, voorzitter der Han- delskamer van Yper; Verbeke. Staatscommissaris Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana nota ris D'Huvettere, voorzitter der Symphonie Ypriana; Antony, stadsbibliothecarisDr Dochy notaris Therry, Jufvrouw Hermance LAMERAND, omringd van haar schoonzuster, Eerw. Moeder Overste der Zwarte Zusters en enkele familieleden. de lucht er gezonder en beter is dan elders in de stad. Is het misschien ook daarom dat al onze ouderlingen gestichten aldaar gevestigd zijn Donderdag laatst nu, 24 Maart, was St Pieterswijk nogmaals in feest. Meest alle huizen waren bevlagd. wat aan de Rijselstraat een feestelijken aanblik gaf en wat ook een bewijs is hoezeer de bewoners zich om die zoo zeldzame gebeurtenis verheugden en zich met hert en ziel bij die blijde viering der honderdjarige aan sloten. Doch het was vooral in het klooster der Zwarte Zus ters, dat er volop feest gevierd werd. Het is immers daar dat Jufvrouw Hermance Lamerand over acht jaar haar intrek kwam nemen, om er kalm en teruggetrok ken, op een stil en gezellig kamertje haar laatste le vensdagen te slijten, omringd van de verkleefdste zor gen met dewelke de brave en gedienstige Zusters haar geliefde oudjes omringen en vertroetelen. Het is daar dat de eerbiedwaardige jubilarisse kommerloos en ge lukkig haar ouden dag doorbrengt, in gezelschap van haar 85 jarige schoonzuster. Mevr. We Lamerand-Bou- let. die daar eveneens in dit zelfde klooster een kamer betrekt en met wie zij nog dagelijks, arm aan arm, een wandelingsje in de gangen van het gesticht doet. Het is daar dat zij Donderdag laatst blijmoedig en welge zind haar honderdsten verjaardag is ingetreden. Het is ook, gezien er gevreesd werd dat de kilte der groote parochiekerk van St Pieters voor haar gezondheid na- deelig zou kunnen zijn, in de stemmige en goed ver warmde kapel van het klooster der Zwarte Zusters dat, om 10 u. 's morgens, de blijde dag werd ingezet met een plechtige Mis van dankzegging om Gods zegen over de honderdjarige af te smeeken en Hem te bedanken voor de weldaden waarmede zij overladen werd en voor de uitstekende gezondheid die zij nu nog geniet. Reeds van vóór 10 u. kwamen de familieleden der eeuwelinge. de uitgenoodigden en de overheden daar aan en weldra bleef er in de kleine en mooi opge smukte kapel geen enkel plaatsje meer onbezet. Om 10 u. stipt deed Jufvrouw Hermance Lamerand, de gelukkige honderdjarige, ondersteund door Eerw. Moeder Overste en gevolgd van haar schoonzuster. Me vrouw Lamerand-Boulet, haar intrede in de kapel. Al ler oogen waren op haar gericht, doch haar gelaatstrek ken verrieden niet de minste ontroering. Kalm en ge laten, doch innerlijk blij om het groot geluk dat haar te beurt viel en ten zeerste verheugd om het blij weerzien van zooveel harer familieleden en om het schoone feest dat men haar had voorbereid, had zij 's morgens nog verklaard dat het zoo geschiedde omdat het zoo moest zijn. Te midden de grootste belangstelling, wijl alle aanwezigen haar om haar gemakkelijke bewegingen en om haar goed bewaard uitzicht bewonderden, werd de gevierde naar den haar voorbehouden zetel, vooraan in de kapel, juist achter de communiebank, geleid. Hare schoonzuster. Mevr. Lamerand-Boulet, nam plaats aan haar rechterzijde, terwijl Eerw. Moeder overste aan de andere zijde gezeten was. Vooraan in het koor bevonden zich de Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut en de Eerw. Heer Lamerant, rus tend priester, te Yper, alsook de Eerw. Heer Vinckier, gewezen pastoor van Ploegsteert, thans rustend priester te Emelgem, die vroeger gedurende omtrent 30 jaar den gebuur van Jvr. Hermance Lamerand te Ploegsteert was. Verder onder de aanwezigen bemerkten wij nog de Heeren Clinckemaille, arrondissementscommissaris Vanderghote, burgemeester van Yper Lecomte, burge van Westnieuwkerke, en dan verder een groot aantal familieleden der eeuwelinge. Langs den kant der dames, bevonden zich onder meer, benevens de familie. Me vrouwen Matton, Vanderghote. Vergracht en meer an dere vooraanstaande dames. Bij de Eerweerde Zusters van het klooster der Zwarte Zusters, hadden zich ook nog de Eerw. Moeder Overste en een Zuster gevoegd van het klooster van Ploegsteert die uit genegenheid voor de honderdjarige, waarmede zij zoo goed bevriend waren, eraan gehouden hadden de kerkelijke plechtig heid bij te wonen. Het H. Misoffer werd opgedragen door E. H. Bonte, pastoor van St Pieters, bijgestaan van zijne twee onder pastoors, de Eerw. Heer.en Sap en Van Isacker. Het goed geoefend vrouwenkoor der Zwarte Zusters zong met veel gevoel de Missa in honorem Christi Regis van F. Verhelst, terwijl de Symphonie Ypriana, onder de kundige leiding van haar chef, M. Georges Van Egroo, de Marche Religieusevan C. W. Glück, het Ave Verum van Mozart en Adagio Cantabile van Pietro Nardini uitvoerde. Na het Evangelie hield de E. Heer pastoor Bonte, in het fransch, gezien de eeuwelinge, welke steeds de grensgemeente Ploegsteert bewoond heeft, het vlaamsch niet machtig is, een korte toespraak tijdens dewelke hij de gevierde eeuwelinge van harte gelukwenschte en zich gelukkig verklaarde haar te mogen melden dat Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge en gewezen deken van Yper, haar een telegram van gelukwenschen had toegestuurd, en dat Z. Heiligheid de Paus haar zijn apostolischen Zegen verleende. Aan de offerande gingen alle aanwezigen ten offer en na de Mis werd den lofzang Te Deum aangehe ven, waarna, toen de eeuwelinge de kapel verliet, de Symphonie Ypriana nog het Ypersch Tuindaglied speelde. Na afloop dezer schoone godsdienstige plechtigheid, die op al de aanwezigen diepen indruk miek, had er in de spreekkamers van het klooster een ontvangst plaats, tijdens dewelke Jufvr. Lamerand, met van vreugde stralend en lachend gezicht, de gelukwenschen harer familie en de uitgenoodigde overheden ontving. De Heer burgemeester Vanderghote overhandigde haar. namens de bevolking van Yper, een prachtige vaas met mooie witte en roode tulpen. Verders waren nog tal van plan ten, bloemtuilen en korven toegekomen, die aan Jufvr. Lamerand door haar familie, haar medekostgangsters en tal van andere personen alsook nog door de Har monie Ypriana als blijk van genegenheid waren ge stuurd geworden. Zij ontving eveneens tal van tele grammen haar gezonden door personen die op de feest viering niet konden aanwezig zijn maar er toch aan hielden de eeuwelinge hunne hartelijkste gelukwen schen aan te bieden en haar nog vele jaren te wenschen. Dan werd op de gezondheid der honderdjarige, die er eveneens van proefde en het lekker vond, een goed glas geledigd en weldra heerschte daar onder de vele aanwezige familieleden de gezelligste stemming, ver heugd dat ze waren alzoo eens een zoo schoone en eenige gelegenheid te hebben vereenigd te zijn en el kander weer te zien. Gezien het uitstekend zacht weder, werd besloten in den hof van het klooster, de foto te maken van de ge vierde jubilarisse omringd van haar gansche familie. Nadien werd in het gasthof Ypriana een banket op gediend, waarop de honderdjarige aanwezig was en zich niet de minst verheugde toonde. Niettegenstaande zij het om haar heen nog nooit zoo druk ha 1 j gansch het feest zonder te veel vermoeienis meeg en er uiterst veel behagen in beleefd. Te hopen dat zij er nog jaren lang de zoetste hen ring van moge bewaren en dat zij ons nog lan beste gezondheid zou mogen behouden blijven. i hetgeen wij haar. op dezen voor haar en haar ami zoo blijden dag, van ganscher harte wenschen. Leve lang onze honderdjarige elle Mademoiselle Hermance Lamérand, née Neuve- Eglise, le 24 Mars 1838, a fêté jeudi dernier son cen- tième anniversaire au couvent des Sceurs Noires, rue de Lille, a Ypres, dont elle est depuis huit ans la pen- sionnaire choyée. Entourée de la Révérende Mère supérieure et de Mme Veuve Lamerand-Boulet, sa belle sceur, agée de 85 ans, qui est également pensionnaire au même couvent, l'heu- reuse centenaire a assisté jeudi a 10 h. du matin, en la chapelle du couvent, en présence de toute sa familie réunie et d'un grand nombre de notabilités, a une messe solennelle d'actions de graces. Cette belle cérémonie religieuse, au cours de laquelle le Rév. M. Bonte, curé de St Pierre, congratula la jubilaire et se dit heureux de pouvoir lui annoncer que Son Exc. Mgr Lamiroy, évêque de Bruges, lui avait envoyé un télégramme de félicitations. et que Sa Sainteté le Pape* avait daigné lui octroyer sa bénédiction apostolique, fut rehaussée par le concours de la chorale du couvent qui chanta le Missa in honorem Christi Regis de F. Verhelst, et de la Symphonie Ypriana qui, sous la direction de M. Georges Van Egroo, exécuta successivement la Marche Religieuse de C. W. Glück, 1' Ave Verum de Mozart et Adagio Cantabile de Pietro Nardini. A l'issue de la Messe un Te Deum fut chanté et la cérémonie se termina par l'hymne Yprois N. Dame de Thuyne, joué par la Symphonie. La centenaire regut ensuite dans les parloirs du cou vent les félicitations et présents de sa familie et des invités, parmi lesquels nous remarquèrent MM. Clincke maille, commissaire d'arrondissementVanderghote, bourgmestre d'Ypres Lecomte, bourgmestre de Ploeg steert le Trés Rév. M. Vermaut, doyen d'Ypres, le Rév. M. Vinckier, ancien curé de Ploegsteert qui fut pen dant 30 ans le voisin de la centenaire, et le Rév. M. La merant, curé émérite Ypresensuite M.M. Lemahieu et Delahaye, échevins d'Ypres Bouquet, président de la Commission d'Assistance PubliqueVersailles, secré taire communalH. Vermeulen, président de la Cham- bre de Commerce d'Ypres Verbeke, commissaire d'E- tatAimé Gruwez, président de l'Harmonie Ypriana N. D'Huvettere, président de la Symphonie Ypriana Antony, bibliothécaire de la villeDr Dochy, etc. Parmi les fleurs et corbeilles envoyées citons un su perbe vase de tulipes blanches et rouges, offert par M. le bourgmestre d'Ypres et une magnifique gerbe de l'Harmonie Ypriana. Aprés le vin d'honneur. la centenaire qui paraissait tout heureuse de cette belle réunion de familie, se laissa photographier avec la meilleure grace du monde, dans le jardin du couvent, au milieu des siens, entouré des bonnes soeurs qui la soignent si bien. Un banquet, présidé par l'heureuse et vaillante jubi laire, fut ensuite offert a 14 h, dans les salons de l'hötel Ypriana, oü la plus tranche gaité ne cessa de règner. A notre tour nous adressons a M"11' Hermance Lame rand. nos plus chaleureuses félicitations et nous lui souhaitons de pouvoir conserver encore durant de bien longues années l'excellente santé dont elle a été favori- sée jusqu'a présent. -nu' [ririnib.mii 11 u.j.j.h.j.j..

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3