1 5" HANDELSFOOR 15™ FOIRE COMMERCIALS 2 STAD YPER Van Witten - Donderdag 14 April tot 2" Paaschdag 18 April 1938 LUCHTVAART TENTOONSTELLING PRACHTIGE TOMBOLA kosteloos aan de bezoekers VILLE D'YPRES Du Jeudi - Saint 14 Avril au Lundi de Paques 18 Avril 1938 EXPOSITION AERONAUTIQUE SUPERBE TOMBOLA Représentation de LA FESSÉE Vendredi 8 avril Darman, surnommé l'Amuseur public N" 1sera au Théatre Communal avec sa compagnie Nul doute qu'il y aura chambrée compléte. Les queiques indécis feront bien de se décider car i! n'y aura qu'une seule et unique représentation. C'est du gros rire en perspective. On dit que la loca- tien s'annonce trés bien ONZE SCHEEPVAART Het tragisch ongeval te Houthem bij leper k O——— EN ingericht in de gebouwen der Lakenhalle en der Staats Middelbare School, de Montstraat met den steun der Stad Yper. aangeboden. Op Zondag en Maandag van Paschen CONCERTEN op de Groote Markt Koning Albert en de R. Colaertplaats. o ET organisées dans les Batiments de la Halle aux Draps et de l'Ecole Moyenne de l'Etat, Rue de Mont, avec l'appui de la Ville d'Ypres. offerte gratuitement visiteurs. aux Le Dimanche et le Lundi de Paques CONCERTS sur la Grand'Place Roi Albert et la Place René Colaert. Komen werd ons zelfs herhaalde malen door ver- schillige ministers beloofd. Zoo dit herstel niet vroeger verwezenlijkt werd, dan is het uitslui tend omdat technische moeilijkheden en vervol gens den benarden financieelen toestand van het j land er de uitvoering van beletten. Doch nu dat al die vroegere moeilijkheden uit den weg zijn geruimd, nu dat wij dank aan ons aanhoudend aandringen erin geslaagd zijn te bewijzen en al gemeen te doen aanvaarden dat de huidige tech niek zich tegen de verwezenlijking van het werk niet meer verzet, nu dat gansch het land door ten koste van zooveel millioenen allerhande groote werken uitgevoerd werden en er voor Yper ein delijk ook wel iets mag gedaan worden, nu is het de onbegrijpelijke en partijdige houding van een volksvertegenwoordiger die de belangen onzer streek dwarsboomt. De Heer Missiaen heeft het recht zijn persoonlijke meening over de vaart Yper-Komen te hebben, alhoewel hij hier alleen staat om spijts alles het nut der vaart te willen miskennen, doch als volksvertegenwoordiger heeft hij tot plicht de belangen der algemeenheid te dienen. Hij zal wel schreeuwen en schelden omdat wij hier de waarheid durven zeggen, doch zijn uitvallen laten ons totaal onverschillig en schouderophalend zeggen alle verstandige men- schen met ons het vat kan maar geven wat het in heeft. De eensgezinde houding, waarmede de gemeen teraad Maandag laatst verzet heeft aangeteekend tegen het besluit van den Heer Minister Merlot, is reeds een eerste gevolg van de verwijdering van den Heer Missiaen uit dit midden, en toont aan dat de gemeenteraad onder den invloed niet meer staat van den noodlottigen geest en van de konkelfoezerijen van den Heer Missiaen. Zoo de gemeenteraad van Yper, met den Heer burgemeester aan het hoofd, het wil, zoo hij in zijn werking en streven volhardt, en hierin ge steund door de gansche bevolking, dan mag men verzekerd zijn dat de vaart Yper-Komen, spijts den Heer Missiaen, er toch komen zal. Ons recht moet zegevieren en de Heer Minister Merlot zelf zal weldra gedwongen zijn te erken nen dat hij misleid en over de ware gevoelens en verlangens der Yperlingen bedrogen werd. Im mers, om het herstel der vaart Yper-Komen te verwerpen, kan hij zich geenszins steunen op het advies der door hem ingestelde commissie, gezien er in deze commissie evenveel stemmen waren ten voordeele van het herstel der vaart als tegen. En onder die tegenstanders der vaart bevonden zich, benevens den Heer Missiaen, uitsluitend en alleen techniekers van het departement van Openbare Werken, die weliswaar ten zeerste be voegd zijn in zake uitvoering van waterwerken maar geenszins geplaatst zijn om, met kennis van zaken, met ondervinding te oordeelen over het nut ervan. Dit laatste is de taak der handelaars, der nijveraars, der Handelskamers die dagelijks ondervinden van welk nut de waterwegen zijn. Het hangt dus af van onzen wil en van de krachtdadigheid waarmede de gemeenteraad van Yper het herstel der vaart Yper-Komen, desnoods in samenwerking met de andere belanghebbende gemeentebesturen, zal eischen. Wij hopen dat, ingaande op den wensch van de Heeren Leuridan en Van Alleynnes, stilzwij gend goedgekeurd door den ganschen gemeente raad, het schepencollege deze week reeds aan den Heer Minister Merlot zal geschreven hebben om hem te laten weten welke groote teleurstelling zijn besluit hier verwekt heeft en om hem te vra gen er op terug te willen keeren. En moest de Heer Minister er geen gevolg aan geven, zooals hij vroeger reeds andere brieven en vragen om verhoor onbeantwoord liet, dan moet de gemeenteraad, zooals de Heer Van Alleynnes het voorstelde voor onze Hallen te doen, niet aar zelen van het bezoek van den Koning op 21 Mei a. s. gebruik te maken om aan Zijne Majesteit, op wiens tusschenkomst wij nooit te vergeefs be roep deden, eveneens een smeekschrift ten voor deele van het herstel der vaart Yper-Komen te overhandigen. Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper Prijskamp voor Versierde Uitstallingen De Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper richt, zooals voorgaande jaren, op Witten Don derdag aanstaande een PRIJSKAMP in voor uit stallingen versierd met natuurlijke bloemen, planten, fruiten en groensels. De prijskamp is kosteloos aangeboden aan al de ingezetenen der stad en de toe te kennen beloo ningen bestaan uit vergulden, verzilverde en bronzen eeremetalen en diplomas. Een Jury zal de verscheidene uitstallingen be zoeken op gemelden Witten Donderdag, tusschen 15 en 17 uur, en deze bekronen volgens verdien sten. De handelaars en nijveraars welke deel nemen aan de Handelsfoor, kunnen insgelijks in dezen prijskamp mededingen. Alwie aan dezen prijskamp wenscht deel te nemen, gelieve zich zonder uitstel bij den Heer Ferd. Dethoor, secretaris der maatschappij, Rij- selstraat. 80, te Yper, te laten inschrijven. Het Bestuur. Binnengevaren Vrijdag 25 Maart 1938, de «Louis», (schipper Lahaye) met 80 ton phosfaat voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper de Onderneming (schipper Voogt) met 56 ton aarde voor de Briqueteries Yproises, leper de Tou- riste (schipper Facou) met 260 ton grint voor Boe- zinge. Hendrickx, Veurne. Zaterdag 26, de Honorine (schipper De Block) met 218 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Maandag 28. de Baksteen (schipper Vanderghote) met 105 ton aarde voor de Briqueteries Yproises, leper; de Wima (schipper Kok) met 120 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Dinsdag 29. de 't Nieuw leper (schipper Vanden Bossche) met 245 ton graan voor M. Vandeputte, leper; de Stad Ieperen (schipper Van Rumst) met 25 ton beurtgoed voor verscheidenen. Woensdag 30, de Stilla Juvans (schipper Florijn) van de beurt Met Zorg met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen: de «Onderneming», (schipper Voogt) met 56 ton aarde voor de Briqueteries Yproises, leper. Donderdag 31, de «Victor», (schipper Goblet) met 143 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Weggevaren Woensdag 30 Maart 1938, de Stad leper (schipper Van Rumst) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Donderdag 31. de «Stilla Juvans», (schipper Florijn) van de beurt Met Zorg met 40 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogte toestand normaal. zooals hij trouwens alles lief had. Bij tegenspoed was hij een voorbeeld van moed en streefde er naar om vrouw en kindertjes een degelijk bestaan en huiselijk geluk te bezorgen. Jammer, heeft dit alles niet mogen zijn. De kloeke Gaston, die we allen nog voor oogen zien .blozend van gezondheid, rust hier voor ons voor aleer zijn goede bedoelingen zijn verwezenlijkt kunnen worden Vriend Gaston, gij zijt er niet meer, maar we verzekeren u dat, wat gij hebt betracht voor vrouw en kinderen, wij deze taak overnemen en beloven u plech tig dat, wat gij niet hebt kunnen volbrengen, wij zullen trachten dit te voltooien. Geachte familie, het heengaan van uwen beminden echtgenoot, vader, zoon. broeder komt u en ons diep te treffen, maar dat deze belofte u een troost weze. Wij zullen de nagedachtenis van ons aller vriend Gaston in eere houden en als voorbeeld kenmerken van zijn trouw en moed waarin hij den marteldood heeft gevonden. Vaarwel. Vriend Gaston, goede strijdmakker, slacht offer van uw plicht. Vaarwel en rust zacht Mevrouw Weduwe G. Compernol-Clinckemaille en familie, bedanken langs dezen weg allen die zooveel blijken van deelneming hebben betoond in den rouw die hen komt te treffen. Teraardbestelling van het slachtoffer Donderdag 24 11. werd de genaamde Compernol Gas ton. geboren te Gits, den 1 Oogst 1896. erg gekwetst tijdens het uitvoeren van rangeeringen ter statie Houthem. Onmiddellijk werd de zwaar gewonde over gebracht naar de kliniek der Zwarte Zusters te leper, waar hij. ondanks een spoedig ingrijpen en omringd door de beste zorgen. Vrijdag avond overleed tenge volge eener inwendige bloedstorting, veroorzaakt door het scheuren van de lever. Dinsdag had de begrafenis plaats van het slachtoffer, dit onder groote belangstel ling van werkmakkers, vrienden en kennissen. De deel neming was algemeen, iedereen had er aan gehouden een laatste hulde te brengen aan hun vriend, die zoo jammerlijk om het leven kwam, een weduwe en twee minderjarige kindertjes achterlatend. De opkomst aan de kliniek, waar de lichting plaats had, was groot. Het stoffelijk overschot werd er begroet door het Bestutff en leden van de Boldersmaatschappij De Vrije Bol ders van de Statie alsmede van het Nationaal Syndi- kaat, afdeeling leper, waarvan de aflijvige een plicht bewust en geacht lid was. De beide groepen, vergezeld van hun met rouw omfloersd vaandel, gingen voorop kerkwaarts, alwaar honderde personen, waaronder veel werkmakkers, ingetogen de laatste gebeden prevelden voor den alomgeachten Gaston Compernol. Op den doodenakker was de droefheid algemeen e» velen konden hun tranen niet bedwingen bij het aan- hooren der hiernavolgende lijkreden die er uitgesproken werden. Lijkrede uitgesproken door M. Julien Gaeremynck, Stationchef te Houthem Mevrouwen, Mijnheeren, Als Halteoverste, en dit onder den indruk van ee» diepe ontroering, valt mij de droevige taak te beurt om, in naam van het personeel van Houthem, een laatste vaarwel toe te sturen aan onzen afgestorven werkgezel Gaston Compernol. Gaston Compernol werd doodelijk gekwetst door ijzer en staal op den avond van den 24* der St Jozefmaand te Houthem, tijdens de verrichtin gen van zijn gevaarlijk werk. Na een heelkundige be werking overleed hij 24 uren later, na schrikkelijk lij den in de kliniek der Zwarte Zusters te leper. Hij viel in den bloei des levens, zooals een tak van een boom. op het veld van eer zooals een soldaat op het slagveld, maar op het slagveld van den arbeid. Geboren te Gits uit een achtbare werkersfamilie, op 1 Oogst 1896, begon hij zijne loopbaan aan het spoor nog zeer jong. kwam binnen als baanwerker te Gits op 14-4-1914, deed zijn legerdienst bij het geniekorps van 4-12-1919 tot 30-11- 1920, kwam terug naar zijn vroegeren post te Gits en, na 5 jaar. ging hij over als wisselwachter ter statie leper op 21-1-1936 werd er afgeschaft en kwam over als wisselwachter naar Houthem op 16-9-1932. Te Houthem heeft hij dus gedurende bijna 6 jaar den zwaren last gedragen, met al de verantwoordelijkheid die er aan vast is. een dienst te verzekeren op 10 km. van zijn woning, dienst, zeg ik, van vroeg en laat, in duisternis, goed en slecht weder, zich opofferende dag en nacht teneinde zijn plicht te kunnen vervullen. Met het af sterven van Gaston Compernol verdwijnt voor ons een goeden vriend en een braven werkgezelhet was een naarstig man. de man van plicht en van toegenegenheid. Hij spaarde noch zijn tijd noch zijn moeite, en de op lettendheid die hij nam om de minste van uw wenschen te voldoen raakte u zeer diep. 't Is dat Compernol van een wezenlijk goede natuur was. Hij vond zooveel ge noegen in de vervulling van zijn plicht en in de tevre denheid zijner naasten. Hij was goed, en dat verklaart deze eenparige droefheid, welke zijn verlies veroorzaakt, hij was ootmoedig en bescheiden, een ziel voor dewelke wij aan de goedheid der oneindige Barmhartigheid ge- looven. Goede echtgenoot, bezorgde huisvader, altijd be kommerd in het welzijn der zijnen, wist hij zijn kroost in eer en deugd voort te brengen, en ik kan u verzekeren dat zijn leven is opgegaan in trouwe plichtsvervulling. Vaarwel, Compernol, gij laat een voorbeeld na van toegenegenheid en goedheid, dat een duurbaar erfgoed is voor uwe Echtgenoote, kinderen en familie. Mocht deze gedachte een verzachting aan hunne smartelijke droefheid brengen. Vaarwel. Gaston, vaarwel onze brave gezel, vaarwel goede vriend. Lijkrede uitgesproken door M. Quirin Strumane Namens het Nationaal Syndikaat Mevrouwen, Mijnheeren, Het ging als een schot door de rangen van het Natio naal Syndikaat, Gaston Compernol overleden. De droe ve mare was bijna ongelooflijk en toch was het werke lijkheid. Gaston vertrok welgezind en opgebeurd zooals altijd om zijn dagelijksche taak te vervullen, waaraan de gebeurlijke verantwoordelijkheden, die maar al te dikwijls miskend zijn, verbonden zijn. Het noodlot heeft nem niet gespaard en als een kloeke eik werd hij in de volle levenskrachten die hij bezat door het gekende ongeval getroffen zooals een eik door den storm wordt neergesmakt. Talloozen onder ons herinneren zich het plichtbesef en toewijding waardoor onze vriend Gaston zich kenmerkte, dit alles gepaard met zijn altijd opge ruimd en rechtschapen karakter. De arbeid had hij lief (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2