Koloniale Loterij DE BAAS IN HUIS 5 YPER MOEDERHUIS HET NIEUW PLAN VOOR EEN SURCOMBINÉE WILLEMS - FONDS Het Varieteitsfeest van den Jeugdkring Willems - Fonds Boekerij Koninklijke Tooneelkring DE VLAAMSCHE STER YPER Op Maandag 4 April 1938 dien nieuwen onkost te vermijden, hadden wij gedacht de zwemkom, in plaats van met het vestingwater, met gefiltreerd water te kunnen spijzen. Doch daarvoor zou er te veel water noodig zijn. gezien het water in de zwemkom spoedig zou bezoedeld wezen en om wel te zijn zou moeten kunnen regelmatig afloopen en ver nieuwd worden. Het is om die reden dat er thans nog bij de te doene onkosten nog een nieuwe en niet voor ziene uitgaaf van 125.000 fr dient gevoegd te worden. M. Leuridan. Ik wensch dat al deze werken in de beste voorwaarden zouden uitgevoerd worden. Doch ik geloof dat er een grens is aan ons betaalvermogen en ik dring bij het schepencollege aan opdat er nu geen verhoogingen meer zouden bijkomen. Ik waarschuw het schepencollege dat wij voortaan geen toemaatjes meer zullen aanvaarden. M. Vanderghote. Ik dank u voor uwe waarschu wing. Als schepen van financiën zal ik er het oog op houden dat er geen nuttelooze uitgaven gedaan worden. Onze zwemkom was weliswaar niet up to date, maar zij was toch behoorlijk Indien wij echter die werken nu-niet moesten uitvoeren, dan zouden wij toch binnen twee jaar verplicht geweest zijn dit te doen. Wij heb ben het dan geraadzaam geoordeeld die werken nu te laten uitvoeren, ten einde nog te kunnen genieten van de voor ons voordeelige politiek van milde Staatson- dersteuning der werken door de openbare besturen uitgevoerd. Nu zullen wij daarvoor nog iets als toelage van den Staat ontvangen, terwijl dit binnen een jaar misschien het geval niet meer zal zijn. M. Leuridan. Het vertrekpunt was matig, doch jammer genoeg is dit uitgekomen op een vracht die niet meer in verhouding is van ons vermogen. Van 80 tot 90.000 fr. is de te doene uitgaaf voor de werken aan de zwemkom nu 458.000 fr. geworden. Gij hebt dus weg afgelegd. M. Vanderghote. Trek daarvan de som van 130.000 frank af die ons opgelegd werd voor de epuratiestatie en die som zal reeds veel verminderen. Daarbij mag men niet vergeten dat de eerste raming gemaakt werd in 1936 en dat sedertdien de prijzen merkelijk verhoogd zijn. Tengevolge der laattijdige aanzegging van het werk, hebben wij verplicht geweest de gedane aanbie- dingsprijs met 50.000 fr. te verhoogen. Wij hebben dus ook langs dezen kant tegenslag gehad. Ik denk dat het best is nu van meet af een krachtinspanning te doen ten einde het werk dan toch binnen twee jaar niet te moeten uitvoeren op een oogenblik dat wij zulks dan misschien zonder toelagen zouden moeten doen. M. Van Alleynnes. Dit maakt dat gij hiervoor on geveer 230.000 fr. zult ontvangen. M. Vanderghote. Er zijn steden die meer toelagen ontvingen dan Yper tot hiertoe gekregen heeft. Thans zijn we bezig te werken om evenveel toelagen te ver krijgen als de andere steden. Als volksvertegenwoor diger zou de Heer Leuridan ons hierin misschien kun nen behulpzaam zijn en zoo de kwestie hem interesseert ben ik bereid hem alle noodige inlichtingen te geven. Ik stel thans voor de voorgestelde werken der zwemkom te willen goedkeuren. M. Leuridan. Wij kunnen moeilijk anders. Wij zijn te scheep en we moeten varen of liever wij zijn te water en we moeten zwemmen. M. Lemahieu. Ik zal ja stemmen op voorwaarde dat de stad al de toelagen ontvangt zooals de Heer bur gemeester het zegt. M. Leuridan. Het is op dezelfde voorwaarde dat ik het voorstel zal goedkeuren, doch moest het later blij ken dat wij bedrogen werden, dan zal ik u dit nog aan wrijven. Al de raadsleden stemmen hierop ja. M. Vanderghote. Het voorstel is dus goedgekeurd onder voorbehoud dat wij hiervoor de beloofde toelagen ontvangen. XIV. Reinigings- en Ruimdienst Voorstel. M. Vanderghote. Er werd met den vergunning houder van den reinigingsdienst een regeling getroffen om het bestaande geschil te vereffenen. De Heer sche pen van Openbare Werken zal hierover uitleg willen geven. M. Delahaye. Ik geloof dat het niet noodig is hier geheel dien langen boterham af te lezen. Ik zal alleen zeggen dat het schepencollege een akkoord gesloten heeft met den vergunninghouder van den ruimdienst, waarin thans verschillige voorwaarden, die hier vroeger door den gemeenteraad gevraagd werden, opgenomen zijn, en onder andere de bediening van al die buiten wijken. Thans zal de reinigingsdienst ook verzekerd worden langs den Meenensteenweg tot aan den over weg Yper-Roeselaere, langs den Dickebuschsteenweg tot aan de stadsgrens, langs den Bruggesteenweg tot aan de Drie Zottenstraat en ook nog in de Adj. Mas- scheleinlaan. Het schepencollege stelt voor het coëffi ciënt 3. 357 aangenomen door den Staat, toe te pas sen op het bedrag van den aannemingsprijs, wat een verhooging beteekent van 2.800 fr. 50, en ook nog te voorzien dat bij elke schommeling der loonen een som van 933 fr. 50 zou toegekend of afgetrokken worden per snede van 25 centiemen. Verder zal het bedrag der taks, voorzien in artikel 17, en die in andere steden 15 fr. den m3 bedraagt, van 5 fr. op 10 fr. den kubieken meter gebracht worden. Het schepencollege stelt voor dit ak koord goed te keuren. Hierbij is een verklaring ge voegd van den vergunninghouder Henri Hosten die, in datum van 28 Februari 1938, bekent van de nieuwe voorwaarden kennis genomen te hebben en er volledig mede t'akkoord te gaan. M. Vanderghote. Er is in het akkoord ook nog voorzien dat de vergunninghouder een dag per week van den reinigingsdienst ontslagen is. Die dag was ge steld op den Vrijdag zoodat de karren van den reini gingsdienst dus den Vrijdag in de stad niet zouden rij den. doch op aanvraag van den vergunninghouder werd den Woensdag als rustdag genomen. Dit is dus een ver andering aan het getroffen akkoord dat aan den ge meenteraad voorgelegd en aan zijne goedkeuring onder worpen wordt. Een tweede punt is dat de Heer Hosten vraagt om zijn zoon als mede-vergunninghouder aan vaard te zien, iets waarmede wij volledig instemmen. M. Michiel. Ik ben niet t'akkoord met de voorge stelde regeling die buiten het nog in voege zijnde con tract getroffen werd. Het is altijd gevaarlijk, in den loop der uitvoering van een contract, bij aanbesteding vastgelegd, er wijzigingen aan te doen, vooral als de prijzen der twee of meer laagste aanbieders van geen groot verschil waren. De vraag van M. Hosten wettigt zich niet. Het was onvoorzichtig voor hem en onaan neembaar voor ons dat hij zijne prijzen steunde op een loon van 3 fr. 25 per uur in 1935. Die uithongerings- methode dient niet aangemoedigd. Door wat wordt be wezen dat Hosten, die in 1935 3 fr. 25 als loon betaalde, nu opeens meer betaalt dan het overal aangenomen minimumloon van 4 fr. per uur. en 4 fr. 25 betaalt. Dat komt ons zeer onwaarschijnlijk voor. Evenwel, wan neer zijne boekhouding zou kunnen bewijzen dat hij verlies ondergaat door het feit dat hij de algemeene loonsverhooging gevolgd heeft, dan zou het voorstel van het schepencollege, om hem een verhooging van 3, 35 toe te staan, kunnen bijgetreden worden. Wat de ver hooging van het voedsel der dieren aangaat, daar mag geen de minste rekening van gehouden worden. Wie contracten aangaat voor 9 jaar. moet er de gevolgen van dragen. Moest het paardenvoedsel geweldig in prijs gedaald zijn, of nu nog dalen zooals het mogelijk is. dan zou Hosten niet gevraagd hebben zijn prijs te ver lagen. Wat de andere veranderingen van het lasten- kohier betreft, daar moet men zich uit alle kracht tegen verzetten, daar het een onrechtvaardigheid zou zijn tegenover de andere inschrijvers bij de aanbesteding, die gansch andere prijzen hadden kunnen uitsteken in dien van eerstaf de nu door het schepencollege voor gestelde wijzigingen in het lastenkohier zouden gestaan hebben. Als besluit, kan er alleen op de voorgestelde verhooging van 3, 35 ingegaan worden, indien de boekhouding van Hosten bewijst dat hij den dienst met verlies uitbaat, tengevolge der loonsverhooging en met uitsluiting van alle andere voorstellen. M. Delahaye. Sedert eenigen tijd dat de zoon Hosten zich de zaak heeft aangetrokken, bestatigen wij dat de dienst uitermate goed werkt Het uurloon van 4 fr. 25 wordt betaald zooals het vereischt is. De zoon Hosten doet den dienst heel regelmatig. Er is echter wel zekere waarheid in hetgeen de Heer Michiel zegt. maar de schommeling der prijzen sedert de aanbeste ding uitgeschreven werd is zoo groot dat de dienst aan dezelfde voorwaarden niet meer kan verzekerd worden. Daarbij, hetgeen de Heer Hosten met de nu voorge stelde verhooging zal krijgen is nog minder dan hetgeen de tweede laagste aanbieder vroeger moest hebben. Aangezien de dienst tegenwoordig goed gedaan wordt en alle voldoening geeft, aangezien de aangestelde werklieden niet klagen, stel ik aan den gemeenteraad voor de vraag zonder verandering te stemmen en het voorgestelde akkoord goed te keuren. M. Michiel. Door wat wordt bewezen dat er nu 4 fr. 25 per uur betaald wordt en door wat wordt ons verzekerd dat de werklieden niet meer dan 8 u. per dag werken M. Delahaye. Zoolang de Heer opziener, die van tijd tot tijd ter plaats komt controleeren, zegt dat er geen inbreuk op de acht urenwet bestaat, moeten wij dit gelooven Ik zeg niet dat alles wit te wasschen is. maar wij moeten toch gelooven wat men ons zegt. In dien er soms werklieden moesten zijn die over het een of andere te klagen hebben, dan mogen zij steeds bij mij komen en ik zal niet nalaten in te grijpen en dit zonder hun naam te noemen. M. Michiel. Ik verzeker u dat. moesten er klachten kunnen gemaakt worden omdat de werklieden meer dan acht uren moeten werken, zij niet zouden durven rekla- meeren uit vrees van afgezet te worden. Daarbij kan niets ons bewijzen dat zij nu aan 4 fr. 25 per uur be taald worden. Dit staat zoo misschien wel in de boeken, maar het wordt niet toegepast. M. Vanderghote. De gemeenteraad heeft vroeger aan het schepencollege opdracht gegeven om een ak koord met den Heer Hosten te treffen. Het is in dien geest dat wij gehandeld hebben. Het schepencollege heeft de zaak grondig onderzocht en het is van oordeel dat de voorgestelde verhooging heel gering is alswan- neer men het bedrag der aanbesteding aanziet. De Heer Hosten heeft bereidwillig de nieuwe voorwaarden aan vaard. In de toekomst zullen wij thans geen de minste moeilijkheden meer kunnen hebben, gezien de prijs der aanbieding zal schommelen volgens den index. Er is nog een kwestie die dient opgemerkt te worden, namelijk dat wij voor een verhooging van zoo weinig belang veel voordeelen bekomen door de uitbreiding van den reini gingsdienst. Ik stel voor dit goed te keuren, des te meer dat er. tusschen den prijs van den tweeden aanbieder en hetgeen nu aan Hosten zal betaald worden, nog een groot verschil bestaat. M. Biebuyck. Ik ben t'akkoord met de nieuwe voor waarden die aan beide partijen voldoening geven, doch ik zou nog eenigen uitleg willen hebben. Volgens arti kel een werd de oude aanbiedingsprijs reeds verhoogd met 4 per snede van 35 punten boven het voorziene indexcijfer van 632. M. Vanderghote. Dat blijft behouden. M. Biebuyck. Zulks zou dan ook in de nieuwe voor waarden moeten bepaald worden. M. Van Alleynnes. Nu wordt een verhooging van 2800 fr. 15 voorgesteld met daarbij een vermeerdering of vermindering van 933 fr. 50 per schommeling van 25 centiemen op de loonen. M. Biebuyck. Indien de vroeger toegestane verhoo ging van 4 per snede van 35 punten behouden blijft, dan moet dit er nu ook nog bijstaan. M. Vanderghote. De vergunninghouder ontvangt 4 meer ingevolge het lastenkohier Dat slaat op ge heel de onderneming, terwijl de verhooging van 3,35 alleen slaat op de loonen. M. Biebuyck. De opslag van 933 fr. 50 per schom meling van 25 centiemen moet slechts pro rata temporis uitbetaald worden, 't is te zeggen volgens het tijdstip gedurende hetwelk de verhooging der loonen geschiedt. Benevens de hotels en gasthoven, waarvoor de reini gingsdienst gedurende het seizoen op den vastgestelden rustdag toch moet verzekerd worden, zijn er nog an dere huizen, zoo onder meer de vischhandelaars, voor dewelke de dienst ook zonder onderbreking zou moeten werken. Misschien zijn er nog andere die eveneens da gelijks zouden moeten bediend worden. M. Vanderghote. De vergunninghouder zal niet weigeren zulks te doen. M. Biebuyck. Het ware beter dit in het akkoord te vermelden M. Vanderghote. Ik vraag thans de voorgestelde overeenkomst te willen goedkeuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye. Van der Mersch, Pattyn. Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan. Verbeke en Van derghote neende Heer Michiel. De Heer Coutelle onthoudt zich. XV. Leening bij het Gemeentekrediet van België van 27.500 fr. op korten termijn voor stadsaandeel in het herstellen van den Rijksweg Yper-Hoekje-Kaai. M. Vanderghote. De herstellingswerken van den Rijksweg Yper-Hoekje-Kaai kosten de som van 39 960 fr. 95, waarop wij 12.500 fr. als toelage ontvangen en 27.500 fr. ten laste blijven der stad. Hiervoor stellen wij voor een leening aan te gaan bij het Gemeentekrediet van België voor een termijn van vijf jaar. Dit voorstel wordt eenp^>';e aangenomen. (Vervolg aanstaande week). De Commissie van Openbaren Onderstand der stad leper brengt het publiek ter kennis dat van af 15 Maart 1938 de dienst van het Moederhuis door de Eerw. Zusters van het Gasthuis (gediplo meerde Vroedvrouwen en verpleegsters) verze kerd wordt en dat aan de betalende moeders de vrije keus van dokter wordt toegestaan. Zij maakt van deze gelegenheid gebruik om haar moederhuis, dat onder alle opzichten mo dern is ingericht, bij het publiek aan te bevelen. Namens de Commissie De Secretaris, De Voorzitter, A. Hellebuyck. Remi Bouquet. der dat 36 trekkingen bevat. bevoordeeligt de CUMUL DER LOTEN MAAK SPAARPOTTEN der vierde Snede 1938 TREKKING IN APRIL. Voor een goed gevulde zaal hield de Jeugdkring zijn jaarlijksch varieteitsfeest dat schitterend geslaagd mag geheeten worden. Het programma, dat onder de leiding van J. Decadt werd uitgewerkt, kon iedereen bevredigen. M. Desmedt oogstte een welverdienden bijval met zijn Witte Ro zen en Ik zoek een Meisje en het duo Omdat ik zooveel van je housamen met Mevrouw Demeyere, was eveneens uitstekend Het ballet-korps van den Jeugdkring bekoorde ieder een in 3' oclock in the morning Maar van het eerste deel van het programma was Zigeunerskamp zeker wel het prachtigste. Een eigenaardig maar passend de- kor. Die droomende mannen en vrouwen rond dat vuur, die bekoorlijke danseres, in den persoon van Jufvr. Ol- levier. welke de zigeuners, in een uitbundige stemming wist te brengen. Maar diep klonken de stemmen van den zigeunerhoofdman (M. Desmedt) en zijn gade (Mevr. Demeyere). En dan tot bekroning die zigeunerwijzen op een onvergetelijke en ontroerend prachtige manier geïn terpreteerd door Jufvr. Clarysse, welke met haar jong talent, iedereen voor haar in bewondering bracht. Een poos en dan OrdonnansjeHet ordonnansje zelf vervulde zijn rol met een onoverdreven natuur lijkheid en zijn Suzy niet minder. M. Pitou met zijn kletskop en zijn rnonokel. kon haar echter met zijn as tronomisch gezag niet bekoren al waren de kapitein en zijn gade zoo belust op die goede partij. De kapitein had schoon zich kwaad te maken, het hielp tot niets. Zijn dochter kreeg er een schijn-beroerte van en de bijgeroepen dokter kon alleen van beiden wat liefde koorts vaststellen. De moeder van Freddy kwam op het onverwachts binnen, maar de zaak kwam op zijn pootjes, en de twee jonge springhaantjes mogen als het dienstjaar van Freddy om is, in het huwelijksbootje stappen. In een woord iedereen deed zijn best, en ze slaagden erin om er iets goeds van te maken. Het bal dat op het feest volgde, was zooals altijd, vol leute en plezier van het begin tot het einde. Gedurende het bal werd de tombola gehouden Hier onder deelen wij mede welke prijzen nog ter beschik king van de winnaars zijn gebleven. TOMBOLA De hierna vermelde prijzen werden niet onmiddellijk afgehaald en kunnen bekomen worden tijdens de bi bliotheekuren, dit is eiken Dinsdag en Donderdag, van 18.30 tot 20 uur. De prijzen dienen afgehaald te worden vóór 15 April. De overblijvende prijzen bestaan uitsluitend uit boeken 132 887 879 116 201 433 189 600 587 150 255 178 62 137 762 352 184 817 826 213 836 301 332 897 514 737 854 76 764 881 52 221 94 709 802 61 852 408 912 608 818 644 126 204 498 736 331 792 437 43 884 873 707 746 717 634 242 872 547 807 212 827 734 896 703 549 175 208 786 435 414 119 704 774 513 576 785 347 34 706 492 Teneinde het jaarlijksch nazicht der boeken te kun nen doen, heeft het beheer besloten de boekerij te slui ten vanaf 12 April tot 26 April. De lezers welke nog boeken van ons in leening zouden hebben, worden verzocht deze voor 12 April te willen inbrengen O Bureel om 7 u. 30 Gordijn om 8 u. in de Feestzaal CONCORDIA Seminariestraat OPVOERING VAN Amerikaansch Blijspel in 3 bedrijven door Martin Flavin. PRIJZEN DER PLAATSEN Eerste rang 6 fr. Tweede rang 4 fr. 50. Kaarten te bekomen in het lokaal Concordia Seminariestraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5