De heer rechts M. J. blikken op den afgeloopen weg om te bestatigen dat wij steeds ons eerste doel getrouw zijn geblevende ontwikkeling van den handel, van de nijverheid en de bevordering van alles wat met onze ontwikkeling be trekking heeft. Het is met dit doel dat wij de mede werking zoeken der Regie van Telegraaf en Telefoon, der Nijverheidschool, der Beroepschool. Verleden jaar hadden wij een schoone koloniale tentoonstelling, dit jaar verheugen wij ons in een prachtige medewerking van al onze vliegdiensten, zoowel burgerlijke als mili taire. En het is voor ons vleiend hier de tegenwoor digheid te mogen begroeten van de Kolonels Legros en Daumerie en ze van harte te bedanken voor de bereid willigheid waarmede zij onze uitnoodiging tot mede werking beantwoord hebben. Notre foire de 1938 est caractérisée par une exposi tion aéronautique organisée par les divers services aéronautiques tant militaires que civils, et il est de notre devoir de remercier les autorités présentes. Colonels Legros et Daumerie, pour l'accueil favorable fait a notre invitation et pour l'honneur qu'ils nous font en assistant a cette ouverture. Ook aan de kunst wordt in onze foor gelegenheid geboden 't zij in beeld 't zij in foto. zich te uiten en de lange stilstand der bezoekers in deze lokalen bewijst hoezeer deze medewerking gepre zen wordt. Het is een gewoonte bij de ope ning der Foor een blik te werpen op den toestand onzer stad de toe nemende werkloosheid geeft ons eens te meer een sprekend bewijs van de gebrekkelijke economische uitrusting van Yper. De vaart Yper - Yzer bewijst steeds meer en meer te beantwoor den aan de in haar gestelde ver wachtingen. De hoeveelheden koopwaren ge lost en geladen in de haven van Yper gedurende de drie eerste maanden van 1938 duiden een nieu wen en merkelijken vooruitgang aan, zooals blijkt uit de volgende cijfers 1937 1938 Januari3.412 5.665 Februari1.391 5.654 Maart 5.173 5.986 13.976 ton 17.305 ton. Het is te hopen dat, wanneer de Yzer en de vaart Yper-Yzer gansch in orde zullen zijn, de scheepvaart er nog aanzienlijk zal toenemen. Doch. zooals de Heer Gouverneur Baels, met zijn helderen blik. het bij de opening onzer twaalfde Han delsfoor zeiYper staat hier als een man met één arm en elk gezond mensch heeft twee armen noodig om de van hem verwachte taak te vervullen.Het is hetgeen alle Yperlingen sedert eeuwen gevoelen en betrachten, en was de verbinding met de Leie in 1914 nog niet gebruikbaar, dan lag de schuld daarvan niet bij een tekortkoming van onze bestuurders of verte genwoordigers, maar in het feit dat de techniekers in gebreke waren gebleven. Thans is de techniek zoo ver gevorderd dat alle moeilijkheden der natuur over meesterd worden. En tot de talrijke overheden en vertegenwoordigers van bevriende Handelskamers, die ons de eer aandoen deze plechtigheid bij te wonen, vragen wij hunne aan dacht te vestigen op de noodzakelijkheid dezer ver binding. Wanneer Nieuwpoort aan de Noordzee en Komen aan de Leie door een 54 kilometer langen en modernen waterweg zullen verbonden zijn, dan zal dwars door het Westland een slagader nieuw bloed, nieuw leven, nieuwen bloei verspreiden dan zal onze onterfde streek eindelijk aan den algemeenen bloei van het vaderland kunnen deelnemen dan zal de tijd voorbij zijn dat onze bevolking vermindert en dat onze werkende stand zich verplicht ziet zich aan de grens van Frankrijk te gaan ophoopendan zal in het West- land de basis bestaan voor een nieuw industrieel middendat onze gezonde bevolking zal toelaten haar bestaan in hare geboortestreek te vinden. Het is thans onze plicht "onzen dank te betuigen aan de medewerkingen die de inrichting en den luister dezer foor mogelijk maken en vooreerst aan het Ypersch Stadsbestuur, het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en den Heer Bestuurder Oorts, dan verder nog aan de Heeren Bestuurders der verschei dene Luchtvaartdiensten, aan de Regie van Telegraaf en Telefoon en den Heer Ontvanger Leclercq, aan de besturen der Nijverheidschool, der Beroepschool, der Fotoclub en van den Yperschen Kunstkring, de ver scheidene organen der gewestelijke drukpers, de tal rijke muziekkorpsen die zoo bereidwillig onze feeste lijkheden zullen opluisteren, en laatst doch niet het minst aan de talrijke deelnemers onzer vijftiende Han delsfoor, aan wien wij veel bijval wenschen. en ook aan de getrouwe en milde gevers onzer tombola. Onzen dank gaat ook aan al de overheden die deze opening met hunne tegenwoordigheid vereeren. Wij bidden U, Heer Burgemeester, Mijnheeren, tot de opening der Vijftiende Handelsfoor te willen over gaan. De Heer burgemeester Vanderghote beant woordde de rede van den Heer Voorzitter der Handelskamer zoo volgt MM, Ik ben gelukkig ter gelegenheid van deze plechtig heid U, Heer Voorzitter, de Bestuursleden en de Leden van onze lokale Handelskamer, in naam van Stads bestuur en van de bevolking geluk te wenschen en te bedanken voor al het goede dat gij gedurende deze lange tijdspanne voor het welzijn en den stoffelijken voorspoed van onze gemeenschap verwezenlijkt hebt. Onzen dank gaat ook aan de Heeren Tentoonstellers die, niettegenstaande de bange tijden die wij beleven, blijk geven van hunnen geest van durf en bedrijvig heid, aan de vertegenwoordigers van het Nationaal Comiteit voor Luchtvaartpropaganda, van de Regie van Telegraaf en Telefoon, aan de Bestuurders en Le den der Nijverheidsschool, der St Jozefs Beroepschool, van de Fotoclub en Yperschen Kunstkring die hunne medewerking verleend hebben ten einde het sukses van deze Handelsfoor te verzekeren. De ontwikkeling van handel en nijverheid in onze door den wereldoorlog zoo zwaar geteisterde stad be hartigen en medehelpen tot de bevordering van al wat met deze ontwikkeling in nauw verband stond. was het doeleinde dat U en uwe medewerkers vanaf 1924 aanzette te Yper eene jaarlijksche handelsfoor in te richten. Dat doeleinde is voor onze gemeenschap steeds van brandend belang, gebleven. Indien het Inrichtend Comiteit var.da3g met vol doening mag terugblikken op den afgelegden weg en op den steeds groeienden bijval van de ingerichte han- deisfooren. indien dank aan dezes lofwaardig initiatief en onverdroten werking eene merkwaardige ontwikke ling van hande1 en nijverheid in ons gewest mocht ge- bcekt worden, tcch is het betreurenswaardig, heden nog. te moeten vaststellen dat, twintig jaar na den coricg niettegenstaande ai de aangewende pogingen van het Stadsbestuur en van de Handelskamer, noch Yper noch het Ypersche. van de economische uitrus ting genieten waarop zij als leden van de Belgische gemeenschap onbetwistbaar recht hebben. e. weze m.j nochtans toegelaten, MM. HH.. U at tent te maken dat. indien wij tot heden toe op dit ge- b.ed geene volledige voldoening hebben bekomen, wij nochtans onlangs zeer gunstige uitslagen mochten boe ken, uitslagen die mogen aanzien worden als een eer sten stap op den weg naar volledig rechtherstel. Wij mogen ons verheugen dat. dank aan de studies van de Voorzitter H. Vermeulen houdt zijn openingsrede: Tahon, secretaris van het Comiteit der Handelsfoor. Commissie voor het Ypersche door den Heer Minister van Openbare Werken en Werkverschaffing ingericht, het Landsbestuur van den economischen wantoestand van onze Stad en van ons gewest eindelijk bewust is geworden en o. m. ten einde dezen wantoestand goed te maken een programma van openbare werken aanvaard heeft, waarvan de eerste snede reeds in uitvoering is. Dank aan de uitvoering van dit programma zal de scheepvaart tusschen Yper en de groote havens van Antwerpen. Gent en Brugge voortaan met meer veilig heid, snelheid en regelmatigheid bestendig kunnen ge schieden en de haven van Yper van eene degelijke mo derne uitrusting voorzien worcen. Deze verbetering, waarvan de belangrijkheid niet te misprijzen noch te kleineeren is, zal voor de hande laars en de nijveraars van Yper van zeer groot nut zijn en hen in zeer ruime mate ten beste komen. Met de medewerking van de mandatarissen van ons gewest die kort geleden voor Yper in de bres sprongen, zal het Stadsbestuur, zonder van haar recht van alge heel rechtherstel af te zien, zorg dragen dat dit ont werp binnen kort werkelijkheid worde en dat daar door aan de nijveraars en handelaars der Stad een bij komend middel ter hand gesteld worde dat hen toe laten meet zich een weg te banen, eene betere toe komst toe. In deze gevoelens van innig vertrouwen, heb ik, Heer Voorzitter, de eer de 15e Handelsfoor van Yper open te verklaren. De heer burgemeester Vanderghote, Kolonel Legros en M. Vermeulen bewonderen de uitgestalde werken in de fotoclub. Achter hen M. Vandromme, voorzitter van de Ypersche Fotoclub. Ook deze woorden werden op geestdriftig hand geklap onthaald, waarna onder het geleide van den Heer Vermeulen het bezoek aangevangen werd van de verschillige stands in de lokalen der Middelbare School ingericht. Benevens de zeer degelijke inrichtingen der Regie van Tele grafen en Telefonen, der Nijverheidsschool, der Fotoclub, van den Yperschen Kunstkring, van het Rood Kruis van België en van het Vlaamsch Kruis, zijn daar niet minder dan 35 verschillen de stands opgericht die onder elkaar wedijveren om, zoo door de degelijkheid der tentoongestelde waren als door den sierlijken opschik van de* stand zelf, het oog der toeschouwers te vleien. Er zijn daar dingen waarvan men maar moei lijk weg kan, doch de tijd is gemeten en de offi- cieele stoet, schuift immer verder door, aan de moedige tentoonstellers, die waarlijk noch moeite noch kosten gespaard hebben en er in geslaagd zijn iets puiks te verwezenlijken, hier een wel verdiend woord van lof en daar eenige woordea van aanmoediging toesturende. De deelname der Ypersche Fotoclub is ditmaal min belangrijk dan de vorige jaren, alhoewel de clubs van Aalst en Brugge nog haar medewer king verleenden. Dit komt doordat er beslote* werd dit jaar enkel en alleen vergrootingen ten toon te stellen en ook doordat het selectiecomi- teit veel strenger is geweest in het aanvaarde* der voorgestelde fotos. Dit maakt dat er daar thans niets anders dan prachtfotos, waaronder enkele ware kunststukjes, te bewonderen zijn. En iemand die van al dit moois op zijn gemak wil genieten, heeft daar gauw een paar aange name uren doorgebracht. Bij het doorloopen der verschillige klassen e* gangen der Middelbare school, hadden wij de* indruk dat niet alleen de afdeeling der Fotoclub verminderd was, doch dat gansch de tentoonstel ling zoo belangrijk niet was als de voorgaande jaren. Doch alles wel overwogen, moeten wij be kennen dat deze indruk gansch verkeerd is e* bij ons zooals bij andere bezoekers alleen ont staan is doordat de stands er dit jaar over een ved ruimer plaats beschikken en meer op hun ge mak, zoo niet meer gespannen zijn als vroeger. Dit komt doordat men dit jaar over gansch ee* nieuwen vleugel der Halle heeft mogen beschik ken, waar er verscheidene zeer belangrijke stands zijn ondergebracht. Men mag dus zonder overdrijven zeggen dat de 15* Handelsfoor, voor wat betreft het gedeelte ondergebracht in de Middelbare School, de waar dige repliek is van haar voorgangsters en, alhoe wel in schijn minder belangrijk, in werkelijk heid toch even interessant is, zoo niet meer, als die welke men vroeger steeds en terecht ee* succes zoo voor inrichters als deelnemers noem de. Ook waren al de uitgenoodigde overhede* het eens om hunne groote voldoening uit te druk ken over al het schoone en kunstige dat zij daar te bewonderen kregen. Er was slechts een scha duwvlek op dit prachtig geheel, en 't was de niet voltooiing van gansch een grooten stand eener belangrijke firma waarvan men, voor ee* eerste deelname aan de Ypersche Handelsfoor, had mogen verwachten dat zij alles zou te werk gesteld hebben om op tijd en stond gereed te zijn. In veel andere fooren gebeurt het om zeg- gens regelmatig dat sommige stands, den dag der opening, nog ver van gereed zijn, doch hier te Yper hadden wij dit nog nooit gezien en 't ware te wenschen dat het comiteit er toekomende jaar de hand zou aan houden om hier ook die slechte gewoonte niet in te voeren. Bij het binnentreden der gymnastiekzaal wachtte daar de uitgenodigden een aangename verrassing. De Heer Alb. De Hollander, accor deon-virtuoos, die er een zeer belangrijken stand heeft ingericht, voerde er de door hem getoon- dichte Marsch der 15* Handelsfoor uit en be kwam ermede een welverdienden bijval. De Heer burgemeester wenschte den jongen kunstenaar van harte geluk. Nog een vlug bezoek aan de klas waar de vele en schoone prijzen voor de tombola zijn tentoon gesteld, en de officieele groep der uitgenoodig- den begaf zich dan naar de Halle waar het twee de en niet min belangrijke gedeelte der Handels- foor is ondergebracht. In t voorbijgaan werd door den Heer voorzit ter Vermeulen, namens de Handels- en Nijver heidskamer van Yper, een prachtigen bloemtuil met de Ypersche kleuren omstrikt, aan den voet van het Gedenkteeken onzer gesneuvelden neer gelegd, mooi gebaar dat op de vele omstaanders den besten indruk miek. Dadelijk bij het binnentreden der Halle wordt iedereen getroffen door de belangrijkheid der deelname van de verschillige vliegdiensten. De ze stand vormt werkelijk de clou van gansch de Handelsfoor en zelden hadden we tijdens de vroegere handelsfooren een aantrekkelijkheid die zoo belangwekkend en zoo leerrijk was als deze. Onze lezers zullen hier verder een korte opsomming vinden van al hetgeen daar tentoon gesteld wordt en zullen zich alzoo reeds een klein denkbeeld kunnen vormen dezer afdeeling die op haar eigen reeds een echte tentoonstelling is en het bezoek overwaard is. Kolonels Legros en Daumerie en hun verdienstelijke medewer kers verdienen de hartelijkste gelukwenschen voor hetgeen zij hier tot stand brachten. Dan verder zijn er daar nog ruim een twintig tal andere stands te bezichtigen, die allen even veel lof verdienen. De ruime Halle is om zeg-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2