POLITIEKE UITZICHTEN C. Lamoot-Dumoulin BINNENLAND BUITENLAND Alvorens SCHOENEN te koopen komt de UITSTALLING zien van de CHAT BOTTÉ bij DIXMUDESTRAAT. 40 - YPER Altijd een CROOTE KEUS v3n laatste MODELLEN in magazijn, aan zeer voordeelige prijzen. ALLE SCHOENEN OP MAAT HERSTELLINGEN. —(574) De Luchtvaarttentoonstelling in de Halle van Yper door SPECTATOR Woensdag 13 April 1938. Donderdag 7 April heeft de Regeering in den Senaat een hachelijk oogenblik meegemaakt naar aanleiding van de kwestie van Burgos. De katholieke senator Leyniers diende een amendement in met betrekking tot het benoemen van handelsvertegenwoordigers te Burgos en Salamanca. Na verschillende gedachtenwis- selingen stelt minister Spaak de vertrouwenskwestie en het amendement wordt bij naamafroeping verwor pen met 59 stemmen tegen 17 bij 58 onthoudingen (kath. en lib.). Het feit dat bijna alle katholieke en liberale senatoren zich onthielden heeft een onbehaag lijke stemming verwekt. Nu zit de Regeering met de handen in het haar om de twee milliard bijeen te krijgen om het tekort van de begrooting te dekken. Langs den eenen kant zal men moeten trachten te bezuinigen en langs den ande ren kant dient men er voor te zorgen dat de inkomsten merkelijk verhoogen. De bezuinigingen welke men in het vooruitzicht stelde waren1° vermindering van de lasten voor werkloosheicKill millioen, 2° besnoeiing der uitgaven 400 millioen. 3" bezuiniging op wedden en loonen daar men zich er aan verwacht dat het index cijfer gedurende drie maand beneden 752 zal blijven, 50 millioen. De 1300 millioen tekort zou men dan trach ten in te winnen op de volgende belastingenVeran derlijke bijbelastingen, militaire belasting, wijzigin gen aan bestaande belastingen, verhooging van taksen op bieren, tabakken, minerale waters en benzine, ver hooging der registratie-, successie- en zegelrechten. Dit alles zou een meerdere ontvangst van 1350 millioen meebrengen. Met de overschotten zou men een reser vefonds voor begrooting oprichten. Al deze voorgestelde maatregelen worden door de verschillende partijen druk besproken, en alles laat voorzien dat het van geen leien dakje zal loopen om al die maatregelen goed te keuren. Dinsdag beraadslaag den de parlementaire groepen om de fiskale ontwerpen te bespreken. De socialistische groep zal het grootste deel van de voorstellen steunen alhoewel er verschei dene zijn die zich het recht van amendeeren voorbe houden. De katholieken zullen zich onthouden behalve voor wat betreft de wederinvoering van de nationale crisisbelasting die zij zullen goedkeuren. De liberalen zullen de voorstellen stemmen op voorwaarde dat de andere groepen het ook doen, maar zij behouden zich ook het recht voor te amendeeren. Waarschijnlijk zal men eerst een algemeene bespreking over al de onder werpen samen houden om nadien over ieder voorstel afzonderlijk te handelen. Daar Kamer en Senaat sedert Dinsdag in verlof zijn zal men die punten enkel in de verschillende groepee ringen kunnen bespreken. Voor wie geldt de militaire belasting Voor alle Belgische Staatsburgers in Binnen- en Bui tenland die niet den wettelijken termijn van aktieven militairen dienst hebben volbrachtde vrijgestelden om lichaamsgebrekenzij die door bepaalde wetten werden vrij gesteld de uitgeslotenen uit het legerde wederspannigen de deserteurs. Zijn vrij van de militaire belastingen degenen wier belastbaar inkomen niet grooter is dan de twee derden van het minimum. Zij die wegens ziekte of kwetsuren opgedaan bij het leger hun diensttijd niet konden uit doen. Het Groot-Duitsche Rijk. De volksraadpleging in Duitschland en Oostenrijk, welke Zondag heeft plaats gehad, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen, want de Oostenrijkers hebben nog Duitscher dan de Duitschers gestemd. Vele buitenlandsche bladen stel len niet al te veel vertrouwen in dit referendum, omdat zij van meening zijn dat de andersdenkenden zoo maar niet ineens omgekeerd zijn. Een ding is zeker, dat, wan neer het er op aankomt hun macht aan het buitenland te toonen, al de Duitschers aan hetzelfde lijntje trek ken. Het verdwijnen van Oostenrijk heeft in Midden- Europa een Groot-Duitschland doen ontstaan met als buurstaat Italië. Of Italië daar zoo erg mee gediend is als ze vroeger altijd hebben laten blijken valt nog te bezien. Het is altijd gemakkelijker met zijn buurman in wrijving te komen dan met hem die een straat ver der woont. De Engelsch.. Italiaansche besprekingen beginnen goed op te schieten en dit is waarschijnlijk wel het ge volg van de gebeurtenissen in Midden-Europa. Italië zou de niet-erkenning door Engeland van de verove ring van Abessinië over het hoofd zien. Volgens som mige berichten zou de Engelsch-Italiaansche overeen komst niets buitengewoons bevatten. De wederzijdsche belangen in de Middellandsche zee de vrije vaart door het kanaal van Suezhet Engelsch protectoraat van Adende regeling van den waterafloop van het Tana- meer naar den Nijl, worden er in besproken. Als wederzijdsche tegemoetkoming zal Engeland den wapensmokkel in Abessinië doen ophouden en Italië zou troepen uit Libye terugtrekken. Het ophitsen van de inboorlingen door de Italiaansche zenders zou moe ten ophouden. De nieuwe Fransche regeering. Alles liet verleden week voorzien dat de regeering Blum met zijn herstel plan het niet ging kunnen houden en in den Senaat heeft zij dan ook den genadeslag gekregen. De nieuwe premier is niet bij de pakken gaan zitten en heeft op korten tijd een nieuwe regeering samengesteld welke Dinsdag in de kamer een buitengewoon grooten steun heeft gevonden. Alles laat voorzien dat de regeering Woensdag ook in den Senaat zal aangenomen worden. De regeering Daladier is een Regeering van Lands verdediging Daladier zette in de kamer zijn stand punt aldus uiteen. De landsverdediging omvat thans veel meer dan het plan van militaire inrichting. Alle financieele, ekonomische, sociale en politieke vraag stukken zijn thans nauw verbonden met het vraagstuk van onze veiligheid. Hij zal vooral trachten de munt weer gezond te maken. De besluitwetten zullen in hoofdzaak betrachtenhet herstel van het begrotings evenwicht; verbetering van de handelsbalans, ver meerdering van Staatsinkomsten door een matige fis- kale inspanning, wederopwekking en steun van en aan de ekonomische bedrijvigheid. Een nieuwe leening zal gedaan worden hoofdzakelijk bestemd voor de lands verdediging. Aan de bank van Frankrijk wordt een nieuwe verhooging gevraagd van de voorschotten aan den Staat. Hij drong er tevens op aan dat het bezetten der fabrieken een einde zou nemen en dat de werkge vers zich toegevender zouden toonen tegenover de ar beiders. Daar Frankrijk voor het einde van het loopende jaar aan een uitgave van ongeveer 35 milliard het hoofd moet bieden, vroeg hij een beperkte volmacht bij het volgende wetsvoorstelDe regeering is gemach tigd, tot 31 Juli 1938 bij besluit-wet opgesteld in minis terraad de maatregelen te treffen die zij noodzakelijk oordeelt om het hoofd te bieden aan de noodwendig heden van de landsverdediging en de financiën en om de ekonomie van de natie te herstellen. Deze besluit wetten zullen aan de goedkeuring van de kamers on derworpen worden tijdens den buitengewonen zittijd en ten laatste op 31 December 1938. Dit ontwerp behaalde 576 stemmen tegen 5. De socia listen en de kommunisten stemden voor de regeering. De socialisten zullen ook het finantieel ontwerp goed keuren. Sommigen voorspellen geen lang leven aan de regee ring Daladier en anderen meenen dat een nieuw tijd perk van kalmte is aangebroken. Indien een overeen komst tusschen arbeiders en werkgevers kan tot stand komen dan zou dat wel een merkbare verbetering kun nen beteekenen. Wat dit nieuwe ministerie op buiten- landsch gebied zal voortbrengen ziet het er naar uit dat een toenadering tot Italië er voor het oogenblik niet zoo slecht meer voorstaat en dat zou een grooten stap zijn in de richting van den vrede in West-Europa. De strijd in Spanje duurt voort. De republikeinsche aanvallen worden regelmatig afgeslagen en de Natio nalistische troepen maken voor het oogenblik ook geen vooruitgang. Dagelijks trekken honderden vluchtelin gen de Fransche grens over om aan de verschrikkingen van den burgeroorlog te ontkomen. De oproep van de regeering aan de socialistische syndikaten om hunne leden te mobiliseeren wordt door deze beantwoord. Al de aangesloten leden van de vak bonden tusschen 17 en 45 jaar zullen als gemobiliseerd beschouwd worden. De syndikaten zullen er voor zorgen dat hun leden in dienst treden naarmate zij zullen op geroepen worden door de regeering. De syndikaten zullen verder het recht hebben overSl de personen aan te houden die geen gevolg zouden hebben gegeven aan de bevelen van de regeering. Al de fabrieken welke niet werken voor de landsverdediging zullen gesloten worden, ofwel zal men de mannen door vrouwen ver vangen. Zulke maatregelen laten een spoedig einde van den burgeroorlog nog niet voorzien en alles wijst er op dat de republikeinen zullen vechten tot het uiterste. De Japansche strijd in China. De weerstand van Sjantoeng schijnt de Japanners tot andere gedachten te hebben gebracht, want aan zulk een krachtige ver dediging der Chineezen hadden zij zich niet verwacht. De geestdrift voor het voortzetten van den oorlog is dan ook in Japan merkelijk gedaald en men zou nu meer geneigd zijn met China een overeenkomst te slui ten en de vijandelijkheden stopzetten. De moeilijkheid is dat de Japansche regeering met Tsjang Kai-Sjek geen onderhandelingen kan aanknoopen, omdat zij vroeger verklaard heeft nooit meer met hem te willen onderhandelen. Daarmee zou het nog wel een heel tijdje kunnen duren vooraleer er een einde komt aan de moeilijkheden in het verre oosten. Spectator. reeks andere luchtfotos, waaronder twee die Yper weergeven onder de sneeuw en nog gansch in puinen in het jaar 1917 en tijdens den herop bouw van St Maartenstoren in 1928. Dit overzicht geeft reeds een klein gedacht van al het belangwekkends dat daar in die luchtvaart tentoonstelling te zien en te leeren valt. Gedien stige jongelingen van Yper zullen zich daarbij nog welwillend ten dienste stellen der bezoekers om over alles wat daar tentoongesteld is den noodigen uitleg te geven. Zeggen wij ook nog om te eindigen dat de leer lingen der kantwerkklas van de stadsmeisjes school der Rijselstraat, steeds per groep van vier, ten bate van het Nationaal Comiteit van Lucht- vaartpropaganda mooie postkaarten en postze gels met de beeltenis van Koning Leopold-vlie- ger, alsmede luchtvaart kenteekens aan de be zoekers zullen te koop bieden. Wij zijn zoo vrij dezen verkoop aan allen warm aan te bevelen, opdat het Comiteit voor Lucht- vaartpropaganda in de mogelijkheid zou gesteld worden zijn weldoende werking voort te zetten en zooveel mogelijk nog uit te breiden. u De bijzondere en ook voornaamste aantrekke lijkheid der Handelsfoor, alhoewel deze laatste op haar eigen reeds uiterst belangwekkend is e* voor een stad als Yper een ware prachtprestatie mag genoemd worden, is dit jaar de luchtvaart- tentoonstelling, waarvoor de inrichtende Han dels- en Nijverheidskamer van Yper de mede werking bekomen heeft van het Nationaal Comi teit van Luchtvaartpropaganda, het Beheer va» het Burgerlijk Vliegwezen. het Militair Vlieg- wezen en de Federatie der Kleine Luchtvaart. De opsomming dezer verschillige diensten al leen geeft reeds de verzekering dat deze Lucht vaarttentoonstelling ten zeerste verzorgd e» vooral leerrijk moet wezen, doch wij die ze reeds konden bewonderen, mogen deze eerste meening ten volle bevestigen en verklaren dat deze ten toonstelling. die door den Heer Ingenieur Fro- ment op meesterlijke wijze werd opgevat en uit gewerkt, wonderwel geslaagd en dan ook de» grootsten bijval verzekerd is. Wat bij het binnentreden der Halle dadelijk de oogen treft is een licht toeristen vliegtuig va» het type Tipsy zoo geheeten naar den naar» van den bouwer ervan, M. Tips. Dit vliegtuig, dat door de Naamlooze Belgische Maatschappij Avions Fairey te Gosselies vervaardigd wordt, is voorzien van een motor van 40 P. K., ontwik kelt een snelheid van 175 kilometer per uur e» verbruikt slechts 10 a 12 liters essence per uur. Doch zien-we eens verder wat de burgerlijke luchtvaart, wier rol het is nieuwe vliegpleinen aan te leggen en ze te onderhouden, daar zooal tentoonstelt. Vooreerst heeft men in het midden een groot en prachtig diorama van het bijzonderste vlieg- plein van ons land, dit van Brussel. Daarnevens ziet men een kaart waarop de bezoekers zelf. met daartoe op een specialen knop te duwen, beurtelings al de reeds bestaande vliegpleine» van ons land, zoowel openbare als private, kun nen doen aanduiden. Een andere verlichte kaart duidt de verschillende luchtlijnen aan die i» België bestaan. Ook de veiligheidsdienst va» het luchtverkeer wordt op klare en practische wijze verduidelijkt. Daar hebben we vooreerst de metereologische dienst die regelmatig de weergesteltenis aangeeft, wat voor de vliegers van allergrootst belang is daar zien we ook hoe den te volgen weg 's nachts voor de regelmatige vliegdiensten aangeduid en verlicht wordt ook de plaats der draadlooze uitzendingsposten wordt aangegeven en verder leeren wij ook nog het nut der radiopeilers die bij mistig weder gebruikt worden om den vlieger blindelings en volkome» veilig te doen landen. Verder toont nog een goniometrische kaart aan hoe men bij middel van richtingszoekers de juiste positie van een vliegtuig kan bepalen. Een vlieger seint bijvoor beeld dat hij zijn weg verloren heeft en niet meer weet waar hij zich bevindt. Dadelijk wor den een of twee andere luchthavens opgebeld, die met een richtingszoeker werken om het ver dwaalde vliegtuig op te sporen. Eens dat zij het gevonden hebben, wordt een lijn op de kaart ge trokken en juist op de plaats waar de aange geven lijnen der twee of, voor alle zekerheid, drie luchthavens, die aan de opzoekingen deel namen, elkander kruisen, daar bevindt zich het vliegtuig. Dit alles wordt op zoo eenvoudige en duide lijke wijze uitgebeeld dat zelf de meest oninge- wijden dadelijk een klaar begrip hebben van al deze verschillige diensten die voor de luchtvaart van zoo groot nut zijn. Verder kan men er nog enkele mooie lucht- zichten van Brussel, Nijvel, Belceil, Antwerpen, enz. bewonderen, die u eens een klein denkbeeld geven van al de heerlijke zichten die men va* uit een vliegtuig over steden en dorpen geniet. Een aantal andere fotos geven onder meer nog enkele zichten der verschillende diensten van de luchtvaart en toonen ook aan hoe de kracht va» den motor, de sterkte der onderdeelen en voor namelijk der vleugels van de vliegtuigen be proefd worden. In de afdeeling van het Militair Vliegweze» zijn twee kleine modellen van vliegtuigen ten toongesteld, alsook drie verschillige typen va» uitgesneden motoren, al afkomstig van de vlieg- school van Wevelghem en die er gebruikt wor den om de leerlingen vliegers met den bouw va» een vliegtuig en de werking van den motor ver trouwd te maken. Men ziet er ook nog de ver kleinde modellen van al de verschillende vlieg tuigen die bij het Belgisch leger gebezigd wor den. De Centrale fotografische dienst der Militaire Luchtvaart stelt ook nog een groot luchtpla» voor der stad Mechelen, alsmede een prachtige (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4