Tl voor uwe kostumen DE KEIZER 13, Statiestraat - YPER MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT SPOEDIGE LAAGSTE PRIJZEN BEDIENING Gevonden en Verloren Voorwerpen ALLERHANDE NIEUWS HANDBOOGSCHPETINGEN VLAGiNHÜLDIGING 8urgerlijke Stand van Yper Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 6 Mei. door M. Cailliez Mau rice. Korte Thouroutstraat, een bruine sjerp. Zaterdag 7. door M. Meuleman Raymond. Kaaisstraat, een paternoster. Denzelfden dag is bij M. Clevers Jean. Hoornwerk, een zwarte hond toegekomen. Zondag 8. door Mevr. Deplacie. Maarschalk Haiglaan. een bankbriefje. Door M. Bertier Willy. Rijselstraat, een paternoster. Door M. Stamper Gilbert, Eigen Heerd^traat. een bracelet. Maandag 9. door M. Demeere Jean. Meenenstraat. een lederen kinderhandschoen. Donderdag 12, door M. Werrebrouck Albert. Hond straat. een tros sleutels. Verloren. Donderdag 5 Mei, door Jvr. Rossey Hé- lène. Maarschalk Haiglaan. een bleekbruine sacoche inhoudende portemonnaie met eenig kleingeld, verders kerkboek en andere kleine voorwerpen. Zaterdag 7, werd een mand met 18 kg. boter, toebe- hoorende aan M. Soete Cyrille, landbouwer, te Renin- ghe. weggenomen. Door M. Kesteloot. Paddevijverstraat, een sleutel. Zondag 8. door M. Vanhecke Hector, Augustinen- straat, een geldbeugel eenig kleingeld bevattende. Woensdag 11. is bij Mvr. Ancion. Meenensteenweg. een hondje, soort Engelsche politiehond, weggeloopen. Verdwenen uit de lokalen der Middelbare School tijdens de laatste handelsfoor een kleine ladder toe- behoorende aan de stad Yper en aldus geteekend. De persoon die ze bij misgreep in zijn bezit heeft wordt beleefd verzocht ze terug te brengen naar de Middel bare school. YPER. Een stikgasbom veroorzaakt bijna een erg ongeval. De meester-smid L. Baekelandt. wonende in de Rijselstraat, had van een zijner klanten, die bij een oud-ijzerhandelaar een engelsche oorlogsbom van ongeveer 50 cm. lengte en een diameter van 20 cm. gekocht had, opdracht gekregen deze oude bom in een kleine landrol te veranderen. Zaterdag morgen, rond 10 u. 30, was men in de smis aan dit werk bezig, doch alswanneer men er een gat in geboord had om er een ijzeren buis door de steken, waren de werklieden plots een zoo sterken geur ge waar dat ze als gansch bedwelmd waren. Vermoeden de dat het een gasontsnapping was, droeg de smid Bae kelandt de bom dadelijk buiten, doch bij het neer leggen der bom liep er opnieuw een kleine hoeveel heid vocht uit, waardoor de schadelijke uitwasemin gen weldra onuitstaanbaar en ook in de gebuurte waargenomen werden. De politie, die verwittigd werd, kwam onder het ge leide van den Heer Commissaris Maertens ter plaats om den ordedienst te verzekeren en de noodige voor zorgmaatregelen te treffen ten einde een grootere ramp te vermijden. Met een zakdoek voor den mond gingen zij op den koer der smis zién wat er gaande was en gaven het bevel het gevaarlijk tuig in den grond te delven om verdere verdampingen te beletten. De uitwasemingen waren zoo sterk, het gold hier immers een bom met yperite, een der gevaarlijkste stikgassen die tijdens den oorlog gebruikt werden, dat de Eerw. Zusters van de daar dichtbij gelegen Lamot- teschool het voorzichtig oordeelden de kinders naar huis te laten gaan. en dat het vijfjarig kindje van het gezin Bruwier-Beddeleem, dat daar nevens de smis woont, door een geneesheer moest verzorgd worden. 's Namiddags is de militaire opruimingsdienst van het park van Westroosebeke de gasbom komen weg halen. Jongeling door auto omvergereden. Zondag avond, rond 7 u. 30, had er langs den Meenensteenweg, nabij de Citadelle. een ongeval plaats waarbij een 16 jarige jongeling, Waignien Georges, van Becelaere erg ge kwetst werd. Zijn rijwiel aan de hand leidende, ging Waignien. die ter gelegenheid van den Carnavalstoet naar Yper was gekomen en op weg was om huiswaarts te keeren, samen met een drietal makkers en een meisje een eind te voet al klappen. Het meisje en twee jonge lingen gingen op de tramlijn, die langs den rechterkant der baan ligt, terwijl Waignien juist nevens de tramlijn stapte. Gekomen aan het Engelsch kerkhof, juist over het Waterkasteel, werd Waignien plots langs achter aangereden door een auto die eveneens van uit de rich ting van Yper kwam. De ongelukkige jongeling viel achterover met het hoofd op den rechter slijkweerder van de auto en werd dan eenige meters verder ten gronde geslingerd waar hij bewusteloos bleef liggen. Dadelijk snelden zijn verschrikte makkers en andere ooggetuigen naar hem toe en bii middel van den am bulancewagen van het Rood Kruis werd het slacht offer naar het O. L. Vrouwhcspitaal overgebracht, waar een schedelbreuk vastgesteld werd en zijn toestand als zeer zorgwekkend aanzien werd. De autovoerder, de genaamde Masure Raymond, veekoopman te Moor- eele, remde aanstonds doch kon zijn auto slechts een onderdtal meter verder stilhouden. Hij beweerde dat hij moest uitwijken voor een uit tegenovergestelde rich ting komende auto, doch gezien de baan aldaar zeer breed is kan het moeilijk verstaan worden hoe hij daar dien jongen gansch aan den rechterkant der baan heeft kunnen omverrijden. De politie, die dadelijk ter plaats kwam, opende een streng onderzoek. Een bacchusvriend. Woensdag avond, rond 7 u., bemerkte de van dienst zijnde politie een werklooze die in blijkbaren staat van dronkenschap over de Groote Markt waggelde. Aan de politie die hem wilde opleiden, bood de kerel, een zekere Dewilde Henri, wonende alhier Lindendreef. heftigen weerstand, doch niets mocht baten. Het laatste woord bleef aan de po litie die den bacchusvriend in den amigo opsloot en hem "s anderdaags met een proces-verbaal voor open bare dronkenschap en opstand tegen de politie naar huis zond. Wielrijdster door auto gevat. Zaterdag, rond 1 u. 30 van den namiddag, kwam de 16 jarige Vandekerck- hove Rachel, samen met een harer vriendinnen, per den. toen zij piots aangereden en ten gronde geworpen werd door een auto die van uit de Boterstraat kwam en de Tempelstraat wilde inrijden. De autovoerder stopte dadelijK en, geholpen door een anderen persoon die hem vergezelde, nam hij het meisje op. en droeg het een naburige woning binnen. Een bijgeroepen ge neesheer stelde vast dat een paar tanden door de lip gedrongen waren en dat het meisje ook nog aan de dii gekwetst was. Na de noodige zorgen ontvangen te heb ben werd de gekwetste naar haar woning teruggebracht. GHELUVELT. Ongeval. Toen de -autobus van Lenoir Emiel, die werklieden voert naar Tourcoing. Dinsdag avond op het gewone uur niet thuis kwam vermoedde men dat er een ongeluk gebeurd was. Wat later vernam men inderdaad dat er een botsing had plaats gehad tusschen deze autobus en een auto- kamion. aan den overweg te Roncq. De rechterzijde Van de autobus werd ingebeukt en verscheidene inzittenden van de auto werden gekwetst, namelijk Devogel Hubert. Puype Marguerite, Sinnaeve Laura. Detru Jeanne. Tydtgat Maurice en Lenoir Emile, voerder. Gelukkiglijk werd bestatigd dat er geen levensge vaarlijk gekwetsten bij waren, en een bijgeroepen dok ter kon aan allen de noodige zorgen geven, waarna iedereen huiswaarts keerde. De politie van Roncq onderzoekt het geval voor vast stelling der verantwoordelijkheid. Diefstal. De genaamde Verbeke Gerard, landbou wer. Zandberg, had vóór een tiental dagen fijnen net- tedraad gespannen aan zijn land. ten einde de konijnen te weren. Er was nog een twintigtal meters draad over, hetwelk hij oprolde en op zijde van het land legde. Toen hij nu het overige wilde gebruiken, stelde hij vast dat de rol verdwenen was. WESTROOSEBEKE. Onthulling van een gedenk- teeken. Zondag was gansch de gemeente in feest ter gelegenheid der onthulling van den gedenksteen gewijd aan de nagedachtenis van Luitenant Jules De Winde, van Merchtem, wiens stoffelijk overschot verleden jaar in den Yzertoren te Dixmude werd bijgezet. 's Morgens, te 10 u. 30. werd in aanwezigheid van moeder De Winde en andere familie, alsmede van vele vrienden uit Merchtem. een plechtige Mis opgedragen tot zieierust van luul De Winde en al onze gesneuvel den. 's Namiddags begaf een lange stoet zich naar de plaats waar Luitenant De Winde, op 28 September 1918. aan het hoofd zijner manschappen roemrijk sneuvelde en waar thans te zijner eer een sober gedenkteeken oprijst. De onthulling van den gedenksteen gaf aanlei ding tot een schoone en roerende plechtigheid', tijdens dewelke verscheidene aanspraken gehouden werden. WEST-NIEUWKERKE. Verkeersongeval. Aan de wijk De Nachtegaal kwam de auto van M. Ri chard Gadeyne. handelaar te Meteren. op het voetpad terecht juist op het oogenblik dat er daar een groep arbeiders voorbijkwam. Drie hunner, de genaamden Albert Vanlierde. Alfons Berkijn en Jerome Verheyden, werden omvergeworpen en liepen min of meer erge verwondingen op. Vooral deze laatste, die tegen den dorpel eener woning geslingerd werd, was deerlijk ge kwetst en had. benevens verschillige hoofdwonden, ook nog een rib gebroken. GHELUWE. Gouden bruiloft. Zondag was het volop feest te Gheluwe ter gelegenheid der gouden bruiloft van dé echtgenooten Henri Dewitte-Deprez Celina. beiden onderscheidenlijk 75 en 70 jaar oud. Uit hun huwelijk, dat den 8 Mei 1888 ingezegend werd. hadden ze 11 kinderen waarvan nu nog 9 in le ven zijn. Allen zijn gehuwd en hebben samen reeds 13 kinderen. Om 10 u. werd een plechtige mis van dankzegging opgedragen met gelegenheidssermoen en Te Deum. Daarna werden de jubilarissen, omringd van hunne familie, door het pompierskorps, waarvan Henri 55 jaar lang deel uitmiek. ten gemeentehuize geleid, alwaar de Heer burgemeester Ingelbeen hen hartelijk verwel komde en ze. namens het gemeentebestuur, het gebrui kelijk geschenk overhandigde. Een puik feestmaal werd de feestvierende ouderlin gen aangeboden en 's namiddags hadden er. te hunner eer. allerhande feestelijkheden plaats. ZONNEBEKE. Moto-ongeval. De 26 jarige De- neire Godfried, van Staden. kwam Zondag morgen, rond 9 u. 30. met zijn moto naar Yper toegereden, als- wanneer de as van zijn moto plots doorbrak en hij al- zoo aiover het stuur met het hoofd tegen de straat- steenen geslingerd werd. Personen, die den doffen slag gehoord hadden, namen den ongelukkige, die veel bloed verloor, op en droegen hem een woning binnen, waar een bijgeroepen geneesheer hem de eerste zorgen kwam toedienen en bij hoogdringendheid naar het O L. Vrouw hospitaal van Yper deed overbrengen. Daar werd vastgesteld dat Deneire een schedelbreuk opge- loopen had. Alhoewel erg. boezemt zijn toestand noch tans geen vrees in. STAANDE PERS ZONDAG 15 MEI 1938 Om 2 1 uurVI.AMERTINGHE Oppervogel 70 fr. Twee zijdvogels, elk 35 fr. Twee kallen, elk 20 fr. Kleine vogels 10 fr. en boven de 50 schutters al vogels van 12 fr. Inleg 13 fr. 50. Om 2 J uurWATOUOppervogel 150 fr.Twee zijdvogels, elk 75 fr. Twee kallen, elk 35 fr. Kleine vogels 20 fr. Boven de 80 schutters al primés aan 25 fr. Inleg 25 fr. Om 2 J uur: WULYERINGHEM (Yeurne) Opper vogel 80 fr. Inleg 13 fr. 50. Kleine vogels 10 fr. DONDERDAG 19 MEI 1938 Om 2 1 uurBEVEREN-YZER Oppervogel 150 fr. Inleg 26 fr. Kleine vogels 20 fr. Boven de 80 schutters al vogels van 25 fr. ZONDAG 22 MEI 1938 Om 2 uurRENINGHE Oppervogel 80 fr.Twee zijdvogels, elk 40 fr. Twee kallen, elk 20 fr. 30 gepri meerde vogels van 15 fr.Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. (Vervolg onderaan volgende kolom). De Ypersche afdeeling van den Bond der Gebrekke- ujken en Verminkten werd Zondag morgen op het stadhuis ontvangen en haar vaandel overhandigd door de Heeren schepenen Delahaye en Lemahieu. De Heer'Trosch. voorzitter der provinciale afdeeling van West-Vlaanderen. stelde de verscheidene afdee- lingen voor. die hier te Yper waren komen verbroede ren. en gaf een breedvoerigen uitleg over de groote nooden der Gebrekkelijken en Verminkten. Hij steun de bijzonder op het groot onrecht dat in alie openbare besturen gepleegd wordt door te eischen dat de can- didaten voor openstaande betrekkingen gezond van lichaam en zonder lichaamsgebrek zouden zijn. De Heer schepen Delahaye antwoordde hierop als volgt Mijne Heeren, Ik moet eerst den Heer Burgemeester verontschul digen. door ambtsplichten belet deze overhandiging zelf te doen. en Hem tevens bedanken voor de eer die Hij mij aandoet mij aan te stellen om U. Invaliden van den arbeid, verminkten en gebrekkelijken, te mo gen begroeten op het stadhuis van Yper en terzelfder- tijd aan den bond onzer stad zijn vaandel te mogen overhandigen. Ik heb gezegd dat ik het als een eer aanzie. U. Heeren Voorzitters en bestuursleden der Federatie en geweste lijke bonden en ook die van Yper. te mogen ontvangen. Uwe rol is een schoone sociale rol. Al die onge- lukkigen van allen aard te willen vereenigen, groepee- ren om samen den ongelukkigen toestand van allen in de mate van het mogelijke te kunnen verhelpen. Gij streeft ernaar om al die wrakken der maat schappij een menschwaardig bestaan, een kunstmatige en physieke heropbeuring te verschaffen door alle mid delen. Van in de school reeds, op de beroepstoepassing en opleiding wilt gij werken met de openbare bestu ren. Gij groepeert al die menschen in een nationale federatie. 't Is een schoon en edel streven en wanneer een dezer groepeeringen aan het stadsbestuur de vraag richt om haar vaandel te willen overhandigen, aanzien wij dit, en ik druk er op. als een eer. Ziehier uw vaandel. Mijne Heeren. laat het fier wapperen en wanneer gij door de straten trekt, denkt maar dat alle eerlijke lieden zullen zeggen die men schen moeten geholpen worden, niet alleen uit mede lijden maar uit plicht. Mijnheer de Voorzitter, in naam van het stads bestuur wensch ik u hertelijk geluk. Drinken wij samen een glas op den groei en bloei van de Nationale Federatie der Verminkten en op deze van de groep van Yper. De Heer voorzitter, met de vlag in d'hand, beloofde er trouw over te waken en al te doen wat hij kon om de afdeeling grooter en bloeiender te maken. De Heer Dewulf. van Antwerpen, sprak ook over de betrachtingen van de wrakken der maatschappij, en nadat de Heer Trosch nogmaals had bedankt, werden zij beneden onthaald op een dreunend Vaderlandsch lied en het gejuich der deelnenpers uit Mechelen, Aalst. Kortrijk, Brugge. Antwerpen. Gent, enz. Daarna had een optocht plaats door de bijzonderste straten van stad. waar steunkaarten werden verkocht om te Knocke een tehuis te kunnen oprichten voor hunne ziekelijke leden. De Bond der Gebrekkelijken en Verminkten van Arbeid en Vrede, Afdeeling Yper. dankt de talrijke inwoners die hun milden steun verleend hebben voor het aankoopen der nieuwe vlag. Namens het Bestuur. van den 7 tot den 13 Mei 1938. Geboorten Snick Herman. Maloulaan. 23. Denys Jacques. Elverdinghestraat, 2. De Vuyst Ivonne. Minneolein, van Wetteren. Vandeputte Christiaan. Wateringstraat, 18. Huwelijk Smagghe Marcellus. werkman en Cardoen Robertine, huishoudster, beiden te Yper. OverlijdensDehollander Leo, 50 j.. fabriekwerker, ongehuwd. Lindendreef. 85. Derycke Robert 17 j., z. b.. ongehuwd. L. Thouroutstraat, 25. van St-Martens- Laethem. Dhondt Adolf, 59 j„ landbouwer, echtge noot Devogel Adronie. Pannenhuisstraat. 40. Dele- fortrie Agnes, 26 j., z. b.. ongehuwd. Wenninckstraat. 9. van Reninghe. Cornille Julia, 80 j.. z. b., wed. Mar- vellie Carolus, Rijselstraat, 38. Willame Philomena. z. b.. 88 j., wed Vandamme Achillus. wed. Castelein Petrus, Waterkasteelstraat, 21. Eeckhout Louise. 5 m., Minneplein. Grimonprez Camillus. 57 j., land- werker. echtg. Platteeuw Maria. Lange Thouroutstraat. 25. van Zillebeke. Dewagter Maria-Ludovica. 3 m. 16 d., Dickebuschsteenweg, 1. HuwelijksbelofteJoris Dedeurwaerder. wever, te Rumbeke en Marie-Louise Ronse. naaister, te Yper. M A R K T I V MARCHES Middelprijzen Prix moyens Tarwe de 100 kilog. Rogge Seigle Haver 4voine ld. id. id id \ardpppelen 100 k Ponme de Terre Boter de kilogram Beurre lp kilo Eieren het stuk CEufs la pièce Hoppe de 50 kilogr. Hoiiblons les 50 kit Yper 7 Mei C S i o> Roussrlan 10 Mei Veurne 1 1 Mei ■C St C t 9- o a. 132,50 132,50 127,00 131,00 128 00 121,50 113,50 104,00 115,00 108,00 119,(0 118 00 114,00 113,00 112.00 42,50 78 50 75.00 50 00 60 00- 20,25 20 50 20,00 20 50 20.00 0.40 f.47 0 43 U.47 0,45 1937 koopers verlcnnpers 440 450 MAANDAG 23 MEI 1938 Om 1 uur: THOUROUTNATIONALE BOND- SCHIETING, op twee persen Op ieder persOpper vogel. een zilveren soeplepel of 200 fr.Twee zijdvo gels, ieder een zilveren couvert of 100 fr. Twee kallen, reder een kleine louche of 75 fr.Zooveel vogels als schutters min een voorbehouden peloton op iedere pers. Kleine vogelseen zilveren koffielepel of 20 fr. Acht couverts in massief zilver door de bondsxas ge schenken. dcch niet te verloten. Inleg 28 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12