l m 5^ den. Deze laatste dagen echter was de lucht weer op aanmoedigende en beloftevolle wijze opgeklaard, en Zondag morgen waren we ten volle gerustgesteld en verzekerd dat we een heuglijnen dag zouden beleven. Eenige uren na zonsopgang kwamen weliswaar en kele duistere woixen de lucht benevelen, af en toe namen zij zelfs volledig de zoo deugddoende zonne stralen weg. wat dadelijk de luchtgesteltenis merkelijk verfrischte, in 't begin van den namiddag vielen er naar het schijnt ook nog een paar regendruppels, doch niets vermocht het weder te storen. Telkens kwam het zonne- ke er weer lachend doorgebroken en op sommige oo- genblikken van den dag was het in de zon zelfs warm. Het duurde dan ook niet lang of zoowat overal, in iedere straat, aan meest alle huizen, verscheen van in de eerste morgenuren de nationale driekleur aan de muöes.raat er. andere straten, v.aar Cs stoet het eerst zou voorbijkomen, stond het volk. reeds lang te voren lar.gs weerskanten cp het voorland samengehóopt. ge duld.g he; voorbijtreKken van den stoel af te wachten. Aan de Dixmudepoort zelf was de drukte ongemeen groot. Het is immers geen klein werk zoo een stoet in te richten, doch vele handen maken licht werk en de aangeste.de commissarissen zorgden ervoor dat ieder groep op de plaats kwam die zij in den stoet moest innemen. Deze plaatsen waren door op den grond ge schilderde cijfers op voorhand aangeduid geworden, wat de taak van allen uiterst vergemakkelijkte. Het is 2 u. 30. Een laatste oogslag om te zien zoo nie mand cntbreekt en of alles in crde is, nog wat koortsig heen en weer geloop en daar wordt, op een teeken van den Heer Aimé Gruwez. voorzitter van het Carnaval- De Gilles der Zee (Oostende). gevels en bleef er gansch den dag vroolijk wapperen. Rond 10 uur 's morgens kwamen de eerste groepen, onder andere deze van Aalst, hier per autobus aan, wat reeds heel wat drukte in onze straten bracht. Naar mate haar aankomst, begaven de groepen zich naar de haar op voorhand aangewezen lokalen, waar een ge dienstige commissaris zich ermede gelastte de groep bereidwillig overal rond te leiden en te vergezellen, en ervoor te zorgen dat zij overal op tijd en stond toe kwam. ten einde in niets het goed verloop der feeste lijkheden te schaden. Om 10 u. 30 kwam de jury, onder het voorzitter schap van den Heer Clinckemaille, arrondissements commissaris. op de Kiekenmarkt bijeen en nam er plaats op een aldaar speciaal voor haar opgetimmerde tribune. De groepen, die zich vóór de jury moeten ver- toonen om in aanmerking voor den prijskamp te kun nen genomen worden, kwamen er echter uiterst traag toe, wat voor het talrijk aanwezig publiek, dat weet dat het daar is dat de groepen haar schoonste balletten uitvoeren en het best kunnen gezien worden, een kleine teleurstelling was. 's Morgens defileerden alleen voor de jury de twee groepen van Aalst en deze van Loke ren, alsmede de reus van Bisseghem die op zijn hooge velo gezeten veel beziens had en zelfs, tot groot ver maak van al de aanwezigen en vooral der jeugd, een staaltje gaf van zijn goochelaarskunst. De jury hervat haar werkzaamheden. Na te 11 u. 30 te zijn uitgescheiden, ten einde aan allen toe te laten nog wat uit te rusten en zich, door een uitstekenden maaltijd, voor den komenden lastigen namiddag te versterken, hervatte de jury te 1 u. na middag opnieuw post op de tribune der Kiekenmarkt. In tegenstelling met den voormiddag, kwamen de groe pen 's namiddags uiterst druk op, zoodat er daar dan heel wat beweging heerschte en de toeschouwers van een uiterst aangenaam schouwspel genoten. Verschenen opvolgenlijk vóór de jury de Negro Club van Zelzate, de Ballerinen van West-Nieuwkerke. de Mephistos van Heule, de Boterboeren van Dixmude met hun reus, het Kaartenspel van Poperinghe, de Lustige Carnaval- vierders van Hamme. de Gilles der Zee van Oostende, de reus Roland van Hazebrouck. enz., alsmede al de afzonderlijken die aan den Carnavalstoet deelnamen. Van de uitgevoerde balletten werden het meest opge merkt deze uitgevoerd door de bevallige Ballerinen van Nieuwkerke en door de schoone groep van Pope- De Negro - Club van Zelzate. ringhe-Vooruit die, begeleid door een uitstekend mu ziek waarin de fluitist O'reel zich bijzonder onder scheidde. een mooie quadrille danste. De Stoet. Het was reeds dicht bij het uur voor het vertrek van den stoet gesteld, toen de laatste groepen voor de jury kwamen. Van zoodra deze formaliteit vervuld was, be gaven al de groepen zich beurtelings naar de Dixmude- pcort. waar de vorming van den stoet geschiedde. Intusschen groeide het- aantal bezoekers nog gedurig aan. Van langs alle kanten en met alle mogelijke ver voermiddelen kwamen ze naar Yper toegestroomd. Op de Groote Markt was het een gewemel en de regeling van het verkeer binst zulk een drukte, zooals onze stad er Zondag laatst een kende, zal voor de politie voor zeker geen gemakkelijke taak geweest zijn. In de Dix- comiteit en inrichter van meest al onze feesten, het vertreksein gegeven. ür komt wat meer rumoer onder het volk dat het midden der straat ontruimt en zich wat dichter bijeen op de voorlanden verdringt, en de lange, bonte stoet zet zich langzaam en in de meeste orde in beweging. Prins Carnaval 1938 doet zijn plechtige intrede in de stad Yper. Voorop hebben wij, als naar gewoonte, de vliegende kanonniers die onvermoeibaar loopen, springen en de zotste toeren uithalen tot vermaak van groot en klein en alzoo, zonder moeite noch tegenkanting, er in slagen de laatste weerspannigen of de nieuwsgierigsten, die meenen dat zij beneden het voorland alles beter zullen zien, op het voorland terug te drijven. Daarop volgen de politie met de Heeren Commissa rissen Ma-ertens en Goemaere aan haar hoofd, en de bereden rijkswacht die onder het geleide van chef Decabooter voor de eerste maal in den stoet meê opstapt. Hunne taak is echter uiterst beperkt, daar de vliegende kanonniers, die hen voorafgaan, het meeste werk afleggen en voor hen van de grootste hulp zijn cm het volk op kant te houden. Voorafgegaan van den Heer Aimé Gruwez. den verdienstelijken voor zitter van het inrichtingscomiteit. die. met den glim lach op de lippen en met een wezen stralend van blijd schap over het zoo volledig welslagen en den zoo groo- ten bijval van hetgeen hij samen met zijn ijvervolle en dienstvaardige medewerkers heeft weten in te richten, den ganschen langen wegwijzer van den stoet meê volgt, komen dan eefl twaalftal kinderen, in pierrot verkleed, die de kleine en mooie fanions dragen welke straks, na het einde van den stoet, aan de verdienste lijkste groepen als herinnering harer deelname aan het feest zullen overhandigd worden. En nu begint de eigenlijke carnavalstoet met voorop de prachtige en vermaarde Ypersche groep der Mo derne Huzaren, waarop de voorzitter. Heer Cyrille Lamoot. terecht mag fier gaan. Altijd even net en tuchtvol is dit een groep die steeds den besten indruk maakt en altijd even graag teruggezien wordt. Deze groep is reeds te goed bekend, opdat wij er hier thans opnieuw een beschrijving van zouden moeten geven, doch onder de nieuwe aanwinsten die ze gedaan heeft, moeten we toch den jeugdigen tamboer-majoor vermelden die ten zeerste opgemerkt werd en zich uiterst flink en kranig van zijne taak kweet. De maatschappij Kunst en Vermaak van Aalst, bezit even eens een voortreffelijke groep Normandiërs, die terecht bewonderd werd. De kleedij hun houding en hun muziek, alles was ten zeerste verzorgd. Allen droegen twee pander- tjes. die jammer genoeg met geen appelen ge vuld waren, aan een juk en waren gekleed met een blauwe vest, een gelen foulard en een gelen ofwel een blauw geel geruiten broek. De vrouwen droegen kieeren van dezelfde stof en kleur en hadden een wit kanten mutsje op. terwijl de mannen een grijze muts op het hoofd droegen. De Mephistos van Heule, die met hun zwarte mous tache en spitsbaardje een krijgshaftig uitzicht had den. waren heel goed in hun mooi rood panen kostuum bezet met witte vièrkantjes waarin hier en daar kleine stukjes spiegelglas waren ingenaaid die glinsterden in de zon en den indruk gaven als zouden hun hoofd- VVanneer de vrouw zich eens vergist Trekt zij zich uit den slag met list. Maar wat zij toch niet gaarne mist, Is PACHA Cichorei, zei Tist. deksel, gansch hun kostuum en ock den mooien mantel, d e .es ever de schouders hong zooals bij hofknapen. met ede.s.eenen bezet zijn. Achter hen stappen eenige r.ie.cn _r. beer en boerinnetjes verkleed en met witte kloeLes aan. die op uitmuntende wijze de schoone groep van Heule aanvullen. Het Kaartenspel is een prachtgroep d;e aan Pope- ringhe-Vocruit. waarvan we reeds verscheidene mooie en crigineele groepen te bewonderen kregen, alle eer aandoet. Deze maatschappij heeft noch moeite noch kosten gespaard om iets prachtigs en totaal nieuws te verwezenlijken en is er bovenmate in geslaagd. Het muziek van deze groep, waarin de fluit, laat ons maar zeggen de tooverfluit van M. Oreel wonderen verrichtte, was gekleed met een roode vest, zwarten broek en zwarten hoogen hoed waarop langs voren een speel kaart geplakt was. De overige leden der groep waren gekleed de eene in witte en roode en de andere in witte en zwarte zijde waarop al de kaarten van het kaart spel op vernuftige wijze verbeeld waren. Op gansch den doortocht behaalde deze groep den meesten bijval. De Vroolijke Nachtridder, van Kortrijk. vervulde prachtig zijne rol en was het echte evenbeeld van een verstokten feestvierder. Met den brandenden lantaarn op den schouder, een champagneflesch aan den hals, den hoogen hoed half in den nek. met zijn roode neus. waggelde hij op zijr. slungelbeenen van den eenen kant der straat naar den anderen. De jacht in Cor.go. eveneens een afzonderlijke van Kortrijk. had het wat minder lastig. Gezeten op zijn moto. waarop een tiiaervel lag, verbeeldde hij een koloniaal die van de iacht terugkwam. In het mooi versierd wagentje dat hij voorttrok, zat een negerkind en nog een aap die hij van de jacht meebracht. Dan volgden nog drie verschillige afzonderlijken gevormd door een Rijselsche familie die hier telken jare aan den carnavalstoet deelneemt en ook telkens met een nieuw en even prachtig als geniaal uitgedacht nummer optreedt. De vader, vergezeld van zijn zoontje, een klein mannetje niet hooger dan dat, verbeeldde de vroolijke thuiskomst door een mijner voor te stellen in gebogen houding, gereed cm zijn kindje op te tillen, terwijl de kleine blij zijn armpjes naar hem uitsteekt. Dit zoo eenvoudig maar roerend beeld verwekte op gansch den doortocht de meeste bewondering en werd telkens langdurig toegejuicht. De dochter, heel lief in 't wit gekleed, stelde de Waaier voor. terwijl de moe der. die daarop volgde, heel rijk gekleed. Cléöpatre, de beeldschoone Egyptische koningin verbeeldde. De Ypersche Schotten, alhoewel hun effectief wat verminderd is. vormen nog steeds een aantrekkelijke groep en hun sterk muziek helpt er machtig toe bij om den moed en de geestdrift in de rangen hoog te houden. De dochter van het Regiment, van Lokeren. is ook een eigenaardige groep en heeft er veel toe bij gedra gen om den luister van onzen Carnavalstoet te ver- hoogen. Het ware echter juister deze groep te noemen de dochters van het regiment, want er is hier meer dan een dochter die den trommel draagt en flink op stap marcheert. Allen zijn gekleed met een rooden hoed, een blauw laken vest en een rooden en blauwen broek. Al leen de tamboer-majoor is gansch in 't blauw. De Prinsen van Carnaval, van Aalst, mogen ook on der de prachtigste groepen van den stoet gerekend worden. Allen droegen een gekleurde pet waarvan de klep als tegen het voorhoofd geplakt was, een witten, rooden of zwarten broek, en verschillige tweekleurige vesten, namelijk roode en gele. blauwe en groene, roode en witte, enz. In deze mooie groep werden een paar De Blijde Terugkeer (Rijsel). kleintjes, die preutsch lijk veertig met hun schoone en zoo frissche kleedij In de rangen opstapten, door de toeschouwers met behagen gadegeslagen. De Lustige Carnavalvierders. van Hamme. bekwa men den uitbundigsten bijval met hun zeer origineele groep die. meenen wij, een turksche pacha verbeeldde op uitstap met de vrouwen van zijn harem. Vooraf gingen eenige gesluierde vrouwen met gebronzeerden tint. gevolgd van een zevental lichte voertuigen ge trokken dcor witte en struische struisvogels, die den riiken pacha en zijn u "verkoren vrouwen vervoerden. De Negro Club. van Zelzate. is een oude kennis van verleden jaar. d e we hier met evenveel genoegen heb ben teruggezien. Deze uitstekende groep, die op zoo volmaakte wijze een wilde negerstam verbeeldt, be kwam nogmaals ruimschoots haar deel in den bijval. Doch wat gezegd van de Gilles der Zee. die dit jaar waarlijk de uitblinkersgroep was van onzen stoet en op gansch den doortocht een eenparig gemompel van bewondering afdwong. Deze groep, die meer dan 70 leden telt. is voorafgeaan door een mooie visschersboot. waarin twee kinderen gezeten zijn. en een aantal muzi kanten als echte visschers gekleed. Dan volgen eenige visschersvrouwen met den traditioneelen gekleurden halsdoek en haar vischmandje. en een lange reeks gilles, met de bult van voor en van achter, rinkelende bellen om de lenden en verzilverde klompen aan de voeten die rhythmisch en ordevoi op stap gaan. Het eenig verschil met de echte gilles, is dat op hun kos tuum allerlei soorten visschen geteekend zijn en dat zij m plaats van de hooge struisvogelpluimen een hoed dragen waar bovenop de meest verscheidene visschen. schelpdieren en andere zeedieren prijken. De Ballerinen van.Nieuwkerke. heel lief in 't wit

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2