KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - Kortryh POLITIEKE UITZICHTEN Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20. Boomgaaidstraat, Ypor. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE BINNENLAND Ons standpunt. Ellendige toestanden. Deze politieke week. Aanhoudende Krisisgeruchten. Nieuwe Wetsvoorstellen. SNIJ- EN NAAISCHOOL NOUVEAUTÉ in korte woorden BUITENLAND De Fransche Devaluatie. Hitier terug in Duitschland. I De Volkenbond. door SPECTATOR Donderdagmorgen, 12 Mei 1938. Alle Politieke Uitzichten dragen een eigen cachet, verraden hoe onpartijdig ook opgevat een eigen kleurhet ingenomen standpunt van den schrijver. In deze kritische momenten, waarop belangrijke be sluiten en plannen in Binnen- en Buitenland voorbe reid worden, houden wij er speciaal aan ons persoon lijk standpunt te onderlijnen. Welnu we meenen dat een Gewestelijk Weekblad zoo als dit voor hetwelk wij iedere week speciaalonze <c Poli tieke Uitzichten schrijven, heel wat minder heeft aan dogmatische artikels dan aan een beknopt, eenvoudig, duidelijk overzicht der bijzonderste gebeurtenissen der week, zoowel inzake BINNENLANDSCHE POLITIEK als wat betreft de BUITENLANDSCHE FEITEN. In dat overzicht wenschen wij geen discussies nevens de kernzaken, geen polemieken, geen persoonlijkheden, maar we betrachten de POLITIEK VAN DE WEEK te resumeeren in een paar honderd druklijnen, die toe laten aan hen die weinig tijd hebben om veel te lezen zich op de hoogte te houden van den Nationa- len en Internationalen toestand. Politieke Uitzichtenop Regeeringsstandpunt ge schreven, zoekt wat België kan vereenigd en welva rend maken, en vermijdt wat het kan verdeelen of verzwakken. Wij hebben de overtuiging dat een officiëele Regee ring steeds recht heeft op onze onderdanigheid en vooral op ons welwillend vertrouwen in haar. Want haar taak is ten allen tijde zwaar, ondankbaar en fel bekampt door dwarse elementen, die de Regeering ten allen tijde bekampen uit eigen belang of gedreven door duistere machten. Ons vertrouwen in de Regeering sluit geenszins uit dat wij sommige Regeeringsnalatigheden of -daden grondig afkeuren. Wij noemen het bijvoorbeeld ellendig tweehonderd Volksvertegenwoordigers te hebben, waarvan geen vierde de zittingen bijwoont, en toch per man ieder jaar veertig duizend frank opstrijken. Wij noemen het met een Antwerpsch Blad ellendig dat budgetten van honderden millioenen goedgekeurd worden met vijf aanwezigen Wij noemen het in deze armoe-tijden wraakroepend dat in onze Nationale Bank aan vijf menschen per jaar aan wedde twee millioen acht honderd vijftig duizend frank als volgt betaald wordt750.000 frank per jaar aan den gouverneur 600.000 frank aan den onder-gouverneur500.000 frank aan ieder der DRIE direkteurs. Voor de wedde welke die gouverneur PER JAAR trekt moet een werkman die 240 frank per week verdient 3.125 weken werken, of ZESTIG JAAR. Is dit niet wraakroepend Wij noemen het. op zijn zachtst, schandalig dat in deze zwaarbelaste tijden het een Brusselsche maat schappij met een kapitaal van 120 millioen frank mo gelijk is in 1937 dus in één jaar 113 millioen fr. winst op te strijken, en misschien dank de krisis- taks aan takseering kan ontsnappen, terwijl een werklooze, die al is het maar een paar dagen per jaar werk vindt wel krisistaks zal te betalen hebben Wij vinden het ellendig dat heden ten dage nog steeds vijf millioen Vlamingen en drie millioen Wa len bestuurd worden door Rijksambtenaren die voor 64 op de Waalsche en dus slechts 36 op de Vlaam- sche rol voorkomen. Wij vinden het ellendig dat onze Regeering haar eigen wetten niet in praktijk omzethoe is anders een Grammens-ververij mogelijk. Het strijdt tegen onze eigen opvattingen dat bijvoor beeld een DEGRELLE ongestraft ons land in herrie mag blijven schoppen. Wij kunnen het zeker niet loven dat de kleinere be dienden en werklieden met hun karig loon met hun hongerloon zelfs meer en meer den buikriem te spannen hebben, terwijl millioenrijk Janhagel onbe kommerd vette brokken naar zijn schoothondjes kan blijven gooien. Deze ellendige toestanden, die we geenszins goed praten. zouden wij nog met tientallen kunnen aanvul len Maar ze kunnen ons het vertrouwen in een Regee- ringsbeleid niet ontnemenzij overtuigen er ons al leen van dat wij als vrije kiezers met de Gemeente en Kamerkiezingen ons niet te sterk mogen laten beïn vloeden door te gemakkelijke beloften van Jan en Piet, die persoonlijk een mooi postje betrachten, en tenslot te hun broek vegen aan onze eigen behoeften. was van groote beteekenis. De Ministerraad, Kamer, Senaat en alle Politieke Groepeeringen van het land bespraken den gespannen politieken toestand. Er wer den maatregelen genomen in verband met de deva luatie van den Franschen Frank. Een machtig ont worpen betooging tegen de belastingsontwerpen werd door de Regeering, in overeenstemming met burge meester Max, verboden. Ook een Rexistische meeting, welke te Schaarbeek zou plaats grijpen, kreeg geen 1 toelating. deden de ronde, en werden in de dagbladpers ge- kommenteerd. Reeds verleden Donderdagnamiddag (dus van vorige week) werd er in de wandelgangen van de Kamer verteld dat de Regeering in feite reeds ontslaggevend was. Deze geruchten waren zoo alge meen en zoo hardnekkig dat de Regeering zich genood zaakt zag te verklaren dat de Regeering alleen voor het parlement wil vallen, indien ze vallen moet. en dat ze tot zoolang niet als ontslaggevend mag beschouwd worden. Vallen voor het Parlement?... Dat beteekent na het stellen van de vertrouwenskwestie. Onmiddellijk wisten sommige dagbladen daar nadere bijzonderheden over. en publiceerden dat de Katho lieken zich tegen een vertrouwensmotie zouden ver zetten. maar dat Eerste - Minister Janson Maandag avond in den Kabinetsraad zoo geweldig is te keer ge gaan dat de Katholieken eindelijk er zich toch mede verzoend hebben. Dinsdag en Woensdag hadden er in de Kamer hef tige debatten plaats, die verscheidene malen onder broken werden, om de politieke groepen toe te laten hun te nemen houding te onderzoeken. Het gevolg daarvan is dat er toch een vertrouwen in de Regee ring goedgekeurd werd. mits besparing der uitgaven. Heden Donderdag komt de Kamer niet samen, zoodat we eerst morgen daarover juistere gegevens zullen kennen. In elk geval misschien blijft de huidige Regee ring aan het bestuur, doch dan in elk geval minder ste vig dan in haar aanvang. werden ingediend. De heer Janson, Minister-Presi dent. diende een wetsontwerp in, tot toekenning van een pensioen aan de weduwe van den overleden Mi nister van Koloniën. Het werd door alle ministers on derteekend, en besluit dat ten laste van de Openbare Schatkist wordt verleend aan dame Brusselmans Ma rie, weduwe van Rubbens Edmond. gewezen Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, gewezen Minister van Koloniën, een voor afstand en beslag niet vatbaar jaar- lijksch en levenslang pensioen van 24.000 frank. Dit pen sioen wordt verhoogd met een bijkomend bedrag van 1.500 frank uit hoofde van elk harer in leven zijnde kinderen, zoolang hetzelfde niet den leeftijd van meer derjarigheid bereikt heeft. Bedoeld pensioen gaat in op 1 Mei 1938. Door de Kamerleden Piérard, Anseele (soc.) en an deren werd een wetsvoorstel ingediend, waarvan het eenig artikel luidtHet door het N. I. R. niet be nuttigd deel van de geheele opbrengst van de radio taks wordt door het Ministerie van Openbaar Onder wijs besteed aan private instellingen of instellingen van openbaar nut welke een literair, artistiek of we tenschappelijk karakter dragen, of die een betere be nuttiging van den vrijen tijd van den arbeider beoo gen. De Kamerleden Legros, Leruitte (Rex.) e. a. dienden op hun beurt volgend voorstel in«30 van het voorzien bedrag der ontvangsten opgeleverd door de jaarlijksche taks welke de Staat heft op de private radio-ontvangtoestellen zonder dat echter die toelage jaarlijks meer dan 12 millioen mag bedragen. Heer Lohest diende een verzoek in tot herziening van zijn wetsontwerp op de pensioenen, om aan de bejaarde lieden die door de schuld van derden niet volkomen in orde zijn met de voorgeschreven stortin gen, toch toe te laten van een ouderdomspensioen te genieten. De Regeering zou bereid zijn dit voorstel in overweging te nemen. Het ontwerp, waarbij de oprichting voorzien wordt van een Belgischen Staatsraad en een raad voor ad ministratieve geschillen, thans door de Kamer goed gekeurd, werd in behandeling genomen door de be voegde senaatskommissie. voor DAMEN 43, Rijselstraat, 43 IEPER DAG-, AVOND-, ZONDAGLESSEN. Leert snijden in vier maanden. Diploma na eindexamen. OUDERS Leert uw meisje den stiel van NAAISTER SNIJDEN NAAIEN IN 8 MAANDEN. Bekwaamheidscertifikaat na einde der lessen. Vraagt inlichtingen. kunnen wij nog mededeelen dat Koning Leopold vandaag naar Den Haag (Hol land) is. om het Peterschap te aanvaarden van het jonge prinsesje Beatrix. Ingezien onze Koning echter Roomsch-Katholiek is, in tegenstelling met het Pro testantisme van Prinses Juliana en Prins Bernard, zal dat Peterschap zich bepalen tot een diplomatieke geste. De Regeering van Brussel beging een groven fla ter door den Belgischen Gezant te Den Haag. het ver bod op te leggen, de feestelijke herdenking van het 40-jarig bestaan van het Algemeen Nederlandsch Ver bond. bij te wonen. Immers het feit dat de Nederland- sche minister-president Dr Colijn er het woord voer de, moet het besluit van onze Regeering als een ondi plomatieke daad beschouwd worden. Het gebruik der Talen in het Leger werd bespro ken. Generaal Denis, Minister van Landsverdediging stond er mordicus op dat, ook na 1942. Waalsche offi cieren. bij het verlaten van de Militaire School, bij re gimenten. uit Vlaamsche dienstplichtigen samengesteld, kunnen worden ingedeeld. De heer Van Cauwelaert (Kath.) meent dat daardoor het vertrouwen der Vla mingen geschokt zal zijn. De betooging te Brussel, tegen den belastingdruk, werd verboden, omdat de Regeering meende dat het oorspronkelijk karakter ervan vervalscht werd door de aangekondigde tusschenkomst van andere elementen, die van aard zijn de geesten op te hitsen en een be dreiging beteekenen voor de openbare orde op een oogenblik dat het Land een groote kalmte noodig heeft. Doch de inrichters, vooral het Eenheidsfront van den Middenstand te Brussel, gaat met deze zienswijze niet akkoord, noemt dit verbod ongrondwettelijk, en zal de stad Brussel een proces aandoen, daar zij de optocht eerst had toegelaten, en aldus 100.000 frank nutteloos heeft doen uitgeven. Om redenen van bezuiniging zullen de miliciens van de klasse '37 reeds op 28 Mei naar huis worden gezonden en dus enkel vijftien maand dienst doen in plaats van 17. De leerlingen van de Schoolkompagnies moeten echter hun 17 maanden uitdoen. In VOORUIT lezen wij dat de Eerste-Minister het bezoek ontving van prokureur-generaal Hayoit de Termicourt. samen met den heer du Bus de Warnaffe, minister van Justitie, teneinde een bespreking te hou den blijkbaar om een einde te stellen aan zekere pa niekzaaiende kampagnes van Le Pays réeldie drie lasterlijke aantijgingen zou gepubliceerd hebben1.) dat de Regeering een nieuwe devaluatie kombineert 2.) dat de Belgen in 3 jaar tijds 31 milliard hebben be taald aan belastingen, die de politiekers hebben ver slonden 3.) dat de Belgen 3 milliard hebben toever trouwd aan de postcheckdiensten en dat de politiekers ook deze som hebben verslonden. Ook het Buitenland is deze week bijzonder rijk aan belangrijke Politieke gebeurtenissen. Voor de derde maal sinds September 1936 is de Fran sche Regeering er toe overgegaan, haar munt te deva- lueeren, het is te zeggen op een lager peil te brengen. Volgens de meeste bladen zal de nieuwe koers van den Franschen Frank tegen 175 of 185 voor een pond worden vastgesteld. Daardoor zou de Fransche frank 0.85 of 0.80 Belgische Frank gelden. De gevolgen daarvan voor België zullen zich vooral in de textielnijverheid laten voelen, en speciaal in de katoen- en zijdefabrieken, die meer dan ooit een groote krachtinspanning zullen moe ten aan den dag leggen om de Fransche konkurrentie te neutraliseeren. Dinsdag is Hitier terug in Duitschland aangekomen. Er is nog niets positiefs geweten over de akkoorden welke tusschen Hitler en Mussolini getroffen werden. De werkelijke beteekenis van de besprekingen tusschen Hitler en Mussolini zal echter op 14 Mei bekend wor den. Immers op dien dag spreekt Mussolini te Genua, en men verwacht dat hij dan een duidelijker omschrij ving van de Italiaansche politiek zal geven. Men meent echter dat Mussolini beloofd heeft de Duitsche pogin gen tot het herzien van den status der Sudeten-Duit- schers diplomatiek te steunen, doch er bij Hitier op aangedrongen heeft alles te doen om een oorlog te voor komen. Verder denkt men dat Hitler over de koloniale eischen heeft gesproken. Dat daarover van officieele zijde gezwegen wordt, wordt beschouwd als een aan wijzing dat Mussolini vastbesloten is de goede betrek kingen met Engeland te handhaven en de Britsche openbare meening op geen enkele wijze te verontrusten. In de Katholieke Italiaansche Pers wordt echter op gemerkt dat onder godsdienstig oogpunt het bezoek van Hitier volkomen negatief was en dat daardoor de ver oordeeling van het Hitlerisme door de Katholieke Kerk onafwendbaar blijkt. In elk geval het feit dat Hitier geen audiëntie heeft verzocht bij den Paus is een zeker teeken dat de strijd tusschen de Kerk en den Duitschen Staat waarschijnlijk nog donkere bladzijden zal op leveren. heeft haar 101 zitting geopend. Zooals verwacht zal de Raad van den Volkenbond zich in hoofdzaak bezighou den met de groote vraagstukkenEthiopië (De Negus is persoonlijk naar Genève vertrokken om er zijn belan gen te verdedigen). China. Spanje en de minderheden. SPECTATOR. 9HPIW Ma WMWMi

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4