L. N. MURPHY Tourists' Information Bureau LA MA I SO N et le 33, Boomgaardstraat, 33 Koninklijke Hofbouwmaatschappij TOERISTISCHE KRONIEK sont transférés (Rue du Verger) Y P R h S A propos des vitraux de ia rosace de St Martin O Le portail méridional de St Martin qu'il conviendrait de dénommer le portail de la Vierge. ainsi que notre confrère De Halle vient de le proposer a bon droit, semble dater du XIV" siècle et est surmonfé d'une rosace qui, par ses dimensions et la richesse du dessin, n'a pas de pareille en Belgique et offre de plus cette particularité, probablement unique, de n'être pas ronde, mais bïen polygonale. Les vitraux qui viennent d'enrichir cette superbe Tosace sont d'une importance telle, qu'a la veille de leur inauguration et après les excellentes descriptions .qui en ont été faites. il convient peut être de parler un peu de l'art de la verrerie et de réfuter certains préjugés qui n'ont eu cours que trop longtemps. Au XIII siècle, l'art du verrier avait déja pris une telle importance qu'il dominait les autres peintures. Aucun reste de cette époque ne subsistait plus en notre ville dans nos édifices publics avant leur destruction par la guerre. Cependant. il est a présumer que, dans une ville jadis opulente comme Ypres, oü .l'art sous toutes ses formes était en honneur. des peintres verriers yprois, et non des étrangers. exécutèrent les vitraux qui décoraient certaines de nos églises. La preuve de l'existence des vitraux anciens nous est fournie par le précieux tableau de Jean Thomas de la chapelle du Saint Sacrement, tableau qui n'a peut-être pas été détruit mais bien volé. L'ntérieur de notre cathédrale. tel qu'il était au XVII- siècle, s'y trouvait reproduit avec une remarquable précision des détails. Les vi traux qu'on y voyait nettement étaient. selon toute vraisemblance, des vitraux remontant au moyen-age. On entend dire assez communément que les vitraux de nos peintres verriers modernes sont parfois loin de valoir ceux que le moyen-age nous a légués. De ce soi-disant état d'infériorité nous ne pouvons retenir les raisons trop longtemps admises. Ainsi nous considé- rons comme un véritable préjugé ce qu'on appelait le secret de ia peinture sur verre. II en est de même de tout ce qui s'est dit concernant le manque de verre propre a la confection des vitraux. Nous croyons pouvoir dire que le peintre verrier moderne, vraiment épris de son art, n'ignore plus rien .actuellement du savoir-faire des maitres anciens. Par l'étude des écrits anciens et modernes traitant des procédés et de la technique du peintre verrier, et surtout par le délicat travail des restaurations qu'il a effectuées. le peintre verrier a pu acquérir toutes les connaissances de la technique du vitrail ancien. En effet. il n'y a rien de comparable pour bien se rendre compte des procédés des maitres anciens que de faire ia restauration de leurs oeuvres. Ce qui prouve surabondamment que le peintre verrier moderne n'a plus rien a apprendre sous le rapport des connaissan ces pratiques, c'est que maintes fois on a constaté que des verrières ont été restaurées de facon si savante et si habile qu'è une distance normale, l'oeil le plus exer- cé n'a pu y découvrir la moindre trace de ce nouveau travail. Après l'étude du mode de fabrication des verres anciens et de leur composition chimique, le peintre verrier actuel ne se trouvait plus a court de verre ni pour ses restaurations, ni pour la confection de ses verrières. car, en Angleterre d'abord et en Allemagne ensuite. de nombreuses verreries fournirent des verres dits verres antiques, se fabriquant a la fagon des verres anciens, c'est a dire des verres colorés dans la masse. Malgré cette connaissance approfondie de la tech nique ancienne, on peut se demander avec raison com ment il se fait que des églises superbes aient encore pu. de nos jours, être garnies de verrières dont le mé rite archéologique et décoratif'soit des plus contestable. Les causes de la déchéance de l'art de la peinture sur verre, de eet art jadis si florissant, résident prin- cipalement. croyons-nous, dans le choix du sujet et de la manière de le traiter. A-t-on. en effet, suffisamment étudié les personnages que le peintre verrier des XII» et XIIIe siècles s'est proposé de représenter Un sujet qui semble avoir "été un des thèmes les plus féconds de l'art chrétien a cette époque, c'est la représentation de l'arbre de Jessé, sujet se prêtant a une coloration riche et puis- sante avec ses rois et prophètes se détachant sur des fonds bleus et rouges. Nous remarquons aussi fré- quemment les figures de Notre Seigneur, de la Sainte Vierge et des prophètes dans les vitraux de ce siècle. Enoncer ici les riches productions du moyen-age existant encore en France, en Angleterre et en Alle magne. nous ferait dépasser ici le cadre de eet article, et pour ceux de nos lecteurs qui s'intéresseraient spé- cialement a cette branche de l'art, nous ne pouvons que les renvoyer a l'excellent ouvrage de Lévy Ed- mond Histoire de la peinture sur verre en Europe et particulièrement en Belgique et aussi a la Revue de l'art chrétien que notre bibliothèque possède en core. De Tuinkiokke du 10 Avril dernier, dans un ex cellent article intitulé Ons nieuw roosvensterdé- crit l'oeuvre congue par Miss Geddes, consistant en une ingénieuse interprétation du thème du Te Deum, hymne de reconnaissance adapté a la résurrection du peuple beige après la guerre. Le choix du style doit se combiner avec une exécu- tion se rapprochant le plus possible de celle en usage au moyen-age. et s'il ne nous est pas possible d'ores et déja de nous prononcer exactement sur ce point, nous croyons cependant pouvoir dire que l'artiste ne devait plus être liée par la tradition du XIII" siècle dont les savantes dispositions du bleu et du rouge contribuaient a créer une si belle harmonie des couleurs. Remarquons en terminant que beaucoup de Deintres verriers modernes ont semblé ignorer que le pape In nocent III régla au cours de son règne pontifical (1190- 1216) la distribution des couleurs liturgiques pour l'Eglise. SERPY. Leest en verspreidt HET YPERSCHE en Werk van den Akker, Yper o Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op Zondag 24 April 1938. De Heer Hector Casier. voorzitter, opent de vergade ring om 15 uur. De Heer Firmin Lepercq, onder-voorzitter, vraagt het woord en weet in een korte en welgepaste rede den Heer Voorzitter namens al de leden geluk te wenschen voor de onderscheiding waarmede Zijne Majesteit de Koning hem komt te vereeren door het toekennen der Zilveren Palmen in de Kroonorde. De Voorzitter bedankt den Heer Lepercq alsmede al de leden voor hunne gelukwenschen. Daarna verleent hij het woord aan den secretaris die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt goedgekeurd. MededeelingenDe Voorzitter laat weten dat er dit jaar nogmaals een prijskamp zal uitgeschreven worden voor de hofbezoeken. dat de hofbezoeken op twee ver scheidene perioden zullen geschieden, een eerste in Juni en een tweede in September. Hij wakkert de leden aan zich zoo spoedig mogelijk te laten inschrijven bij den secretaris, de laatste dag voor de inschrijving bepaald zijnde op de vergadering van Mei. VoordrachtDe Heer Voorzitter geeft vervolgens een zeer leerzame les over de kweek der Dahlia, hij duidt onder meer de manier van planten, innijpen en aanbinden aan. Hij spreekt insgelijks over de kweek van den Meloen en duidt de manier aan van planten alsmede de noo- dige zorgen welke aan die plant toe te dienen zijn. Nieuw Lid De Heer Decrock Hubert, serrebouwer, wordt als nieuw lid voorgesteld door Dethoor F. AanbrengstenDe Heer Victoor Joseph behaalt 6 punten voor zijn lot groenten samengesteld uit radijzen, salade, selderij en bloemkool. TombolaEen wel vervulde tombola, samengesteld uit 100 dahliakliesters en geschonken door den Voor zitter. wordt vervolgens onder de aanwezige leden uit geloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 15 Mei 1938, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1. Lezing van het verslag der vorige vergadering. 2. Voordracht. 3. Mededeelingen. 4. Voorstelling van nieuwe leden. 5. Beoordeeling van aanbrengsten. 6. Inschrijving voor de hofbezoeken (laatste dag). 7. Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris. De Voorzitter, F. Dethoor. Hector Casier. Kamer van Ambachten en Neringen van de Provincie West-Vlaanderen Op de tweede algemeene vergadering 1938 van de Kamer van Ambachten en Neringen van de Provincie West-Vlaanderen werd door den Heer A. Vancaillie, directeur-generaal aan het Ministerie van Middenstand en Ekonomische Zaken, een overzicht gegeven van de actueele vraagstukken welke in verband met de over heidsbemoeiingen gesteld zijnvraagstukken waarvan de oplossing den doorslag geven zal in de evolutie van de middenstandsbeweging. De praktijk heeft het bewijs geleverd dat alleen een Ministerie van Middenstand de noodige aandacht zal kunnen schenken aan de vele problemen, en aan de ordening door den Middenstand geëischt. Het onderbren gen van de Administratie van het Middenstandswezen in een ander ministerie brengt noodzakelijk een achter uitstelling mede van de belangen van de handels- en industrieele middenstand tegenover deze van de groot industrie en groot-finantie. Een bewijs daarvan kan gevonden worden in den lij densweg van het Ekonomisch Instituut voor den Middenstand en zijn voorgangers. Het Instituut na dert nu eindelijk de oprichting en is voorbestemd om een groote leemte te vullen in de bestudeering van de middenstandsaangelegenheden. Het ontbreken van dergelijke studie zal wel de oor zaak zijn van den tegenstand welk het wetsvoorstel Van Ackere ontmoet. Nog altijd is er een strekking de beroepsorganisatie, ook deze welke den middenstand omvat, te regelen door een algemeene wet waarin de grondtrekken van het voornoemde wetsvoorstel niet eens zouden vervat zijn. Gaat dit door dan worden de klein-bedrijven voor de zooveelste maal benadeeligd. Deze punten samen met nog enkele andere, waaron- (Vervolg onderaan volgende kolom). Naar wij vernemen werd deze week de aanbesteding goedgekeurd var. een nieuwe affiche voor de stad leper. In verband hiermede is het misschien wel de moeite hier te vermelden dat onder de vele eigenaardigheden van Berlijn er één is, welke buiten den kring der vak lieden tot nu toe nauwelijks bekend is geworden. Wie weet dat zich in een villa van de Berlijnsche voorstad Nikolaussee het grootste affichemuseum van de wereld bevindt De villa behoort toe aan een tandarts Dr Sachs die reeds als student, terwijl zijn kameraden vlinders, post zegels en punten verzamelden, de voorkeur bleek te geven aan het verzamelen van aanplakbrieven. Thans 40 jaar later bezit hij meer dan 15.000 affiches en ruim 10.000 kleine plakkaten uit alle werelddeelen. In geen enkel openbaar museum zal men een dergelijk duidelijk overzicht kunnen krijgen van de heden zoo belangrijke affichekunst als in de villa van Dr Sachs. Alle beroemde affiches Engelsche, Fransche, Duit- sche, Amerikaansche, Hongaarsche en Zwitsersche af fiche-teekenaars uit het verleden en het heden zijn hier met hun voornaamste werken vertegenwoordigd. De verzameling oorlogsaffiches is vrijwel volledig. Een bijzondere kostbaarheid is de verzameling van verbo den affiches. In 1905 heeft Dr. Sachs een Verein der Plakatfreundeopgericht. Deze vereeniging bestond nog tot voor enkele jaren en gaf toen een eigen tijd schrift uit. Of het heden nog wordt uitgegeven kunnen wij niet zeggen. In het jaar 1898 had in de stad Luxemburg het Con gres International de Tourisme plaats. Uit dit congres ontstond de Ligue Internationale des Associations Touristiques dat later den naam kreeg van Alliance Internationale de Tourisme verkort tot A. I. T. Heden, na 40 jaar, groepeert de A. I. T. nationale toeristenvereenigingen. die samen 15 millioen leden tellen Het kon natuurlijk niet anders of dit veertigjarig be staan zou door de A. I. T. worden gevierd. Nadat op de laatste algemeene zitting in Parijs verscheidene kan didaturen voor het jaarcongres van 1938 waren opge doken, en onder meer Portugal, Polen en ook... Luxem burg de kans scheen te krijgen, wist Duitschland ech ter onverwacht het congres voor zich te krijgen, met dien verstande echter dat de feestelijke Jubileumzitting te Luxemburg zal plaats hebben. En zoo zal Luxem burg, dat kleine maar zoo eeuwig schoone landeke. weer dit jaar in het centrum staan van de internatio nale belangstelling, wat natuurlijk een groote eer zal zijn en tevens een eenige propagandagelegenheid voor de stad en het overige land van Luxemburg. Waarheen dezen zomer luidt het reeds bij menig toerist Laten wij één voor één de mogelijkheden on derzoeken welke ons dezen zomer zullen worden gebo den. Vooreerst Frankrijk dat zijn gerecht deel krijgt. Daaraan valt natuurlijk niet te twijfelen Vooral naar het bergland, naar de Savooische Alpen, naar Cha- monix. St Gervais. Aix-les-Bains, Annecy en naar de badplaatsen Vichy. Mont Dore en Evian-les-Bains zal de groote trek gaan. Frankrijk wordt ook gezocht door de automobilisten vanwege de mooie natuur, de prach tige wegen. De hotelprijzen die tot enkele jaren gele den nog wat hoog waren zijn nu natuurlijk door de op- volgenlijke waardeverminderingen van den Franschen Frank in betrekking tot onze munt gedaald. In 't bij zonder wenschen wij hier ook de aandacht te vestigen op de Vogezen met vele badplaatsen Vittel, Contrexé- ville, Plombières. e. a. en vlak bij de prachtige vallei van den Bovenrijn met de schilderachtige stadjes van Elzas en de misschien wat minder nette van Lotharin gen. Als men uit Brussel met den trein naar Bazel vertrekt is men er in enkele uren en de reis vermoeit heelemaal niet. Ter plaatse zelf kan men dan een gan- sche reeks uitstappen ondernemen allemaal zoo afwis selend En dan zijn er nog Normandië. Bretanje. Picardië, de PyreneeënZooals men zien kanvoor elkeen is er wat. als men maar de tijd heeft en... het geld! Reysiger. der de Internationale Handwerktentoonstelling te Ber lijn op einde Mei aanstaande, de Sperwet, de Krediet inrichtingen voor den Middenstand... hebben aanleiding gegeven tot een interessante gedachtenwisseling, wel ke door den Heer Baels. gouverneur van de provincie en gewezen minister van den middenstand, op een prach tige wijze wordt besloten. Hij wijst op de noodzake lijkheid van het Ministerie van Middenstand het labo ratorium te maken van de heele middenstandsbewe ging. Dit wordt alleen verkregen wanneer alle midden standers hun engen kijk op de zaken afleggen, hun on- socia'.e houding laten varen en blijk geven van de gezonde middenstands-mentaliteit welke de eenige echte basis is waarop de organisatie van de maat schappij kan steunen. Ne regardez pas a 50 frs dans l'achat d'un vêtementcar ces 50 frs supplémen- taires que vous demandera un bon faiseur, vous les gagnerez sur l'usage, le fini, la coupe. ROYAL TAILOR, 65-67, rue Natio nale. a LILLE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5