HET YPERSCH E - LA REGION D'YPRES Zielmissen B I j V O E C S E L BEDANKINGEN Zondagrust Repos Dominical IS AAR, N 7 14 MEI 193S SUPPLÉMENT Tchekosiovakije Een Brandpunt In ons vorig artikel Zou Hitler...? wezen wij op de spanning teweeg gebracht op den vredes toestand van Europa, door de zonderlinge samen stelling, ligging en regeering van Tchekoslova- kije. Voornamelijk hadden wij het over de be weging der Sudeten en de Henlein nazi-partij. De zaken schijnen zelfs veel sneller vooruit te gaan dan iemand het had kunnen of durven ver moeden. Wij hebben namelijk onder de oogen hetgene een ooggetuige aldaar heeft gehoord en gezien. Die zelfde ooggetuige is te Berlijn en te Weenen aanwezig geweest bij de groote massabetoogin gen die een volk als :t ware begeesterden voor hei Groot-Duitschland, maar voornamelijk voor den Führer, voor Hitier. Hier in Tchekoslovakije is er nog geen spraak van Hitier, maar er is toch reeds een ander Führer, Henlein, zooals wij in ons vórig schrijven uitlegden. Welnu, evenals te Berlijn en te Weenen, waren er in Tchekoslovakije, ter gelegenheid van een kongres der duitsche Su deten. niets anders te hooren dan kreten van Sieg Heil! en Unsere Führer!...» en niets anders te zien dan uitgestoken handen voor den nazigroet. Sedert de inpalming van Oostenrijk bij Duitschland is er bijna geen twijfel meer of bin nen kort zal er in Tchekoslovakije iets buiten gewoons voorkomen. De duitschers en duitschge- zinden in dit land hebben hun macht en hun durf met verdubbelde snelheid voelen aangroeien. Ter gelegenheid voor hoogervermeld kongres, waren de duitschgezinden de straat als 't ware meester. De landelijke politie durfde eenerzijds niets zeg gen of doen en de deelnemers aan de manifesta ties die zich afrolden, handelden en spraken als of die politie in werkelijkheid niet bestond. Als men dit alles goed nagaat en grondig over weegt, is er geen twijfel of hetzelfde zal hier ge beuren als in Oostenrijk. Dit is een uitgemaakte zaak, maar er is rekening te houjden met andere factoren. Tchekoslovakije heeft een verbond gesloten met Frankrijk, waardoor dit laatste, in geval van oorlog, zijne hulp moet verleenen. Dit is een feit dat Hitler in zijn drang naar meer zou kun nen tegenhouden. Van een anderen kant weet Hitier echter dat Frankrijk geen rechtstreeksche hulp kan bieden aan Tchekoslovakije dan door het Reich zelf te keer te gaan. Maar als Duitsch land geen aanval doet op Tchekoslovakije en al leen weer laat beslissen door een volksraadple ging. dan kan'Frankrijk ook weer niet zeggen dat het recht heeft om hulp te bieden aan een land dat eigenlijk niet aangevallen wordt. Frankrijk heeft al het moeilijke van dezen toestand ingezien en bij de besprekingen die de fransche ministers onlangs met de engelsche te Londen gehad hebben, werd, naast de verstand houding tusschen de twee regeeringen, die er ge smeed werd. ook de kwestie van Tchekoslovakije in 't gedrang gebracht. Echter heeft Engeland volstrekt geweigerd diensaangaande verbintenis sen aan te gaan. Engeland wil ten allen prijze een Europeeschen oorlog ontgaan. Daarom heeft het tot nu toe zoo ijzervast gehouden aan de neutrali teit tegenover Spanjedaarom ook weigert het iets te beloven aan Frankrijk indien er moeilijk heden moesten ontstaan ter oorzake van Tcheko slovakije. Dit alles weet Hitier maar al te best en daar om ook zal hij zich niet wagen aan een karweitje dat hem in 't nauw zou brengen. Nochtans weet iedereen dat hij thans tegen de sterksten is opge groeid en de reis die hij deze week doet naar Italië, nadat Rome eene overeenkomst gesloten heeft met London, zal bovenmate belangrijk zijn. Men mag zeker zijn dat, na deze bijeenkomst van Führer en Duce, een plan zal tot stand ko men dat alle mogelijke gebeurtenissen in Euro pa voorziet en de afrolling ervan regelt. Zonder dat Duitschland er met de daad tus- schenkomt, gaan de gebeurtenissen. Vooraleer Hitier zijn verbazende daden had gesteld, was Henlein geenszins wat hij nu geworden is. Hij keurde zelf in 1935 het nazi-stelsel af, alhoewel hij de belangen der duitsche Sudeten heftig ver dedigde. Heden is het heelemaal anders gansch het nazi-stelsel wordt hooggeprezen en reeds toe gepast. De ontwikkeling dezer gedachten is zoo snel vooruitgegaan dat de hevigste aanhangers reeds stellig bevestigen dat zij Hitler met einde Mei zullen ontvangen; anderen spreken van einde Ju ni. Dit alleen bewijst genoeg hoe de zaken staan. Intusschentijd blijft de Regeering in Tcheko slovakije steeds haar standpunt verdedigen, dat zij nooit de scheiding zal dulden. Doch tot daden die doorgrijpen komt het niet en de kleine maat regelen die tastend genomen worden, vuren den tegenstand aan en verhoogen de stoutmoedig heid der tegenstrevers. De dagbladen drukken groote titels die tegenstand voorhouden, maar van de Regeering zelf gaat niets uit. Het is na dit alles overwogen te hebben, dus geenszins overdreven Tchekoslovakije het brand punt te noemen van den Europeeschen vrede. A. B. Gouden Bruiloft te Dickebusch Maandag laatst vierden de echtgenooten Henri Brut- saert-Vandevelde Eugeniè de vijftigste verjaring van hun huwelijk. dat te Vlamertinghe den 9 Mei 1888 in gezegend werd. De jubliarisseii zijn respectievelijk geboren, de echt genoot te Dickebusch. den 12 Februari 1860, en zijne vrouw te Vlamertinghe. den 7 April 1869. en beiden genieten thans nog steeds de beste gezondheid. Omringd van hun vijf kinderen en dertien kleinkin deren en van gansch hunne familie, woonden de geluk kige jubilarissen 's morgens om 10 u. een plechtige mis van dankzegging bij in de parochiale kerk, waarna zij officieel ten gemeentehuize ontvangen en door het sche pencollege hartelijk gelukgewenscht werden. Ook door hun geburen en vele vrienden werden de feestvierenden gehuldigd en met bloemen overladen en tot 's avonds laat heerschte de -meeste vreugde in het gansche dorp dat te dier gelegenheid feestelijk bevlagd en versierd was. Nouvelle Verrière a la Cathédrale d'Ypres Un troisième vitrail d'art médiéval a été placé cette semaine dans la grande Abside du Choeur de Saint- Martin. offert par la Douairière Bruneel de la Warande née Baronne de Montpellier de Vedrin. Le panneau du haut représente les fils des prophètes, a Jéricho, venant au devant d'Elisée, disciple du Pro phéte Elie monté aux cieux, et lui faisant acte de sou mission. (Livre des Rois, Chapitre II, verset 15). Au panneau centralL'entrée triomphale de N. S. Jésus-Christ a Jérusalem (Le Jour des Rameaux). Au panneau du bas Le retour triomphal de David, a Jérusalem, après sa victoire sur Goliath, (l1* Livre de Samuel, Chapitre XVII, versets 49 a 51 - et Chapitre XVIII verset 6). Les Yprois trouveront dans ces scènes d'allégresse et de tricmphe la résurrection de la Cité-Martyre. Ce riche vitrail armorié porte les blasons de l'ancien Sénateur d'Ypres et de sa veuve. Nous remercions bien vivement la généreuse dona trice. Les trois registres de trois panneaux aux scènes de l'ancien et du nouveau Testament, forment déja un bel ensemble, présage de la splendeur future du choeur de la Cathédrale quand toutes les lancettes de l'Abside auront leur verrière. La savante technique de l'artiste gantois s'inspirant des chefc-d'oeuvre que sont les vitraux anciens des Cathédrales de Chartres. Bourges, Reims et Le Mans, lui fait honneur. Félicitons done Mr. Gustave Ladon. membre corres pondent de la commission royale des monuments et des Sites de Belgique. Ypris. 9 BEDEVAART NAAR BEAURAING op Woensdag 18 Mei 1938 Een speciale trein wordt ingericht die vertrekt uit Yper om 5 ure 9 m. met stilstand in alle statiën tot Kortrijk. Aansluiting is verzekerd 1° Voor de Bedevaarders uit Poperinghe met den trein aankomende te Yper om 4 u. 53. 2° Voor de Bedevaarders van de lijn van Rousselare aankomende te Meenen om 5 uur. Aankomst te Beauraing om 10 u. 30. Om elf ure plechtige Hoogmis in open lucht gezongen door Mon- I seigneur de CROY, Deken te Mons. Om 2 uur plechtig Lof met Vlaamsch Sermoen. Terug Reis Om 3 ure 20 minuten, vertrek van Beauraing. Aan komst te Kortrijk om 8 ure 20 minuten. Aankomst te Yper rond 9 ure. alwaar aansluiting verzekerd is voor 1 de Bedevaarders van Poperinghe. j Eenige prijs uit alle Statiën voor heen en terug reis 35 fr. per persoon. Speciale wagens zijn bestemd voor de zieken, voor wie alle maatregels genomen zullen worden om deze te Beauraing te ontvangen. Kaarten zijn te bekomen in alle Statiën mits 35 fr., heen en weer en dit tot 18 Mei 10 minuten voor het vertrek van den trein. S. Jozefs Kerk der Paters Karmelieten 1] MEIMAAND toegewijd aan O. L. Vrouw, lederen avondTe 7 u., lof door het volk gezongen, en bidden van den rozenkrans. 2) OCTAAF van het BESCHERMINGSFEEST van S. Jozef. WoensdagPlechtigheid van den H. Jozef. Van 5 I tot 8 u.. gedurige aanbidding. Te 9 u., plechtige hoogmis. Te 7 J u. 's avondsplechtig lof en sermoen. Heer en Vrouw Maurice Decheiver-Hoedt Hfeer en Vrouw Georges Decheiver-Sanctorum Heer Jerome Decheiver danken, langs dezen weg. de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hun teergeliefde dochter en zuster Juffrouw SIMONNE DECHEIVER en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. (668) Mevrouw Weduwe J. Berlamont-Proot, kinders en familieleden, danken de vrienden en kennissen voor hunne blijken van deelneming en voor hunne tegen woordigheid in den begrafenisdienst van hunne ge liefde dochter, zuster en nicht Jufvrouw LAURA BERLAMONT. (669) Vrouw Arthur Kerrinckx-Baelde, kinders en familie, danken langs dezen weg. de vrienden en kennissen, om de talrijke blijken van deelneming hen betuigd bij het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoonzoon, broeder, schoonbroeder, oom en bloedver want, Heer ARTHUR KERRINCKX en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Pateelstraat, 12. (674) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Mei, om 8 uur, in Sint- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Jufvrouw Margriet DESRAMAULT (649) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Mei, om 8 uur, in Sint- Jaeobskerk, tot zielelafenis van Heer Gaston DENECKER. (670) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Mei, om 8 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Henri VERSCHOORE echtgenoot van Vrouw Julia Laconte. (671) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Mei, om 11 uur, in Sint- Maartenskathedraal. tot zielelafenis van Heeren Alfons en Edouard DELVOYE en Juffrouw Marie DELVOYE. (650) Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 15 Mai, a 11 h., en la Cathédrale St Martin, pour le repos de l'ame de Messieurs Alphonse et Edouard DELVOYE et Mademoiselle Marie DELVOYE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Mei, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk. tot zielelafenis van Vrouw Leon DE VOS geboren Irène Dewanckel. (673) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 Mei, om 11 uur, in Sint- Maartenskerk. tot zielelafenis van Heer Alphonse GILLIOEN Boomgaardstraat. (672) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 15 Mei Dimanche 15 Mai van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9