Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde Comité d'Entente des Anciens Combattants Yprois et Alliés, Ypres Verstandhoudingscomiteit der Ypersche en Verbondene Oud-Strijders te Yper INAUGURATION du King Albert Memorial a Ypres Officieele afgevaardigden van de Royal Air Force Sir Edward Ellington, Marshal of the Royal Air ForceSir Arthur Longmore, Air MarshalP. B. Joubert de la Ferté, Air Marshal; Miss E. M. Blair, hoofd-verpleegster van de Royal Air Force. Ordedienst en genomen Maatregelen Een zeer strenge ordedienst zal door de politie en rijkswacht ingericht worden en allen worden verzocht zich ernaar te willen voegen. Op de Statieplaats en ook op de Vandenpeere- boomplaats zullen de toeschouwers zich achter de plaatsen hebben in de middenbeuk. de Engel- sche langs den rechterkant en de Belgische langs den linkerkant. Orde der Kerkelijke Plechtigheid. Engelsche Lofzang Praise my Souluitge voerd door het gemengd zangkoor van St Maar- tehs. Gebed door Z. E. H. Vermaut, pastoor-deken. Lofzang Benedictus in polyphonie. De Koning, geleid door de Geestelijkheid, be geeft zich tot voor de te onthullen gedenkplaat, aangebracht aan den rechter pijler der Kruis- beuk. nevens de Communie bank. en zoodanig geplaatst dat het zich juist rechtover het roosvenster bevindt. Lord Athlone. voorzitter van het Engelsch Memorial Com mittee, verzoekt den Koning de gift aan België geschonken te willen aanvaarden tot nagedach tenis aan zijn roemrijken Va der. Koning Albert I. Zijne Majesteit onthult de Gedenkplaat, bedekt me^ de Britsche vlag. De nationale liederen van België en van Engeland worden uitgevoerd, waarna de trompet ten van het 5th Royal Innis- killing Dragoon Regiment de Reveilblazen en bloemen voor de gedenkplaat neergelegd worden. Z. D. H. Mgr Lamiroy, bis schop van Brugge, wijdt het Roosvenster en de Gedenkplaat. Terwijl het orgel speelt, gaat Z. Majesteit dan naar het koor terug. Aan het altaar wordt door Mgr Colle, aalmoezenier aan het Koninklijk Hof. een korte net Roosvenster in St Maartens Kathedraal dat morgen Zaterdag gelegenheidstoespraak gehou-(joor 2 M. den Koning Leopold III wordt onthuld. Engelsch en in militairen en de er gevormde hagen plaatsen. De St Maartenskerk is toegankelijk voor ieder een met verplichte toegang langs het Westpor taal. Na 10.30 uur is alle toegang tot de kerk, zelfs voor de personen drager van een uitnoodigings- kaart, verboden tot na de Plechtigheid. De rechterkant van de middenbeuk is gedeel telijk voorbehouden aan de Engelsche autoritei ten en uitgenoodigden. De linkerkant van de middenbeuk is gedeel telijk voorbehouden aan de Belgische autoritei ten en uitgenoodigden. De bevolking mag dus plaats nemen in de zij beuken en op de niet voorbehouden stoelen in de middenbeuk. Na de plechtigheid blijft eenieder op zijn plaats totdat de autoriteiten de kerk zullen verlaten hebben. De bevolking wordt dringend verzocht, ten ein de alle wanorde te vermijden geen stoelen te verplaatsen en zich stipt te gedragen naar de be velen van den ordedienst. De Meenenpoort zal door gendarmen en koor den en de Groote Markt vóór het stadhuis door barreelen en schoolkinderen afgesloten worden. De autos van genoodigden en bijzonde ren worden op de Groote Markt nevens de pui- nen der Hallen gerangschikt, terwijl de taxis rechtover de herberg De Anker moeten plaats nemen. Alle gerij zal vanaf 10 u. 's morgens geschorst worden tot na de plechtigheid in al de straten waar de Koninklijke stoet voorbij trekt. Muziekconcerten Als huldeblijk aan de Britsche Overheden en bezoekers, zal de Harmonie Ypriana, op Vrijdag 20 Mei aanstaande, om 20 uur, op de René Colaertplaats, een CONCERT geven met volgend programma 1) Une journée a Vienne, ouverture Suppé 2) Dans les eaux bleues Hawaiennes Ketelbey 3) Rapsodie Slave Friedemann 4' Pomone, Valse Waldteufel Engelsche en Belgische Volksmarschen. Engelsch Lied. Te dezer gelegenheid wordt de Last Post Vrijdag avond bij uitzondering te 21.30 uur ge blazen. Op Zaterdag 21 Mei 1938 Om 10 u. 30 BEIAARDCONCERT. Na de plechtigheid aan de Meenenpoort CONCERT door het Muziek der Royal Fusi liers Groote Markt Koning Albert. Radiouitzending De kerkelijke plechtigheid zal door de zorgen van de Engelsche Broadcasting Corporation uit gezonden worden en zal eveneens opgenomen worden door het N. I. R. die er 's avonds een actualiteit zal aan besteden. den in 't 't Vlaamsch. Engelsche Lofzang Onward Christian Sol diers uitgevoerd door het zangkoor. Te Deum. Gebed voor Zijne Majesteit den Koning. De godsdienstige plechtigheid wordt besloten met den bisschoppelijken zegen van Z. D. H. Mgr Lamiroy die dan, samen met den Z. E. H. Deken en de geestelijkheid der Hoofdkerk, Z. Majesteit uitgeleide doet tot aan het kerkportaal. Plechtigheid aan de Meenenpoort. Om 12 u., vergezeld van H. M. Koningin Elisa beth. begeeft Zijne Majesteit zich per auto langs de Boesinghestraat, Surmontstraat, Car- tonstraat, waar de haag eveneens door schoolkin deren zal gevormd worden, Lange Thouroutstraat en Kauwekijnstraat, naar het Britsch gedenktee- ken. Z. Majesteit legt er bloemen neer, waarna de Britsche en Belgische troepen, komende van uit de richting der Bascule, vóór den Koning zullen defileeren. Ontvangst ten Stadhuize. Langs de Meenenstraat begeeft de Koninklijke stoet zich dan naar het stadhuis, waar de Koning door den Gemeenteraad zal ontvangen worden. Ook de Britsche overheden worden er door Z. Majesteit en vervolgens door de stedelijke over heid ontvangen. Na de ontvangst verlaat Z. Majesteit de Ko ning, om 13 u„ onze stad. Aanwezige Overheden Onder de voornaamste Overheden, die deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. melden wij Leden van het Comiteit van het Memoriaal Major General Lord Athlone, voorzitter Luite nant Generaal Sir William Pulteney Air Vice Marshal Baldwin, en Graaf de Laubespin, gezant- schaps-attaché te Londen. Engelsche overheden Z. Excellentie Sir Ro bert Clive, G. C. M. C., Britsche gezant te Lon den, en Lady Clive Kolonel Paris en Mevrouw Paris L' Generaal Baron Vincotte, krijgsgeatta- cheerde te Londen Mgr V. Meyers, katholieke bisschop te Londen M. en Mrs Gibson, vertegen woordigers van de «Womans League of Remem brance Officieele afgevaardigden van het Britsche Le ger Field Marshal Sir Claud Jacob Field Mar shal Sir Cyril DeverellGeneral Sir Edmond Ironside L' General Sir Hugh EllesL' General Sir Reginald MayMajor General Graaf van Athlone Major General Sir John Capper Bri gadier C. G. LiardetMajor General Sir T. Brid ges Brigadier R. Evans, kolonel van het 5th Royal Inniskilling Dragoon Guards L' Colonel T. N. Massy-Beresford. 0 Tous les Anciens Combattants d'Ypres sont cordialement invités a se trouver Samedi pro- chain, 21 mai, a 10 heures précises, a l'Hótel du Saumon a Ypres, pour se rendre en cortège au Monument aux Morts Yprois et assister a la réception de S. M. Ie Roi. Le Président, I. Gruwez. o 'Al de Oudstrijders van Yper worden vriende lijke uitgenoodigd zich te willen vereenigen, op Zaterdag 21 Mei, om 10 ure stipt, aan het Hotel Au Saumon om zich van daar stoetsgewijze te begeven naar het Ypersch gedenkteeken en de ontvangst van Z. M. den Koning bij te wonen. De Voorzitter, I. Gruwez. Demain Samedi 21 Mai, aura lieu a 11 heures en la Cathédrale d'Ypres, la grandiose cérémonie de l'inauguration du mémorial Anglais présidée par S. M. Ie Roi Léopold III, et honorée dé la présence de S. M. la Reine Elisabeth. Celui-ci est offert par les Armées Britanniques a la Gloire de Dieu et a la mémoire bénie du glorieux et regretté Roi des Beiges Albert I», feld-maréchal de l'armée Anglaise et Colonel du 5' Royal Inniskilling Dragonders Regiment. Ce don magnifique comporte deux monuments de la reconnaissance de nos puissants Alliés. 1. Une artistique verrière placée dans la grande Rosace polygonale du portail de la Vierge, au transept sud, qui sera bénite par S. E. Mgr La miroy, évêque de Bruges. Ce vitrail d'un riche et vif coloris a été exé- cuté par Miss Geddes en une composition origi nate sur le thème du Te Deum l'hymne vic- torieux d'Actions de Graces. Au centre figure le Christ vêtu d'une robe rouge-sang, assis sur l'Arc en Ciel, symbole de la paix, entouré de deux soldats adorateurs. Au premier cercle sont représentés les Apötres et Evangélistes. Le second cercle porte en haut les figures de seize prophètes, et en bas, celles de seize martyrs, parmi lesquels St Albert de Louvain, patron de notre Roi; St Boniface et St' Dymphne, tous deux d'origine anglaise, ayant vécu en Belgiauele bienheureux Charles le Bon, Comte de Flandre, et Stc Godeliève de Ghistelles. Toute l'assemblée des Saints, rigides comme des momies, se dresse dans une harmonieuse sym- phonie de couleurs. Les coins d'encadrement a ti'ois et quatre feuil- les portent des figures d'Anges et les armoiries de Belgique, de l'armée britannique, des Forces royales de l'Air et des Inniskillings Dragoons Guards. 2. Une précieuse Plaque Commémorative en bois de sycomore, placée a l'angle du transept sud. face au vitrail, rappelle que le mémorial est of fert par les souscriptions des armées actives, des anciens combattants, des Infirmières et des ar mées des pays d'outremer, avec l'aide spéciale du 5 Inniskilling Rég' précité, de la Ligue du Souvenir (1914-1919), de la British Legion, et de la British League d'Ypres. L inscription, en Anglais, aux écussons riche- ment polychromés, se termine par une touchante citation, en hommage au Roi-Chevalier, emprun- tée au Pilgrim's Progress de l'écrivain réputé John Bunyan (1628-1688). L Allocution de circonstance sera prononcée en anglais et en flamand par Mgr. Colle, aumó- nier de la Cour les prières dites par le Tr. Rév. Abbé ermaut, Doyen d'Ypres, et les chants reli- gieux exécutés par la chorale-mixte de St-Martin. Une nombreuse délégation britannique con duite par Lord Athlone, oncle et représentant du Roi d Angleterre, participera a cette brillante manifestation religieuse et patriotique, a laquelle la population Yproise s'associera avec enthou siasme. ypris. Och kom nog eentje, Men loopt op een beentje Niet ver en daarbij t Is PACHA Cichorei.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2