POLITIEKE UITZICHTEN DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Koloniale Loterij 5 BINNENLAND De Regeering Spaak. Hoe is het nieuwe Kabinet samenge steld Wat valt daaruit het meest op Welk is het Regeeringsprogramma Algorrteene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. Het vertrouwen gestemd. DE SURCOMBINÉE Woensdag 18 Mei 1938. Het Kabinet Janson trad Vrijdagnamiddag af. De toe stand was voor Eerste-Minister Janson onhoudbaar, nadat de drie Katholieke Ministers du Bus de Warnaffe, De Smet en Pierlot hem hun voornemen bekend ge naakt hadden den Koning te verzoeken hun ontslag als minister te aanvaarden. De Katholieke Minister, heer Marck sloot zich echter niet bij zijn drie politieke vrienden aan. omdat zijn groep hem na raadpleging had jeantwoord dat hij moest blijven deel vormen van de Regeering onder voorzitterschap van den heer Janson; m. a. w de Christene Werkliedenpartij bleef vertrou wen stellen in de Regeering Janson. of wilde althans de verantwoordelijkheid van haar val niet op zich hel pen nemen. Nadat de Koning het ontslag van het Kabinet aan vaard had. ontbood hij eerst den heer Max ten Paleize. ais Minister van Staat en Liberalen leider daarna werd den heer Moeyersoen, voorzitter van den Senaat en den heer Huysmans, voorzitter van de Kamer ont boden. Even daarna kreeg minister Spaak opdracht een nieuwe regeering te trachten samen te stellen. Tegen de tradities in stelde hij zich niet in verbin ding met de verschillende politieke groepeeringen. Hij wilde naar een persoonlijk ontworpen plan vlug en ze ker te werk gaan. Ander halven dag later was hij in ziin origineel opzet geslaagd. Inderdaad den Zondag morgen reeds was een nieuwe regeering gevormd, met Spaak als premier. Rond den middag van denzelfden dag ging de heer Spaak de nieuwe ministers aan den Koning voorstellen, en legden er den grondwettelijken eed af. Daarmede is voor de eerste maal in de parle mentaire geschiedenis van België, de eerste minister een socialist. P. II. SPAAK isoc.) Eerste-Minister en Departe ment van Buitènlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel. H. F. MARCK (kath.) Ondervoorzitter van den Mi nisterraad, Minister van P. T. T„ Verkeerswezen en X I. R. G. BALTHAZAR (soc.) Minister van Openbare Wer ker. en Werkverschaffing. A. DELATTRE (soc.) Minister van Arbeid en So- siale Voorzorg. J. MERLOT (soc.) Minister van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. A. DE VLEESCHAUWER (kath.) Minister van Ko loniën. P. HEYMANS (kath.) Minister van Landbouw. Eko- nomische Zaken en Middenstand. M. PHOLIEN (kath.) Minister van Justitie. M. L. GERARD (lib.) Minister van Financiën. J. DIERCKX (lib.) Minister van Onderwijs en Schoone Kunsten. GENERAAL DENIS Minister van Landsverdediging. Zooals men kan nagaan bestaat het huidige Kabinet slechts uit 11 ministers, die toch samen een nieuwe Drieledige Regeering vormen er zijn 4 socialisten, 4 katholieken. 2 liberalen en 1 onafhankelijke ministers. De vier katholieken zijn1 kristen-demokraat M. Marck 1 konservatiefM. Pholien 1 demokraat-mid- denstander M. Heymans en 1 demokraat van de land- bouwgroep M. De Vleeschauwer. Er zijn 8 parlementairen en drie extra-parlementai ren. (MM. Max Leo Gerard. P. Heymans en generaal Denis). Van de 8 parlementairen zijn er 6 kamerleden Spaak. Balthazar, Delattre, Merlot, Marck en De Vleeschauwer en twee senatoren Dierckx en Pholien Er zijn vijf Vlamingen (Balthazar. Marck. De Vleeschauwer. Heymans en Dierckx) vijf Walen en een Brusselaar Spaak. Er zijn 7 gewezen ministers van wie 6 van het vorige kabinet deel uitmaakten, namelijk Spaak. Marck. De- ïattre, Dierckx. Merlot en Denis, en 1 M. L. Gerard die reeds deel uitmaakte van de eerste regeering Van Zeeland. De vier nieuwe ministers zijnBalthazar. Pholien. De Vleeschauwer en Heymans. Teneinde er vanaf eerstvolgende week onze en an dere beschouwingen te kunnen aan toetsen geven wij Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren VPF.R OOSTENDE VEURNE GENT De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. het hieronder in extenso terug, zooals het Dinsdag voor de Kamer werd afgelezen, en vandaag in verscheidene bladen verscheen. Mevrouwen, Mijne Heeren, Het regeeringsprogramma is tegelijk de uitdrukking van de diepe overtuiging van elk harer leden en van de dwingende noodzakelijkheden van het oogenblik. Hervorming der demokratie De demokratie moet verdedigd, maar ook hervormd worden. De openbare meening verwacht een sterke regeering. die moedig haar verantwoordelijkheid aanvaardt. Zij stelt haar hoop op een Parlement dat doeltreffend, in aller belang, buiten gevit en geknoei om. het hoofdtoe zicht uitoefent die hetzelve werd opgedragen. In dien geest wil de regeering die zich voor U aan biedt. de haar toevertrouwde macht uitoefenen. Een zekere stabiliteit die onmisbaar is voor een krachtdadige aktie, moet aan de regeering worden ver zekerd er moet een betere werkwijze gevonden wor den opdat de Kamers hun taak van initiatief en van toezicht en desnoods van censuur met vol rendement kunnen vervullen. Het regime der pers heeft in den laatsten tijd zoo veel leemten vertoond en zooveel misbruiken mogelijk gemaakt dat het onontbeerlijk wordt de daarvoor gel dende regels der rechterlijke procedure te wijzigen. Indien de verwezenlijking van die hervormingen er ons moest toe brengen een herziening van de grondwet in overweging te nemen, zou het natuurlijk noodig zijn de regels te volgen die door de voorzichtigheid en de wijsheid van de ontwerpers onzer grondwet werden vastgesteld. Het Talenprobleem Het politiek leven van België is jaren lang diep be roerd geworden door het taalprobleem. Niemand betwist thans nog dat de Vlamingen ern stige grieven konden doen gelden. Niemand ook kan betwisten dat sedert den oorlog een groote inspanning werd gedaan om hun voldoening te schenken. Wanneer de wet op het gebruik der talen in het leger zal goedgekeurd zijn. zal de gelijkheid van onze beide landstalen volkomen tot stanfi gebracht zijn. Het is de wil der regeering dat de taalwetten vol komen en eerlijk worden nageleefd en desnoods zal zij U vragen door sankties een betere toepassing er van te waarborgen. De regeering is voornemens de oprichting van de Vlaamsche akademiën door te drijven en zoo bij te dra gen tot den kultureelen en wetenschappelijken opbloei van het Vlaamsche volk. Het ware nutteloos te verhelen, dat in het Waalsche landsgedeelte een zekere onrust tot uiting komt. De Walen vreezen in België een taaiminderheid te worden en tevens slaan zekere ekonomische verschijn selen hen met schrik. De regeering zal niet onverschillig blijven tegenover deze dubbele onrust. Zij zal rekening houden met de noodzakelijkheid om het de Vlamingen en de Walen mogelijk te maken zich volkomen gelijk te voelen. De Bestuurlijke Hervorming Op schoolgebied, het technisch onderwijs inbegrepen, zal een politiek van bevrediging en verdraagzaamheid worden nagestreefd Zooals reeds vroeger werd beloofd, zullen de wedden van de jonge onderwijzers opnieuw worden onderzocht. De regeering wenscht de bestuurlijke hervorming door te zetten. De ambtenaren worden niet te hoog betaald. Velen ontvangen een loon of een wedde die maar een strikt levensminimum vertegenwoordigen. Zij die de hoogste plaatsen bekleeden en wier verantwoordelijkheid vaak geweldig is. worden veel minder ruim betaald dan de personen, die buiten de administratie gelijkaardige be trekkingen bekleeden. Maar er is ongetwijfeld middel om sommige diensten in te krimpen, en vooral is het door vereenvoudiging en moderniseering der werkmethodes mogelijk den ar beid meer rendeerend te maken. De regeering zal aan den koninklijken kommissaris voor de administratieve hervorming opdracht geven met de hoofden van de verschillende departementen samen te werken om zijn ontwerpen te verwezenlijken. Het Begrootingsvraagstuk. De regeering zal in de eerste plaats haar aandacht wijden aan het begrootingsvraagstuk. Daar het dienstjaar 1938 reeds ver gevorderd is, kan men onmogelijk de zekerheid hebben vóór het einde van het jaar weer een volstrekt evenwicht te verkrij gen, maar de regeering gaat de uitdrukkelijke verbin tenis aan. dat evenwicht onbetwistbaar te verzekeren door tegelijkertijd op de begrooting van 1938 en op die van 1939 te werken. Om deze essentieele taak uit te voeren, zullen de volgende maatregelen onontbeerlijk zijn 1° Bespreking en goedkeuring, binnen den kortst mogelijken tijd. van de ontwerpen waarover thans reeds verslag werd neergelegd, betreffende de tol- en accijnsrechten en de nationale krisisbijdrage 2° Spoedige indiening, bespreking en goedkeuring van een wetsontwerp tot beteugeling van belastingontdui king 3° Onmiddellijke doorvoering van al de nog mogelijke bezuinigingen 4° Beteugeling van bestaande misbruiken, onder an dere. inzake kumulatie 5° Oprichting van een inspektiedienst der financiën, zonder het globaal aantal ambtenaren op te voeren 6" Neêrlegging. vóór 30 September, van het begroo- tingsontwerp voor 1939. en goedkeuring van dit bud get, zoo inzake ontvangsten, als uitgaven, vóór 31 De cember. De regeering heeft het voornemen haar krachtinspan ning inzake de financieele saneering te beperken tot het eenige vraagstuk van het evenwicht der Staats- begrooting. Het Alkoholregime. De regeering is van oordeel dat de wet op het alkohol- gebruik moet herzien worden. Zij gaat de verbintenis aan het parlement in staat te stellen, zonder uitstel dit belangrijk vraagstuk op te lossen maar zij meent dat het waardigheids- en zedelijkheidsgevoel haar be let die kwestie, die van een sociaal standpunt uit zoo netelig is. te bestudeeren met de overwegende bekom mering zich nieuwe geldmiddelen te verschaffen. De Ekonomische Politiek. De financieele politiek, waarvan de verklaring zoo even de groote trekken heeft aangegeven, en de sociale politiek waarvan dadelijk zal gewag worden gemaakt, hangen beide af van de ekonomische politiek. Nog versch vóór oogen staande gebeurtenissen heb ben aangetoond dat het begrootingsevenwicht en een edelmoedige sociale politiek onbereikbare doeleinden zijn. indien het ekonomisch leven van het land ver traagt. De regeering staat er op. haar ekonomische politiek te stellen onder het motto«Arbeid verschaffen Wat de buitengewone begrooting betreft, is he' dui delijk dat de voorkeur moet gegeven worden aan de on misbare of rendeerende werken, al denkt de regeering niet dat het tot 's lands verarming zou strekken, het zelve flink toe te rusten en te trachten het leven en de gezondheid der Belgen te beschermen. Zij acht het verkieslijker loonen te betalen aan hen die wegen, scholen of hospitalen bouwen of waterlei dingen aanleggen, dan werkloozenvergoedingen uit te keeren. Daar de regeering op dit gebied kan gebonden zijn door de mogelijkheden van leening en delging voor zekere groote werken, zal zij zich inspannen om _:jzon- dere financieringsmiddelen te vinden. Al de aandacht der regeering zal gaan naar de ver dediging en de verruiming van onze buitenlandsche markt. Zij gelooft dat het mogelijk is, mits zekere be trekkelijk onbeduidende kredieten, de hulp te vermeer deren en te verbeteren die zij op dit gebied aan de m- dustrieelen en handelaars kan verleenen. De regeering hoopt op de binnenlandsche markt een nog belangrijker taak te kunnen volbrengen. Zij wenscht een industrieele tucht op te wekken die voor aller welzijn noodig is. door verstandhouding aan te moedigen en te bevorderen. Zij wil ook de betrek kingen tusschen de voortbrengers en de verdeelers in de hand werken ten einde sommige onzer bedrijven in de mogelijkheid te stellen de binnenlandsche markt weer te heroveren of uit te breiden. Zij wil zich gaarne laten leiden door de richtlijnen en suggesties die herhaaldelijk werden uitgedrukt door de Kommissie voor binnenlandschen handel en door de Kommissie voor nijverheidsorienteering. Een ontwerp betreffende het regime van elektriciteits- voortbrengst en -verdeeling werd bestudeerd met de medewerking der betrokkenen. De regeering zal U eerlang haar konklusiën kunnen voorleggen. De regeering is bewust van de toenemende belang rijkheid van den landbouw in de nationale ekonomie. Zij zal voortgaan met de politiek die zoo flink door de vorige regeeringen werd ingezet. De politiek vbn verdediging van de binnenlandsche markt zal zoolang worden voortgezet als de omstan digheden het zullen rechtvaardigen. Nochtans wil de regeering. onder de beschutting van deze bescherming, een politiek van kostprijs, verbetering der hoedanig heid en organisatie der landbouwproducenten voeren. Daartoe zal zij alles in het werk stellen om de land- bouwuitrusting uit te breiden en aldus een volstrekt wettige winstmarge aan de landbouwers te waarborgen. De strijd tegen de Werkloosheid. De leden van de regeering zijn het eens om te mee- nen. dat een hunner voornaamste opdrachten is de be staansvoorwaarden van de werkende klasse te verbe teren. De bekommeringen van socialen aard koncentreeren zich opnieuw op den strijd tegen de werkloosheid. Zij is van plan aan het parlement te vragen zoo spoedig mogelijk de wet op de verplichte werkloos heidsverzekering goed te keuren Zij hoopt dat deze wet met ingang van 1 September aanstaande zal kun nen toegepast worden. Zij zal opnieuw de suggesties ter studie leggen die beoogen financieelen steun te verleenen aan bedrijven die. door middel van dezen steun, werkloozen weer te werk zouden stellen. Ten slotte blijft zij besloten het dringend vraagstuk te regelen van de tot arbeid ongeschikte werkloozen. Zij zal de bestudeering voortzetten van het wetsontwerp op de verzekering tegen invaliditeit. De regeering zal zich niet verzetten tegen de goed keuring van het wetsvoorstel tot verbetering van het regime van het betaald verlof. De voorgaande regeering heeft een koninkliik kom missaris voor de pensioenen aangesteld. De huidige re geering denkt dat het niet redelijk zou zijn het re gime der ouderdomspensioenen te wijzigen voordat gevraagd verslag is neergelegd. De regeering zal noch tans deelnemen aan de aangevangen studies, ondat een beslissing zou kunnen getroffen worden, zoodra alle gegevens van het vraagstuk gekend zijn. Indien de regeering het onmogelijk acht thans andere nieuwe lasten aan de nijverheid op te leggen, denkt zij nochtans dat het haar plicht is een krachtdadige politiek door te voeren ten einde de werknemers tegen arbeidsrisico's te beschermen, de volkomen eerbiedi ging van de sociale wetten te waarborgen en de ge zondheids- en zedelijkheidsvoorwaarden in de werk plaatsen te ontwikkelen. Voor den Middenstand. De regeering verliest het zoo belangrijk vraagstuk van den middenstand niet uit het oog. Het lot van den middenstand is innig verbonden met de welvaart van de arbeiders- en landbouwersbevol king die de groote massa van de verbruikers vormt. Al de genomen maatregelen die de koopkracht van laatstgenoemden verhoogen, moeten hun weerslag heb ben op het lot van den middenstand. De regeering wenscht, telkens wanneer zulks op eko nomisch en financieel gebied mogelijk is, de kleine en de halfgroote nijverheid te beschermen tegen vaak al te moeilijke mededingingsvoorwaarden. De regeering zal eerlang een wetsontwerp neerleg gen omtrent de bedrijfsorganisatie en een betreffende het Instituut voor den middenstand. Voortzetting der Nationale Unie. De regeering acht het niet noodig haar houding in zake buitenlandsche. militaire en koloniale politiek nader te bepalen. Zij zal de gedragslijn, aangenomen door de vorige regeering. getrouw blijven. De regeering beschouwt zichzelf als een regeering van nationale unie. van verdediging onzer instellingen en van ekonomisch herstel. In de huidige moeilijke omstandigheden die het land beleeft, doet zij op allen in deze Kamer en daarbuiten, beroep om het werkelijk uitzicht van België te hand haven als land van vrijheid, orde en maatschappelijken vooruitgang. De Kamer vergaderde Woensdag om over deze re- geeringsverklaring te stemmen. Zij verleende de regee ring vertrouwen met 132 stemmen tegen 38 en 15 ont houdingen. 6' SNEDE 1938 Plan van verdeeling der 15 Miljoen 1 Groot lot van 1.000.000 fr.1 trekking van 6 cijfers 8 loten van 100.000 fr.8 trekkingen van 6 cijfers 10 loten van 50.000 fr.2 trekkingen van 5 cijfers 35 loten van 20.000 fr.7 trekkingen van 5 cijfers 250 loten van 10.000 fr.5 trekkingen van 4 cijfers 500 loten vari 5.000 fr.1 trekking van 3 cijfers 500 loten van 2.000 fr.1 trekking van 3 cijfers 500 loten van 1.000 fr.1 trekking van 3 cijfers 5.000 loten van 200 fr.1 trekking van 2 cijfers 45.000 loten van 100 fr.9 trekkingen van 2 cijfers 51.804 loten deelen de 15 MILJOEN 36 verschillende trekkingen. TREKKING IN JUNI is de beste formule voor het cumuleeren der loten. Maakt een spaarpot vcor een Surcombinée

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5