VELOSPORT Georges Sonneville SALVATOR SALTOR C. Lamoot-Dumoulin 6 AANNEMERS LANDBOUWERS en PARTICULIEREN BEMINT UW PROFIJT Voor uwe betonnen grafkelders, afsluitingsmuren en alle andere cementproducten wendt U in volle vertrouwen bij Bruggesteenweg, 96 YPER Gewaarborgd werk aan zeer genadige prijzen. Beelden uit den spannenden en boeienden Bordeaux-Parijs BOLDERSNIEUWS Alvorens SCHOENEN te koopen komt de UITSTALLING zien van de CHAT BOTTÉ bij DIXMUDESTRAAT, 40 - YPER Altijd een GROOTE KEUS van laatste MODELLEN in magazijn, aan zeer voordeelige prijzen. ALLE SCHOENEN OP MAAT HERSTELLINGEN. (574) De grootst in aanzien zijnde koers na de Ronde van Frankrijk werd Zondag laatst verreden. Wij bedoelen, iedereen raadt het reeds. Bordeaux-Parijs. Vooral met de gedurige veranderingen in kwestie gangmakers- dienst kon deze koers haar aantrekkingskracht be houden en vanaf het oogenblik dat de inrichters er iets of wat bij inschieten van de gewone sensatie, dan rijpt reeds bij hen het plan. om een andere aanpassing te vinden die èn renners èn publiek ten zeerste aanzet, de eersten de nieuwere methode te beproeven en de tweeden hun onverschilligheid af te leggen en belang stellend de posities en de kansen van de mededingers na te gaan. Hoe fenomenaal dan ook, zoowel van afstand of las tigheid deze koers mag genoemd worden, toch gaat het er bij ons niet in dat de wedstrijd nog is, hetgeen hij was ten tijde van Frans Pélissier, Vermandel. Masson. Mottiat, Dewaele en Martin, omdat alsdan een reeds van naam gevestigd wielerartist bekwaam werd ge acht zijn naam als overwinnaar neer te schrijven, door het feit dat de gangmakers ook dienst deden per rij wiel. Nu echter komt een onbekende zooals een Noret, Mithouard en Laurent uit een nog onbekender oord naar voor en wint op stap. Hadden die kerels reeds een faam wanneer ze op die hoogste trede van de sportladder gingen staan Bij ons gaat het er niet in, dat voornoemden b. v. de vergelijking zouden kunnen doorstaan tegen gelijk welk een van onze 1® kategorie renners, waaronder we dan nog omvatten ook dezen, lijk Vlaemynck b. v., Lauwers, Masson, Walschot. De- loors, Kint en zoo meer. Tientallen kunnen alzoo ver noemd worden. Niet om de zege af te breken van Laurent, die van de traditie der laatste jaren, t. t. z. van meet af den kop te nemen en die niet meer af te staan, insgelijks afbrak. Ditmaal heeft hij moeten strijden voor de zege, al voegen wij eraan toe dat door den band geno men, onze Belgen sterker waren. Walschot vooral deed een fenomenale koers en zonder het verlies van zijn vriend gangmaker Jef Wouters had de zege de weg naar ons land ingeslagen. Nu, deze nieuwe fransche overwinning zal bij de Zuiderburen de moraal wat doen heropflakkeren en voor onze vertegenwoordigers is het niet slechter, al kon een Lauwers, Grysolle, Huts, Walschot of Masson gemakkelijk ook de baarden gebruiken. Uitslag: 1. Marcel Laurent (Frankrijk), 585 km. in 16 u. 16 m 10 sec. Gemiddeld 35 km. 163 p. u.2. René Walschot (België), op 22 sec.; 3. J. Rossi (Italië), op 7 m. 04 sec. 4. E. Masson (België), op 8 min. 52 sec. 5. C. Lauwers (B op 18 m. 05; 6. Egli (Zw.), op 21 min. 13 sec.7. Oubron (Fr.), op 27 min. 30 sec.8. J. Huts (B.), op 27 min. 43 sec. 9. Lesueur (Fr.), op 28 min. 02 sec.10. J. Bidot, op 37 min. 10 sec. Luik-Bastenaken-Luik miek deel van het Nationaal program en vermits er hier kwestie was net lijk voor de Ronde van België, die, bij het verschijnen dezer re gelen, reeds aan gang is, om nog 4 mannen te kiezen die aan de Ronde van Frankrijk zouden deelnemen, om de lijst der Nationale ploeg te volledigen, hoeft er niet gezegd, dat er gevlucht werd. Wij zien dan ook eerstens de form in aantocht van deze renners, die reeds verkozen werden als Kint, Vervaecke, Sylveer Maes, Vissers enz. die op kop eindigden. Marcel Kint werd geklopt in den sprint door Deloor. die nog nooit heeft kunnen sprinten en dit zal voor zeker vanwege den Sweveghemnaar bij verrassing ge beurd zijn, ofwel zat hij niet te frisch. Wat meer is. Frik Vervaecke vlamde 3® voor den rappen Dedonder, en zoo zagen we dan ook een verrassing te meer Uitlag: 1. Alfons Deloor, 211 km. in 6 u. 31 min. Ge middeld 32 km. 3502. Marcel Kint, op 1/2 wiel3. Fel. Vervaecke, op 1/2 lengte4. Dedonder5. Sylv. Maes 6. Dufromont7. gelijk L Janssens, Loopmans. Demondt, Vissers, Hardiquest. Parijs-Sedan werd verreden en hier namen verschei dene ons bekende renners het vertrek, zooals Gisquière. Decroix, Delchambre, Rebry, Defoordt en Louyet. Roger Lapébie won de koers, voor Louviot. Munier, Majérus en Rigaux. Fons Gisquière. die prachtig ge reden heeft, met de Ronde van België in den kop zeker Fons) eindigde 6' en Delchambre O1", wat voor een junior een prachtprestatie is over die 265 km. Miel Decroix werd 19®. na verboden te zijn geweest door zijn sportbestuurder van Lapébie na te zetten, wat begrijpelijk is, vermits de 2 rappe sprinters Lapé bie en Louviot stalmaten zijn van Miel. De Omloop van Quimperlé, waar Marcel Van Houtte als eenige Belg deelnam, zag hem den ln rit winnen vóór Debenne en Tassinde 2® was voor Debenne, Marcel in de laatste 25 km. plat gevallen zijnde. Toch werd hij 3® in de rangschikking na Debenne en Tassin. De Ronde van Italië zegt maar weinig voor onze ver tegenwoordigers, en ware het niet dat hun kopman Del Cancia aan de leiding van het klassement staat, en ze alzoo een stuiverke verdienen, ze zouden mogen hun biezen nemen, en naar de heimat terugkeeren. Voorwaar had men beters verwacht van een Van Over- berghe en Christiaens b. v. zijn nog altijd de goede RIJWIELEN voorzien der beste verbeteringen en langen tijd gewaarborgd. BIJ ALLE VOORTVERKOOPERS. En nu zijn we aan de Ronde van België, waarvoor een 170 tal renners zijn ingeschreven. Wie zal winnen, is een vraag, die zich als van zelf opdringt en die ieder sportman over dezen wedstrijd handelende, aan zijn vriend, gebuur of medemakker stelt. Beantwoorden echter is, met zulk lot renners, bepaald onmogelijk, vooral dat de kandidaturen voor de Fran sche Ronde nog in het oög gehouden worden. Wat wij echter wenschen is. dat onze stads- en streekgenooten de kans zouden zien zich te onderscheiden, zooveel te meer dat zij zoo maar met 5 man ons gewest vertegen woordigen. Aan Miel Decroix zijne zege te hernieuwen. Fons Gisquière wat meer kans en let er op, Fonten zal vlammen aan Woets, de onkans eindelijk eens achter blijvendeaan Storme de form van Parijs-Roubaix en aan Capoen deze van den Waalschen Pijl. Aan allen veel geluk en de zege naar het Ypersche gewest. In Zinnik heeft den Buysse van Wetteren nogmaals zijn meesterschap betoond en Van Cauwenberghe, Ma- sure. De Pestel, Rammelaere en Garrebeeck, gevloerd. Ook één die zal mooi figuur maken bij de profs, en die zijn debuut doet op 26 Mei, in den Omloop van Parijs. DE JUNIORS reden in Oostende waar Gust Eeckhoudt de bloemen veroverde, en juist van pas kwam om den eeuwige 2° And ré Declercq nogmaals zijn gewone plaats te doen innemen. Deze vervult zoowat de rol van Dhooge bij de profs. Paepe werd 3® en Vitse, die waarlijk verbe tert 4'. Pol Salomé 10® reed er ook niet slecht, maar 't is nog dat niet hé Pol; nog een beetje vet te veel, van de soldatensoep, dat gij moet kunnen uitzweeten. De Ronde van België werd gewonnen door Vanden- broeck die in den 6" rit zijn klassement kwijt geraakte door León Kindekens, maar in den laatsten rit, nog kans zag, door een ongeval aan Kindekens overgeko men terug zijne leidersplaats te hernemen. De eindrangschikking: 1. Jos. Van den Broeck. 21 u. 19 m. 2. Van Rethy, 21.19 26 3. Plutard Van Herzele. 21.20.28; 4. Fonteyne, 21.22.31; 5. Dereu, 21.27.40; 6. Leersnijders, 21 28.05 7. Van Poucke, 21.28.47 8. Gey- sen. 21.29.19; 9. Desmaele, 21.30.22; 10. Van Hamme 21.31.43. Maandag reden de juniors in Kortrijk en de West- Vlamingen kregen er troef van Dick van Meirelbeke. die voorwaar naast Delchambre den besten junior mag genoemd worden. Vandermeerschaut 2® op 1 wiel, Re- mue 3® met André Declercq. regelmatig als altijd 4' en Paepe 5®. Alois Delchambre daags na den lastigen Parijs-Sedan, eindigde 6® na 2 maal te zijn weggeloo- pen, en door ongeval verachterd. Anders vast en zeker was hij bij de allereersten. Vitse Valeer, had ongeval en werd aldus uitgeschakeld. Sprinter. DE GROOTE PRIJS VAN COXYDE VOOR BEROEPSRENNERS 1000 FR. PRIJZEN waaraan onze stadsgenooten zullen deelnemen gaat door op 26 Mei (O. H. Hemelvaart). Vermits we, van sportieve zijde, zooveel mogelijk onze renners dienen aan te moedigen, van den anderen kant er een uitstapje naar zee, waarnaast de renners zullen rijden, mee beoogen, is er besloten een autobus in te richten, waarvan het uur van vertrek naderhand zal bepaald worden. De prijs is gesteld op 10 fr. per man voorbehouden mits storting. Nog eenige plaatsen zijn beschikbaar. Voor aangifte, zich wenden bij André Bailleul, 15, Lombaardstraat, leper. Of wij niet eens wat wilden schrijven over het koersverloop van Bordeaux-Parijs en wat wij er in zagen werd er ons gevraagd. En wij doen het des te liever en des te gemakkelij ker omdat het verloop zoo schoon was en er heele bladzijden te schrijven zijn over die heerlijke dingen die wij er hebben bijgewoond. Van Bordeaux-Parijs zegt men dat het de schoonste koers is van 't jaar en bij de aankomst hoorden wij zoovele menschen zeggende schoonste Bordeaux-Pa rijs die ooit werd betwist. Daarmede bedoelde men dat de strijd nooit zoo spannend was, omdat men in de laatste kilometers nog in de onzekerheid verkeerde wie er winnen zou Laurent die op kop lag of Wal schot die een formidabele remonte deed. Bordeaux-Parijs is zoo rijk geweest aan treffende dingen en wonderschoone momenten die zoo diep in de gemoederen gingen tasten Wij vertrokken om 1 uur in den nacht uit Bordeaux dat gaf zoo'n bijzonderen aanblik de renners die hun weg zochten door het licht der autosna eenige kilo meters begon het te regenen, bij oogenblikken was. het echt water gieten en midden dat slecht weder trok ken de renners voort om den langen weg naar Parijs af te leggen, en dat duurde tot in Poitiers, rond 9 uur in den morgen de lucht klaarde op en de regen bleef achterwege. De eigenlijke koers begon slechts te St Maurede renners wisten zoo wel dat ze daar zooveel krachten zouden nocdig hebben, daarom dat ze trouw bijeen bleven en er een tempo inhielden van rond de 30 km. per uur. Van St Maure tot in Parijs ging het met gangma- king bij middel van velomofeurs Dernysgenoemd. Die Derny heeft veel gelijkenis met een zwaren baan- velo met dat verschil dat hij bewogen wordt door een kleinen motor die er aan vast gemaakt is. Die Derny dient meer als gangmaker en de renners worden er niet meegezogen lijk het achter de motos het geval was. want achter de Dernys vinden de ren ners slechts een weinig meer beschutting dan achter een gewonen renner, daar de gangmaker niet gebogen zit maar recht op den zadel, doch veel verschil is er niet. Dat nemen van die gangmakers was iets van het aan grijpendste dat wij ooit gezien hebben precies lijk eeni ge kilometers later die vlucht van Tours naar Blois langs den smallen weg die langs de Loire loopt en waar wij bij oogenblikken aan 100 per uur vooruit moesten. Het nemen van de gangmakers gebeurde aan den voet van een berghet werd een geroep en getier van ver zorgers en kcnstrukteurs precies lijk soldaten die el kaar te lijf gingen met de bayonnet en het werd een vreeselijken stormloop van de renners om aan den kop te geraken. De schoonste krachtinspanning kwam van Stant Lauwers die van in 10® positie naar den kop ging en kilometers aflegde in 58 sec wat aan meer dan 60 per uur is. Later is Rossi er bij gekomen en dan Egli. Laurent en Walschot in deze orde. Toen geloofden wij in de overwinning van Stant Lauwers omdat hij met zooveel nijdigheid te werk ging. dat hij zich veruit den besten renner toonde uit den koers en wij hadden hem toch zoo geeren zien winnen, omdat het toch zoo'n braven is en omdat hij het ons den dag voor den aanzet verteld had. dat hij er hegle nachten van gedroomd had van als overwinnaar in Parijs te kunnen toekomen. Maar de sport kan soms zoo wreed zijn en harde sla gen uitdeelenLauwers viel plat en verloor te veel tijd om nog aan de overwinning te kunnen denken op den berg van Dourdan kreeg hij den klop van den ha mer. hij geleek aan een veroordeelde die naar de slachtbank wordt geleid, aan 10 per uur sukkelde hij den berg op het kan aardig klinken, maar die onder gang van Lauwers was een der schoonste momenten uit dezen schoonen Bordeaux-Parijs omdat hij ons zoo sterk beroerde en in het diepste onzer ziele ging tas ten. Bij zijn aankomst hebben wij hem van zijn velo genomen en hij geleek aan een mensch waar al het le ven uitgedoofd is. Laten wij terug keeren tot den koers om bij den tweestrijd Walschot-Laurent te gaan post vatten. Samen waren ze te Etampes beland en daar op de slechte steenen werd Walschot gelost door dien sterken vent die Laurent noemt. Op den berg van Dourdan had Walschot 2 min. achterstal maar daar begon hii weer in te loopen, stil maar zeker, meter voor meter, op 2 km. der aankomst moest Laurent van rijwiel ver anderen en Walschot leed op dat zelfde oogenblik band breuk. Die tweestrijd was boeiend en aangrijpend op de rechte lijn die naar den velodroom leidt kreeg Wal schot den Franschman in het zicht maar hij kwam te laat, want Laurent stormde den velodroom binnen met een voorsprong die niet meer dan 250 meter bedroeg. Wij noemen de overwinning van den Franschman ver diend omdat hij heel den koers door de regelmatigste is geweestWalschot stond er bij oogenblikken boven maar had ook momenten dat de inzinking hem te pak ken had wij noemen er Lauwers bij en wij zeggen ziedaar de drie grootste figuren uit dezen Bordeaux- Parijs Rossi en Masson stonden er een weinig onder, niaar niet veel. Rossi was langen tijd met Lauwers de beste man maar verflauwde op het laatste, Masson ge raakte nooit aan den kop maar verdedigde den heelen dag zijn plaats die hij bij het pakken der gangmakers had ingenomen. Wij zegden het reeds, heele bladzijden zijn over dezen koers te schrijven, maar wij vergenoegen ons met de bijzonderste feiten aan te halen uit dien Bordeaux- Parijs waarvan het karakter zoo spannend was en het verloop zoo boeiend Albert Bafcop. Op Donderdag 26 Mei aanstaande (O. H. Hemelvaart» is het ooldersfeestdag. Zooals telken jare immers wordt namelijk op dezen dag de kampioen van het bolders- iaar gevierd. Daar in het verloopen seizoen de Statie bolders aan de eer waren, zoo zullen de feestelijkheden bii Falies plaats grijpen. De bolders van al de maat schappijen der Federatie worden dan vriendelijk uit- genoodigd om op dit feest tegenwoordig te zijn en er wordt verhoopt dat zij talrijk zullen opkomen om de matjesvan de Statie eens ter dege te vieren. Het feest vangt om 17 u. zeer stipt aan Dat iedereen op post weze.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 6