KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens S Devolder - KortryR NAAR EN DOORHEEN HET KONGOLEESCHE OERWOUD Te koop io alle goede winkels, - PremiedepotG. Laroye, 20, Boemgaardstraai, Yper. EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE ONZE CROOTE REPORTACE HET EVENAARS - FEEST de evenaar gepasseerd. de zeegoden. neptunus spreekt. de zee-doop. evenaars-diploma. vervolg evenaarsfeest. door Jef VAN WYNSBFRGHE Dien avond, precies aan het diner, luidde de steward hard zwaaiend 'n koperen handbei, dringend verzoekend om stilte. Wat nu 'n Moment staakten alle gesprekken. Toen verscheen de hofmeester midden de eetzaal, en met een minnelijken glimlach klonk zijn ferme stem Dames en Heeren, onze boot is zoojuist de evenaarslinie gepas seerd. Het verheugt mij U te kunnen melden dat de Koning der Zeeën. Zijne Majesteit Neptunus, Zijne Gemalin Vorstin Amphitrite. Hun Zoon Triton, en hun gevolg aan boord gekomen zijn. Heden avond te tien uur. zal Zijne Majesteit Neptunus den zeedoop toedienen. Een geweldig juichend Hip-Hip-Hip-Hoerah '.-geroep van de passa giers begroette deze mededeeling. Meteens hing een vroolijke feeststemming in de zaal. Het dessert werd gerekt. Er werd, aan enkele tafels, een speciale flesch gekraakt, of een kopje koffie en thee meer dan gewoonlijk gedronken. Dure cigaret- ten werden de dames, en prima, sigaren de heeren gepresenteerd. Klavier- en viooltonen entraineeren. Weldra galmen populaire Vlaamsche en Frafische liedjes. Totdat eindelijk de kreet klinkt Naar 't dek, Neptunus is er al Vlug liep ik nog even naar mijn kabien. om mij van jas en das te ontdoen. In sporthemd, en in lichte broek kwam ik op 't bovendek. 'n Dichte drom passagiers stond rondom 'n soort hoogen troon, waar op twee drollig aangefoefelde typen plechtig plaats genomen hadden Neptunus en Amphitrite. Vóór 't met leege kisten opgetimmerde verhoog stond Triton, in 'n wit bakkerspak, en bij hem zwart en roodgesmeerde helpers. Silence Daar staat Neptunus rechtHij steekt met korte brute rukken als 'n onversaagde natuurmensch 'n glinsterenden blikken drietand, op langen ronden stok, boven zijn hoofd op. Zijn hoofd is één warrigheid vlas en gedroogd groen zeewier, alles wild door elkaar alleen zijn oogen. 'n top neus, en zwarte lippen toonen er menschenleven in. Over zijn schouders en om zijn leden is een wol len deken geslagen, gesierd met bochtige slingers van lichtgroene zee wier. Zijne zwaar gespierde bruine armen en zwartbehaarde vette kuit- beenen en breede platte voeten zijn naakt. Op zijn groot ruig vlasse- hoofd glanst een witte blikken kroon. Om zijn blooten hals hangt een dik snoer rinkelende zeeschelpen groote en kleine wanordelijk tegen een. Amphitrite is gekleed naar denzelfden trant van Neptunus. Alleen haar vlasse haren zijn nog langer, maar wat meer ordelijk. Haar armen en haar gelaat zijn wat minder gebruind. In plaats van een blikken glanzende kroon, draagt zij een koralen diadeem. Haar hals, armen en voeten zijn met een bundel snoeren van rinkelende schelpen getooid. Haar blik is even wild mannelijk als die van Neptunus. Na een neus-brallende Silence dreunt Neptunus met eentonigen zwaren klank Lievelingen Mijn naam is Neptunus. Men noemt mij ook Poseidon. Ik ben de god met den drietand. Ik ben de heerscher over zeeën en oceanen. Ik kan het oogenblikkelijk laten stormen en orkanen. Ik kan die stoomboot hier subiet laten verzuipen. Maar ik kan ook de geweldigste wateren kalm en effen maken. Mijn macht ligt in mijn drietand. Wat ik daarmee aan raak gehoorzaamt, op 't water, mijn wil. Die hier, is mijn vrouw Amphitrite. Zij is de dochter van de goden Nereus en Doris. Ik roofde haar bij een koordans der Nereiden Zij schonk mij als zoon Triton, de zeegod met vischstaart. Vanavond zal hij hier scheren met pap. Alle menschen. die voor het eerst in hun menschen leven, al over het water de eene helft van den aardbol verlaten, om op de andere helft te komen, moeten door mijn goddelijke suite 'n bolwasschinge krij gen, gratis voor nietsZij moeten onder 't water gedompeld en afge- spoten worden. Daarna zullen zij mijn godendrank drinken. Ook gratis voor nietsDan krijgen zij een officieel diploma, gestempeld en onder teekend door mijn Majesteitelijke Hoogheid, en door Zijn Edelheid, den Kapitein van 't schip en twee getuigen. Dus alle futur-kolonialen moeten mijn doopsel ontvangen nu. en zonder tegenspartelen. Mijn vorstelijke gade heeft een lijst opgemaakt van allen wiens zee- doopbeurt heden komt er zijn zeven-en-dertig mannelijke, en één-en- twintig Eva-kandidaten. Neptunus zwijgtHij knikt drie korte knikken Een helpet belt. en roept, precies als bij een circus-voorstelling: «Allee!... A ee doopzaamheden zullen beginnen De kandidaat-doopelingen waren, op de lijst van Amphitrite, opva lend in drie kategorieën ingedeeld de Raak-Mij-Niet, de Niet-Te- tg en de Zooveel-Als-Je-Kan. Eerst werden door Amphitrite de namen voorgelezen \an oe o> veel-Als-Je-Kan. Daar was de beurt aan den eerst afgeroepene. Het was een mij onbekende flinke kerel, die met lachende tronie uitdagend Nep tunus in de oogen keek. Kniel bevool de Zee-Koning. De doopeling gehoorzaamde. Triton Scheer dat doopkindTriton stapte naar voor met vWee zijner helpers de een met twee emmers vol water, de andere met een groeten pot meel en een witborstel. Triton plensde met den witborstel een viertal scheuten water in den meelpot, en miek er 'n dikke pap van. Dan smeerde hij daarmee heel het hoofd, gezicht en hals van den doo peling in. Toen trok hij van onder zijn helder witte hardgesteven jas een enorm houten scheermes, wel een halven meter lang, en schrapte een deel af van de dik ingesmeerde kaken Afspoelen Toen traden drie matrozen met brandspuiten naar voor. en welge mikte hard pletsende stralen spoelden in één, twee. drie de brei van hoofd, hals en gezicht van den doopeling. Doopen De doopeling moest knielen Daar nam Triton een emmer water, en pletste die in één breede spetterende gulp over 't hoofd van den gewilligen doopeling. die, toen ineens opwipte, rillend nat. Het water droop roffelend van zijn glim mend wit linnen pak, dat nu doornat vlak tegen 't lijf geplakt, 't gladde lichaam deed zien. Gelukkig was het windstil, en nog bevangend heet. Biedt den verkwikkingsdrank aan gebood toen Neptunus. Een helper kwam naar voor met een hoog glas bruine troebele drank, en bood het Amphitrite aan. die het glimlachend den doopeling aanreikte, zeggend Drink dat wonderdrankje uit tot den bodem het is fijne cocktailwater des hemels, zout der zeeën, bloem der Euro- peesche velden, een korrel peper der Afrikaansche gronden, een scheut koffie en thee, 'n paar druppels azijn, wat porto, 'n klik whisky, en tal andere lek-mijn-lipjes De doopeling dronk 't vreemde goedje, eerst met kleine slokjes, ter wijl zijn gezicht alle grimassen trok. toen in een teug de rest. Hij kreeg dan 'n mooi-kleurig diploma. Na den eersten doopeling, volgden de anderen. De Dames werden zachter gedoopt dan de heeren zij werden noch ingesmeerd noch ge schoren, zij kregen slechts drie kopjes water over 't hoofd, en moesten enkel een klein glaasje van den zonderlingen verkwikkingsdrank drin ken. Ik kreeg, precies als de andere heeren. de groote douche. Gelukkig dat ik er mij naar gekleed had ik was kletsnat. Een diploma werd mij overhandigd een veelkleurig gedrukt stuk, zoowat viermaal grooter dan een gewone postkaart. De tekst was in het Fransch. A tous présents et a venir, SalutNous Neptune, roi des mers, déclarons que notre sujet bien aimé Joseph Van Wynsberghe, de Thou- rout. a ce jour subi avec résignation le BAPTÊME DE L'ÉQUATEUR par notre barbier royal en notre présence sur le steamer Albertville de la Compagnie Beige Maritime du Congo, en preuve nous lui donnons ce présent certificat, qui l'exonorera a l'avenir de toute épreuve similaire Donné le 10 du mois de mars 1930. NEPTUNE De doopplechtigheid duurde ruim één uur. Zij verveelde geenszins. Er was heel wat variëteit en attractie in, door de zeer verscheidene reac ties, die uitgingen van de doopelingen. Immers, niet allen lieten zich goedsmoeds met kleverigen pap de haren en 't hoofd insmeren, niet allen knielden inschikkelijk neer, om door brandspuiten 'n afspoeling te ontvangen, en daarna op den hoop toe 'n vollen emmer piotspletsend water over d'r boddy te krijgen. Ook 't verkwikkingsdrankje bracht amusante momenten griezei- gezichten, rillige lijven, weerbarstigen die door vier sterke mannen het met geweld teug na teug ingegoten werden, bruten die 'n grooten slok plots in 't gelaat van lachende makkers spoten, anderen die de rest van 't drankje, met 'n onvoorzienen zwaai, in breede streep tegen vroolijke gezichten aanpletsten. Na de doopplechtigheid verfrischten de passagiers zich. Zij trokken 'n kraaknet pak of 'n heldere jurk aan... Toen werd er op het rythme der loud-speaker-jazz uren lang tot diep in den morgen gedanst wals, charleston, rumba, step, tango. Middenin werd er gefuifd ge dronken, gezongen en gerookt. Er werd verteld, geluisterd, gegrinnikt, spottend geredetwist, in de bar geestdriftig op de vaststaande tafeltjes gebeukt, op het dek gejuicht als door 'n bende bezetenen. Licht getikte groepjes van vier, vijf man slopen gichelend door de gangen, zochten nummers op van gekende kabienes, klopten schijn-beleefd aan. stormden binnen, goten 'n kan water over de in 't bed liggende ongehuwden... zij eischten prima siga retten, n beste sigaar op. Zij sleurden bezopene kameraden mee op

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11