BEIAARDDAG 19 JAAR, N 11—11 jUNi 1938 19 ANNÉE, N 11 11 jülN 1938 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres GROOTE WERKEN Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper federation des Sinistrés de TArrondissement d'Ypres STAD YPER Lijn IEPER - DIKSMU1DE HET VPERSCHE Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRLS. Abonnement 21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non 6ignés sont refusés Verleden week gaven wij een opsomming van de kredieten die men aan de uitvoering van groote werken hier in ons land sedert vijf jaar besteedde. Onder deze groote werken bevindt zich onder meer de groote barrage der Vesder te Eupen. waaraan de Heer Balthazar, minister van open bare werken, deze week Dinsdag een bezoek bracht in gezelschap van de Heeren Delmer. al- gemeene secretaris van zijn departement Re- nier. hoofdingenieur van de aardkundige dien sten Deheem. algemeen bestuurder van Brug gen en Wegen Van Wetter, algemeen bestuur der der Waterwegen, enz. De werken dezer afdamming, die daar door de bewoners der streek noch gewenscht noch ge vraagd is en wier economische noodzakelijkheid volstrekt niet bewezen is, zullen, zonder de an dere groote werken die daar nog zullen uitge voerd worden, zoo maar de som van 150 millioen kosten en dit alles om daar te trachten de gevoe lens van een handsvol Duitschers tegenover Bel gië. hun nieuw vaderland, te veranderen. Hier echter kunnen de bewoners der streek, die alles verloor voor het heil van gansch het land. voor wie in de jaren 1914-1918 geene opoffe ringen te groot waren, kunnen die ware Belgen niet eens verkrijgen wat hun toekomt en wei gerde de laatste minister van openbare werken de bestaande en door den oorlog verwoeste vaart Yper-Komen te herstellen, niettegenstaande dit werk hier door gansch de bevolking met aan drang verlangd wordt en dat men er de econo mische heropbeuring van gansch de streek van verwacht. Gelukkiglijk begint er thans, naar wij verna men, met den Heer Balthazar als minister een gansch anderen geest in het Ministerie van Open bare Werken te heerschen. Mochten wij hier spoedig de gunstige gevolgen daarvan waarne men, tot heil onzer streek en grooter welzijn harer bewoners die reeds te lang benadeeld en als bastaards behandeld werden. De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis terden, zal plaats hebben op Zondag 12 Juni 1938, om 15.00 uur, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) De kwestie der interesten. 2) Verscheidene. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. De Voorzitter, Arthur Butaye, av., Yper La prochaine réunion niensuelle, des Délegués des clubs de sinistrés. aura lieu le Dimanche 12 Juin 1938, a 15.00 h., en 1' Hotel Continen tal Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR 1) La question des intéréts. 2) Divers. Le Président, Arthur Butaye, av.. Ypres. -O - Zuid-Afrikaansche Bedevaart naar Yper Om 21 uurdoor Mijnheer A. De Groot. Stadsbeiaardier, Bergen op Zoom 1» 2 3) 5) 6) 7> 8) Allegro Menuet Liederen a> Merck toch hoe sterk Val. b> De Zilveren vloot c Klein Moederke Suite Arehaïque (Rigandon - Pavane - Menuet). Rvthmendans Sonatine 1 a) Allegro, non troppo. b) Adagio, c Rondo. a) Dobbin's Good night song b) Les Pêeheurs de Perles (aria) Rcndo over het lied het Paterken langs den kant Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen 53. Kortrijksche Steenweg. Gent. OP ZONDAG 19 JUNI 1938 zullen volgende Beiaardconcerten gegeven worden Om 16 uurdoor Mijnheer E. Ryckelynck. Stadsbeiaardier van Yper 1Preludium J. van Hoof 2) Sonaat G. van Hoey 3 Liederen a i Klokke Roelandt G. de Stoop b' Het looze Visschertje Oud lied ci Ghequetst ben ic van binnen Oud lied 4) Thema en Variaties Staf Nees 5' Liederen: a i De Lindeboom Fr. Schubert j b) Das Zerbrochene ringlein F. Glück 6) ai Giga V Fr. Couperin b i Menuet in G L. v. Beethoven 7) Fuga in C Mathias Van den Gheyn 8) Postludium in Bes Jef Denyn Om 18 uurdoor Mijnheer Staf Nees, Stadsbeiaardier, Mechelen en Leeraar aan de Beiaardschool 1.) Rubensmarsch Peter Benoit 2) La Badine P J. Leblan 3 1 Oude Vlaamsche Liederen a) Yper, O Yper. b) Schoon lieveken waar waarde gij? c) Als ik was in het huis van mijne moeder. d) Een Kalemanden rok. e i Reuzenlied. 4) ai Marseh voor beiaard. Staf Nees b) Andante. Staf Nees cRondo. Staf Nees 5» a) Si vous m'aviez compris Denza b> My gentle harp (Londonderry air), ci Der rotbe sarafan A. Warlamoff 6) Tango L Albeniz 7) Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief Antheunis B. Marcello J van Hoof Gedenckclank Viotta E. Hullebroeck Géo Clement Staf Nees I. Pleyel Edv. Grieg G. Bizet J. Bonset Vanaf 15 Juni 1938 wordt de dienst tusschen Ieper-Diksmuide. en omgekeerd, per spoor afge schaft en vervangen door autobusdienst Vande Poele. (Zie bijzondere uurtabel). De Directie. De menschen zeggenkwaliteit vooral. En laat nu maar woeden hun proza. Van over al lang staat ze meesterlijk pal De beste van al. Cichorei PACHA Maandag namiddag, te 16 u. 19, komende van Brussel per specialen trein, is hier een groep toe gekomen van ongeveer 300 Zuid-Afrikaansche bedevaarders, waaronder een groot aantal oud strijders vergezeld van hunne familie. Deze groep, die stond onder het geleide van den Heer Alldred, was vergezeld van Generaal Tanner, van den Heer Gooste, gezantschapssecre taris te Brussel, en van Commandant Delannoy, afgevaardigde van de Fidac. Bij hun aankomst hier in de statie, werden de bezoekers begroet door een afvaardiging, met vaandel, van het Verstandhoudingscomiteit der Ypersche Oudstrijders. De Heer I. Gruwez, voor zitter, stuurde hen enkele woorden van welkom toe, waarop Generaal Tanner hartelijk dankte voor deze blijk van genegenheid hem en zijne landgenooten door de oudstrijders van Yper be wezen. 's Avonds, te 20 u. 15. vergaderden de Zuid- Afrikaansche bezoekers op de Groote Markt, rechtover het stadhuis, alwaar een officieele ont vangst te hunner eer voorzien was. Na een zeven tal vlaggen, welke de bedevaarders met zich mee hadden en waaronder zich een belgische be vond. een gift der belgische oudstrijders aan hun Zuid-Afrikaansche kameraden, drongen zij op rang per twee en in de meeste orde het stadhuis binnen, waar zij boven in de ruime ontvangstzaal opgewacht waren door den Heer Vanderghote, burgemeester, omringd van Kolonel Moors van het y linie, afgevaardigde van den Heer Minister van Landsverdediging de Heeren Lemahieu en Delahaye. schepenen, en Versailles, gemeente secretaris. De Heer burgemeester verwelkomde de be zoekers in 't engelsch en zegde zich verheugd hier een afvaardiging van Zuid-Afrikaansche oudstrijders te mogen ontvangen op de plaats zelf waar zoovelen onder hen tijdens den oorlog aan de zijde der Engelschen gestreden hebben. Op uitnoodiging van den Heer burgemeester ontstak Generaal Tanner vervolgens de Toe H of herinneringslamp, waarna Kolonel Moors, ver tegenwoordiger van den Heer Minister van Landsverdediging* insgelijks in 't engelsch de Zuid-Afrikaansche oudstrijders den groet bracht van het Belgisch leger en ze voor hun vereerend bezoek aan België bedankte. De Heer Gooste, vertegenwoordiger van den Heer Van Broekhuizen, gevolmachtigde minister van Zuid-Afrika, hield daarna, beurtelings in 't engelsch en in 't vlaamsch, een korte rede waar in hij den Heer Burgemeester, Kolonel Moors, en de aanwezige overheden dankte voor hun- zoo vriendelijk onthaal en herinnerde aan de vriend schapsbanden die hier tijdens den oorlog tus schen de bevolking van beide landen gesmeed werden en nu nog steeds onderhouden en zelfs, door plechtigheden als deze, versterkt worden. Om te eindigen nam ook nog Generaal Tanner het woord om zijn landgenooten op de beteekenis hunner bedevaart te wijzen en hen te herinneren aan den langen en geweldigen strijd die hier vier jaar lang geleverd werd en die zooveel slacht offers miek, zooals het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort, met zijn 53.000 namen van gesneu velden die geen gekend graf hebben, het ge tuigt. Generaal Tanner bedankte ten slotte de stadsoverheid voor de hartelijke ontvangst en noodigde den Heer burgemeester uit de vlaggen en de aanwezige gewezen officieren en soldaden

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1