Gemeenteraad van Yper Comité d'Entente des Anciens Combattants Yprois et Allies Verstandhoudingscomiteit der Ypersche en Verbondene Oud-Strijders van het roemrijk Zuid - Afrikaansch leger te schouwen. Daarna trokken de bedevaarders in stoet, mei vlaggen voorop en vergezeld door Kolonel Moors en de stadsoverheden. naar het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, waar de vlaggen en de Heeren voorzitters van de verschillige oudstrij- dersvereenigingen. deel uitmakende van het Ver- standhoudingscomiteit van Yper, de haag vorm den. Een knaap, vergezeld van Generaal Tanner, legde aan den voet van het Ypersch gedenktee ken een bloemenkrans neer, terwijl de talrijke omstaanders een minuut van ingetogen stilte on derhielden. De Heer Is. Gruwez. voorzitter van bet Verstandhoudingsco- miteit der Oudstrijders van Yper, bedankte de Zuid-Afrikaansche bezoe kers voor hun vroom ge baar en hulde aan de Ypersche gesneuvelden ge bracht, waarna, de Heer Alldred nog enkele woor den tot zijn landgenoo- ten richtte om den hel denmoed en den opoffe ringsgeest van het Bel gisch leger te roemen. Van daar richtte de stoet zich vervolgens naar het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort, waar de vlaggen der Zuid - Afri- kaansche oudstrijders sa men met deze van het Ypersche Verstandhoudingscomiteit zich langs weerskanten den Noordelijken trap rangschik ten, terwijl de overige bedevaarders, bij dewelke zich nog tal van andere bezoekers en ook vele Yperlingen gevoegd hadden, zich achter de over heden plaatsten en de ruime hal der zegeboog vervulden. Te 21 u. stipt, zooals telken anvond. weergalm den de tonen van den Last Post, door de vier kla roenen van het Last Post Comiteit geblazen. Al de vlaggen buigden ten gronde en de aanwezigen onderhielden gedurende dit aangrijpend oogen- bi.k de indrukwekkendste stilte. Daarna legde Generaal Tanner, als hulde aan de Britsche ge sneuvelden. een bloemenkrans op den trap van het gedenkteeken neer. Verscheidene andere le- en der bedevaart volgden dan nog zijn voor beeld, waarop deze eenvoudige plechtigheid een einde nam. Den Dinsdag besteedden de Zuid-Afrikaansche bedevaarders gansch den dag aan het bezoek, in De hulde aan de Britsche gesneuvelden onder de .Meenenpoort. autocar, der gewezen slagvelden en der talrijke Britsche krijgskerkheven hier rond Yper ver spreid. Den Woensdag morgen, te 7 u. 43, verlieten zij onze stad om zich per specialen trein naar Arras te begeven en van daaruit een bezoek aan de fransche slagvelden te brengen. Tous les Anciens Combattants sont cordiale- ment invités a recevoir leurs camarades Fran cais, A. C. de la Ruhr et de la Sarre. Rendez-vous avec drapeaux des groupements a l'Hötel du Saumon, rue du Séminaire, dimanche 12 juin prochain, a 16,45 h. Le Président. I. Gruwez. Al de Oud-Strijders van Yper worden vrien delijk uitgenoodigd hunne Fransche makkers, Oud-Strijders van het Ruhr en Saargebied, te willen ontvangen. Bijeenkomst met vlaggen. Zondag 12 Juni aan staande, om 16,45 u. aan het Hotel du Saumon, Seminariestraat, te Yper. De Voorzitter, I. Gruwez. Verslag der zitting van 7 Juni 1938. De zitting wordt te 18 u. 05 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote. burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Biebuyck, Michiel, Coutelle, Vergracht Leuridan en Verbeke. raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer Van Alleynnes. belet zijnde de vergadering van dezen avond bij te wonen, heeft zich laten verontschuldigen. Wij zijn niet gewoon de vergadering van den gemeenteraad op een Dinsdag te houden, doch daar sommige der af te handelen pun ten geen verderen uitstel meer kunnen dulden, hebben wij dan besloten dezen avond een korte vergadering te houden. I. Proces-verbaal der zitting van 2 Mei 1938. De Heer secretaris geeft lezing van dit verslag, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verkooping van bouwgrond. M. Vanderghote. Dit punt betreft een aanvraag der Commissie van Openbaren Onderstand om een stuk bouwgrond openbaar te mogen verkoopen. In haar zitting van 26 April 11. heeft de Commissie de volgende beraadslaging genomen Gezien de aanvraag van aan koop van een perceel grond groot 4 a. 45 ca., gelegen te St Jan, sectie B, deelen van Nrs 259d en 2571, in pacht gehouden door Camille Vanhulle. tot 1 October 1938 mits den jaarlijkschen pachtprijs van 50 fr.ge zien deze grond geschikt Is om er een huis op te richten en door den Heer ontvanger der Registratie geschat wordt aan een waarde van 22 fr. den vierkanten meter; gezien er tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo geen opmerkingen gemaakt werden te gen dezen verkoop en de aanvrager bereid is de som van 30 fr. per vierkanten meter te betalen, besluit de Commissie van Openbaren Onderstand gezegd perceel grond openbaar te koop te stellen aan den instelprijs van 30 fr. den vierkanten meter, boven alle kosten van verkoop. Het schepencollege stelt voor hierop een gun stig advies uit te brengen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. behalve de Heer Lemahieu, die zich onthoudt als lid der Commis sie van Openbaren Onderstand. III. Commissie van Openbaren Onderstand Ontslag en overdracht van pacht. M. Vanderghote. In zitting van 10 Mei 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraad slaging genomen aangaande het ontslag en de over dracht van pacht van het huis gelegen in de Meenen- straat. Nr 11. dat den 7 November 1930 verpacht werd aan den Heer J. Bille, handelaar, verpachting die door de bestendige afvaardiging werd goedgekeurd en wier termijn den 1 December 1939 ten einde loopt. Daar de reden door den Heer Biile aangehaald, om van zijn pacht ontslegen te zijn, mag aanvaard worden en de Heer Roger Pannekoucke anderzijds wenscht deze pacht ever te nemen, besluit de Commissie de noodige machtiging te vragen om de pacht van den Heer Bille te mogen overdragen aan den Heer Pannekoucke aan de bestaande voorwaarden van den ouden pachter. Het schepencollege stelt voor hierop insgelijks een gunstig advies te willen verleenen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zoo even goedgekeurd IV. Kloosterpoort Aanbesteding Proces-ver baal, M. Vanderghote. Voor de aanbesteding der her stellingswerken uit te voeren aan de Kloosterpoort zijn drie aanbiedingen ingekomen, namelijk deze van den Heer Jules Soete met de som van 83.900 fr., van den Heer Joseph Mahieu met de som van 80.298 fr. 50, en van den Heer Vandekerkhove met de som van 68.500.67 frank. Het schepencollege stelt voor het aanbod van den laagsten inschrijver te aanvaarden. M. Verbeke. Ik zou vragen dat men bij de uit voering der werken den aannemer erop zou willen wijzen om zooveel mogelijk Ypersche ambachtslieden voor dit werk te bezigen. M. Delahaye. Dit staat reeds in het lastenkohier bepaald. M. Vanderghote. Dit is voorzien in de voorwaarden der aanbesteding. M. Verbeke. Ik zou dan aandringen opdat men op de naleving dezer bepaling zou willen waken. M. Vanderghote. Ik stel voor deze aanbesteding goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. V. Verlegging van den steenweg Yper-Komen Vrijgekomen grond Verkoop. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor den verkoop te besluiten van een partij grond vrijgekomen tengevolge der verlegging van den steenweg Yper- Komen. Hierdoor zijn er 1173 m2 grond vrijgekomen en daar deze grond geen economische waarde heeft, en de stad er dus alle belang bij heeft hem te verkoo pen. en daar anderzijds de stad een hoeveelheid grond heeft moeten onteigenen om den steenweg te kunnen verleggen en de nu voorgestelde verKoop de gedane kosten van onteigening gedeeltelijk zal helper, dekken, wprdt voorgesteld den vrijgekomen grond te koop te b.ecer. aan den instelprijs van 6 fr. den vierkanten meter. Dit voorstel werdt eenparig bijgetreden. VI. Baan Yper-Dixmude Vrijgekomen grond Overname aan den Staat. M. Vanderghote. Dit punt betreft de overname van grond gelegen langs de vaart Yper-Komen. tusschen de Kaai. den Dixmudesteenweg en den Wegwijzer. Hierop begint de Heer Voorzitter de lezing van een paar brieven die zich in den bundel bevinden en die uitgaan van het Beheer var. Bruggen en Wegen, doch telkens scheidt hij uit na een paar regeis dier brieven gelezen te hebben. M. Vanderghote. De zaak komt hierop neer Door het verleggen van den steenweg Yper-Dixmude is er tusschen de vaart en den Wegwijzer een deel van den ouden weg vrijgekomen en de Staat stelt aan de stad voor dit deel van den ouden weg te willen overnemen om het gedeeltelijk bij den privaten eigendom van stad te voegen en ten deele in de openbare wegenis te begrijpen. Daar dit voorstel voordeelig is. stelt het schepencollege voor dit goed te keuren. M. Michiel. Wat denkt gij met dien grond aan te vangen 7 M. Biebuyck. De aanpalende eigenaars zullen al- zoo van de groote baan afgesloten worden. M. Vanderghote. Daarvoor bestaat er geen gevaar. M. Biebuyck. Dit betreft toch den daar nu over gebleven driehoek M. Vanderghote. Ja. maar de Staat heeft dezen grond niet onteigend. M. Biebuyck. De aanpalende eigenaars zullen dus toch van de groote baan afgesloten en door een kleine baan bediend worden. M. Vanderghote. Het schepencollege, is van oordeel dit deel der oude baan over te nemen om het in de openbare wegenis in te lijven. M. Biebuyck. Ware het niet beter geweest een plan bij den bundel te voegen Ik heb wel ter plaats gaan zien. maar volgens mij ware een klein plan toch van groot nut. M. Vanderghote. Gij kent nochtans den toestand goed genoeg. Ik vind er echter geen bezwaar tegen een plan te doen opmaken, doch ik vraag mij af indien zulks wel noodig is en indien wij hiervoor dit punt moeten verdagen. Ik stel voor de voorgestelde overname van grond goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Michiel, Coutelle en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Biebuyck. Vergracht. Leuridan en Verbeke. M. Leuridan. Welke onkosten zal deze overname van grond meebrengen M. Vanderghote. Geene. aangezien de baan be staat. De eenige uitgaven die later zullen moeten ge daan worden zullen deze zijn voor het onderhoud of herstel der baan. M. Leuridan. Het is dus een kostelooze afstand van grond gedaan door den Staat aan de stad M. Vanderghote. Ja. M. Leuridan. Dit lijkt mij niet klaar, doch de overname is nu gestemd. Ik heb mij echter onthouden. VIL St Georges Memorial Church - Rekening 1937. M. Vanderghote. De rekening van de St Georges Memorial Church sluit voor het dienstjaar 1937 als volgtontvangsten 46.419 fr. en uitgaven 38.264 fr. 96. zoodat er een batig overschot blijft van 8.154 fr. 04. Ik stel voor deze rekening goed te keuren Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch. Pattyn. Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel, Coutelle en Vergracht. VIII- Begrafenissen en begraafplaatsen Regle ment Aanvulling. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een aanvulling te doen aan het reglement op de bégrafe- nissen en begraafplaatsen en namelijk een nieuw ar tikel, zijnde artikel 46bis, in te lasschen in dé ver ordening die over enkele maanden goedgekeurd werd. Dit artikel bepaalt dat het, mits schriftelijke toelating van den Heer burgemeester en mits betaling van een iaarlijksch vergunningsrecht, waarvan het bedrag la ter zal vastgesteld worden, toegelaten is hopten ijzeren, steenen of betonnen omheiningen rond de gra- ven te plaatsen op voorwaarde dat deze omheiningen niet grooter zijn dan 75 cm. in de breedte en 2 m. in 'de lengte. M. erbeke. Dit is dus een uitbreiding van het vroeger zeer streng reglement, zoodat nu de mogelijk heid bestaat in te gaan op de vroeger gedane vraag van de familie van een afgestorven lid V. O. S. Dit is een zeei goede maatregel die eveneens aan de nederige menschen zal toelaten op die wijze hulde te brengen aan hunne overledene familie. M. Michiel. Ja. doch mits betaling. M. Verbeke. Dit is voor het erkenningsrecht. M. V anderghote. Wij denken later aan den ge meenteraad voor te stellen een erkenningsrecht van 10 a 50 fr. te doen betalen. M. Michiel. Daar is juist het gevaar. M. V anderghote. Wij kunnen dit niet vermijden. Er moet toch iets betaald worden. Wanneer dan na 7. 8 of 10 jaar de familie de omheining niet wegneemt, dan zullen de kosten hiervan ten laste der stad vallen, u J-euridan. ik ben van het gedacht van den Heer Michiel. De kosten van opruiming door de stads kerk Heden zullen uiterst gering zijn en gansch waar schijnlijk zal dit voorzeker ook nooit van toepassing zijn. immers er zal toch altijd iets overblijven van het gevoelen van dankbaarheid dat wij voor de oudstrij ders hebben en wanneer de familie later zelf dit er kenningsrecht niet zou bekostigen, dan hebben wij nog de solidariteit der leden van den oudstrijdersbond a,'derghote. Er kunnen ook nog andere ge- Jen zijn. families kunnen bijvoorbeeld uitsterven. M. Leuridan. Ja. doch ik stel me niet voor dat het graf van een oudstrijder zou kunnen onverzorgd ge laten worden. M. Vanderghote. Wanneer we de toelating gever, iets te verrichten dat in strijd is met het reglement, is taten maar redeliik dat wij daarvoor iets doen be- h,f^eUridan- 7" In beglnsel het>t gij gelijk, doch ik - tri "j8 mede 1 akkoord dat die bepaling van het eglement zou kunnen gebruikt worden om de omhei ningen rond de graven van oudstrijders weg te nemen CLr*tliiVeT r Van den termÜn- Ik zal desnoods schulrtivH V0°r de graven van oudstrijders ver- be, erkenningsrecht door de stad zelf te doen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2